Dodaj do ulubionych

Benzyna za złotówkę czyli odkurzamy Nazimka

16.11.11, 20:09
Uważam, że zbyt łatwo zapominamy o sensacjach ;-)
Ponad dwa lata temu omal nie staliśmy się światowymi potentatami w zakresie energii (odnawialnej). Autor procesu technologicznego prof. nadzw. D. Nazimek obiecywał rewolucję w przemyśle energetycznym i benzynę za złotówkę.

Na dopracowanie pewnych niuansów badawczych poprosił o 100 mln złotych.

O ile dobrze pamiętam, nawet jakiś poseł (podpowiedzcie mi, który - niech historia o nim nie zapomni) zaangażował się bardzo. Zdaje się zrobił nawet śliczną stronę www.energyforthefuture.net ;-)

Ciekawi mnie, co słychać u pana profesora. Czy powstały jakieś patenty? Jakieś publikacje? Ma jakieś polskie granty w tym temacie? No i czy powstaje ta instalacja w Zakładach Azotowych Kędzierzyn , co to miała być gotowa w lutym 2012?

Zaciekawiony Kornel
--
"Kornel: moje podróże"
Edytor zaawansowany
  • vranvelkrut 16.11.11, 22:08
    ...coś podobnego;]

"Otrzymane dzięki nanotechnologicznym rozwiązaniom i wykorzystaniu zaawansowanych materiałów paliwo, może być stosowane we wszystkich produkowanych modelach samochodów, bez wprowadzania żadnych modyfikacji w silniku. Szczegóły procesu technologicznego są trzymane w tajemnicy.

Intensywne prace nad alternatywnym paliwem prowadzone są w wielu laboratoriach na całym świecie, m.in. w Departamencie Energii Lawrence Berkeley National Laboratory. Tamtejsi specjaliści twierdza, że tanie paliwo można wyprodukować z wody, dwutlenku węgla i promieni słonecznych. Czarne kryształy tlenku tytanu charakteryzują się właściwościami fotokatalitycznymi – absorbując światło prowadzą do rozpadu cząsteczek wody i dwutlenku węgla z uzyskaniem czystego wodoru."

odkrywcy.pl/kat,111398,title,Cena-paliwa-1-litr-za-1zl,wid,13100796,wiadomosc.html?smg4sticaid=6d64f
    --
    Okiem Vrana
  • petrucchio 16.11.11, 23:42
    vranvelkrut napisał:

> "...Czarne kryształy tlenku tytanu..."

Tlenku tytanu? *Bieli tytanowej?*

--
    Żołnierze Ksenofonta: -- Thalatta! Thalatta! (Morze! Morze!)
    Marynarze Kolumba: -- ¡Tierra! ¡Tierra! (Ziemia! Ziemia!)
  • vranvelkrut 17.11.11, 00:31
    petrucchio napisał:

> vranvelkrut napisał:
    >
    > > "...Czarne kryształy tlenku tytanu..."
    >
    > Tlenku tytanu? *Bieli tyt
    > anowej
    ?*

to był cytat może chodzi o Brukit który jest kryształem

pl.wikipedia.org/wiki/Brukit
    --
    Okiem Vrana
  • petrucchio 17.11.11, 01:09
    vranvelkrut napisał:

> to był cytat może chodzi o Brukit który jest kryształem

"Wykazuje silny pleochroizm o barwach od żółto-, przez czerwoną, do złocistobrunatnej".

--
    M[----]mmm!
  • pomruk 17.11.11, 00:34
    Poszperałem trochę, zaciekawiony. A jednak czarny tlenek tytanu(IV) istnieje i został stworzony właśnie jako fotokatalizator ! Nie przemalowano go (choć były i próby traktowania go barwnikami), ale zniszczono mu troszkę strukturę krystaliczną przez uwodornienie powierzchni nanokryształów, dzięki czemu zaczął pochłaniać mocno światło widzialne w pełnym zakresie (dowód - abstrakt). Zresztą domieszkowany i w inny sposób TiO2 też jest barwny - np. domieszkowany węglem - żółty.

• petrucchio 17.11.11, 01:11
    pomruk napisał:

> Poszperałem trochę, zaciekawiony. A jednak czarny tlenek tytanu(IV) istnieje i
    > został stworzony właśnie jako fotokatalizator ! Nie przemalowano go (choć były
    > i próby traktowania go barwnikami), ale zniszczono mu troszkę strukturę krystal
    > iczną przez uwodornienie powierzchni nanokryształów, dzięki czemu zaczął pochła
    > niać mocno światło widzialne w pełnym zakresie (dowód - abstrakt). Zresztą domieszkowany i
    > w inny sposób TiO2 też jest barwny - np. domieszkowany węglem - żółty.

Ciekawe! Że domieszkowane kryształy są zabarwione, to jasne, ale TiO2 kojarzy mi się przede wszystkim z bielą, stąd komentarz.

--
    To my, pingwiny!
  • pomruk 17.11.11, 01:23
    petrucchio napisał:

> ale TiO2 kojarzy m
    > i się przede wszystkim z bielą, stąd komentarz.

Nie dziwota, najbardziej biały z pospolitych barwników. I spotykany wszędzie - od powłok na drażetkach do najładniejszej bieli w farbach olejnych . Skojarzenie prawidłowe, też w pierwszej chwili odskoczyłem, czytając o "czarnych kryształach" :)
  • kornel-1 17.11.11, 01:30
    Ciekawe, czy na powierzchni tego nano-TiO2 siedzą grupy OH czy wodorki. I po jakim czasie powierzchnia się utlenia (jeśli to wodorki). A może [przejściowe?] uwodornianie zdeformowało strukturę krystaliczną wierzchniej warstwy (powiedzmy kilkadziesiąt nm).

k.
  • suszone.winogrono 16.11.11, 22:19
    wwywiad z profesorem z sierpnia br.
    naszatve.pl/component/hwdvideoshare/viewvideo/470/wiadomoci/profdobiesaw-nazimek-cz1
    --
    “You make a mistake Brother, if you call Friday the day the Holy Child was born. On a day like this I want everybody to eat meat."

St. Francis of Assisi (1182-1226)
  • kornel-1 17.11.11, 01:24
    Dzięki za link.
    Widzę, że w ciągu 2 lat u Nazimka dokonał się gigantyczny postęp w podejściu do sprawy: od hurraoptymizmu i pewności siebie do sceptycyzmu (z nutką lekkiego zawstydzenia).
    "Cała historia nauki, jeśli chodzi o technologię to jest historia pomyłek" (cz.4 t=1:29)

Cieszy mnie takie filozoficzne podejście do nauki...

Słuchając części 1, pomyślałem sobie, że DN zajął się biopaliwami i przetwórstwem odpadów. Ale nie! W części 4 pada stwierdzenie, że przyszłość technologii energetycznych jest w "miękkiej" (fotokatalitycznej) syntezie metanolu...

O kim on mówi na początku części 3 [we fragmencie o cenie 60 groszy za litr węglowodorów] ? Niestety wywiad jest pocięty i brakuje fragmentów.

Natomiast z fragmentów prezentacji DN niewiele zrozumiałem :-( Jakieś wspominki krakowskie, spiski Chińczyków wykradających pomysły... no nie wiem, nie wiem...

Kornel
    --
  • vranvelkrut 17.11.11, 12:42
    Na razie wzięli się za etanol ale to część końcowa procesu poprzedniego projektu Nazimka, na który nie mieli pieniędzy, może wrócą i do metanolu z CO2 jak nie będą mieli surowca do produkcji.

Ale technologie walczą i się pojawiają nowe jak na przykład pclab.pl/news47701.html

"Dziesięciokrotnie pojemniejsze baterie oderwą smartfony od gniazdek elektrycznych" i być może samochody od wszelkich stacji benzynowych, jakieś szanse na 1000km na jednym ładowaniu baterii? I paliwa płynne staną się przeżytkiem.

„Biopaliwa z Lublina. Profesor Dobiesław Nazimek, kierownik Katedry chemii Środowiskowej Uniwersytetu Marii curie-Skłodowskiej (UMcS), od przeszło sześciu lat pracuje nad sztuczną fotosyntezą.
    W dużym skrócie polega ona na syntetyzowaniu metanolu z wody i dwutlenku węgla przy udziale katalizatorów i głębokiego promieniowania ultrafioletowego. Po dalszej obróbce otrzymujemy syntetyczne węglowodory o tych samych właściwościach, co paliwa, które lejemy do baku samochodu. Metodą zainteresowała się grupa prywatnych lubelskich inwestorów. – Połączyło nas przekonanie, że profesor dokonał prawdziwego przełomu w technologii produkcji biopaliw i na wdrożeniu jego wynalazku do produkcji można zarobić – mówi Dariusz Taras, współzałożyciel i wiceprezes Ekobenz Sp. z o.o.
    Przedsięwzięcie wymagało jednak większych nakładów finansowych, przekraczających możliwości udziałowców. Dlatego lubelska firma Ekobenz we współpracy z chemikami z UMcS zdecydowała się ubiegać o dotację na wdrażanie nowej technologii wytwarzania czystego paliwa do silników spalinowych z etanolu.
    Projekt „Innowacyjna produkcja paliw syntetycznych z bioetanolu PKWiU 24.14.1 Węglowodory i ich pochodne” otrzymał ponad 21,5 mln zł w ramach działań 1.4-4.1 PO IG (z czego ponad 18,3 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego)cała inwestycja zamknie się w kwocie 37,9 mln zł.
    Realizacja projektu rozpoczęła się w maju 2009 r. i potrwa do końca lipca 2012 r.
    Patent i wdrożenie. W zbudowanym laboratorium zostanie uruchomiona instalacja pilotażowa,
    produkująca ponad 750 tys. litrów paliwa rocznie, sprawdzanego w specjalnych pojazdach. Ten etap
    prac testowych ma się zakończyć w tym roku uzyskaniem odpowiednich certyfikatów jakościowych, niezbędnych do uruchomienia produkcji, a później sprzedaży. Druga część projektu to instalacja przemysłowa, budowana od połowy 2011 do połowy 2012 r. Od lipca 2012 r. ma bowiem ruszyć normalna produkcja. Docelowo w 2015 r. rafineria będzie wytwarzać 31 mln litrów biopaliwa, którego zaletą jest nieszkodliwość dla silnika – do procesu
    technologicznego nie wprowadza się siarki i azotu.
    A brak emisji do atmosfery dwutlenku węgla, zużywanego w produkcji, przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.
    Sukces projektu będzie miał korzystne następstwa także w innych dziedzinach. W Polsce działa ponad 180 małych gorzelni rolniczych, wytwarzających do 10 mln litrów etanolu rocznie. W większości znajdują się one w trudnej sytuacji ekonomicznej. Teraz liczą, że planowana już od 2012 r. produkcja biopaliw napędzi koniunkturę na dostarczany przez nie surowiec.

Andrzej Szoszkiewicz”

www.poig.gov.pl/dzialaniapromocyjne/Documents/innowacyjni_1_2011.pdf
    --
    Okiem Vrana
  • kornel-1 17.11.11, 13:31
    Etanol zamiast metanolu? He he, cóż za zmiana! Metanol i etanol, chociaż mają wiele podobnych właściwości, znacznie różnią się,gdy trzeba je wykorzystać do wytwarzania energii. Przykładem niech będzie sytuacja w obszarze elektrokatalitycznego utleniania metanolu i etanolu. Obecnie dysponujemy w miarę sprawnymi elektrodami do spalania metanolu, problem pozostaje opracowanie wydajnej elektrody dla etanolu.
    Ale wracając do sztucznej fotosyntezy: przypomnijcie mi, gdzie w procesie Nazimka etanol?

Co do bioetanolu. To ważny temat dla gospodarki gospodarki ziemniaczanego państwa. Zastanawia mnie jakie to paliwo będzie wytwarzane z etanolu. Biorąc pod uwagę cenę spirytusu z "biednych rolniczych gorzelni", paliwo z dodatkiem bioetanolu jest droższe od benzyny. Wyprowadźcie mnie z błędu, jeśli mam nieaktualne dane ;-)

Kornel
  • vranvelkrut 21.11.11, 19:04
    kornel-1 napisał:

> Etanol zamiast metanolu? He he, cóż za zmiana!

...tylko chyba mieli takie pomysły początkowo w 2008, w sumie fajnie że jednak coś robią;]

"Chemicy z UMCS opracowali technologię produkcji biobenzyny z buraków cukrowych. Lubelszczyzna nie stanie się jednak drugim Kuwejtem. Krajowa Spółka Cukrowa, do której zwrócili się naukowcy, nie jest zainteresowana projektem. W konsekwencji niewykluczone, że z wiedzy lubelskich badaczy skorzystają Ukraińcy, którzy chcą wykorzystać ich technologię w swoich zakładach."

awronka.nazwa.pl/txt/txthtml/Lublin_Kuwejtem.htm

--
    Okiem Vrana
  • w111mil 18.11.11, 23:04
    idea jest oczywiscie bardzo prosta - zredukowac C w dwutlenku węgla. Kłopot polega na tym ze wymaga to energii na wybicie elektronów (w TiO2 ) do pasma przewodnictwa. Energię te dostarczy owo ""głębokie promieniowanie ultrafioletowe". Będzie go pod dostatkiem gdy zniknie wartstwa ozonowa . Na razie profesor Ozimek używa lamp UVC. Niestety ich efektywność jest taka, ze znacznie więcej zuzywa sie energi na zasilanie lamp niż uzyska ze spalania zredukowanego węgla.
    Nowoscią podobno są nano- katalizatory. Z przegladu literatury nt fotochemi polprzewodnikow wynika jednak, iz nie jest to wcale nowość.
  • jack79 17.11.11, 12:58
    no skoro Nazimek chce benzynę z CO2
    to powinien się zając również produkcją mebli.... z popiołu
  • vranvelkrut 17.11.11, 13:28
    jack79 napisał:

> no skoro Nazimek chce benzynę z CO2
    > to powinien się zając również produkcją mebli.... z popiołu

Ale w naturze "drzewno" tak się produkuje trochę popiołów (nawozów) CO2 z powietrza, fotonów z Słońca i rośnie "drzewno" na deski, a nawet i trociny do produkcji meblów;] i jest na razie bezkonkurencyjne cenowo, a na pewno jakościowo, choć są produkty tańsze drewno udające.

--
    Okiem Vrana
  • jack79 17.11.11, 21:33
    no i sprytni ludzie pozwalaja naturze część roboty odwalić - korzystają z drewna zamiast z popiołu przy produkcji mebli
    takoż i sprytni ludzie postępują przy produkcji paliw, korzystają z półproduktów stworzonych przez naturę dzięki energii słońca
    nazimek jest widac mało sprytny
    tak w ogóle powinien jeszcze raz podejśc do jakichś egzaminów bo podejrzewam że on cos słaby z termodynamiki jest skoro się uparł że tanio paliwo z CO2 zrobi, a przeciez z niczego (koszta energii) się nie da zrobić drożej
  • kochamrydzyka 18.11.11, 22:28
    Obojetnie jak niskie beda koszta produkcji, cena paliwa dla konsumenta nie moze spadnac. Nie pozwola na to ci co kontroluja rynek paliwowy.
    Co z tego ze wydobycie ropy z dna morskiego jest oplacalne juz przy cenie $30,00 za barylke. Zas koszt wydobycia w Kuwejcie okolo $5,00za barylke. To i tak cena ropy na rynkach swiatowych krazy okolo $100/b.
  • jack79 21.11.11, 22:33
    nie liczy się cena najniższa lecz najwyższa
    jeśli zapotrzebowanie to np 80 milionów baryłek dziennie
    a kuwejt niech daje 10 milionów, to nie ma znaczenia że tam kosztuje 5 dolarów
    ważne ile kosztuje tam gdzie wydobywa się najdrożej po to by utrzymac wydobycie na poziomie 80 milionów
    dopiero gdyby zapotrzebowanie spadło do 10 milionów baryłek wtedy wszyscy droższi producenci zwineli by interes a kuwejt sprzedawałby po 10 dolców bo zostałby na rynku sam jako najtańszy

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka