Dodaj do ulubionych

niebieski powojnik z Portugalii

03.01.19, 08:45
hej :)
miałam przyjemność być zeszłego lata w Portugalii i przywiozłam stamtąd nasionka powojnika; powojnik rósł jak chwast na uschniętych drzewach i żywotnikach przy drodze, osiągają monstrualne rozmiary; był tak powszechny, że aż nie przyszło mi do głowy go sfotografować, a dwa owoce z nasionami wzięłam jakoś tak od niechcenia; kwiaty miał duże, niebiesko-fioletowe o ile dobrze pamiętam; rozumiem, że u nas byłaby to roślina jednoroczna (tam raczej nie jest, bo pędy miały po kilkanaście metrów długości) i w związku z tym mam pytanie - czy znacie może nazwę tej rośliny i kiedy radzicie ją wysiać? Wybrałam dla niej słoneczne miejsce, gdzie obstaluję kratownicę, ale prawdopodobnie trzeba nasionka najpierw wysiać w domu - jaki czas będzie odpowiedni? nasze "domowe" powojniki nie lubią przesadzania więc planuję jakąś większą doniczkę, żeby przesadzić go do docelowej skrzyni tak, żeby nie poczuł, razem z całą jej zawartością, ale mam problem z terminami; czy marzec będzie ok na sianie? nie chciałabym zmarnować tego skarbu po podzieliłam się nim ze znajomymi i prawdę mówiąc niewiele mi zostało....

--
no bo niestety nie jest zbyt ładna,
lecz za to zgrabna tez jednak nie
(jk)
Edytor zaawansowany
  • enith 03.01.19, 14:30
    Jeśli rosło wszędzie, to może inwazyjny w Portugalii niebieski wilec, Ipomoea indica? W Polsce nadaje się raczej wyłącznie do uprawy pod szkłem, jako, że ma nie znosić spadków temperatury poniżej 7 stopni C. Czyli wysiew w marcu do gruntu raczej nie wchodzi w grę, prędzej w domu, podpędzić w cieple i dopiero późną wiosną wysadzić do donicy obok kratki czy innej podpory do pięcia. Natomiast trzeba się liczyć z tym, że nie będzie ani rósł mocno, ani kwitł obficie, bo nasze lata mogą być zwyczajnie za chłodne.
  • wrexham 03.01.19, 15:07
    oj, to ten :) właśnie plan jest taki, żeby go wsadzić w domu do doniczki, a potem po zimnej Zośce przerzucić do ogrodu; zobaczymy jak sobie da rade - wielkie dzięki;

--
    (jk)
  • irenazu 04.01.19, 08:55
    To powój, nie powojnik. Ja co roku wysiewam wilce do doniczki i ładnie, szybko rosną (osiągają kilkunastometrowe długości). Oczywiście zimy nie przeżywają, ale łatwo wydają nasiona a często wschodzą same tam gdzie się wysiały.
  • wrexham 23.04.19, 08:36
    a moje nasionka nie wzeszły :(
    wysiałam 16 i w żadnej doniczce nie ma śladu życia :(

--
    (jk)
  • wrexham 07.05.19, 12:55
    jest ślad! wyrosły jakieś takie rachityczne badylki obok których powbijałam patyczki do szaszłyków tak na wszelki wypadek; nie mam niestety większych nadziei na okazałe, kwitnące egzemplarze, ale póki te żyją to niech sobie rosną...

--
    (jk)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.