16.05.16, 17:21
Zimą w garażu wyrosły lilie i teraz na łodygach w miejscach ogonków liściowych pojawiły sie małe jakby "cebulki". Zdjęcie poniżej.
fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/3961701,2,1,Lilia.html
Liście uschły , pędy na czubkach także, więc nie będzie kwiatów. Pozostały łodygi z tymi "cebulkami". Co to jest?
Edytor zaawansowany
  • enith 16.05.16, 18:04
    Od razu zaznaczam, że nie jestem specjalistką w uprawie lilii, ale wiem na pewno, że niektóre gatunki wytwarzają cebulki przybyszowe właśnie na styku łodygi i ogonków liściowych. Te lilie rozmnaża się bardzo łatwo poprzez zakopanie w płytkim poziomym rowku całej takiej łodygi. Z tych cebulek wyrosną nowe lilie. Można też oddzielić cebulki przybyszowe i wysadzić do pojemników, żeby podrosły przez wysadzeniem na miejsce docelowe.
    Chcę też dodać, że np. begonie gruntowe (Begonia grandis) wytwarzają potężne ilości takich cebulek, które przy pierwszym przymrozku, który zetnie łodygę znajdą się na poziomie ziemi i w ten sposób roślina się bardzo łatwo rozmnaża.
  • magze 16.05.16, 18:15
    Kiedy bezpiecznie można oddzielić i sadzić te cebulki? ich wielkość jest jak na zdjęciu i puszczają już listki.
  • enith 16.05.16, 18:33
    Czy roślina mateczna jest posadzona czy luzem? Jeśli jest posadzona, to poczekałabym z oddzieleniem cebulek przybyszowych do jesieni (na roślinie matecznej mogą sobie jeszcze podrosnąć) i wtedy wysadziłabym do pojemników. Jeśli roślina mateczna jest luzem, to oddzieliłabym już teraz, bo mają małe szanse na przeżycie na roślinie, która nie jest posadzona.
  • enith 16.05.16, 18:37
    Udało mi się znaleźć to:
    "Działkowcy wykorzystują także naturalną zdolność lilii do tworzenia cebulek w kątach liści, na pędzie nadziemnym. Tworzeniu się dużej liczby cebulek „powietrznych” sprzyja usuwanie pąków kwiatowych, a także liści. Te małe cebulki oddziela się już w sierpniu, wkłada do woreczków z torfem i po przechłodzeniu w lodówce przez 2-3 tygodnie, wysiewa się na zagonie- przed nadejściem zimy zdążą się dobrze ukorzenić."
    Wkleiłam ze strony: www.ogrodowisko.pl/watek/141-lilie-lilium
  • magze 16.05.16, 23:06
    Dziękuję, spróbuję tak zrobić. Mam ok 60 cebulek:)
  • mirzan 17.05.16, 07:48
    Nic nie kombinuj, posadź cebulki powietrzne, na miejsce stałe,na grządce.Niedługo same
    zaczną oddzielać się,więc to będzie odpowiedni termin do sadzenia.
  • magze 17.05.16, 14:06
    Ok jak zaczną same się oddzielać to je posadzę bo już maja listki , a niektóre to nawet małe korzonki
  • donmarek 17.05.16, 07:45
    No to teraz wiem skąd ma tyle lilii. Po prostu nie bardzo podobały mi się te cebulki, traktowałem je jako jakąś narośl etc i zawsze jak widziałem, to je delikatnie obrywałem i opadały pod kwiat.

--
    Nie religia/katecheza tylko najpierw MATEMATYKA, FIZYKA, CHEMIA!
    Sam sobie jestem Bogiem, czyli, mój Bóg to Ja!
  • enith 17.05.16, 14:37
    Haha, donmarek, ja zrobiłam to samo ze wspomnianą wyżej begonią grandis. I też się dziwiłam, skąd mi się, u licha, wzięło nagle tyle małych begonii. A muszę napisać, że te cebulki wzeszły wszędzie, nawet na włókninie, nawet w szparach w chodniku.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka