• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

wyrównanie terenu i dosianie trawnika Dodaj do ulubionych

• 16.01.12, 02:12
    Witam.
    Wiem, że podobne wątki były na forum, ale nie znalazłam odpowiedzi na pytanie co robić w takim przypadku.
    Mam nierówny teren na ogródku, na którym zasiana została trawa. Od sąsiadów dostałam ziemię razem z trawą z ich ogródków (budowali garaże i szopy). O trawę dbali. Chciałabym wyrównać teren na swoim ogródku, ponieważ ma niewielkie wgłębienia, gdzie po deszczu zbiera się woda i stoi.
    Czy mam przekopać i usunąć starą trawę, czy mogę położyć tę ziemię razem z trawą od sąsiadów? Czy wystarczy przekopać i położyć ziemię od sąsiadów (która zawiera trawnik) i dosiać nowej?
    Czy wystarczy na stary trawnik rozłożyć ziemię sąsiadów, wyrównać i dosiać na wiosnę nowy trawnik?
    Proszę doradzić co zrobić po nałożeniu nowej ziemi, przed zasianiem trawy. Wałkować, grabić?
    Ponieważ jest styczeń, ale śniegu nie ma, czy mogę teren wyrównać teraz i dopiero na wiosnę zasiać trawę, czy zasiać od razu?
    Posiadam wałek i rekultywator najzwyklejszy.
    Jest to moje pierwsze doświadczenie z własnym ogrodem :)
    Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi.
    Edytor zaawansowany
    • 16.01.12, 14:23
      najrozsadniejsze bedzie usuniecie istniejacej trawy, dolozenie ziemi bez zadnych chwastow (w tym trawy), wyrownanie i posianie nowej
      tak to sie robi profesjonalnie
      jesli chcesz tylko wyrownac pojedyncze dolki, to usun z zaglebien trawe, wypelnij dol i dosiej nasion (najlepiej takiej samej mieszanki jak na starym trawniku co by roznic we wzroscie i kolorze nie bylo)

zadne tam nasypywanie ziemi na stara trawe nie wchodzi w rachube (chyba, ze podwyzszasz teren o jakies pol metra), ziemia z trawa to tez kiepski pomysl
      • 25.01.12, 16:10
        w zadnym wypadku nie sypac ziemi na stary trawnik, no chyba ze 50 cm :)
        • 25.01.12, 17:51
          A co się stanie? Bo ja właśnie nasypałam na stary trawnik.
          --
          No dobra, dobra.
          • 26.01.12, 12:40
            zeby zalozyc trawnik, trzeba przygotowac grunt a to sie robi glebogryzarka najczesciej. jak zaorasz tylko trawnik, to beda na wierzchu kepy trawy z korzeniami i nie da aie tego zwalowac "na gladko".
            stara trawa zacznie rosnac razem z chwastami, ktore na starym trawniku zapewne bytowaly.
            zakladanie trawnika bez przygotowania podloza polegajace na zasypaniu cienka warstwa ziemi starej darniny to nieporozumienie - stara trawa zacznie gnic, przerastac kielki nowej i znacznie szybciej wyleza chwasty.
            stara trawe mozna przykryc wloknina jak sie chce w danym miejscu zrobic rabate. to takie nieszkodliwe lenistwo
        • 26.01.12, 12:35
          a po co mi pisac to samo co ja napisalam??? w celu wzmocnienia znaczenia wypowiedzi? toz ja wiem jak sie trawniki robi.
          • 26.01.12, 15:02
            No ok. Miałam bardzo nierówny trawnik i koszenie było mało komfortowe, więc nadsypałam ziemi na wierzch, jak śnieg całkiem zejdzie, będę ubijać. Dosypię na wierzch tez nowej trawy. Mogą wyleźć chwasty spod spodu, mi to nie wadzi. Na gnicie to chyba za cienka warstwa ziemi - w najgrubszych miejscach będzie tego 30cm. Poza tym kombinuję, że ta nowozasiana może czerpać z głębszych warstw składniki pokarmowe.To okrutne, ale bierę na klatę.

--
            No dobra, dobra.
            • 28.01.12, 13:12
              Też tak robię, zasypuję wgłębienia ziemią, zagrabiam, wsiewam trawę i jest git!
              --
              Moje wiejskie klimaty i nie tylko...

www.garnek.pl/zuzanka
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.