Moc znamionowa Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Mam piecyk elektryczny (jakas grzalka z dmuchawa), na ktorym jest napisane "Moc znamionowa - 1060W". Co to oznacza ? Wydawac by sie moglo, ze pobor pradu, ale wg wskazan licznika zzera to ok 2KW...
    • pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3%C5%82czynnik_mocy
      --
      „Panie generale, pan internował brata, a mnie nie.
      Teraz brat chodzi z nożyczkami i obcina kupony, robi wielką politykę, a ja nie mam czym się pochwalić”.
      • I co mi to daje ? Zwlaszcza, ze niewiele zrozumialem... Poza tym w jednym miejscu pisza, ze pobierana jest moc czynna, w innym, ze pozorna... "Moc pozorna podawana jest jako moc znamionowa generatorów, transformatorów i innych urządzeń wytwarzających i przetwarzających energię elektryczną prądu przemiennego." - jesli tego piecyka tez to dotyczy, to powinni napisac 2000W, a nie 1060...
    • Według mnie jest to moc grzewcza piecyka. Ile energii cieplnej może przekazać określonemu strumieniowi powietrza. Zapewne moc taką piecyk osiąga tylko w ściśle ustalonych przez producenta warunkach (temperatura powietrza, wilgotność względna itd.). A większy pobór prądu wiąże się ze wszelkiego rodzaju sprawnościami (np. przekazywania ciepła od grzałki do powietrza).
      • A te 60W to moc chlodcza ? :)
      • konto_tylko_na_forum napisał:

> Według mnie jest to moc grzewcza piecyka. Ile energii cieplnej może przekazać o
        > kreślonemu strumieniowi powietrza. Zapewne moc taką piecyk osiąga tylko w ściśle
        > ustalonych przez producenta warunkach (temperatura powietrza, wilgotność wzgl
        > ędna itd.). A większy pobór prądu wiąże się ze wszelkiego rodzaju sprawnościami
        > (np. przekazywania ciepła od grzałki do powietrza).

Nie, piecyk pobiera tyle mocy jaką ma impedancję. Ile pobierze, to tyle musi oddać do otoczenia. Jak nie może oddawać, to mu temperatura rośnie i znowu może. Tak mnie uczyli w szkole.
        Sytuacja się zmieni, jeśli impedancja byłaby nieliniowa i rosła wraz z temperaturą, ale to chyba nie ten przypadek.
    • wg mnie nie ma cudów...

jedno z dwojga - albo psuje ci się (przepala się) grzejnik
      albo wadliwie działa licznik energii

sprawdzisz to obciążając licznik innym odbiornikiem o znanej mocy znamionowej
      --
      "Długi czas byłem przekonany, że istotnie bez energii atomowej ludzkość nie da sobie rady, ze względu na wyczerpywanie się zasobów kopalin - dziś różne alternatywne wyliczenia i koncepcje pewnością moją zachwiały." - Stanisław Lem

95% Włochów opowiedziało się w referendum przeciwko energetyce atomowej
    • bimota napisał:

> Mam piecyk elektryczny (jakas grzalka z dmuchawa), na ktorym jest napisane "Moc
      > znamionowa - 1060W". Co to oznacza ?

Jak wszystko z przymiotnikiem "znamionowy", oznacza to optymalne warunki pracy grzejnika. *Nie oznacza* maksymalnej mocy pobieranej z sieci.

--
      Może to wszyćko bez te atomy,
      Że waryjota... momy.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.