Dodaj do ulubionych

Recenzja F.E.A.R. 2 na Polygamii

• j_uk_dev Re: Recenzja F.E.A.R. 2 na Polygamii 14.02.09, 19:17
      @phantom_lord, jeszcze mały update, okazuje się, że w pewnych rozdzielczościach gra ma buga i kamera wiruje patrząc w niebo. Włączyłem 1280x720 poprzednio, a nie jak napisałem 1360x768 ( moje niedopatrzenie, przyznaję ). Przetestowałem jeszcze raz i 1360x768 działa dobrze i na fullscreenie. Posiadacze widescreen więc raczej mają więcej opcji co do tego czy chcą mieć pasy czy nie niż posiadacze 4:3. No a jakby nie patrzeć, 4:3 jest formatem już przestarzałym i odchodzącym do lamusa.
    • Gość: phantom_lord Re: Recenzja F.E.A.R. 2 na Polygamii IP: *.ds14.agh.edu.pl 14.02.09, 21:15
      mozna tak zrobic ale wtedy obraz jest rozciagniety. Co w sumie nie byloby jeszcze takie zle przy 16:10 ale jest to rozdzielczosc nienatywna dla monitora i obraz jest troche rozmyty (w tym przypadku w pionie) widac to szczegolnie na tekscie, ale nie tylko. Fear1 mial na poczatku problemy z aspect ratio 5:4 (generalnie nie dalo sie z menu ustawic inncyh niz 4:3), jakos wtedy 5:4 bylo standardem i co...?

BTW dzis ogladalem w sklepie pudelko, zero wzmianki o ulomnosci gry jesli chodzi o letterboxing i tak samo nie napisali ze gra wymaga steam, tylko maly komunikat ze trzeba miec polaczenie z internetem. Powinien ich ktos zmusic do wstawiania duzych znakow ostrzegawczych o DRM i podobnych wadach wrodzonych.

Tak czy siak ja chyba podziekuje firmie monolith, chociaz kiedys uwazalem ze robia niezle gry.
    • j_uk_dev Re: Recenzja F.E.A.R. 2 na Polygamii 14.02.09, 21:34
      @phantom_lord, tu masz rację, jednak w czasie gry nie wygląda to tak źle. Pocieszę cię, że w wersji konsolowej dla 4:3 tez są pasy wink Tyle, że nowe TV ( choć terminy "nowy" i "4:3" już bardzo rzadko idą w parze ) mają na ogół w UI sporo ustawień zmieniających formaty i rescalujących obraz ( choć po ustawieniu 16:9 w ustawieniach konsoli obraz wypełni się w całości, ale będzie "ściśnięty" w poziomie ). Ostatnio znajomy kupował monitor i właśnie zdecydował się na 16:9 głównie z tego powodu, że 16:9 jest obecnie standardem i jeszcze pewnie jeszcze sporo czasu będzie nim wymyślą coś nowego.

Co do sztywnego aspect ratio, to obecnie jest kilka "standardów" i wsparcie dla każdego mija się często z celem. W przypadku gier 2D oznaczałoby to często tworzenie albo specjalnie dostosowanych grafik ( jak splash screeny, tła itp. ) albo tworzenie kilku tych samych, ale w różnych rozdzielczościach. W przypadku 3D razem z aspect ratio zmienia się choćby FOV, bo przecież dla 4:3 nie zatrzymasz szerokiego kąta widzenia. Niby nie powinno stanowić to problemu i wszelkie UI też dynamicznie mogą się dostosować, ale widać firmom się nie chce tego robić. Również restrykcyjny warunek o wsparciu 4:3 zniknął zarówno z kryteriów testowych Sony jak i Microsoft. Jedynie gra ma się tam wyświetlać ( właśnie w letterbox ), nie musi się dopasować. Kiedyś był jasno postawiony warunek i trzeba było się tego trzymać. Jak już napisałem 4:3 odchodzi do lamusa i nic się na to nie poradzi.

W kwestii braku wzmianek, o których wspomniałeś to raczej nie wina Monolith, ale dystrybutora gry, który nie zadbał o właściwą informację. Nie wiem jak Polsce, ale w UK w takiej sytuacji masz pełne prawo zwrotu produktu do sklepu jako niezgodny z opisem.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka