• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

PC czy ps4? Dodaj do ulubionych

• 15.06.13, 13:34
    w związku z rozczarowywującą formą MS i Xboxa ONE na e3, muszę stanąć przed wyborem czy przesiąść się z x360 na ps4 czy wrócić do pc

stąd pytanie do społeczności - czy jesteście w stanie za cenę ps4 (około 399 euro) lub nieznacznie więcej, skomponować podzespoły do pc, które wystarczą na parę lat? czy to w ogóle nie ma sensu, bo za taki pc za tę cenę to będzie złom i trzeba jednak brać się za playstation?
    Zaawansowany formularz
    • 15.06.13, 14:01
      jeżeli patrzysz tylko z perspektywy opłacalności (pln/lata użytkowania bez dopłacania) to bierz ps4

za te 399 euro nie ma opcji na porządnego kompa
      no chyba że pasuje ci opcja rozłożenia kosztów - kupienie teraz za ~2k sprzętu bez grafiki bo i tak masz konsole a kartę kupisz sobie jak już wyjdą next geny ?

• 15.06.13, 16:16
      A patrzyles wybor pod katem ceny gier? Jesli te maja kosztowac blisko 300zl to pare takich gierek i masz juz polowe kompa a gierek jedynie garska. Cene kompa szybko mozna odbic na promocjach ktore sa czesto i nie tylko juz na Steamie, nawet jesli mialbys kupowac BF3/BL2/Metro/Bioshock ktore skonczyles na konsoli to zakup ich na PC zaowocuje wersja HD smile
      • 15.06.13, 16:58
        Was pogięło chyba z tymi cenami gier za 300 złotych, nigdy tyle nie kosztowały i nie będą. Teraz np chcąc kupić god of war wstąpienie to jest to wydatek rzędu 100 złotych, nie więcej.
        • 15.06.13, 17:14
          no 300pln to trochę przesada (choć trzeba pamiętać że ceny podobno maja iść w górę)
          to i tak na pc masz tańsze gry i więcej wyprzedaży
          • 15.06.13, 18:48
            brałem pod uwagę ceny. Za nowość nominalnie wycenianą na ~280 zł i tak płaci się około 220złotych - ceny raczej się nie zmienią, więc przyzwyczajony teraz do takich cen (na x360) nie będę płakać. Oczywiście na pc są wyprzedaże w stylu Huble Bundle Weekly sale, ale z 2 strony ps4 będzie wspierać używane gry, co pewnie da podobny koszt jak przy x360, że za wymianę gier o podobnych cenach płaciło się ~20 złotych, a i ceny pewnie będą spadać tak jak teraz, że z uk da się szybko sprowadzić grę w rozsądnej cenie.

Myślałem tylko, że da się zbudować za tę cenę porządny pc - nie raz czytałem jakie to pc są milion razy szybsze niż obecne konsole i jakie super tanie. A tu okazuje się, że wcale nie jest tak różowo.

I żeby nie było, że pc nie lubię - mam jakiś pc z kartą 9800 i wciąż czasem na tym gram.
            • 15.06.13, 20:28
              Jeśli na koniec roku kupisz topową kartę za ~2000 PLN, powiedzmy GF serii 700 albo poczekasz na 800 to będziesz w stanie grać przez całą generację na ustawieniach ~PS4. Można to wywnioskować po obecnej generacji, gdzie GPU serii 8800 GTX ciągnie wszystkie gry na poziomie PS3, a karta jest z roku premiery konsoli. Oczywiście mocne CPU byłoby wskazane, ram zawsze można w przyszłości dołożyć. Jeśli natomiast chcesz przeznaczyć równowartość PS4 na zakup PC pod kątem grania - to oczywiście możesz o tym zapomnieć. Rozsądnie wydając 4000 PLN na PC będziesz miał spokój na kilka długi lat względem PS4. Pamiętaj jednak, że konsola od pierwszego dnia premiery będzie się starzeć i nie dokładając co roku odpowiedniej ilości kasy nie będziesz gonił nowych trendów na rynku PC, a jedynie utrzymywał względny poziom do jakości PS4.
              • 16.06.13, 01:36
                pc z geforcem 700 wystarczy gdzies na dwa lata, na pewno gta 6 go rozwaliwink
                Wystarczy przypomnieć jak szybko ostanio zestarzał sie sprzet porównywalny z tym z konsol obecnej genracji, 2008 i juz nikt o nim nie wspominał. Dzis nawet 8800 (2-3x konsole na papierze) nie daje rady na poziomie konsol nie liczac gier na unrealu. Blops 2 z mojej starej skrzynki z 8800 i podkreconym procem.
                dl.dropboxusercontent.com/u/18784158/New%20folder/shot0002.jpg
                Tym razem nie będzie inaczej bo producenci sprzętu będą musieli jakos sprzedawać nowy sprzęt w kurczącym sie rynku pc.

To jedna strona, nalezy tez wziąsc pod uwage spoźnioe i spaprane konwersje oraz brak wysokobudżetowych exkluziwów.

rodrigeekx zdecydowanie ps4, pc dokup sobie w 2016
                • 16.06.13, 01:45
                  no chyba nie bo ps4 i xbox są zdecydowanie słabsze w porównaniu z tym co mamy teraz dostępne
                  na początku obecnej generacji było inaczej parametry obu konsol robiły duże wrażenie

>kurczącym sie rynku pc
                  rozwijającym* teoretyczna sprzedaż pc spada tylko dlatego że nie trzeba wymieniać sprzętu co 2lata... i wiecej ludzi kupuje mobile zamiast laptopa

>spoźnioe i spaprane konwersje
                  x86 na obu konsolach?
                  nigga please
                  w przypadku gier z xboxa wystarczy je po prostu sprzedać na pc konwersja pewnie będą polegały na dostosowaniu menu i sterowania do pc...
                  z ps3 też problemów nie będzie

>brak wysokobudżetowych exkluziwów
                  które każdemu inaczej podchodzą jak dla mnie nie ma żadnej gry wartej kupowania obecnych konsol
                  a z next genów moooże division jak będzie działało z klawiatura i myszka
                  • 16.06.13, 02:23
                    parametry poprzednich konsol to radeon x1800 oraz wykastrowany geforce7800 (ale nawet one miały tyle ramu co konsole , dzisiaj zadna nie ma tyle przewaznie 1-3 GB vs 8 szybko pamieci zabraknie ) Zestrzały sie szybciutko . zwykle ten sam hardware w konsoli sprawuje sie 2 x lepeij niz pc, gosc pyta o tanie sprzet wiec co chcesz mu titana zaproponowąc?big_grin (nawet titan nie da rady za pare lat tak jak 8800).

Nie teoretyczna tylko policzona, w szcególnosci dedykowanych gpu i wzrost dwujajowców(statystyki steama)

Podobne instrukcje to jeszce nie podobna architektura, apu z wiloma wydajnymi skrótami(pod które beda budowac) vs wysłuzone pci w szczególności z bone z custom blockmi , audio, esram, dma engine itd(przypomina to ps2 troche). znajac zycie i podejscie kopiuj wklej w portach na pc na pewno szybko okaze sie ze potrzeba 8 fizycznych rdzeni a nie zadnego ht

Pewnie No jak sie kupuje sprzęt to warto miec coś co go pokazujewink ale wielokrotnie widzielismy po ogłoszeniu portu "o jezu jakie to piekne " i gwałtowna zmiane podejscia jak sie nie ma to sie lubi co sie ma.

• 16.06.13, 05:05
                      jak byś nie zauważył to w 1 poście napisałem ps4...

karty może maja tylko 2-3gb ramu ale nie sharują tego z niczym
                      next geny maja kiepskie procki i kiepskie gpu

porządny komp starczy na długo
                      pytanie czy chcesz na niego wydać kasę

dla mnie było proste
                      idea konsoli do mnie nie trafia
                      • 16.06.13, 16:49
                        W tej generacji i poprzedniej karty na pc tez nie dzieliły i co sie okazało? że i tak musza miec tyle pamieci co sam konsola. Sprawdź dowolna konwersje z karta ze 128MB( 25-33% konsolowego ramu) ram salwa śmiechu gwarantowana. Procek i gpu w zamknietym efektywny systemie maja lepszy niz 99% PC co pokazuja zwiastuny z e3.

Porzadny kom starczy na długo , ale taki kupiony 2-3 lata po konsoli a nie przed, nie wspominajac juz o takiej kasie.

Spoczko nie musisz sie tłumaczyc, pewnie "dystrybucja cyfrowa" przesadziła.
                        • 16.06.13, 18:15
                          miedzy innymi
                          ostatnio kupiłem 2 raz wiedźmina 2 bo nie miałem na steamie a zawsze to wygodniej (zwłaszcza że nie mam napędu optycznego)
            • 15.06.13, 21:20
              > nie raz czytałem jakie to pc są milion razy szybsze niż obecne konsole i jakie super tanie
              no bo to prawda w przypadku current gen

jak się postarasz to można by za cenę xboxa zrobić kompa który będzie z nim porównywalny tylko nie w polsce ;/ bo mamy 23% vat i trochę większe ceny elektroniki
              za 500$ da rade za 1600pln nie
              a z ps4 jest taki "problem" że jest mocniejsze i tańsze wiec odpada

ale jak d4ru73k napisał
              możesz zainwestować więcej kasy w porządnego PC (haswell i5 może i7 jeżeli będzie dobre wparcie dla mutlicore do tego jakiś 770, 760ti czy seria 800 bo pewnie pojawi się w podobnym czasie co next gen) i będziesz ustawiony na dobrych parę lat
              duży plus pc jest taki że jak już kiedyś tam zacznie ci trochę nie domagać to zmniejszasz detale tam gdzie chcesz np. ja zawsze gram bez motion blur bo nie lubię tego efektu a dzięki temu mam parę(naście) klatek więcej
              i grasz dalej

a imo tym razem mocny sprzęt kupiony przy premierze konsol wytrzyma spokojnie do kolejnej generacji bo jest ona po prostu słabsza względem tego co oferował xbox 360 a zwłaszcza ps3 w swoim czasie cell robił wrażenie i był mega wydajny (no inna sprawa że nikt prawie nie potrafił tego wykorzystać) dzisiaj najmocniejsza strona tego jaguara amd jest energooszczędność....
    • 16.06.13, 01:42
      Nie kupisz rozsadnego pc w tej cenie. A ceny gier beda w zasadzie tak samo wygladac, jak w tej generacji. Dodatkowo, majac psn+ bedziesz dostawal calkiem sporo tytulow za darmo, oraz pojawi sie kilka calkiem fajnych tytulow na 'f2p'.
      Poza tym, sama wydajnosc nie jest tu zadnym wyznacznikiem. Gry na konsolach beda robione tak, zeby specjalnie nei chrupac, gry na pc kupinym dzisiaj, za 2k, juz za dwa lata beda mialy klopoty, chyba ze bedziesz co rok dorzucal pare groszy.

Tak czy siak, jedynym kryterium sa gry.
      Jezeli podoba Ci sie konsolowy lineup bardziej niz pecetowy, bierz sie za konsole.
      Jezeli wolisz wiele gier strategicznych czy egzotyczne mmo, bierz sie za pc.
      Cala reszta jest totalnie drugorzedna. Gry na ps3 7 lat po premierze wciaz daja kupe frajdy. Jest masa tytulow, a z drugiej reki kosztuja niewielkie pieniadze. Dodatkowo, jest wiele tytulow, w ktore nie pograsz na PC.
      Sam mam i ps3, i PC, ze wzgledu na to, ze uwielbiam ps3 exy oraz wiele gier, ktore sa tylko na PC. Mam core i7, 7950, 8gb ram, i wiesz co? wiele gier wcale nie jest plynna, i tak musze obnizac czasem szczegoly.

Bierz ps4. A pc powoli sobie kompletuj, w miedzy czasie cieszac sie solidnym sprzetam.
      • 16.06.13, 09:05
        "wiele gier wcale nie jest plynna"
        I tutaj wlasnie wchodza do gry wlasne ustawienia, bo jesli bazujemy na gotowych setach w grach high/extra to one czesto daja jakies syfne opcje na maxa (w Just Cause 2 mozna ustawic wode na Ultra jak pamietam, dalem Low smile) a tak mozliwosc dopasowania gry pod siebie - chcesz dobrza grafika i dobry fps to modzisz tak, chcesz supergrafike i przystepny fps to robisz tak. Zawsze mozna cos pozmieniac, duzo czasu to nie zajmuje a gra chodzi jak my chcemy na mozliwosci naszego sprzetu
        • 16.06.13, 11:20
          tak sobie czytam to co piszecie i chyba zdecydowałem, że faktycznie kupię ps4 a z wymianą pc poczekam bo jak mam płacić tyle za wypasione akcesoria pc, to szkoda mi kasy, a korzyści z kupna takiego pc praktycznie nie ma w ogóle.

dzięki za opinie smile
        • 16.06.13, 17:26
          niby mozna... ale nie po to wydalem ladne pare tysiecy na sprzet, zeby bawic sie ustawieniami, i zebym nie mogl po prostu ustawic wszystkiego na maks.
          I widzac, ze karte musialbym zmieniac co dwa lata, to troche sie odechciewa tego niekonczacego sie upgrade'u. Oczywiscie, pc sluzy mi tez do pracy i do strategii, ale dla kogos z ograniczonymi funduszami ps3/4 to po prostu tansze rozwiazanie.
      • Gość: Muchas IP: *.btk.net.pl 17.06.13, 14:46
        Załóżmy hipotetycznie, że kupuje 12 nowości w miesiącu,
        skromnie licząc 250 zł x12= 3000 zł - wydatki na nowości na konsole
        150 x 12 = 1800 zł nowości na PC
        Różnica 1200 zł /rok to jest nowa super wydajna karta co rok.

Osobiście kupię ps4 zaraz po premierze, ale głównym sprzętem do grania JEST I BĘDZIE PC

Myślę ,że autor wątku nie brał nawet na poważnie kupno PC smile
        • Gość: Mu IP: *.btk.net.pl 17.06.13, 14:48

oczywiście 12 nowości w roku.
        • 17.06.13, 15:07
          gry na konsole kosztuja okolo 200 pln, nie 250.
          gry na PC kosztuja okolo 160 pln (steam).
          Wiec, oszczedzilbys okolo 400 pln rocznie... ale:
          wystarczy poczekac 2 miesiace, i kupisz na konsole te gry za jakies 120 pln. Albo taniej, jezeli sa uzywki.

Poza tym, jak napisalem wczesniej, jezeli nie interesuja kogos strategie, to konsole maja po prostu wiekszy wybor interesujacych tytulow.
        • 17.06.13, 15:40
          Zapomniałeś o kilku rzeczach, gry na PS4 możesz odsprzedawać zaraz po ich przejściu tym samym odzyskując większość zainwestowanej kasy, a jak pokazało PS3 i usługa PS Plus granie na konsoli może być ZNACZNIE tańsze niż na PC. Dołóż do tego dalszy rozwój usługi PS Plus, czyli wprowadzenie kilku typów abonentów obejmujących kupowanie gier z cyfrowej dystrybucji, wypożyczanie ich na zasadzie działania obecnej usługi Ps Plus i streaming gier (nawet pecetowych - to tylko kwestia czasu), a będziesz miał przed oczami kombajn usług, do którego nie zbliży się żaden Steam, ani inna platforma cyfrowej dystrybucji.

Twoje obliczenia są niewiele warte, bo dotyczą tylko jednego sposobu na pozyskiwanie gier, a to nie są czasy sprzed 10 lat, kiedy to gracz konsolowy nie miał wyboru i musiał kupować tylko gry w pudełkach (bo nie było innej opcji), dzisiaj kombinować można na wiele sposobów. Ale nawet kupując tylko grę w pudełku można ją sprzedać i odzyskać większość kasy.

Mam Ci przedstawić swoje obliczenia dotyczące kosztów grania za pomocą usługi PS Plus na PS3 i porównać to do kosztów grania na PC?

Pecet jako platforma do grania jest martwy, nie dostanie już ani jednego tytułu ekskluzywnego pokroju pierwszego Crysis'a, który i tak po czasie wylądował na konsolach.Na tej platformie rządzą teraz gry społecznościowe, przeglądarkowe, mmo, moba, a nad wszystkim patronat sprawuje patologia zwana Free to Play. Klasyczne gry pokroju wspomnianego Crysis'a lub nadchodzącego Watch Dogs nie mają już szans sprzedać się na PC, bo rynek gier na PC jest zbytnio pofragmetowany, zbyt dużą część tortu zajęły dla siebie wspomniane przeze mnie na początku akapitu gatunki.

Jaki jest sens kupować dzisiaj peceta do gier? Nie ma żadnego, bo kupowanie peceta tylko do multiplatformowych gier, których na PC będzie coraz mniej to poroniony pomysł. Sprzedaż pecetów drastycznie spada, a już zwłaszcza desktopów, które wymierają, rozwój podzespołów na PC stoi prawie w miejscu, a będzie gorzej bo prawo Moore'a przestało obowiązywać. Cena GTX'a 680 rok temu 2200 zł, cena GTX'a 7800 w tym roku 2800zł, śmiech na sali i rozbój w biały dzień, a nowe podzespoły będą coraz droższe ze względu na kurczący się rynek i koniec obowiązywania prawa Moore'a.
          • 17.06.13, 16:21
            generalnie zgoda, ale strategie wciaz sa domena PC. Gdyby nie cywilizacja i total war to komp istotnie nie bylby juz potrzebny mi do gierwink
          • 17.06.13, 16:30
            Dziwne ze nic o F2P na PS4 nic nie powiedziales, przeciez nikt nie napisal jeszcze jak sie gra w .... na PS4
          • 17.06.13, 17:20
            @ astronauta

Nie masz do końca racji z tymi cenami, bo jakoś na pctach można bardzo tanio kupic gry właśnie poprzez platformy cyfrowe (i nie mówię tutaj o tytułach ze steama z cenami 49,99 euro za nowość). Przykładowo, nie dawno kupiłem far cry 3 na uplay'a za 40zł. Znajdź mi teraz FC3 na ps3 albo x klocka za takie pieniądze? Albo Deus EX:HR za 19.99 zł na steama czy sleeping dogs, grę z wakacji zeszłego roku także za niecałe 20zł. Ogólnie nowości na PC'ta nie kosztują 160zł jak mówiłeś tylko w przedziale 100-130zł więc jest to o 100zł taniej niż znowościami na konsole. Jeśli chodzi o exkluziwy i ogólnie liczbę zacnych tytułów i premier (które szybciej wychodzą na konsolach, dopiero później są portowane na PC) to oczywiście masz rację. Poza strategiami typu Starcraft 2, jakimiś Total War'ami czy mobami to resztę znajdziesz na konsolach. Ale i tak granie na PC jest tańsze tak uważam. Chyba, że zamierzasz kupywać każdą nowość w pierwszym tygodniu od wydania co i tak wyjdzie taniej na kompach. Pozatym na PCtach jest więcej promocji i ceny szybciej spadają, za konsolami przemawia jak dla mnie jedynie usługa PS+ i to, że np. takie GTAV wyjdzie najpierw na konsolach a na PCtach wydadza ją gdzieś pewnie pół roku później. Żeby nie było. Nie jestem fanboyem ale w polskich realiach tańsze granie masz na PC'tach. Gry na kompie też możesz później sprzedać (przynajmniej większość z nich). Miałem jakiś czas PS3, teraz mam tylko kompa a PS3 chciałbym mieć znowu, żeby przejść do końca te 4-5 tytułów i nic więcej. Tak z sentymentu dla tych kilku gier...
            • 17.06.13, 19:00
              Co wciąż nie zmienia faktu, że gry na konsole można sprzedawać. Wielokrotnie już kupowałem gry w Angli na promocji za powiedzmy 50-60 zł, a następnie sprzedawałem je za 70-80 na Allegro. Nie dość, że grałem za darmo, to jeszcze byłem na tym do przodu.

Porównywanie cen gier z PC z tymi na konsole totalnie nie ma sensu, bo nie otrzymuje się ich na tych samych warunkach. Chyba, że Sony przytnie używki tak jak Microsoft, wtedy faktycznie zakup konsoli z finansowego punktu widzenia zacznie tracić sens.
              • 17.06.13, 23:59
                No jeśli masz taką opcję (kupno gier w promocji w Anglii) to jak najbardziej smile. Ja mówię tutaj o naszym podwórku i wiem, że w ciągu roku za tą samą kwotę kupiłbym więcej gier na PieCa niż na PS3 (wliczając w to wszystkie promocje, zestawy bundle, PS+ itp.). Ale jeśli ktoś ma teraz średnio-słabego kompa to może oczywiście rozważać zakup nowej konsoli i granie potem na używkach, wymianach ze znajomymi i w PS+.
    • 01.09.13, 12:56
      Jeśli Ci to pomoże, to ja bym brał PS4 i biore bez zastanawiania się ! Dlaczego ? Bo kocham gry od Sony, ale skoro Ty grałeś na Xboxie to do gier od Sony raczej nic nie czujesz, a jeśli lubisz np. Battlefield'a to bierz PC, bo tam będziesz miał lepszą grafike i więcej klatek na sekundę smile Ale bądź przygotowany na dość częsty upgrade PC, ale za to tańsze granie, że o wyprzedażach na Steam juz nawet nie wspomnę, czyli jak kto woli, ja wolę PS4 smile
      • 01.09.13, 13:58
        >Ale bądź przygotowany na dość częsty upgrade PC

nie
        • Gość: nie IP: *.net.stream.pl 01.09.13, 14:11
          WITAMY ARCHEOLOGÓW! Teraz kopcie w nosie!
    • Gość: Muchas IP: *.btk.net.pl 01.09.13, 17:48
      Oto Sensowny sprzęt za cenę konsoli.
      www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_wrzesien_2013?page=0,5
      I niech mi nikt nie mówi ,ze się nie da !
      • Gość: nie IP: *.net.stream.pl 01.09.13, 22:35
        kolejny archeolog sciana
    • 25.03.14, 07:17
      Pytanie o takie coś na forum zdominownym przez konsolowe miniony jest mało sensowne.<br />
      <br />
      Komputer na pewno wychodzi taniej jako sprzęt, jest bardziej wydajny ma więcej funkcji ALE no nie ma wszystkich hitów które będą wychodzić na konsole, a i prawdopodobieństwo skopania portu jest duże.<br />
      <br />
      Zadaj Sobie pytanie w co lubisz grać.
    • 31.03.14, 21:13
      PC z padem od x360
    • Gość: pan pankracy IP: *.c155.petrotel.pl 08.04.14, 18:54
      wii U
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.