• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Ziemniaki w oponach

• 08.04.13, 12:51
    Witam.Oglądałam dawno temu angielski program ogrodniczy (fragment).Bardzo mnie zaciekawił! A wyglądało to tak:Pan zasadził na dnie opony 3 ziemniaki... w miarę wzrostu łodygi dokładał oponę i zasypywał ziemią.Ustawił tych opon 4 szt.Jesienią zebrał ziemniaków z kazdej opony ! Spróbowaliśmy tak zrobić.Posadziłam 3 ziemniaki..doszło do 4 opony liscie były piękne i ciagle kwitły kwiaty.Takich na polach sie nie spotyka zapewnilam im dokonałe warunki:)Jesienią czas na wykopki i....Zamiast spodziwanego ogromu młodych ziemniaczków z wszystkich opon- doczekalismy się wiadra GIGANTYCZNYCH 6szt które miesciły sie TYLKO w pierwszej warstewce opony.W 1 roku przysypywane łodygi ziemią-bniły więc w nastepnym roku obrywałam liscie i łodygę przysypywałam.Co zrobic zeby zbierac ziemniaki z kazdej opony?
    Edytor zaawansowany
    • 08.04.13, 14:27
      Może - użyć takich samych opon, zmieniając samochód?

Ech, ci Anglicy...
      I Angielki.
    • 08.04.13, 16:55
      Telewizja kłamie... każda!
      --
      Nie ma brzydkich roślin, są tylko niewłaściwie pielęgnowane
      • 08.04.13, 17:49
        Można zobaczyć na Yt, można samemu próbować jak kto ma takie hobby.
        Jeszcze głodu nie ma, żeby aż tak hodować ziemniaka czy tez inne warzywa.
        To absurd.
        Opony? w ogrodzie?
        Jakos tak nie bardzo.

--
        moje blogi:
        limerykura
        ogródek przyblokowy
        szydełko i krzyżyk
        • 08.04.13, 17:56
          Opony w ogrodzie nie bardzo, ale młody ziemniak, własnoręcznie wykopany z własnej grządki, to cud, miód i orzeszki :) a i kwitnie ładnie.

Ten koleś od opon, o ile pamiętam, nie miał ogrodu, tylko jakieś tarasidło i tak sobie radził.
          --
          Grupa G8. Kraje rozwinięte. Trzeci Świat. IV RP.
        • 08.04.13, 22:41
          Zadałam konkretne pytanie.Nie interesuje mnie to co się komu podoba ,czy też nie podoba ..więc wszelakie komentowanie jest bezsensowne ! MOJA sprawa.Nie widzę sensu udzielania się nie w temacie i zaśmiecanie przez to wątku.Problem z inteligencją?!Dziękuję za wskazówki Tym, którzy mi ich udzielili.Liczę na odzew Tych ,którzy praktykowali ten sposób hodowli.Pozdrawiam;)
          • 09.04.13, 04:03
            dzikistaw napisał(a):

> Zadałam konkretne pytanie.Nie interesuje mnie to co się komu podoba ,czy też nie podoba ..więc wszelakie komentowanie jest bezsensowne !

Cóż za takt i subtelność! Wprost wyższa kultura.

> Nie widzę sensu udzielania się nie w temacie i zaśmiecanie przez to wątku.

Coraz lepiej. To już nie kwestia kartofli, to się ociera o... buraki.

• 09.04.13, 13:25
              ciociaklementyna napisała:

> dzikistaw napisał(a):
              >
              > > Zadałam konkretne pytanie.Nie interesuje mnie to co się komu podoba ,czy
              > też nie podoba ..więc wszelakie komentowanie jest bezsensowne !
              >
              > Cóż za takt i subtelność! Wprost wyższa kultura.
              >
              > > Nie widzę sensu udzielania się nie w temacie i zaśmiecanie przez to wątku
              > .
              >
              > Coraz lepiej. To już nie kwestia kartofli, to się ociera o... buraki.
              >
              >

:D :D :D :D

--
              no bo niestety nie jest zbyt ładna,
              lecz za to zgrabna tez jednak nie
              (jk)
    • 08.04.13, 17:59
      Zostaw opony, posadź normalnie na grządce, okopując w miarę wzrostu. Będziesz mieć wiadro młodych.
      --
      Nie jestem człowiekiem w swoim wieku. Jestem człowiekiem w wieku kogoś o wiele młodszego.
    • 08.04.13, 18:11
      Bulwa ziemniaka powstaje na podziemnych pędach rośliny, Dlatego wydaje mi się, że cały widz polega na dobraniu odpowiedniej odmiany ziemniaka. Bardzo plenna odmiana może będzie wytwarzać więcej pędów na obsypanej ziemią łodydze. Drugi problem może być związany z "wczesnością" odmiany. Jeżeli zasadzisz odmianę bardzo wczesną, wytworzy ona szybko kilka bulw i później nie zawiązuje nowych, tylko powiększa już zawiązane "magazyny". Niestety nigdy nie uprawiałem ziemniaków i być może to co wymyśliłem to bzdury, ale tak mi doświadczenie ogólnoogrodnicze podpowiada.
      --
      • 08.04.13, 18:30
        Odmiana ma znaczenie. Polecają dla wczesnych.
        Jeszcze i ziemia do obsypania ma znaczenie.
        Na filmiku "wykopki", pokazują ziemię bardzo zbryloną, prawie skałę,
        a ziemniaki takiej nie lubią.Zresztą w takiej oponie ziemia nie oddycha
        a jeśli już to asfaltem i gumą. Pewnie zaparzona, cuchnie.
        --
        moje blogi:
        limerykura
        ogródek przyblokowy
        szydełko i krzyżyk
        • 08.04.13, 20:47
          O ile dobrze pamiętam to pokazywał to Alan Titmarsh i w jego programach zauważyłam kilka innych sztuczek rozmijających się z prawdą.Ten program to raczej taki show dla niewtajemniczonych.A tak na logikę to każa odmiana ziemniaka wytwarza bylwy podziemne na korzeniach.Przysypując łodygę z góry musiałaby wytwarzać na niej korzenie.
          • 08.04.13, 21:01
            Chyba nie na korzeniach, tylko na podziemnych pędach. Być może są odmiany, które wytwarzają rozłogi na całej długości zakopanej łodygi. Ale równie dobrze może to być rzeczywiście sztuczka telewizyjna.
            --
          • 08.04.13, 22:28
            Znalazałam..bardzo ciekawe:
            www.youtube.com/watch?v=q1OShZZUt0k oraz
            permakultura.net/2011/04/17/jak-uprawiac-ziemniaki-bez-przekopywania-ziemi/
            Końca nie widać ciekawostek w tym temacie:) Na końcu każdego filmiku są następne...
            • 09.04.13, 08:29
              taaa, nie ma to jak na trawnik wygruzić wywrotkę obornika i ponawciskać w nią ziemniaków.
              • 09.04.13, 08:57
                Na filmikach pokazana jest tradycyjna uprawa ziemniaka, tyle, że zastosowano elementy permakultury, czyli bez przekopywania ziemi, ściółkowanie i tworzenie próchnicy.
                Cudów nie ma, w oponie się nie da, bo musi być dostęp powietrza do korzeni, by wytworzyły tzw.stolony, dlatego ziemniaki dobrze rosną na lżejszych glebach, ale plon jest dobry gdy w danym roku występuje optymalna ilość opadów.
                Poza tym jak wytworzy się bulwa i roślina zgromadzi zapas substancji odżywczych to łodyga zasycha, jak miałaby zasypywana rosnąć dalej, kwitnąć i tworzyć następne bulwy.A okres wygetacyjny też ma przecież znaczenie, dla ziemniaka nie trwa całe lato.
                • 09.04.13, 12:00
                  Doświadczenie było ciekawe, ekscytujące i to oczekiwanie hahaha.Słowo daję ...ziemniaki kwitły "zdawałoby się bez końca" (może to była jakaś późna odmiana ?!) Niczym ciekawa roślina w klombie.Przyjaciele zachwycali się ich urokiem :)...Takie pokaźne krzaczysko.Były żywe ,kiedy robiłam "wykopki"...Musiało być powietrze, skoro bulwy były ogromne (niestety tylko na samym dnie).Opony były dostawiane w miarę wzrostu rosliny.Zasypywane luźno gotową mieszanką ziemi ogrodniczej.Dobiliśmy do 4 szt.Opisałam jedynie moje doświadczenie.Nie wyszło tak jak na pokazówce w TV.Jaki sens robić ludzi w konia...hmmm.Może to zależne jest od właściwej odmiany ziemniaka....
                  Miłego dnia wszystkim:)
          • 09.04.13, 19:15
            A tak na logikę to każa odmiana ziemniaka wytwarza
            > bylwy podziemne na korzeniach.Przysypując łodygę z góry musiałaby wytwarzać na
            > niej korzenie.
            Ziemniaki nie wyrastają na korzeniach!!!! Bulwy wyrastają na podziemnych pędach-stolonach, które są zmodyfikowanymi łodygami.
            --
            Moje wiejskie klimaty i nie tylko...

www.garnek.pl/zuzanka
    • 09.04.13, 11:29
      Proszę nie kłaśc ziemniaków na samym dnie. Ziemia pod oponą też powinna byc uprawiona. To jest tak: warstwa ziemi ze 20cm, ziemniaczki i przykryc ok 15cm. W miarę wzrostu ziemi dokładamy. Ja z synem robiłam taki eksperyment w donicy po choince - z 4 uzyskaliśmy 12szt + mnóstwo malutkich - mogliśmy dłużej poczekac z wykopkami:)
      • 09.04.13, 16:49
        Pomysł piętrowej uprawy ziemniaków nie jest taki nowy. W czasie II wojny światowej, kiedy Anglia była odcięta od dostaw towarów [żywności] z zewnątrz, musiała być samowystarczalna. Wtedy właśnie Anglicy zaczęli uprawiać warzywa, m.in. ziemniaki na każdym skrawku ziemi.
        Na temat piętrowej uprawy ziemniaków czytałam ok. 25-30 lat temu, bodajże w DZIAŁKOWCU.
        Do takiej uprawy można wykorzystywać nie tylko opony ale i worki, wysokie kubły.
        Poza tym do takiej uprawy [jak czytałam] nadają się ziemniaki wczesne.
        A tu ciekawa konstrukcja do takiej uprawy:
        www.primevere-paris.eu/product_thumb.php?img=images/Potato%20barrel%20Large%20Web%20view.jpg&w=300&h=290
        • 09.04.13, 16:59
          Super to jest.
          Można ziemniaczki podbierać jak jajka kurze:)
          No i pojemnik ładny!
          --
          moje blogi:
          limerykura
          ogródek przyblokowy
          szydełko i krzyżyk
          • 09.04.13, 17:18
            Mi też się podoba:)Z chęcią bym taki pojemnik kupiła.Czy wiadomo gdzie taki dostaniemy?
    • 09.04.13, 17:39
      Najładniejsze ziemniaczki rosną pod... Jesteś kobietą,wiec wiesz co mam na myśli. :-)
      • 09.04.13, 18:44
        Na zdjęciu zalinkowanym przez Marbor widać niestety, że ziemniaki powbijano w wypełniony ziemią pojemnik a z góry włożono zielony pióropusz.
        • 09.04.13, 22:14
          Może w celach handlowych, ale sama nabrałam ochoty na taki pojemnik. Bo wizja opony, z pociętymi gazetami (!) wewnątrz lekko mnie przeraża i nie chciałabym jeść takich ziemniaków.
          W sumie możnaby samej cos wymyślić, np z drewna, żeby było ładnie.
          --
          Sygnaturki brak do odwołania
          • 10.04.13, 18:16
            Kocia nogo, a może coś takiego:
            images46.fotosik.pl/254/3db4ddd171a6dfd9.jpg
            W tej chwili są takie worki w sprzedaży ze sztucznej tkaniny na płody rolne.

Co do opinii, że te ziemniaki mogą być powbijane uważam za bzdurny.
            Tak jak poprzednio pisałam, czytałam na temat takiej uprawy na maleńkich skrawkach ziemi, czy na innych podłożach już jakieś 25-30 lat temu
            • 10.04.13, 19:07
              marbor1 napisała:

> Kocia nogo, a może coś takiego:
              > images46.fotosik.pl/254/3db4ddd171a6dfd9.jpg
              > W tej chwili są takie worki w sprzedaży ze sztucznej tkaniny na płody rolne.
              >
              Chętnie bym kupiła, o ile nie byłyby w kolorze jadowitego błękitu. I faktycznie można z takiego worka uszyć ładny pojemnik, jak w twoim linku. Powiesić za uszy?
              Podoba mi się pomysł. Może w przyszłym roku, bo za jakieś 10 dni planuję zasadzić 2 rządki ziemniaków żeby mi odchwaściły kawałek zrytego jesienią starego trawnika.
              --
        • 10.04.13, 07:09
          moo-n napisała:

> Na zdjęciu zalinkowanym przez Marbor widać niestety, że ziemniaki powbijano w w
          > ypełniony ziemią pojemnik a z góry włożono zielony pióropusz.
          Tak mi się tez wydaje, po dokładnym przyjrzeniu się.
          To jedynie reklama tych pojemników.

--
          moje blogi:
          limerykura
          ogródek przyblokowy
          szydełko i krzyżyk
    • 10.04.13, 09:40
      Podoba mi sie ta beczka, niestety nie mam na nia juz miejsca ale wymyslilam sobie, ze moje składane plastikowe pojemniki bedą sie do tego nadawały. Można je przestawiać i stawiać na murze oporowym. W tym roku potraktuje ziemniaki jako kwiaty a może i plony jakieś bedą?
      • 10.04.13, 12:48
        Ziemniaki potrafią pięknie kwitnąć. Niemal całą zimę miałam tapetę w komputerze z kwitnącymi ziemniakami.
        --
        • 10.04.13, 13:28
          O ile mnie pamięć nie myli to ziemniaki pełniły pierwotnie role kwiatów.
          Więc czasem wysadzam kilka w ogrodzie i nie uwierzycie, ze ludzie pytają jak te kwiaty sie nazywają .
          • 10.04.13, 23:03
            gitta zgadzam się, moje pomimo iż w oponach były bajeczne.Nawet to źle nie wygladało bo liscie obwodem wyszły sporo poza.Bardzo lubię kwiaty ziemniaka i uwielbiam ich zapach..nie dziwota ,że stonki szału dostają.Specjalne traktowanie sprawiło ,że stały się w rozmiarze pokaźnego rabarbaru.I w życiu nie widziałam wcześniej tak wielkich bulw...szkoda ,że tylko 6szt:)
    • 11.04.13, 15:14
      Uprawa ziemniakow polega na obsypywaniu pedow ziemia, tzw. okopywaniu. Wystarczyloby poczytac jakies fachowe artykuly.
      Jesli chce sie miec duzo malych bulw to trzeba je usuwac, nazywa sie to podbieraniem - ostroznie odgarnia sie ziemie, wybiera wystarczajaco duze bulwy i ponownie przysypuje stolony i korzenie. Podbieranie pobudza rosline do tworzenia nowych bulw i stolonow.
      Plennosc zalezy od odmiany, jesli roslina wytworzy duzo bulw to beda one mniejsze.
      • 24.05.13, 10:36
        Moje kartofelki maja już trzydzieści centymetrów.
        Czy można je podsypac samym kompostem?
        Czy lepiej kompost zmieszac pol na pol z ziemia?
        • 24.05.13, 12:58
          Ziemniaki lubią tfusto, jabym dała kompost. Ale jak masz go mało, to wymieszaj z ziemią i piaskiem.
          --
          • 24.05.13, 13:02
            Kompostu mam dużo, kłopot raczej zpiaskiem:-)
            • 24.05.13, 13:05
              Kompost tez ma dobrą strukturę i jest pożywny.
              --
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.