Dodaj do ulubionych

Coś się dzieje na Jowiszu (mówią astroamatorzy)

14.11.10, 20:19
W maju tego roku jeden z dwu wielkich jowiszowych pasów atmosferycznych znikł. W ostatnich dniach wielu amatorów doniosło o ciekawym wydarzeniu. W rejonie owego pasa wykwitła jasna, rozszerajaca się plama.

http://media.skyandtelescope.com/images/Jup-Go_outbreak_2010-11-101.jpg

Na fotografiach (amatorskich!) w pasmie absorbcji metanu jest bardzo jasna - jej wierzch wystaje wiec mocno ponad obserwowane chmury: (górne zdjęcie - UV, dolne: pasmo metanu w IR):

http://media.skyandtelescope.com/images/j2010-11-10_UVCH4.jpg

Uważa się, że jesteśmy świadkami burzliwej aktywności, która w końcu przywróci normalny wygląd pasa, jak to już bywało. Najciekawsze jest jednak to, że praktycznie wszystkie obserwacje przeprowadzili miłosnicy astronomii, nie zawodowcy. Przypomnę, że w okresie nieco ponad roku kilku amatorów uwieczniło również obrazy trzech jowiszowych impaktów - uderzenia w atmosfere planety jakiegos ciała... Tak, amatorska "straż" kosmiczna zaczyna przynosic ciekawe rezultaty również i w śledzeniu tej planety - choć i do tej pory miała wielkie zasługi np. w odkrywaniu eksplozji supernowych (dawną "specjalnością" było odkrywanie komet).

New Scientist

Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka