Rehabilitacja po złamaniu konieczna czy nie??? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Moja Mama kilka tygodni temu złamała rękę w nadgarstku. Po założeniu w gips
    ciągle ta ręka Ją bolała. Zgłaszała chirurgowi, ale ten powtarzał, że tak ma
    być. Wczoraj zdjęto gips, ręka boli, jest opuchnięta i wykrzywiona. Lekarz
    zasłaniając się wyczerpanymi limitami nie chciał zlecić kontrolnego
    rentgena!!! Nie zlecił żadnej rehabilitacji. Kazał aby Mama sama masowała
    rękę i ściskała gumową piłeczkę. Nie mam żadnych znajomych, którzy mieliby
    złamaną rękę i nie wiem czy tak to można zostawić. Lekarz powiedział, że
    nawet i dwa lata może trwać przywrócanie sprawności tej ręce.
    Proszę, może ktoś powie mi czy to normalne, ze ta ręka boli czy wymóc jakoś
    na tym lekarzu skierowanie na rehabilitację? Jak postępuje się w takich
    przypadkach?
    • megi_megi napisała:

> Jak postępuje się w takich przypadkach?

spytaj jeszce na forum Zdrowie.
    • Gość: docuk IP: *.nhs.uk 22.07.05, 09:57
      Bez wzgledu ile czasu minelo od zlamania zdjecie rtg MUSI byc wykonane.To co
      moge doradzic to albo wykonanie zdjecia na wlasny koszt-domyslam sie ze chodzi
      o nadgarstek (cena ok 40 zl??przypuszczam) a reka obejrzana przez ortopede.
      ile czasu uplynelo od zlamania?
      • Mama rękę złamała 16 czerwca czyli 5 tygodni temu. To zdjęcie kontrolne zostało
        wykonane. Lekarz, który zdejmował gips (chyba chirurg) powiedział, że wszystko
        jest w porządku i zdjęcie rtg chciał zlecić dopiero za dwa tygodnie (właśnie ze
        względu na wyczerpane limity), ale ostatecznie zostało wykonane od ręki.
        Zalecenia są takie, zeby teraz w pierwszym okresie po zdjęciu gipsu niemal w
        ogóle ręki nie używała, nie poruszała nią i dopiero stopniowo zaczęła to
        masowanie i ściskanie piłeczki gumowej.
        Pisałam też na forum ZDROWIE
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=22&w=25654289&v=2&s=0
        Przepraszam, że zapytałam też tu na SZ, ale tam nikt mi nie odpowiadał.
        • Gość: docuk IP: *.nhs.uk 22.07.05, 18:49
          Ok.
          Troché za malo danych - przede wszystkim gdzie bylo to zlamanie: nasada dalsza
          kosci promieniowej ?(popularnie okreslane jako 'zlamanie w nadgarstku') albo
          zlamanie typu Collesa. Czy padly takie okreslenia?
          Drugie i najwazniejsze do oceny rokowania potrzebne jest: (w warunkach
          idealnych) zdjecie rtg po nastawieniu (jesli bylo konieczne), zdjecie 10 dni po
          urazie (jesli doszlo do wtórnego przemieszczenia konieczna jest ponowna
          manipulacja lub zabieg operacyjny) i rtg po zdjeciu gipsu (w celu oceny zrostu).
          Zlecanie zdjecia rtg 2 tyg po zdjeciu gipsu mija sie troche z celem.
          Ostateczny wynik funcjonalny zalezy od: rodzaju zlamania, jakosci nastawienia,
          wieku chorego, gestosci tkanki kostnej i rehabilitacji.
          Jak sama widzisz leczenie przez internet nie jest mozliwe, za malo danych> nie
          mniej jednak przy prawidlowym zroscie (ocena kliniczna i rtg) mama powinna
          rozpoczac cwiczenia zwiekszajace zakres ruchow stopniowo po zdjeciu gipsu. Nie
          podejmuje sie wydania decyzji czy teraz czy po jakims czasie bo wszystko zalezy
          od zdjecia, ktorego nie widzialem.
          Pomocne sa rowniez zabiegi fizykoterapetyczne dobrane wg wskazan i
          przeciwskazan.
          Tyle moge pomoc.
          • Gość: Sanni IP: 83.16.165.* 22.07.05, 21:19
            Docuk, jako fachowiec (jak mniemam), powiedz czy po zdjęciu gipsu zalecasz
            rehabilitację bierną czy tylko ćwiczenia czynne? I czy jesteś w tych wypadkach
            zwolennikiem leczenia ciepłem (kąpiele wodne itp.) czy raczej nie?
            Z góry dzięki.
            • Gość: docuk IP: *.server.ntli.net 22.07.05, 23:54
              Nie jestem specjalistą rehabilitacji, zajmuje się ortopedią
              Z tego co mi wiadomo wg ostatniej analizy pismienictwa nt. rehabilitacji
              pourazowej nadgarstka (2004 rok), naukowo i EBM:
              Istnieją słabe dowody (z uwagi na metodyke prac-)na brak przewagi fizykoterapii
              prowadzonej pod nadzorem, czy popularnych wirówek nad ćwiczeniami wykonywanymi
              przez chorego w domu (wg instrukcji lekarza).
              Klinicznie wygląda to tak, że chorzy pod łączonym nadzorem fizykoterapeuty i
              ortopedy szybciej "dochodzą do siebie", wirówki mają stosunkowo dobre działanie
              przeciwbólowe i przeciwobrzękowe.Tyle z własnego doświadczenia.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

WIĘCEJ O ZDROWIU:

Drętwienie rąk i nóg

Jest się czego bać?

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.