Dodaj do ulubionych

Dalia karłowa

14.04.14, 12:14
Witam
Pojawiły się już w sprzedaży w małych doniczkach.Czy one kwitną całe lato, bo teoretycznie do mrozów, ale znajoma odradzała mi zakup, powiedziała, że przestały jej latem kwitnąć, albo kwitły słabo.Wierzyć nie wierzyć, jakie macie doświadczenia? Czy lepiej rosną i kwitną w pojemniku czy gruncie?
Edytor zaawansowany
  • irenazu 14.04.14, 13:33
    Sama hodowałam małe dalie z nasion, kwitły do mrozów. Z zazdrością (ale bez zawiści) podziwiałam karłowe dalie koło domu u kogoś tam. Też kwitły do zimy. Miały piękne kwiaty i kolory. Ale już rok później wyrosły z nich (chyba to były te same, bo kształt i kolor kwiatów się zgadzał) duże rośliny.
  • babcia47 14.04.14, 14:19
    kupiłam karłowe, wsadziłam do misy i kwitły aż do przymrozków. pozostawiłam w misie, wiosną zaczęłam pomału nawilżać podłoże (zimowały na widnym strychu, obcięte, w temperaturze 5-10 st C), potem wymieniłam wierzchnia warstwę gleby i nawiozłam nawozem długodziałającym. bez wymiany pojemnika (ok.40 cm średnicy + wianuszek lobelii z brzegu) rosły i kwitły mi 3 odmiany (kolory) przez trzy sezony. W tym roku zaniedbałam a małżon najpierw przesuszył nadmiernie a potem zbyt mocno podlał, jednak jedną chyba da się uratować (odbija) a drugą chyba udało się uratować tj. zdrowy kawałek z młodymi przyrostami udało mi się wyciagnąć zanim reszta jej bulwy padła. Generalnie z mikruskami chyba można postępowac jak z "normalnymi" daliami, kwitna niezawodnie całe lato na rozpalonym tarasie, tyle, ze trzeba regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany i w miarę podlewać, by nie wywołać chorób grzybowych.. spróbuję w tym roku rozmnożyć z sadzonek zielnych..do gruntu nie wsadzałam, więc nie mam doświadczenia, ale sądze ze w słonecznych miejscu, w przepuszczalnej glebie będą rosły i kwitły równie dobrze jak ich większe kuzynki i trzeba z nimi postępować podobnie
    --
    Lady Sybil chrapała cicho. Małżeństwo zawsze jest związkiem dwojga ludzi gotowych przysiąc, że tylko to drugie chrapie...
  • mitta 14.04.14, 19:47
    Ja, niestety, nie mam dobrych doświadczeń z dalią karłową. W ubiegłym roku miałam kilka, pierwsze kwitnienie - burza kwiatów, wydawało się, że wszystkie pąki rozkwitły równocześnie. Oberwałam przekwitłe kwiaty, ale kwitły już bardzo słabo.
    Najbardziej lubię dalię kaktusową, jest niezawodna, kwitnie do pierwszych chłodów, kwiaty długo utrzymują świeży wygląd i "ładnie" przekwitają.
  • viki711 14.04.14, 21:42
    miałam w zeszłym roku wysiane wczesną wiosną do doniczek, przesadzone do gruntu w maju, kwitły jak szalone do przymrozków, teraz na strychu już rosną tegoroczne siewki :-)
  • dagusia333 15.04.14, 08:51
    A czy te sprzedawane wiosną wys.ok.20 cm to są jakoś potraktowane skarlaczem, czy zostaną takie niskie tylko będą się rozrastać wszerz, czy będą jednak wyższe? Takie z nasion niskie to wiem, teściowa wysiewała, były wys.ok.50-60 cm i faktycznie kwitły do mrozów.
  • asiek25 15.04.14, 12:46
    Mam od kilku lat, kwitną bardzo obficie do bardzo późnej jesieni. Zarówno sadzone do gruntu, jak i do pojemników. Z tymi w pojemnikach trzeba trochę uważać, aby nie przesadzić z podlewaniem. W ubiegłym roku przelałam dwie i zdechły. Wykopuję na zimę, przesypuję ziemią i trzymam w piwnicy. Wsadzam do doniczek w lutym, trzymam na parapecie i w maju mam już kwitnące rośliny. Obecne mają już nawet pąki :)
  • dagusia333 11.05.14, 13:08
    No i skusiłam się na te dalie. Teraz przekwitły już kwiaty z którymi je kupowałam, a następne są dwa razy mniejsze, zupełnie inne.Zaczęły rosnąć, mają pąki, ale co z tego jak kwiaty tak malutkie, choć rosną w donicy i składników pokarmowych ze świeżej ziemi im nie brakuje.Nie będą już inne?
  • babcia47 12.05.14, 14:55
    pora jeszcze zimna to i kwiatki mniejsze a poprzednie pewnie zahodowane w szklarni..gdy słoneczko przygrzeje to i kwiaty będą takie jak te pierwsze, przynajmniej u mnie takie były a same dalie przez kolejne sezony nie zmieniały rozmiarów, nie były tak wysokie i rozpierzchłe jak te z wysiewu (też hodowałam te pseudominiaturki ) wyglądały w kolejnych latach jak w roku zakupu..znaczy taka ich uroda a podstawą jest bulwa przechowana przez zimę, jak w przypadku większych kuzynek
    --
    Podstawową umiejętnością, jaką powinien posiąść każdy człowiek, jest wdupiemanie, które polega na odróżnianiu rzeczy ważnych i takich, na które ma się wpływ, od badziewia czyli cudzych fanaberii (by kawka74)
  • dagusia333 12.05.14, 16:40
    Mam więc nadzieje, że doczekam się tych większych kwiatków, bo teraz średnica ledwie 3cm, a miały ok.6cm gdy je kupowałam.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.