Dodaj do ulubionych

Moc energii odnawialnej większa niż jądrowej

22.12.11, 09:29
Świat dotarł do pewnego znaczącego punktu. Po wszystkich niepokojących wiadomościach z ostatnich roku, dwóch na temat energii - o awariach jądrowych, wyciekach ropy, podwyżkach cen gazu - może wydawać się niesamowite to, że globalna moc energii z zainstalowanych źródeł odnawialnych jest większa niż moc energii atomowej.

więcej...

--
"Długi czas byłem przekonany, że istotnie bez energii atomowej ludzkość nie da sobie rady, ze względu na wyczerpywanie się zasobów kopalin - dziś różne alternatywne wyliczenia i koncepcje pewnością moją zachwiały." - Stanisław Lem

95% Włochów opowiedziało się w referendum przeciwko energetyce atomowej
Edytor zaawansowany
 • drzejms-buond 22.12.11, 10:30
  większość wie to od lat, czekamy aż politykom zaświeci się żarówka (energooszczędna) w głowie że ten biznes MOŻE SIĘ OPŁACAĆ, a nie opłaca się do tej pory tylko dlatego ze jest "inna strefa wpływów". Jest na swiecie cała masa wynalazków, która mogłaby polepszyć nasze życie i ulżyć kaszlącej planecie ale najpierw trzeba zarobić...
  odsyłam do artykułu "spisek żarówkowy"
  technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,10818630,Spisek_zarowkowy___czy_zyjemy_w_swiecie_zaprojektowanym.html

  zainteresował mnie tez raport NEGATYWNY na temat biopaliwa, jako tego bardziej szkodliwego dla środowiska- kto go wystawił i jakie brał dane do obliczeń?-jak się chce to można wykazać każdą bzdurę! artykuł też na stronie ecosilesii
 • asteroida2 22.12.11, 12:50
  > większość wie to od lat, czekamy aż politykom zaświeci się żarówka (energooszczędna)
  > w głowie że ten biznes MOŻE SIĘ OPŁACAĆ, a nie opłaca się do tej pory tylko dlatego
  > ze jest "inna strefa wpływów". Jest na swiecie cała masa wynalazków, która mogłaby
  > polepszyć nasze życie i ulżyć kaszlącej planecie ale najpierw trzeba zarobić...

  Jest trochę inaczej niż piszesz. Problem nie tkwi w tym, że "najpierw trzeba zarobić", tylko w tym, że "najpierw trzeba wydać". Na świecie jest cała masa wynalazków które mogłyby polepszyć nasze życie, ale nie są rozpowszechnione właśnie dlatego, że się nie opłacają. Rakiety kosmiczne mamy od 50 lat, a jakoś nie latamy na wakacje na Księżyc. Baterie słoneczne też mamy tak samo długo, a jednak dopiero teraz ich rynek zaczyna się rozkręcać. A to dlatego, że do tej pory mieliśmy tańsze źródła energii i nie było po prostu żadnego powodu żeby inwestować w rozwój droższych źródeł.

  Obecnie ta sytuacja się zmienia, ponieważ rozwój Chin i Indii sprawił, że ceny paliw kopalnych zaczęły systematycznie rosnąć. Dzięki temu znalazły się miliardy dolarów na opracowanie lepszych metod produkcji ogniw słonecznych. A te miliardy umożliwiły stopniowe obniżenie cen tych ogniw. Teraz już cały proces się rozkręcił i z roku na rok te ogniwa będą coraz tańsze i będzie ich coraz więcej. W końcu pewnie staną się tańsze niż energetyka oparta na węglu.

  Ale zacząć się musiało od tego, że w 2000 roku Niemcy wprowadzili u siebie Erneuerbare-Energien-Gesetz, akt prawny przeznaczający dziesiątki miliardów euro na rozwój alternatywnych źródeł energii. Ktoś musiał te pieniądze najpierw wydać, żeby opracować lepszą techologię.
  Niestety, w takim kraju jak Polska wydawanie pieniędzy na rozwój nowych technologii jest ostatnim o czym myślą wyborcy. Najważniejsze są emerytury, ratowanie stoczni i budowa boisk szkolnych. Całe szczęście że są na świecie kraje, które zajmują się rozwojem. Bo to one nas ratują przed naszą głupotą.

  > zainteresował mnie tez raport NEGATYWNY na temat biopaliwa, jako tego bardziej
  > szkodliwego dla środowiska- kto go wystawił i jakie brał dane do obliczeń?-jak
  > się chce to można wykazać każdą bzdurę! artykuł też na stronie ecosilesii

  Poczytaj ten raport, zanim zaczniesz go krytykować. Biopaliwa okazały się bzdurnym pomysłem, ponieważ zwiększyły jeszcze bardziej zanieczyszczenie środowiska. Jak się zsumuje zanieczyszczenia generowane przez uprawę, zbiory, chemiczny rozkład roślin i przerabianie ich na węglowodory to okazuje się, że wychodzi z tego więcej zanieczyszczeń niż po prostu ze spalenia odpowiedniej ilości ropy.
  Być może sytuacja byłaby inna, gdyby udało się uzyskać w tani sposób paliwo z celulozy. Ale póki co się tego nie udało zrobić (biopaliwa uzyskuje się z cukrów prostych), co sprawia że cały proces jest bardzo mało efektywny.
 • kornel-1 22.12.11, 13:51
  asteroida2 napisał:
  > Być może sytuacja byłaby inna, gdyby udało się uzyskać w tani sposób paliwo z c
  > elulozy. Ale póki co się tego nie udało zrobić (biopaliwa uzyskuje się z cukrów
  > prostych), co sprawia że cały proces jest bardzo mało efektywny.


  Biopaliwo to również brykiety i trociny ;-)
  Jeśli masz na myśli otrzymywanie bioetanolu, to otrzymuje się go głównie z oligo- lub polisacharydów.
  Biodiesel otrzymuje się z olejów roślinnych (lub tłuszczy zwierzęcych)

  Kornel
  --
  "Kornel: moje podróże"
 • drzejms-buond 22.12.11, 16:05
  tak,tak...ty masz rację i ja mam rację ale niestety najwięcej racji ma tzw BIZNES.
  zastanawialiście się kiedyś czemu żarówka "energooszczędna" jest taka droga?
  czemu samochody o napędzie elektrycznym są w takiej cenie?
  ( znalazłem w internecie goscia , który za 15 tys przerabia KAŻDY samochód na elektryczny - koszt eksploatacji spada o 3/4 !!! można?- można!)
  czemu, mimo iż są już możliwości nawadniania terenów pustynnych, nie daje się tej prostej technologii ludziom? (bo nie daj bóg afryka byłby samowystarczalna...)
  Wmawianie, że elektrownie jądrowe to jedyna alternatywa jest dla głupków! Gdyby każdy mógł sobie na własnym dachu wytwarzać energię z wiatru, słońca, wód gruntowych , biopaliw z szamba czy co tam jeszcze....to jaki zysk miałby tzw.establiszment?
  -żaden! Dlatego zlikwidowano ustawę wodną ( o budowie elektrowni wodnych ) dlatego do każdego przydomowego wiatraka trzeba dopłacać podatek od "luksusu"...a sama bateria słoneczna, czy ogrzewanie próżniowe to połowa ceny którą nam się obecnie proponuje. Interesuję się tą tematyką od wielu lat- szukam, sprawdzam, patrzę jak jest na świecie...
  Nie bez powodu nie podpisano nowej umowy klimatycznej...
  BIZNES! BIZNES! BIZNES!

  p.s. przez kilkadziesiąt lat w Ameryce Południowej królował alkohol jako paliwo samochodowe
  -był tańszy od ropy. Teraz jest odwrotnie. Co nie znaczy że nie można !
 • asteroida2 22.12.11, 16:39
  > zastanawialiście się kiedyś czemu żarówka "energooszczędna" jest taka droga?

  To znaczy? Ile kosztuje żarówka "energooszczędna"? I czemu sam nie zaczniesz ich taniej produkować, żeby zarobić na tym krocie?

  > ( znalazłem w internecie goscia , który za 15 tys przerabia KAŻDY samochód na e
  > lektryczny - koszt eksploatacji spada o 3/4 !!! można?- można!)

  To napisz jeszcze ile ten samochód przejeżdża na samym akumulatorze. Bo oczywiście że można. Tylko że ludzie nie chcą kupować samochodów, które trzeba ładować co 50 km.
  Główny problem w tym, że akumulatory są ciężkie. A jakbyś chciał zamontować w samochodzie półtonowy akumulator, to nie dość że wyjdzie to drożej, to musisz przerabiać całą konstrukcję.

  > Wmawianie, że elektrownie jądrowe to jedyna alternatywa jest dla głupków! Gdyby
  > każdy mógł sobie na własnym dachu wytwarzać energię z wiatru, słońca, wód grun
  > towych , biopaliw z szamba czy co tam jeszcze....to jaki zysk miałby tzw.establ
  > iszment?
  > -żaden! Dlatego zlikwidowano ustawę wodną ( o budowie elektrowni wodnych ) dlat
  > ego do każdego przydomowego wiatraka trzeba dopłacać podatek od "luksusu"...a s
  > ama bateria słoneczna, czy ogrzewanie próżniowe to połowa ceny którą nam się ob
  > ecnie proponuje. Interesuję się tą tematyką od wielu lat- szukam, sprawdzam, pa
  > trzę jak jest na świecie...
  > Nie bez powodu nie podpisano nowej umowy klimatycznej...

  To akurat prawda, że Polska jest pod względem prawnym daleko w tyle. Deregulacje rynku energii idą bardzo powoli, bo nikt się tego nie domaga. Przeciętnych ludzie to nie obchodzi, a w dodatku nie rozumieją w czym problem. No ale za to potrafią przeanalizować wiersz i wiedzą kto ma większe zasługi w obaleniu komunizmu. Więc chyba mamy wyedukowane społeczeństwo?
 • extremeconcept.pl 23.12.11, 14:03
  Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
 • asteroida2 23.12.11, 14:46
  > Żarówka energooszczędna 23W kosztuje 12zeta w detalu. Daje tyle światła co klas
  > yczna 100-tka. Przy czym cykl życia energooszczędnej wynosi ok 3 lat (8h dziennie).

  Świetlówki to jest ślepa uliczka. Ja mam w domu kilka żarówek LED, dających tyle światła co 60W, ale zużywających nie 23 tylko 4,5W. To według mnie jest żarówka energooszczędna. I jej cykl życia wynosi co najmniej 15 lat, bo LEDy się nie przegrzewają.
  Tyle że te żarówki kosztują po 40 zł. To wciąż jest za drogo żeby mi się opłaciło wymienienie wszystkich na takie, ale przewiduję że w ciągu 2-3 lat ich cena spadnie o połowę i wtedy może się już zacząć opłacać.

  > Nowoczesne ogniwa to nie wkładka ołowiana zalana kwasem. Najnowocześniejsze mają
  > fenomenalną wydajność i żywotność, przy tym niską wagę i małe gabaryty - jednak są
  > zastrzeżone dla wojska.

  Aha. I ten twój znajomy, który przerabia samochody za 15 tys. je montuje?

  Tobie się wydaje że problem jest w "zastrzeżeniu czegoś dla wojska" i że gdyby nie zakazy, to każdy by sobie mógł skonstruować w garażu akumulator litowo-siarkowy albo coś podobnego? Istnieje szereg różnych typów akumulatorów, ale te wydajne są bardzo drogie, albo mają małą żywotność.
  en.wikipedia.org/wiki/Rechargeable_battery#Table_of_rechargeable_battery_types
  Opracowanie tanich, trwałych i wydajnych akumulatorów to jest wciąż otwarty problem. Na szczęście koncerny motoryzacyjne ładują w badania nad tym grube miliardy, więc w ciągu kilku lat może to się zmienić.

  > Teraz czas obnażyć Twoją prostotę: W Norwegii na każdym miejskim parkingu jest
  > DARMOWA stacja do ładowania samochodów elektrycznych. Zazwyczaj stoi przy każde
  > j po 3-4 podłączone samochody. Ponadto właściciele samochodów elektrycznych nie
  > płacą OC ani żadnych opłat za odcinki autostrad.

  No to fajnie. Norwegia jest krajem w którym jest najwięcej samochodów elektrycznych na mieszkańca. Wiesz ile ich jest? Około 5000. Mniej więcej 1 samochód elektryczny na 1000 mieszkańców.
  www.physorg.com/news/2011-05-electric-cars-norway.html
  Czemu tak jest? Może dlatego że nawet bogaci Norwegowie niekoniecznie mogą sobie pozwolić na kupno takiego samochodu? Mitsubishi i-MIEV, który jest tam popularny, kosztuje 40 tysięcy Euro. Hmm... ciekawe czemu tak nie rozkręcił się rynek "taniego przerabiania zwykłych samochodów na elektryczne"? Przecież w twoim mniemaniu jest to tanie i łatwe do zrobienia?

  A jeśli przeciętnie na stację mają przypadać po 3-4 podłączone samochody, to chyba te samochody musiałyby nic innego nie robić, tylko się ładować. A może właśnie tak jest?

  > tylko w Polsce może zdarzyć się chłopek bazujący swoją wiedzą na kolejowych
  > wózkach akumulatorowych a'la Gierek.

  Bez komentarza.
 • drzejms-buond 28.12.11, 10:48
  nie-nie ..hop-hop!chwila momĘSIK! my tu nie o przeróbce samochodu na motolotnie
  tylko o wpływie układów międzynarodowych na rozwój energetyki odnawialnej.
  ostatnio czytałem o żarówce wymyślonej przez philipsa, której żywotność wynosi kilkadziesiat lat a cena 40 $.
  i tak jest ze wszystkim...
  im dłuższa żywotność tym wyższa cena
  Chodzi ogólnie o to, że rozwój myśli technicznej na świecie uzależniony jest nie od dobra ludzkości tylko biznesu poszczególnych osób.
  Jest nas na swiecie 7 miliardów i naprawdę jest to wkurzające ,ze 6 miliardów
  żyje na skraju minimum socjalnego tylko po to żeby "garstka" ludzi na swiecia miała luksus.
  Mijają wieki a sposób myślenia na świecie się nie zmienia.

  Pomysł naszego rzadu z elektrownią jądrową pogrzebie nie tylko samą PO i rząd ale i nasze finanse. Oczywiście jestem spokojny o bezpieczeństwo bo wiem ze elektrownia w Polsce nie powstanie ale strasznie wkurza mnie to marnowanie pieniędzy na ekspertyzy, plany, opracowania...i nie są to pieniadze ministrów tylko nasze! A za te same pieniadze można by
  szukać alternatywnych źródeł energii lub przeznaczyć je na modernizacje istniejących sieci energetycznych

  ( a tamte samochody elektr. sklecane w garażu mają lepszą moc niż te wypuszczane przez profesjonalne firmy!)

  parę lat temu wymyślono e-papier. ktoś go gdzieś widział? wprowadzenie tego wynalazku położyłoby na łopatki całą gospodarkę papierem , że o rewolucji w mediach nie wspomnę.
  i tak dłuuugo by można....

 • asteroida2 28.12.11, 11:11
  > Chodzi ogólnie o to, że rozwój myśli technicznej na świecie uzależniony jest nie od
  > dobra ludzkości tylko biznesu poszczególnych osób.

  A co to jest "dobro ludzkości"? Czy lot na Księżyc przyczynił się do dobra ludzkości czy nie? Czy posiadanie telewizorów o przekątnej 40 cali to jest dobro ludzkości, czy nie?

  > Jest nas na swiecie 7 miliardów i naprawdę jest to wkurzające ,ze 6 miliardów
  > żyje na skraju minimum socjalnego tylko po to żeby "garstka" ludzi na swiecia miała
  > luksus.

  To jest właśnie błędne myślenie. Jedno z drugim nie ma prawie nic wspólnego. Przodkowie obecnych mieszkańców USA i Europy pracowali po kilkanaście godzin dziennie w fabrykach na początku XX wieku, powoli wypracowując bogactwo, które teraz ich prawnuki przejadają. W większości świata ludzie dopiero teraz zaczęli wypracowywać bogactwo dla swoich dzieci i potrwa to jeszcze kilkadziesiąt lat.

  Osobną sprawą są przemiany ostatnich 20 lat, które sprawiają że w rozwiniętym świecie następuje coraz większe rozwarstwienie. Ale to są przepływy pieniędzy pomiędzy tym najbogatszym 1 miliardem. Dla pozostałych 6 miliardów to nie ma większego znaczenia.

  > Mijają wieki a sposób myślenia na świecie się nie zmienia.

  Zmienia się. Słyszałeś o komuniźmie? To był właśnie nowatorski pomysł na to, jak inaczej podzielić bogactwo.

  > A za te same pieniadze można by szukać alternatywnych źródeł energii lub przeznaczyć
  > je na modernizacje istniejących sieci energetycznych.

  Być może. Ale wtedy znaleźliby się ludzie narzekający że te same pieniądze można by przeznaczyć na budowę nowoczesnych elektrowni jądrowych. Tu każda decyzja ma swoje wady i zalety.

  > ( a tamte samochody elektr. sklecane w garażu mają lepszą moc niż te wypuszczan
  > e przez profesjonalne firmy!)

  Masz jakieś źródła na poparcie tej kontrowersyjnej tezy?

  > parę lat temu wymyślono e-papier. ktoś go gdzieś widział? wprowadzenie tego wyn
  > alazku położyłoby na łopatki całą gospodarkę papierem , że o rewolucji w mediac
  > h nie wspomnę.

  Naprawdę nie słyszałeś o Kindle?
  Amazon w 2011 roku sprzedał więcej e-booków niż tradycyjnych książek. Rewolucja w mediach właśnie się rozkręca.
 • m.rycho 28.12.11, 11:46
  Prawie cała energia będąca do wykorzystania na ziemi jest pochodną wpływu i aktywności słońca a więc energii jądrowej.
  --
  "Ludzie mają niezwykłą potrzebę szukania diabła u innych,żeby nie musieć dostrzegać go w sobie samych."
  Javier Cercas
 • asteroida2 28.12.11, 11:57
  > Prawie cała energia będąca do wykorzystania na ziemi jest pochodną wpływu i
  > aktywności słońca a więc energii jądrowej.

  Reszta jest pochodną przemian jądrowych we wnętrzu Ziemi. Więc tak naprawdę cała dostępna dla nas energia jest energią jądrową.
 • erg_samowzbudnik 29.12.11, 17:00
  A całą energię na ziemi można potraktować jako odnawialną .
 • kochamrydzyka 31.12.11, 18:25
  asteroida2 napisał:
  > Poczytaj ten raport, zanim zaczniesz go krytykować. Biopaliwa okazały się bzdur
  > nym pomysłem, ponieważ zwiększyły jeszcze bardziej zanieczyszczenie środowiska.
  > Jak się zsumuje zanieczyszczenia generowane przez uprawę, zbiory, chemiczny ro
  > zkład roślin i przerabianie ich na węglowodory to okazuje się, że wychodzi z te
  > go więcej zanieczyszczeń niż po prostu ze spalenia odpowiedniej ilości ropy.
  > Być może sytuacja byłaby inna, gdyby udało się uzyskać w tani sposób paliwo z c
  > elulozy. Ale póki co się tego nie udało zrobić (biopaliwa uzyskuje się z cukrów
  > prostych), co sprawia że cały proces jest bardzo mało efektywny.

  Wprost przeciwnie. Jesli obserwowac w jakich kierunkach prowadzone sa badania wielu firm nad wykorzystaniem odpadow z drzew czy produkcji rolnej, mozna zauwazyc ze jednak jest znaczny postep. Ze celuloza moze byc wykorzystana do produkcji paliw.
  Co mialoby wiekszy sens w stosunku do wykorzystania samych nasion roslinnych, co powoduje wzrost swiatowych cen zywnosci.

  Takze przetwarzanie odpadow komunalnych, chodowli zwierzat itp na biopaliwa ma wiekszy sens niz skladowanie tych odpadow na wysypiskach smieci. A to tez przeciez kosztuje.

  Sama chodowla roslin moze byc wykorzystana na terenach nie wykorzystanych do celow produkcji zywnosci. Np. rosliny mogace rosnac na terenach obecnie pustynnych lub bardzo zasolonych.

  Agava chodowana ns terenach pustynnych Meksyku i w poludniowych stanach USA w celu produkcji pewnych napojow.:)) daje wiecej biopaliwa niz sorgo,kukurydza, soja czy pszenica, ktore obecnie sa przerabiane na paliwa.

  Przed dwoma laty podawano ze koszt produkcji alkoholu etylowego z kukurydzy jest w granicach $2.50/ galon. Co przy obecnych cenach benzyny $3-4/galon jest i tak korzystne.
 • kochamrydzyka 31.12.11, 18:36
  bonobo44 napisał:

  > Świat dotarł do pewnego znaczącego punktu. Po wszystkich niepokojących wiadomo
  > ściach z ostatnich roku, dwóch na temat energii - o awariach jądrowych, wycieka
  > ch ropy, podwyżkach cen gazu - może wydawać się niesamowite to, że globalna moc
  > energii z zainstalowanych źródeł odnawialnych jest większa niż moc energii ato
  > mowej.

  A stalo sie to po zamknieciu dotychczas pracujacych elektrowni jadrowych w kilku krajach.

  Mimo katastrofy w Japoni, Chiny nadal pelna para beda elektrownie jadrowe by zaspokoic swoje potrzeby energetyczne.
  Z drugiej strony robia duze postepy w wykorzystaniu energi slonecznej i wiatru. Wlasnie w tym kierunku firmy Chinskie maja duze duze osiagniecia a z drugiej strony oskarzane sa o nieuczciwa konkurencje.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka