Dodaj do ulubionych

Jak głęboko sadzić powojnik

18.03.14, 16:05
Nie chodzi mi o pnący. Ten, wiem z literatury, sadzi się dość głęboko, bo ukorzeniły się poszczególne "kolanka", co powoduje ładne zagęszczenie. Chodzi mi o powojniki niepnące, czyli np. integrifolia czy recta. Zakupiłam niedawno ten pierwszy (clematis integrifolia Caerulea) i nie wiem, czy sadzić tak głęboko, jak w oryginalnym pojemniku, czy traktować jak pnącze i sadzić 10-15 cm głębiej.
Obserwuj wątek
   • moo-n Re: Jak głęboko sadzić powojnik 18.03.14, 20:39
    Bylinowe raczej sadzi się na tym samym poziomie co w zakupionej doniczce.Nie ma takiej potrzeby, bo one tworzą karpy, podobne jak ma np.parzydło, co rok szersze.Pędy nie wybijają jak u pnących z pąków nasady zdrewniałych pędów i szyjki korzeniowej.
    • moo-n Re: Jak głęboko sadzić powojnik 18.03.14, 20:43
     Tutaj jest wyraźnie napisane, że bylinowe sadzimy tylko 1 cm głębiej niz w pojemniku, ale jak napisałam można na tym samym poziomie.
     www.ogrodniczka.pl/rosliny/uprawa_i_pielegnacja_roslin/229,pnacza_uprawa_i_pielegnacja.html
  • enith Re: Jak głęboko sadzić powojnik 19.03.14, 04:50
   Kochani, dzięki za wpisy. Widzę, że jest spora rozbieżność w poglądach na temat głębokości sadzenia :-)
   Ja obstawiałabym sadzenie płytkie, bo to w końcu jest bylina, która i tak z końcem sezonu przycinana będzie do samej ziemi, ale sam fakt, że jest to powojnik i ma zdrewniałe łodygi jednak trochę mnie zmylił. Myślę, że posadzę tylko ciut głębiej, niż jest w oryginalnym pojemniku i będę obserwować. Swoją drogą natrafiłam dziś na interesujący anglojęzyczny artykuł na temat genezy głębokiego sadzenia powojników, gdzie idea ta zostaje totalnie skrytykowana, jako nie mająca botanicznego uzasadnienia. Wg tegoż artykułu pomysłodawcą głębokiego sadzenia był pan Jackman (tak, ten sam od cudownego powojnika Jackmanii), który wykoncypował, że takie sadzenie chroni przed uwiądem! Tymczasem na uwiąd, wg autorów artykułu cierpią wyłącznie powojniki wczesnokwitnące wielkokwiatowe i nie ma sensu stosować takiego sadzenia dla pozostałych jedenastu gatunków powojników, które nigdy na uwiąd nie chorują. No i cóż, bądź tu, powojnikowy laiku mądry :-)
   • moo-n Re: Jak głęboko sadzić powojnik 19.03.14, 09:01
    Zgadza się, w zalinkowanym artykule jest napisane, by sadzić głębiej tylko powojniki wielkokwiatowe, których część odmian jest podatnych na uwiąd.Są to odmiany wyhodowane i to faktycznie jest dobre, bo roślina łatwiej puszcza nowe pędy od korzenia.Powojnik Jackmanii, nie należy do tego typu, uwiąd go nie atakuje i nie ma potrzeby sadzić głębiej, podobnie botanicznych.
    • moo-n Re: Jak głęboko sadzić powojnik 19.03.14, 09:13
     Jednak ja z powojnikami bylinowymi( konkretnie z C.recta 'Purpurea" miałam na mojej dość wilgotnej glebie inny problem.Kępa z czasem mocno zdrewniała, ze środka nie puszczała już pędów, a boczne odrosty po zimie były coraz słabsze.Po wykopaniu całej karpy wiosną trudno było oddzielić boczne odrosty z odpowiednimi korzeniami w celu odmłodzenia.Po posadzeniu z niewielką ilością korzeni zginął.
     Dlatego to również powód, że nie powinno się sadzić tego powojnika głęboko, szczególnie na wilgotnych glebach, bo karpa będzie łatwiej butwiała w zimie.No i lepsze są gleby bardziej przepuszczalne dla tego powojnika, zresztą dla wszystkich.
     • enith Re: Jak głęboko sadzić powojnik 19.03.14, 14:54
      > Dlatego to również powód, że nie powinno się sadzić tego powojnika głęboko, szc
      > zególnie na wilgotnych glebach, bo karpa będzie łatwiej butwiała w zimie.

      To jest bardzo cenna dla mnie rada, bo mam i zwięzłą glebę, i bardzo deszczowe zimy. Część bylin z wrażliwymi na wilgoć koronami/karpami nie dożywa wiosny, właśnie dlatego, że butwieją/gniją.
      Dziękuję za wpis, będę sadzić na tej samej głębokości, co w pojemniku. Pozdrawiam!
      • alaasa Re: Jak głęboko sadzić powojnik 21.03.14, 21:50
       Nie wiem czy dobrze zrozumiałam,czy tylko wielkokwiatowe odmiany głębiej wkopujemy(wiekszośc wielkokwiatowych to odmiany wczesne,kwitnace na zeszłorocznych pędach i one głównie zapadają na tzw.uwiąd).Co z clematisami włoskimi...nie trzeba głębiej? Zakupiłam w tym roku sporo clematisów(właściwie moich pierwszych) i jeszcze ich nie wkopywałam.
       • enith Re: Jak głęboko sadzić powojnik 22.03.14, 12:50
        No właśnie sama teraz nie wiem. Wszystkie powojniki bez względu na gatunek sadziłam głębiej, bo tak mi radzono u ogrodnika i tak wynika z literatury. Wychodzi teraz na to, że niekoniecznie było to potrzebne. Sama mam do wysadzenia trzy różne gatunki, integrifolia "Caerulea", "Franziska Maria" (nie wiem, jaki to gatunek) oraz montana "Freda". I chyba tylko "Franziskę" posadzę głębiej, bo to grupa cięcia druga, kwiaty duże (naprawdę piękne), więc domyślam się, że może to być grupa wielkokwoatowa wcześnie kwitnąca i ryzykująca uwiądem. A, że parę lat temu kilka moich klematisów padło na uwiąd, wolę dmuchać na zimne.
        Swoją drogą zastanawiam się, czy głębokie sadzenie powojników pnących czymkolwiek im szkodzi, bo jeśli nie, to swoje włoskie możesz sadzić głębiej, dla pewności.
        • alaasa Re: Jak głęboko sadzić powojnik 22.03.14, 21:10
         Tu znalazłam odpowiedź: www.ogrod-ewy.pl/porady/jak-sadzi-clematisy.html
         Wyglada na to ,ze nie wszystkie clematisy wkopujemy głębiej "tylko wielkokwiatowe z grupy Viticella i Texensis 5 - 10 cm głębiej niż do tej pory rósł w doniczce, pozostałe odmiany jedynie 1 cm"
         • alaasa Re: Jak głęboko sadzić powojnik 31.03.14, 21:31
          Rycie w ziemi pod iglakami mam częściowo za sobą.O wykopaniu odpowiednio szerokich dziur ...trzeba zapomnieć.Korzenie grube jak gałęzie,krzyżujące się ...Starałam się w miarę głęboko ,dałam radę na 5 cm głębiej.Mam nadzieję ,ze zechcą rosnąć.Ziemia nie była zbyt ubita,ale te korzenie........
          • enith Re: Jak głęboko sadzić powojnik 01.04.14, 01:42
           Przykro mi, ale tego się spodziewałam. Ja miałam dokładnie ten sam problem. Udało mi się zedrzeć (bo nie wykopać) 5 cm ziemi i natrafiłam na korzeniska, potężne, cały kłąb. Spróbowałam obok, to samo. Jeszcze dalej, to samo. Nie udało mi się posadzić ani jednego powojnika. Teraz, gdy planuję sadzić coś w pobliżu już przyjętej rośliny (drzewa, krzewu), NAJPIERW kopię dołek, a potem kupuję roślinę. Właśnie dlatego, że tak okrutnie się nacięłam z tymi powojnikami parę lat wstecz. U mnie rosną wyłącznie powojniki w donicach oraz przy ścianach. Nie udało mi się wyprowadzić żadnego na naturalnej podporze, ku mojej rozpaczy :-(
            • alaasa Re: Jak głęboko sadzić powojnik 01.04.14, 20:20
             Dzisiaj kolejne sztuki poszły do ziemi.Nie było tak strasznie:) Iglaki rosną w rzędzie ale każdy z nich ma sporo dla siebie przestrzeni.Rosną na krawędzi wzniesienia (zatem korzenie mają w jedną stronę).Tą skarpę ,ponad 2 m wysokosci stworzylismy sami..piach na to ziemia a właściwie tofr.Skarpa 15 letnia i iglaki w podobnym wieku.Dzisiaj szpadel wchodził miękko (torf nawet rozłozyć się nie zdązył)..poza kilkoma korzeniami..poszło całkiem ,całkiem:)Bardzo się cieszę,nie myslałam ,ze się uda.Obawiam się tylko zakwaszenia...Czy wystarczy z wierzchu podsypać w koło-kredą?
             Wyczytałam wczoraj ciekawostkę odnosnie uwiadu.W aptece kupuje się nadmanganian potasu w tabletkach i wystarczy (pół łyzeczki)rozkruszyć i posypac lub rozpuscić w wodzie i podlać.Można też dzielić tabletkę i wciskać w koło w ziemię.Ponoć skuteczne.
             Jutro wkopie kolejne sztuki:)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka