Dodaj do ulubionych

akant z nasionek

06.03.19, 12:19
cześć, przywiozłam w zeszłym roku z Alcazar (tylko mnie nie podkablujcie ;)) nasionka akantu; chciałabym je wysiać; przeczytałam gdzieś, że muszą przejść proces stratyfikacji, ale nie doszukałam się konkretów, więc wrzuciłam je na ok. tydzień do zamrażarki, a teraz od miesiąca tkwią w lodówce; myślicie, że są już gotowe do wysiania i czy cokolwiek w ogóle z nich wyrośnie? miałam plan, żeby je na początku marca wrzucić do doniczki i potrzymać w domu aż wykiełkują i minie ryzyko przymrozków...

--
no bo niestety nie jest zbyt ładna,
lecz za to zgrabna tez jednak nie
(jk)
Edytor zaawansowany
  • enith 06.03.19, 15:22
    Według moich źródeł: sadzisz nasiona bardzo lekko przykrywając (potrzebują światła, by wzejść) w wilgotnej ziemi i trzymasz w temperaturze około 20 stopni C (czyli w domu będzie w sam raz). Po wzejściu przenosisz w nieco chłodniejsze miejsce (jeśli masz), a wysadzasz na zewnątrz, gdy minie ryzyko mrozów.
    Nic nie znajduję o stratyfikacji, zwłaszcza w zamrażarce. Ja, jeśli stratyfikuję, to wyłącznie w lodówce, nigdy w zamrażarce.
  • wrexham 07.03.19, 08:05
    ups, czyli przesadziłam z tym mrożeniem...
    no nic, zrobię jak napisałaś, i dam znać czy coś z tego wyszło (nomen omen)

--
    no bo niestety nie jest zbyt ładna,
    lecz za to zgrabna tez jednak nie
    (jk)
  • enith 08.03.19, 17:06
    Zdecydowanie wysiej, może mrożenie im nie zaszkodziło. Jeśli nasiona utrzymały zdolność kiełkowania, to powinny w cieple mieszkania wzejść dość szybko, więc dość szybko dowiesz się, czy im to przemrożenie zaszkodziło czy nie.
    Ja pierwszą w życiu stratyfikację też zrobiłam z zamrażarce, z niewiedzy. Nasiona przetrwały i posadzone wzeszły, ale były to piwonie, którym raczej żaden mróz niestraszny.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.