Dodaj do ulubionych

Ubiorek wieczniezielony - problemy

04.04.18, 19:45
Witam
Mam go od ok.10 lat, jednak ciągle wygląda jak drapak.Przycinam po kwitnieniu, odrasta, a wiosna znów tak wygląda, łyse badyle na końcu jakieś pączki.W zeszłym roku ścięłam po zimie przed kwitnieniem, bo jakby mocniej odbijał od dołu.Teraz znów badyle..
Pamiętam z dzieciństwa, u mojej cioci był śliczny, gęsty żywopłocik- obwódka (wtedy nie wiedziałam co to za roślina) i pamiętam jak strzygła go nożyczkami po kwitnieniu.Może to była inna odmiana? Poradźcie coś bo go w końcu wyrzucę, a lubię jego śnieżnobiałe kwiaty i dość długi okres kwitnienia.
Edytor zaawansowany
 • dagusia333 04.04.18, 19:48
  Jeszcze nadmienię, że kupiłam 2 lata temu nowe sadzonki (ale jest bardziej karłowy) i tak samo wygląda, więc to chyba nie kwestia wieku?
 • horpyna4 04.04.18, 20:41
  Żywopłociki - obwódki robi się często z jednorocznego ubiorka gorzkiego (iberis amara), a nie trwałego zimozielonego. Jednak faktycznie i ten wiecznie zielony ma również odmiany o bardziej zwartym pokroju, niż gatunek typowy.

  Na razie przytnij ten swój zaraz po przekwitnieniu dość mocno. Z odciętych pędów możesz porobić sadzonki, wsadzając wprost do gruntu. Nie wymagają stosowania ukorzeniacza, po przycięciu się ładnie rozkrzewiają i możesz w ten sposób co kilka lat wymieniać stare, rozczochrane egzemplarze na młode.
 • enith 04.04.18, 21:09
  A może ziemia za bogata i robi się wybujały? Albo za ciemno mu? Ja swój ubiorek po kwitnieniu mocno przycinam, żeby pozostawał zwarty.
 • horpyna4 05.04.18, 12:28
  To prawda, pokrój roślin zależy od stanowiska - zarówno gleby, jak i nasłonecznienia.

  Co do mocnego corocznego przycinania, to jest ono bardzo pożądane w przypadku krzewinek. A ubiorek wiecznie zielony jest właśnie krzewinką, a nie byliną; oznacza to, że z czasem jego pędy w dolnej części drewnieją i tracą listki, podobne zjawisko można zaobserwować też np. u lawendy wąskolistnej. Tyle, że lawenda zaczyna kwitnąć później, więc tnie się ją wczesną wiosną; ubiorek natomiast dopiero po przekwitnieniu, ale jak najszybciej.
 • horpyna4 05.04.18, 15:09
  I jeszcze jedno - początkujący ogrodnicy-amatorzy mają zwykle duże opory przed mocnym zgoleniem rośliny, która wygląda ładnie. Po prostu im szkoda.

  Ale jeżeli tego nie zrobią, to roślina wkrótce przestanie być ładna. Za to po przycięciu będzie początkowo wprawdzie niezbyt dekoracyjna, ale na bardzo krótko, bo wiosną młode pędy dostają silnego kopa do wzrostu. Potem krzewinka będzie dekoracyjna aż do następnej wiosny, więc naprawdę warto.
 • dagusia333 05.04.18, 20:16
  Zrobię w czerwcu sadzonki.Widziałam dziś w sklepie takie karłowe, nie wiem jakaś odmiana, czy podlany skarlaczem wzrostu.Zmienię mu miejsce, bo jest na murku narażony na zimne wiatry, a zimozielone wolą miejsca zaciszne.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka