Dodaj do ulubionych

pnącza jednoroczne - jaki pojemnik?

05.04.18, 12:50
Mam pytanie, może głupie i naiwne, ale liczę na pomoc, bom zielona i początkująca w ogrodnictwie :) Chcę posiać na balkonie jakieś pnącza jednoroczne, spodobał mi się wilec purpurowy, nasturcja i groszek pachnący. W co je posiać? W sensie, jak duże pojemniki są potrzebne? Bo wszędzie piszą tylko "odpowiednio duże", a mnie to w pierwszym sezonie balkonowej działalności nie mówi nic a nic :)

Mam kilka skrzynek balkonowych, takich typowych, co to w nich u wszystkich pelargonie stoją :) nadadzą się, czy za małe? Mają 50 cm długości. Jeśli za małe, to jaki konkretny rozmiar donicy/skrzynki kupić? W cm?

I drugie pytanie - ile nasion posiać do takiego pojemnika? Żeby nie miały za ciasno, ale jednocześnie ładnie obrosły ścianę? Bo na opakowaniu nasion jest np rozstawa 30-40 cm, to znaczy, że jedno nasionko na donicę albo dwa na skrzynkę...?

Z góry dzięki za pomoc :)
Edytor zaawansowany
  • dagusia333 05.04.18, 20:34
    Powiem tak, akurat te pnącza wolą uprawę gruntową by pokazać swe walory ozdobne.Niby teoretycznie nadają się na balkon to jednak w pojemnikach rosną słabo, żółkną, podsychają i krótko, albo wcale nie kwitną.Jeśli jednak chcesz je posiać to kup dość głębokie donice plastikowe ok.45-50cm.,Trzeba zrobić otwory i drenaż.Pnącza wysiać do małych doniczek, potem przesadzić do tych większych.Do takiej donicy możesz posadzić 3 rośliny.
  • enith 05.04.18, 21:26
    Skrzynka na pelargonie będzie stanowczo za mała (za płytka) dla jakiegokolwiek pnącza, nawet jednorocznego. Tak, jak radziła Dagusia, kup głębsze donice lub skrzynie w jasnym kolorze (żeby się nadto korzenie nie nagrzewały - taki np. groszek tego nie znosi) i zainstaluj kratkę, żeby miały się po czym rośliny piąć (przed wyborem kratki weź pod uwagę sposób łapania się pnącza). Myślę, że sugerowane tu trzy rośliny na takiej wielkości donicę będą idealne. Pamiętaj, że jeśli balkon jest bardzo słoneczny, będziesz musiała w okresie wzrostu i kwitnienia dość intensywnie podlewać te pnącza.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka