• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

Brązowienie tuji szmaragdowej Dodaj do ulubionych

• 23.09.08, 10:23
    W lipcu sadizłam tuje szmaragdowe, spore , ok 1,5 m, wiele z nich
    poprzebarwiało sie na brązowo jakby miejscami. Wyglada to tak jakby
    ktoś porobił plamy brazowe na zielonym /nie są brazowe równomiernie/
    Co to moze byc? czy to normalne czy oznaka ze tuja się nie przyjęła?
    Jak zaradzić?
    Zaawansowany formularz
    • 23.09.08, 11:08
      Wątpię by zaatakowała je nagle jakaś choroba w ciągu dwóch letnich miesięcy
      jeśli przy zakupie były zdrowe.Wygląda na to, że jakieś błędy podczas sadzenia
      zostały popełnione.Duże drzewka i suchy letni okres, wtedy przed sadzeniem
      trzeba nalać sporo wody do dołów i podlewać podczas zasypywania bryły
      korzeniowej.Może też być, że coś z glebą nie tak, albo' przedobrzone' i zbytnio
      były zalewane po posadzeniu. Korzenie nie zdążyły jeszcze podjąć funkcji w nowym
      podłożu, a zaczęły cierpieć na brak powietrza, to prowadzi do ich uszkodzenia i
      w krótkim czasie widać na gałązkach.
      • 23.09.08, 11:09
        Jeśli to drugie to trzeba wzruszyć glebę.
        • 23.09.08, 12:41
          są posadzone przy linii kroplującej, nie sądze by miły sucho. Na
          ziemi jest folia na chwasty i na to biały żwirek. Czy to moze miec
          znaczenie?
          • 23.09.08, 12:53
            Jak zwykła folia, a nie agrotkanina to może być, że zalane korzenie bez dostępu
            powietrza.Nie wiem jaka masz glebę, ale jeśli bardziej zlewną to szkodzi.Iglaki
            lubią przewiewne gleby.
            • 23.09.08, 15:16
              To jets folia ogrodnicza, ktora kładize się by chwasty nei
              przechodziły. Nie wiem jak sie nazywa fachowo.
              • 23.09.08, 21:47
                Zakładam, że to o czym piszesz w tytułowym wątku to nic innego jak powszechna
                grzybowa choroba, która dotyka drzewa iglaste dość masowo na przełomie lata i
                jesieni. Objawia się ona obumieraniem igieł od środka drzewa. Wstępowanie tej
                choroby wiąże się z wilgotną aurą, szczególnie w wieczornych i nocnych godzinach
                kiedy temperatura spada.
                • 24.09.08, 08:31
                  No nie wiem. One nie brazowieja od środka a z zewnatz... i jakby
                  plackami...
                  • 24.09.08, 09:10
                    Nie wiem, trzeba by zobaczyć gałązki, ale szara pleśń, czy jakiś inny grzyb moim
                    zdaniem inaczej wygląda.Ja miałam jesienią 3 lata temu na młodych gałązkach 15
                    letnich żywotników rosnących w szpalerze jasnobrązowe jakby plamy, które
                    wcześniej miały taki szarawy nalot, niewidoczny gdy drzewka były mokre.Nie wiem
                    jaka to odmiana żywotnika zachodniego, ale na zimę jego żółtozielony kolor
                    trochę blednie i myślałam wtedy, że zmienia kolor, ale potem gdy młode przyrosty
                    w tych miejscach zaczęły zasychać i opadały pod najmniejszym dotknięciem ręki
                    pytałam znajomego, który ma szkółkę i powiedział, że to grzyb z rodzaju szarej
                    pleśni.Te 'plamy' najwyraźniej widać było w miejscu gdzie skupiły się gęsto
                    gałązki.Robiłam oprysk dwukrotnie jesienią i raz wiosną.
    • 24.09.08, 08:38
      Posuzkałam troche w necie i znalazlam cos co wygląda tak samo jak u
      mnie
      fotoforum.gazeta.pl/72,2,638,63120036,63120036,0,2.html?v=2
      Moje tuje dokładnie mają takie plamy, jedne wieksze, inne mniejsze
      Czt to jest fytoftoroza? Co na to jets najlepsze... ? Jaka chemię
      polecacie? Czy moze to byc groźne dla innych gatunków?
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.