• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

kiedy sadzic lawendę Dodaj do ulubionych

• 23.02.14, 17:47
    czy juz za pozno na to czy za wczesnie?
    Edytor zaawansowany
    • 23.02.14, 21:52
      Za wcześnie. No chyba że mieszkasz na antypodach lub innej Hiszpanii.
      • 23.02.14, 22:09
        nie, ale nie mieszkam tez w Polsce i jestem przekonana na 99.9, ze juz nie zobacze tu sniegu ani mrozu ( zreszta przez cala zime nie widzialam). a kiedy sadzić jakby co?
        • 24.02.14, 07:52
          A co rozumiesz przez "sadzić"? Masz ukorzenione sadzonki i tylko trzeba je przenieść do gruntu? Czy chcesz teraz ciąć i sadzonkować? I czy chodzi o lawendę wąskolistną?

Niektórzy też pisząc o "sadzeniu" mają na myśli siew. Dziwne, ale już kiedyś zetknęłam się z tym na forum, więc sprecyzuj, o co dokładnie chodzi.
          • 24.02.14, 20:01
            podoba mi sie lavendula augustofilia. chce kupi¢ male roslinki w doniczkach.
            • 24.02.14, 20:35
              To jest lavendula angustifolia, czyli lawenda wąskolistna. Bardzo ładnie zimuje w naszych warunkach pogodowych.
              Ja bym jednak wstrzymała się jeszcze przed wysadzeniem tych małych sadzonek
              do ogrodu, do połowy marca. Jeśli je już kupiłaś to można je przetrzymać na zimnym oknie.
            • 24.02.14, 20:45
              No to jak sprzedają, to znaczy że można wtedy wsadzać. Zresztą jej nie należy przechowywać w cieple, ona w zimie lubi mieć zimno. Jak kupisz, to od razu z bryłką ziemi do gruntu; pamiętaj tylko, że stanowisko musi być zdecydowanie słoneczne i raczej suche, a ziemia niezbyt urodzajna. To dotyczy zresztą i innych roślin o szarych, omszonych listkach.

I nie augustifolia, tylko angustifolia. To właśnie znaczy "wąskolistna".

Poszukaj sobie wcześniejszych wątków dotyczących lawendy, bo już nie chce mi się kolejny raz pisać, jak ją traktować (chodzi głównie o coroczne silne cięcie na wiosnę i ewentualne sadzonkowanie tych odciętych pędów).
    • 24.02.14, 21:14
      za wcześnie - poczekaj do kwietnia, albo na jesień :) Lawenda jest piękna .
      --
      www.alejakwiatowa.blogspot.com/ - Blog o ogrodach i wnętrzach
      • 25.02.14, 07:55
        Wiesz, doświadczenie (wprawdzie wyłacznie amatorskie) z roślinami to ja mam dłuższe, niż niektórzy na tym forum istnieją na świecie. Zdobyłam to doświadczenie metodą prób i błędów (zwłaszcza błędów, bo to one naprawdę uczą) i wiem, że rośliny często nie chcą stosować się do reguł książkowych; klimat mamy taki, jaki mamy - też nie ma reguł odnośnie pogody o danej porze roku. W najbliższych dniach zamierzam przyciąć krótko moje lawendy i posadzonkować wprost do gruntu (!). Skoro od kilku dni pszczoły latają nad krokusami i rannikami, to może nie być już wielkich mrozów tej zimy, więc eksperyment może się udać. A lawendzie przesadzonej z doniczki z korzeniami to naprawdę żaden mróz nie powinien zaszkodzić. Zaszkodzić jej mogłoby raczej przetrzymywanie w cieple o tej porze.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.