Dodaj do ulubionych

Uprawa lawendy

28.08.19, 10:44
Witam,
Czy ktoś podpowie jak uprawiać lawendę? Chciałbym ją posiać jesienią. Jak o nią dbać?
Edytor zaawansowany
  • irenazu 28.08.19, 14:30
    "Własną" lawendę wysiałam wczesną wiosną do lekkiej ziemi, latem przepikowałam do gruntu i to w zasadzie wszystko. Po roku przycięłam sadzonki kilka centymetrów nad ziemią i robię to co roku. Z sadzonek kupionych mam samosiejki, które po przesadzeniu na docelowe miejsca traktuję tak jak wysiewane. Ważne w tym przypadku żeby nie ścinać po przekwitnięciu. Wtedy się wysieją same. Możliwe, że wysiane jesienią zachowają się tak jak samosiejki i też wiosną wykiełkują. Lawenda lubi słoneczne stanowisko, przepuszczalną glebę i jednak trzeba ją na początku trochę podlewać. Potem może radzić sobie sama.
  • enith 28.08.19, 17:06
    Moim zdaniem, podstawa to przepuszczalna, mało żyzna gleba i pełne słońce. Nasiona wymagają stratyfikacji (przechłodzenia), ale jeśli siejesz jesienią, Matka Natura zrobi to za ciebie. Podlewaj bardzo umiarkowanie, lawenda nie znosi zalewania.
  • horpyna4 31.08.19, 09:02
    W gliniastej też rośnie, jeżeli ma dużo słońca. Ważne jest, żeby gleba nie była żyzna, bo uboga gwarantuje srebrzystość listków. Jeżeli nawozić, to najwyżej jakimś dolomitem, o ile gleba nie jest wapienna. W glebie wapiennej lawendy obficiej kwitną.

A w uprawie najważniejsze jest coroczne niskie przycinanie wczesną wiosną, inaczej dolne części pędów robią się zdrewniałe i bezlistne. Nie należy żałować, że obcina się takie piękne, ulistnione gałązki, tylko je zaraz posadzonkować wprost do gruntu, najlepiej już na miejsca docelowe. Nie wiem, jak bez ukorzeniacza, ale z ukorzeniaczem (wtykanie końcówek w proszek przed wsadzeniem) ukorzeniały mi się wszystkie; dlatego też nie warto siać zbyt wiele, bo coroczne rozmnażanie przez sadzonkowanie powoduje przybywanie nowych krzaków w postępie geometrycznym. I potrafią zakwitnąć jeszcze w tym samym roku.

Przycinanie powoduje nie tylko odmładzanie krzaków, ale też ich zagęszczanie. Naprawdę warto to robić.
  • szymolszewski 13.09.19, 09:25
    Super, dzięki wielkie za odzew. Będę nie długo się za to zabierał. Oby mi wyszło

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka