• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

kwiaty lubiace cien Dodaj do ulubionych

• 18.01.06, 14:32
    W moim malenkim ogrodku nie ma za wiele slonca. Jest polozony od strony
    wschodniej i nie ma w nim za wiele slonca (w lecie tylko do poludnia). W
    ubieglym roku posialam jednak rozne kwiatki (lobelia, maki, etc), ale bardzo
    slabo rosly. W zwiazku z tym mam prosbe: czy znacie jakies ladne i latwe w
    uprawie rosliny, ktore lubia cien? Beda wdzieczna za sugestie. Dziekuje z
    gory :)
    --
    Witaj Aniołku! + Male Ciche
    Edytor zaawansowany
    • 18.01.06, 15:00
      ojejku, przejrzalam wyszukiwarke i doczytalam o roslinach cieniolubnych. I
      jednoczesnie widze, ze nie sprecyzowalam pytania: chodzi i mi male kwiatki,
      ktore nadaja sie do wysiewu w doniczkach ogrodowych.

--
      • 18.01.06, 16:59
        Ale czy chodzi Ci o kwiatki jednoroczne, czy też o nieduże, cieniolubne byliny?
        Sprecyzuj, bo na temat bylin mogę coś powiedzieć (mam pięknie kwitnący fragment
        ogrodu od północy). Na jednorocznych praktycznie się nie znam, w każdym razie
        dość słabo.
        • 18.01.06, 17:24
          ojej... chodzi mi raczej o kwiatki jednoroczne (wysiewane z nasion), gdyz
          mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu, i nie wiadomo jak dlugo tu zostaniemy.
          Glowna idea jest taka, ze chcialabym miec kolorowo... no i zeby nie byly to
          rosliny wymagajace skomplikowanej opieki, bo ogrodnik ze mnie raczej raczkujacy
          (co widac na przykladzie kwiatkow wysianych w ubieglym roku). I nie potrzeba mi
          tych kwiatkow duzo, a jedynie dwa lub trzy gatunki z rodzaju niskopiennych (?).
          Bo ogrodek nie dosc ze zacieniony, to jeszcze maciupenki, wiec to co mam do
          wykorzystania, to jedynie kilka doniczek. Idealnie byloby gdyby, to bylo cos w
          rodzaju Lobelli. Aha, kupilam tez mchy i wrzos, ale tez nie chca rosnac :(
          Hopryno, dziekuje za zainteresowanie :)
          --
          • 18.01.06, 20:35
            Z jednorocznych polecam:
            smagliczka, bedzie miała mniej kwiatów ale znosi cień. Nie jest wymagająca.
            Wysiej białą i fioletową.
            Szarłat, ale jest to duża rośłina. Mozesz potraktować to jako dominującą
            roślinę, wysadzone 2-3 sztuki w grupie.
            Astry poradzą sobie w cieniu.
            Jesli masz płot/pergolę wysadz powoje i wilce.
            Idealną rośliną na stanowisko zacienione jest niecierpek.
            Aby w nocy cos ładnie pachniało możesz wysiać dziwaczki. Roslina swoje piekno
            ukazuje w nocy i w pochmurne dni. Podobnie do dziwaczka zachowuje sie tytoń
            ozdobny.
            Nie zapomnj o rezdzie i nasturcji.
            Pozdrawiam
            Przemo Jakubowski
            gg:7721862
        • 20.01.06, 09:16
          Czy możesz wymienić swoje kwitnące rośliny w tym północnym ogródku? Czy
          zachęcasz je do kwitnięcia w jakiś specjalny sposób? Jeśli tak, czy zdradzisz
          tajemnicę? Pozdrawiam :-)
          • 20.01.06, 09:58
            Do akk7.
            Ogródek północny jest łatwiejszy w uprawie od południowego, bo odpada problem
            palącego słońca. U mnie dodatkowo jest osłonięty od zachodu, więc słońce bywa
            tam tylko rano późną wiosną i wczesnym latem. Ale ilość światła rozproszonego
            jest zupełnie wystarczająca. Podlewam tylko przy długotrwałej suszy, a ostatnio
            strasznie zaniedbałam. Tak więc nie tylko nie robię nic specjalnego, ale po
            prostu pozwalam roślinom żyć trochę "na dziko".
            Byliny niskie, to w większości "byliny lasu liściastego". Zawilec gajowy,
            zawilec żółty, kokorycz, kokoryczka, konwalia, dąbrówka, barwinek. Jeżeli masz
            paprocie, to polecam dać pod nie ziarnopłon wiosenny. Ma liście i kwiaty, jak
            paprocie jeszcze "drzemią", a potem część nadziemna całkowicie znika, aż do
            następnej wiosny. Moją ulubioną byliną jest ułudka. Bardzo trwała, ładnie się
            rozrasta, typowa okrywowa. Kwiaty jak duże niezapominajki, ale ładniejsze.
            Przepiękny jest też kopytnik, ale kwiaty ma niepozorne i schowane. Za to liście
            bardzo dekoracyjne, nerkowate, trochę błyszczące i częściowo zimozielone.
            Z bardziej oryginalnych - epimedium. Są różne odmiany, ozdobne zarówno kwiaty,
            jak i liście. Bardzo trwałe i niewybredne.
            Chyba na razie wystarczy, chociaż to zaledwie część niskich, a są jeszcze
            wysokie i krzewy. Jak cię interesuje, to jeszcze napiszę.
            I jeszcze jedna sprawa. Niczego nie okrywam na zimę. Uprawiam tylko to, co samo
            sobie radzi. A od strony północnej lepiej się trzyma śnieg, czyli jest następna
            zaleta takiego ogródka.
            • 20.01.06, 13:17
              Dzięki, kilku wymienionych przez Ciebie roślinek nie znam, poczytam sobie o
              nich. Ułudkę uwielbiam, nadchodząca wiosna po raz pierwszy powinna pokazać w
              moim ogródku kwiatki ułudki w większej ilości, właśnie latem je rozmnażałam. A
              propos, czy znasz roślinę cieniolubną, o kwiatkach podobnych do ułudki -
              brunerę? Kwitnie wprawdzie niezbyt długo, kwiaty koloru niebieskiego, bywają
              ponoć także białe, ale potem ozdabia ogród bujnymi, zielonymi bądź obrzeżonymi
              biało ozdobnymi liśćmi. Pozdrawiam :-)
              • 20.01.06, 13:45
                Tak, brunera jest wyższa, ale ma drobniejsze kwiatki. Ułudka ma dużo większe i
                dość długo kwitnie, pewnie dlatego, że wtedy jest jeszcze dosyć chłodno. Białe
                kwiaty też się u ułudek zdarzają. Ciekawe, czy są jeszcze różowe, bo
                szorstkolistne często tak mają, na przykład niezapominajka. A, właśnie, skoro
                już jesteśmy przy szorstkolistnych, to pewnie znasz też miodunkę. Zwłaszcza
                odmiany o pstrych liściach świetnie wyglądają.
    • 18.01.06, 18:41
      polecam również hortensje i funkje są ozdoba każdego ogrodu
      • 18.01.06, 18:50
        No tak, ale asica chce jednoroczne.
        • 18.01.06, 19:39
          horpyna4 napisała:

> No tak, ale asica chce jednoroczne.
          >
          Większość jednorocznych kwiatków uwielbia słoneczko i tylko niektóre z nich
          tolerują półcień: łubin ogrodowy, mietelnik (kochia) i ostróżka ogrodowa.
          Ponadto można wysiać na parapecie lub kupić rozsadę aksamitek, gailardii
          nadobnej, rudbekii dwubarwnej czy werbeny ogrodowej.:-)
          Enlilu
    • 18.01.06, 23:25
      Dziekuje serdecznie wszytskim! Dzieki przeogromne za wszelakie informacje! Sa
      dobrzy i bezinteresowni - a wy jedynie umocniliscie mnie w tym przekonaniu :)
      --
    • 19.01.06, 11:57
      Za miłą wiadomośćna gg, ale juz spałem.
      Pozdrawiam
      Przemysław Jakubowski
      gg:7721862
      • 19.01.06, 17:36
        niemazacom:)
        --
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.