Dodaj do ulubionych

Kolejny przełom w Nauce o Klimacie

25.09.17, 22:09
Dobre wieści
www.nature.com/ngeo/journal/vaop/ncurrent/full/ngeo3031.html?foxtrotcallback=true
ale denialistów nie zadowolisz. Zamiast się ucieszyć, bezczelnie sugerują że modelowanie klimatu jest g... warte a pieniądze przeznaczone na Naukę o Klimacie są wyrzucane w błoto.

www.breitbart.com/big-government/2017/09/19/delingpole-climate-alarmists-finally-admit-we-were-wrong-about-global-warming/
Edytor zaawansowany
 • 26.09.17, 14:37
  Nihil novi sub sole (placidus)

  k
 • 26.09.17, 18:32
  Korelację znam nie rozumiem jednak mechanizmu - wydawałoby się że mniej plam to Słońce jaśniejsze (i "cieplejsze")?

  Wracając do Uczonych w Klimacie: podobno od jakiegoś czasu w modelach uwzględniali tez plamy

  Spadek liczby plam powinien chyba
 • 02.10.17, 22:53
  Źle ci się wydaje... nie pierwszy raz. A aktywność słoneczną i jej zmienność, jak najbardziej się uwzględnia w wielu symulacjach.
 • 03.10.17, 18:43
  whiteskies napisał:

  > Źle ci się wydaje... nie pierwszy raz. A aktywność słoneczną i jej zmienność,
  > jak najbardziej się uwzględnia w wielu symulacjach.

  Dzięki. Bardzo proszę o skrótowe wyjaśnienie wpływu aktywności słonecznej na Globalne Ocieplenie.
 • 14.10.17, 18:56
  Gdyby nie spadała ocieplenie byłoby większe.
 • 16.10.17, 11:37
  czyli gdyby nie emisja CO2 mielibyśmy oziębienie, a to byłby dużo większy problem niż obecny
 • 16.10.17, 17:08
  Nie, naucz się logiki.
 • 16.10.17, 21:04
  logika mówi że skoro jeden czynnik powoduje ocieplenie a drugi oziębienie, to jeśli zabierzemy ten który powoduje ocieplenie dostaniemy już tylko oziębienie


 • 25.10.17, 17:12
  To nie jest logika.
  Innymi czynnikami dodatniego wymuszenia są też inne gazy cieplarniane - nie jest to mały efekt niestety.

  hasło: radiative forcing bar-charts • 16.10.17, 21:34
  whiteskies napisał:
  > Gdyby nie spadała ocieplenie byłoby większe
  A więc modelarze zaobserwowali korelację i uwzględnili ja w modelu.

  Mnie interesuje odpowiedź naukowa czyli wyjaśnienie związku przyczynowo-skutkowego w oparciu o prawa fizyki
 • 19.10.17, 14:18
  Korelacja: nie.
  Zwiazek przyczynowo-skutkowy jest prosty jak drut: bilans energii w systemie klimatycznym.To od Bydyki i Lorenza dobrze wiadomo. Najprostsze wyjaśnienie:ujemny bilans energii - spada energia wewnętrzna i temperatura, dodatni - jest na odwrót. Zacznij od Pierrehumberta "Principles of planetary climate" a jak wolisz prosty wyklad zobacz tu: www.youtube.com/watch?v=3U5_qOoJwec
 • 19.10.17, 16:45
  To chyba nie ten wykład - nie ma tu nic o mechanizmach fizycznych łączących plamy na słońcu z temperaturą atmosfery Ziemi

  Przy okazji pytanie do slide z bilansem energetycznym (od 12:10)
  "imbalance" to chyba różnica między dopływem a odpływem; każda z ich składowych obarczona jest niepewnością;
  kiedy ja liczę niepewność różnicy/sumy to dodaję niepewności składowych (ew. pierwiastek z sumy kwadratów niepewności)
  Jak policzono tu niepewność "imbalance?
 • 03.10.17, 00:12
  Słonce jest nieco jaśniejsze akurat w okresie występowania plam. Same plamy są ciemniejsze od reszty fotosfery, lecz zazwyczaj jasność pozostałych obszarów jest w tym czasie nieco większa.
  Plamy mają wpływ na klimat bardzo pośredni. Są one raczej wskaźnikiem aktywności Słońca, które wpływa na klimat jednak wieloma innymi drogami - nie poprzez "zaplamienie". Dla przykładu - zmiany ilości promieniowania UV zmieniają ilość ozonu w atmosferze ziemskiej. Zmiany w ilości plazmy emitowanej przez Słońce maja wpływ na magnetosferę, ta z kolei ma wpływ na poziom promieniowania kosmicznego, który wytwarza w atmosferze tlenki azotu itp. itd.
 • 03.10.17, 18:20
  "Zmiany w ilości plazmy emitowanej przez Słońce maja wpływ na magnetosferę, ta z kolei ma wpływ na poziom promieniowania kosmicznego, który wytwarza w atmosferze tlenki azotu itp. itd. "

  Czy modelarze z grupy Uczonych w Klimacie rozpoznali te zależności jakościowo i ilościowo?
 • 04.10.17, 00:13
  Nie znam całości osiągnięć, niestety. Lecz widzę, że najpierw odnosisz się do nich lekceważąco, dopiero potem pytasz o nie.
 • 02.10.17, 22:51
  Rozumiem że dziwi Cie ża jednak, pod warunkiem ostrej redukcji emisji mamy szansę? Ze streszczenia: Hence, limiting warming to 1.5 °C is not yet a geophysical impossibility, but is likely to require delivery on strengthened pledges for 2030 followed by challengingly deep and rapid mitigation. Strengthening near-term emissions reductions would hedge against a high climate response or subsequent reduction rates proving economically, technically or politically unfeasible. W treści wiecej.
 • 03.10.17, 18:39
  W swoim poście zwracam uwagę na niską jakość i wysoką kosztochłonność Nauki i Klimacie.

  Dotychczasowe modele, nie dość że kiepskie, to zbyt mocno straszyły. Podatnik, przekonany, że i tak wszystko idzie ku katastrofie, nie chciał finansować wiatraków i kupować ekologicznych lamp rtęciowych. Ta publikacja pokazuje niedowiarkom że nie wszystko stracone. Uczeni w Klimacie się poprawią i stworzą nowe lepsze modele
 • 14.10.17, 18:58
  Czytaj ze zrozumieniem. To wyszło z CMIP 5 - dotychczasowych modeli. Więcej tu: naukaoklimacie.pl/aktualnosci/pompowanie-watpliwosci-kraje-moga-emitowac-co2-na-obecnym-poziomie-jeszcze-przez-20-lat-253
 • 14.10.17, 22:58
  To są bardzo ciekawe rozważania, nie zmieniają jednak faktu, iż modele przewidywały wzrost temperatury a temperatura nie wzrosła.
  Zgadzam się, że oczekiwanie pewności jest naiwnością. Zwracam uwagę na rozziew pomiędzy pieniędzmi wydanymi na modelarzy a jakością ich produktów.

  I pytania do Ciebie, domyślam się, specjalisty od modelowania i prognozowania:
  jak wzrost ceny prądu w Polsce zmieni globalną temperaturę?

  Pamiętam argumenty za wprowadzeniem praktycznego przymusu lamp rtęciowych w UE. Skonfrontowałem je z rzeczywistością.


 • 16.10.17, 17:12
  Pierwsze Twoje zdanie jest nieprawdziwe, trzecie to teza postawiona bez żadnych dowodów. Pytanie jest bez sensu, a ostatni akapit nie na temat. No to EOT.
 • 16.10.17, 19:50
  whiteskies napisał:

  > Pierwsze Twoje zdanie jest nieprawdziwe,
  To nie jest moje zdanie.
  Myles Allen, the University of Oxford
  “We haven’t seen that rapid acceleration in warming after 2000 that we see in the models. We haven’t seen that in the observations.”


  >Pytanie jest bez sensu,
  Modelarze przewidują jaka będzie temperatura za sto lat. Moje pytanie jest prostsze:
  zwiększenie podatku na Walkę o Klimat spowoduje wzrost ceny prądu w Polsce. Ma to spowodować zmniejszenie "spożycia" prądu i spadek emisji CO2 przez Polskę. Jaki wpływ na temperaturę globalną będzie miał ten spadek?

  >a ostatni akapit nie na temat. No to EOT.
  Wprowadzenie lamp rtęciowych miało na celu zmniejszenie zużycia energii w UE (a przez to emisji CO2). Zużycie nie spadło.
 • 19.10.17, 16:12
  Jakbyś przeczytał więcej niż jedno zdanie wyrwane z artykułu i to ze zrozumieniem nie zadałbyś tego pytania :) .

 • 19.10.17, 16:53
  whiteskies napisał:

  > Jakbyś przeczytał więcej niż jedno zdanie wyrwane z artykułu i to ze zrozumieni
  > em nie zadałbyś tego pytania :) .

  To pomyłka. Nie zdawałem pytań dotyczących artykułu. Twierdzę, że jakość nauki uprawianej przez Uczonych w Klimacie jest niska. Na poparcie swojej tezy zacytowałem autora artykułu.
 • 30.10.17, 14:54
  Niezwykłość Nauki o Klimacie to nie tylko nieznany zwykłej nauce sposób określania niepewności pomiaru (vide wykład zalinkowany przez forumowicza doskonaleszare)!

  Ostatnie odkrycia są następujace
  "Zgodnie z danymi za 2016 rok, stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wyniosło 403,3 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza" co oznacza że "Zawartość dwutlenku węgla w atmosferze osiągnęła rekordowy poziom, najwyższy od 800 tys. lat".

  Nie ukrywam, że zaimponowała mi precyzja pomiarów stanu atmosfery 800 tys. lat temu. Intrygujące też wydaje się odkrycie cząsteczek powietrza. • 31.10.17, 11:49
  Nie lepiej zajrzeć do oryginalnych doniesień, zamiast się znęcać nad nieporadnością językową dziennikarzy z działu Wiadomości?

  public.wmo.int/en/media/press-release/greenhouse-gas-concentrations-surge-new-record

  --
  Penguyn! Penguyn! Looming bright
  In the long Antarctic night!
 • 31.10.17, 14:22
  petrucchio napisał:
  > Nie lepiej zajrzeć do oryginalnych doniesień
  Sięgnijmy więc
  "Globally averaged concentrations of CO2 reached 403.3 parts per million in 2016, up from

  Pomińmy fakt, że w zwykłej nauce porównuje się wyniki z taką samą liczba miejsc po przecinku. W zwykłej nauce wynik naukowy podawany jest wraz z jego niepewnoscią. Pozwala to oszacować czy róznica jest istotna statystycznie.

  W nauce o klimacie: w zeszłym roku było 400.00 teraz jest 403.3 i wnioskujemy ze jest wzrost.
 • 26.11.17, 21:09
  Badacze z University of Alaska Fairbanks (UAF) z kolegami z Chin zaprezentowali nowy, bardziej kompletny zestaw danych na temat zmian globalnych temperatur, z pełniejszym niż dotychczas uwzględnieniem Arktyki. (www.nature.com/articles/s41558-017-0009-5)

  Wyniki rozwiązują problem tzw. pauzy w globalnym ociepleniu

  Okazało się że gdzieś zapodziały się dane naukowców z University of Washington, International Arctic Buoy Program. Uczeni w Klimacie je odnaleźli, ponownie przeliczyli dane cóż się okazało? "Klimat Arktyki ocieplił się sześciokrotnie bardziej niż reszta globu w czasie tzw. pauzy w globalnym ociepleniu, w latach 1998-2012" • 27.11.17, 11:40
  Procent w nagłówku pochodzi z klasycznej dyskusji denialistów z Klimatologami (ci pierwsi nie mają racji bo 99% uczonych...)

  Wyimki z omawianej publikacji:
  it is estimated that the global mean SAT has increased at a rate of 0.112 °C per decade during the suggested recent global warming ‘hiatus’ period, more than 30% greater than the previous estimate of 0.086 °C per decade.

  U każdego kto mierzy temperatury (nawet w warunkach termostatowanych) powyższa czułość (i istotnośc statystyczna róznicy!) muszą budzić podziw. Niewykluczone, że wynika to z odmiennego niż w zwykłej nauce szacowania niepewności (propagacji błędu)co było widać w wykładzie profesora Malinowskiego.

  I najciekawsze:
  This newly estimated warming rate is about 2.2 times that in IPCC AR5.

  Pozostaje wierzyć, że reszta IPCC Fifth Assessment Report nie będzie wymagała tak dogłebnej rewizji.
 • 03.12.17, 20:25
  Spoko, nie martw się, profesor Malinowski z zespołem pisali, na podstawie prac z literatury przedmiotu że ta przerwa to bujda już lata temu: naukaoklimacie.pl/aktualnosci/zagadka-trendu-ocieplenia-klimatu-po-1998-roku-39 czy naukaoklimacie.pl/aktualnosci/przerwa-w-ociepleniu-klimatu-bynajmniej-95 :) . Gdybyś przeczytał 5 Raport wiedziałbyś dlaczego 6 lat temu, gdy go pisano Raport nie uwzględniono tych danych, które po dziś daje się lepiej uzasadnić ) . Podobnie jest z niedoszacowanym tam tempem wzrostu poziomu morza - przez ostatnie 6 lat lepiej poznaliśmy dynamikę lądolodu Antarktyki Zachodniej. Niestety, Raporty IPCC są bardzo konserwatywne, ocieplenie nas znacznie bardziej zaboli...
 • 03.12.17, 23:31
  najbardziej konserwatywne to te raporty są w temacie zysków płynących ze wzrostu stężenia CO2
 • 04.12.17, 11:19
  whiteskies napisał:
  > Spoko, nie martw się, profesor Malinowski z zespołem
  Pisząc o profesorze Malinowskim, miałem na myśli Jego wykład. Slide, 12:30 min, przedstawia bilans mocyi wchodzacej i wychodzącej. Podano składowe bilansu (rzędu setek W/m2) i "w nawiasach zakres niepewności i zmienności". Zakres ten to 2-7 W/m2. Profesor podaje "imbalance" - 0,6 (0.2, 1,0) W/m2. Sa dwie możliwości:
  -"imbalance" to róznica między mocą wchodzacą i wychodzącą co oznacza że profesor Malinowski zastosował nieoortodoksyjną propagację niepewności
  - profesor Malinowski posiada czuły i precyzyjny aparat do mierzenia "imbalance"

  Wracając do subwątku: przytoczyłem pracę chińskich uczonych z której wynika że w IPCC 5
  jest błąd "This newly estimated warming rate is about 2.2 times that in IPCC AR5"
  Być może pomyłki o 200 % nie sa niczym nadzwyczajnym w Nauce o Klimacie, zadziwia jednak pewność z jaką podaje się zmiany temperatury o kilka tysięcznych stopnia w ciągu dekady.
  Nie wykluczam, że Uczeni w Klimacie zredefiniowali również takie pojęcia jak precyzja czy istotność statystyczna.

 • 04.12.17, 14:59
  Imbalance to po prostu dodatkowa ilość watów na metr kwadratowy +- 0,4 Wm^-2
  www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0169809515002070
  Sugerowanie, że naukowcy od klimatu popełniają notorycznie podstawowe - szkolne błędy w statystyce nie przejdzie, takie sugestie są raczej spodziewane od totalnego ignoranta. Jak na ironię forsujesz hipotezę o odmienności i kiepskiej jakości nauki o klimacie niczym się nie podpierając - jakiś rzetelny przegląd literatury zaprezentowałeś ? Nie. Widzisz problem ze "sceptykami" jest taki, że nie są sceptyczni co do swego sceptycyzmu.
 • 04.12.17, 15:41
  neuroleptyk napisał:
  > Imbalance to po prostu dodatkowa ilość watów na metr kwadratowy +- 0,4 Wm^-2
  Domyślałem się tego.
  A może Ty wiesz w jaki sposób profesor Malinowski uzyskał wartość owego "imbalance"?

  > Sugerowanie, że naukowcy od klimatu popełniają notorycznie podstawowe - szkolne
  > błędy w statystyce nie przejdzie, takie sugestie są raczej spodziewane od tota
  > lnego ignoranta.
  Przyznaję się do ignoracji ale nie totalnej: nie wiem jak profesor Malinowski oszacował niepewność "imbalance" w swoim wykładzie.

  >przegląd literatury zaprezentowałeś ? Nie.
  Nie zaprezentowałem przeglądu.
  Uznałem, że zalinkowane publikacje są na tyle intrygujące, że warte wątku na Nauka
 • 04.12.17, 17:37
  Masz tutaj linki do recenzowanych publikacji - rozumiem że masz kompetencje by ocenić te metody, więc powodzenia.

  onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/2014GL060962/full
  onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/2015JD023264/full
 • 04.12.17, 20:04

  W tej pierwszej pracy mamy ładną tabelkę:
  Table 2. Mean Net Downward Top of Atmosphere Radiative Flux, Their Standard Deviation (SD) and Ocean Heating Rates (Wm−2) for Different Observed and Simulated Data Sets and Time Periods

  a w niej dane, np. dla 2005-2009:
  OBS = 0.63 W/m2
  ERAI = −1.45 W/m2
  UPSCALE = 1.98 W/m2
  AMIP5 = 0.85 W/m2
  CMIP5 = 1.66 W/m2

  Co to znaczy od Sasa do lasa?

  Kornel
  --
  Cenisz dobre dziennikarstwo? Forum Gazeta.pl
  "Kornel: moje podróże"
 • 04.12.17, 20:43
  > rozumiem że masz kompetencje by
  > ocenić te metody, więc powodzenia.
  Nie mam kompetencji i dlatego proszę o wyjaśnienie danych w wykładzie profesora Malinowskiego. Moje pytanie na przykładzie:
  uważam że 105±4 minus 100±3 równa się 5±5

  Jak profesor Malinowski, i inni klimatolodzy liczą niepewnośc imbalance, która jest róznicą między input i output. W zalinkowanych pracach nie ma odpowiedzi.
  Pytanie jest podstawowe i liczyłem na to, że każdy kto zajmuje nauką o klimacie jest w stanie to wyjaśnić.
  Przepraszam więc za złośliwości i szczerze proszę o wyjaśnienie.
  Żałuję że forumowicz, który wskazał na dyskutowany wykład, jest nieobecny. • 05.12.17, 17:28
  Co ty liczysz ? Masz dane dla odpowiednich miesięcy ASR i OLR na postawie pomiarów satelitarnych do 4 miejsc po przecinku. Umiesz usunąć sezonowość ?
  www.met.reading.ac.uk/~sgs02rpa/research/DEEP-C/GRL/reconstruct_NET_ASR_OLR_ts_new.txt
 • 05.12.17, 19:05
  To jeszcze raz problem z wykładem profesora Malinowskiego. Czy imbalance jest mierzalne? Nie jest. Jest róznicą między dopływem i odpływem. Odpływ i dopływ są obciążone dużymi niepewnościami a ich różnica małą. Dlaczego?

  Co do linku:
  Miesięczne wartości radiacji podano do 4 miejsca po przecinku czyli 0.0001 W/m2, Podejrzewam że ktos uśrednił dane z miesiąca a kalkulator wyświetlał tylko tyle cyfr. Dalej autor odjął jedno od drugiego i wyszło mu
  a to -0.6734 a to 1.0812.
  W zwykłej nauce tak sie nie robi. Oceniamy z jaką precyzją mozemy wprowadzic mierzone wielkości do modelu, robimy propagacje błędu, wnioskujemy czy róznica jest istotna.
  Zwróć uwagę że model profesora Malinowskiego pokazuje, bardzo rozsądnie, dużą niepweność input i output (czyli, najogólniej, ASR i OLR).


 • 05.12.17, 21:36
  Z tym kalkulatorem to pokazałeś tylko, że nie masz żadnego rozsądnego argumentu. Pomiary są z mozaiki 1x1 stopień więc trochę dużo jak na kalkulator, jednak w detale się nie zagłębiałem, autorzy podają, że dokonane były korekcje dla zgodności z ARGO. Zawsze możesz napisać do autorów.
  Te 100 W/m^-2 +-5 z poprzedniego postu to na pewno nie OLR ani ASR, bo powinno być ok ~240 W/m^-2. Nie wiem nic o modelu Malinowskiego, bo staram się opierać na recenzowanych czasopismach.
 • 06.12.17, 10:37
  A więc w Nauce o klimacie można zmierzyć ziemską outgoing longwave radiation OLR i absorbed solar radiation (ASR) z precyzją 0.0001 w/m2. Zajmuję się trochę miernikami stosowanymi w zwykłej nauce i przyznaję że taka czułość i precyzja pomiaru w skali globalne robi wrażenie

  "Zawsze możesz napisać do autorów"
  W zwyklej nauce granice precyzji pomiaru w danej dziedzinie są powszechne znane (jeśli ktoś np napisze ze
  pH=8.0047 to co najmniej wzbudzi zdziwienie)

  "Te 100 W/m^-2 +-5 z poprzedniego postu to na pewno nie OLR ani ASR, bo powinno być ok ~240 W/m^-2."
  Znowu zostałem niezrozumiany: chcialem zilustrowac coś, co w zwyklej nauce nazywamy propagacją błędu.
  Przy okazji, zapisałeś OLR (czy ASR) w postaci "~240 /m2" . Czy nie jest to bardziej prawdziwe/uczciwe od zapisu 245.6529 w/m2? Dlaczego jest to ważne? Ponieważ globalna róznica (NET) jest tak mała, że wymaga niezwykle czułych mierników a obiekt mierzony czyli Ziemia musiałby być monitorowany ciągle i w każdym miejscu (Argo chyba obejmuje ocean?).

  "wiem nic o modelu Malinowskiego, bo staram się opierać na recenzowanych czasopismach."

  model profesora Malinowskiego został przywołany przez forumowicza whiteskies
  www.youtube.com/watch?v=3U5_qOoJwec
  Nie deprecjonowałbym profesora Malinowskiego, prezentuje dane tak jak to się robi w zwyklej nauce czyli podaje niepewności. Cała ta dyskusja wynika z faktu iż stosuje On nietypową dla zwyklej nauki propagację niepewności.
  Na udział profesora w tej dyskusji chyba nie ma co liczyć, pozostaje nadzieja że wróci forumowicz whiteskies.


  Nie wiem nic o modelu Malinowskiego, bo staram się opierać na recenzowanych czasopismach.

  (OLR) to space; thus, energy accumulates in the climate system, and the planet warms. However, climate models forced with CO2 reveal that global energy accumulation is, instead, primarily caused by an increase in absorbed solar radiation (ASR).

 • 06.12.17, 10:38
  A więc w Nauce o klimacie można zmierzyć outgoing longwave radiation OLR i absorbed solar radiation (ASR) z precyzją 0.0001 w/m2. Zajmuję się trochę miernikami stosowanymi w zwykłej nauce i przyznaję że taka czułość i precyzja pomiaru w skali globalne robi wrażenie

  "Zawsze możesz napisać do autorów"
  W zwyklej nauce granice precyzji pomiaru w danej dziedzinie są powszechne znane (jeśli ktoś np napisze ze pH=8.0047 to co najmniej wzbudzi zdziwienie)

  "Te 100 W/m^-2 +-5 z poprzedniego postu to na pewno nie OLR ani ASR, bo powinno być ok ~240 W/m^-2."
  Znowu zostałem niezrozumiany: chcialem zilustrowac coś, co w zwyklej nauce nazywamy propagacją błędu.
  Przy okazji, zapisałeś OLR (czy ASR) w postaci "~240 /m2" . Czy nie jest to bardziej prawdziwe/uczciwe od zapisu 245.6529 w/m2? Dlaczego jest to ważne? Ponieważ globalna róznica (NET) jest tak mała, że wymaga niezwykle czułych mierników a obiekt mierzony czyli Ziemia musiałby być monitorowany ciągle i w każdym miejscu (Argo chyba obejmuje ocean?).

  "wiem nic o modelu Malinowskiego, bo staram się opierać na recenzowanych czasopismach."

  model profesora Malinowskiego został przywołany przez forumowicza whiteskies
  www.youtube.com/watch?v=3U5_qOoJwec
  Nie deprecjonowałbym profesora Malinowskiego, prezentuje dane tak jak to się robi w zwyklej nauce czyli podaje niepewności. Cała ta dyskusja wynika z faktu iż stosuje On nietypową dla zwyklej nauki propagację niepewności.
  Na udział profesora w tej dyskusji chyba nie ma co liczyć, pozostaje nadzieja że wróci forumowicz whiteskies.
 • 06.12.17, 12:41
  Ty dalej o twoich subiektywnych wrażeniach i bliżej niezdefiniowanej zwykłej nauce. To nie są argumenty i powtarzanie tego to strata czasu. Autorzy którzy są specjalistami w dziedzinie podali - Over the 1985–1999 period mean N (0.34 ± 0.67 Wm−2) is lower than for the 2000–2012 period (0.62 ± 0.43 Wm−2, uncertainties at 90% confidence level).
  Podsumowując skontaktuj się z autorami, jak już Ci wszystko wyjaśnią w detalu to przeprowadź sam obliczenia.
 • 06.12.17, 14:13
  neuroleptyk napisał:
  "Autorzy którzy są specjalistami w dziedzinie"

  Debata naukowa w zwykłej nauce rzadko opiera się na argumencie "z autorytetu".
  Moje pytania dotyczą prostych i fundamentalnych kwestii: propagacji błędu i precyzji szacowania mocy w górę i w dół. Z naszej dyskusji wynika że nie masz o tym pojęcia. Nie ma w tym nic złego ale powinieneś to jasno stwierdzić.

  "Over the 1985–1999 period mean N (0.34 ± 0.67 Wm−2) is lower than for the 2000–2012 period (0.62 ± 0.43 Wm−2)"
  Tu już postęp - nie 0.0001 w/m2 ale 0.01 w/m2.
  Przy okazji: zwyklej nauce "0.34 ± 0.67 Wm−2" oznacza że może być albo -0.33 albo +1.01, z takim samym prawdopodobieństwem.

  Przejrzałem klika z tych publikacji; brak danych technicznych o niepewności pomiaru globalnej mocy up i down. Podejrzewam, że wszystkie wartości po "±" pochodzą z arkusza Excella do którego wstawiono funkcję standard deviation. Wszcząłem tę dyskusję aby ktoś mi udowodnił ze się mylę i możemy mierzyć różnice globalnej mocy emitowanej z powierzchni Ziemi z czułoscią do 0.0001 w/m2

  W zwyklej nauce, o różnicy mogę mówić wtedy gdy mój pomiar jest wystarczająco czuły i dokładny.
  Uczeni w klimacie twierdzą że moc w dół wynosi 241.8906 W/m2 a w góre 241.4210
  W/m2 i z tego wynika ze Ziemia się nagrzeje.
  Moje wątpliwości budzi niewiarygodna czułość (0.0001 m2) globalnego przecież parametru oraz jego dokładność (czy cała powierzchnia Ziemi jest pokryta czujnikami, jak gęsto raportowane są dane?).

  Załóżmy, że moc emitowaną przez całą powierzchnię Ziemi nie jesteśmy w stanie zmierzyć precyzją z 0.0001 W/m2 tylko np. 1 W/m2 (albo 10 W/m2). Oznaczałoby że, ze względów technicznych, nie możemy oszacować imbalance. Jeśli pomiary są zgrubne to możemy wykonywać je tysiącami i nie zmieni to czułości pomiaru.

 • 06.12.17, 16:38
  Jest więcej plików - wygląda na to, że nie zadałeś sobie trudu by przeczytać uważnie artykuł.
  www.met.reading.ac.uk/~sgs02rpa/research/DEEP-C/GRL/
  Ciężar dowodu ciąży na tobie.

  Jak udowodnisz, że 5>4 to może pogadamy o argumentach z autorytetu ;-)
 • 07.12.17, 16:23
  Mała korekta napisałem w paru odpowiedziach W/m^-2 zamiast W/m^2 albo Wm^-2.
  Malinowski na wykładzie pokazuje ilustrację z IPCC Ar5 - tam są te liczby, które przytoczyłeś i wykres z
  link.springer.com/content/pdf/10.1007%2Fs40641-016-0053-7.pdf
  Więc nadal nie wiem nic o modelu Malinowskiego, czy coś przeoczyłem ?
  www.argo.net/
  Nie napisałem nigdzie o czułości lub precyzji CERES wynoszącej 0.0001W/m^2, lecz o numerycznej dokładności, pomiar imbalance to nie tylko CERES ale i ARGO do tego dochodzą jeszcze modele - można sobie gdybać czemu cztery miejsca po przecinku. Ostatecznie autorzy sami przyznają, że jest niepewność, ale zakres 0,5-1 W/m^2 wygląda na wiarygodny, czyli GW raczej się nie zatrzymało.


 • 07.12.17, 22:40
  Ja tylko dodam panu specjaliście w11mi że warto sprawdzić skróty i wiedzieć które liczby są efektem pomiarów i jakich, a które symulacji numerycznych. Pomoże to porównywać jabłka z jabłkami i gruszki z gruszkami.
 • 07.12.17, 22:44
  whiteskies napisał:

  > Ja tylko dodam panu specjaliście w11mi że warto sprawdzić skróty i wiedzieć kt
  > óre liczby są efektem pomiarów i jakich, a które symulacji numerycznych. Pomoże
  > to porównywać jabłka z jabłkami i gruszki z gruszkami.


  Ale zarówno gruszki i jabłka mają skórkę.

  k.
 • 08.12.17, 09:15
  whiteskies napisał:
  > Ja tylko dodam panu specjaliście w11mi

  Bardzo się cieszę że wróciłeś na forum. Nie jestem specjalistą w Nauce o Klimacie i Ciebie proszę o wyjaśnienie. Jaką metodę propagacji niepewności zastosował profesor Malinowski w wykładzie, który mi poleciłeś. Nie ma tam porównywania jabłek z gruszkami, wszystkie wielkości to chyba flux w W/m2?
  Będę niezmiernie wdzięczny za objaśnienia!


 • 08.12.17, 09:22
  neuroleptyk napisał:
  > Nie napisałem nigdzie o czułości lub precyzji CERES wynoszącej 0.0001W/m^2, lec
  > z o numerycznej dokładności,
  "Masz dane dla odpowiednich miesięcy ASR i OLR na postawie pomiarów satelitarnych do 4 miejsc po przecinku"

  Upewnię się:
  A więc: mamy "pomiary satelitarne do 4 miejsc po przecinku" ale nie sugeruje to "czułości lub precyzji" pomiaru bo jest to "dokładność numeryczna"
 • 08.12.17, 13:14
  w11mil napisała:
  > A więc: mamy "pomiary satelitarne do 4 miejsc po przecinku" ale nie sugeruje t
  > o "czułości lub precyzji" pomiaru bo jest to "dokładność numeryczna"

  W kalkulatorze mam po przecinku 8 cyfr...

  ;-)

  k.
 • 08.12.17, 15:36
  Nie napisałem "pomiary satelitarne do 4 miejsc po przecinku", a nazwa pliku zaczyna się od reconstruct , Więc nie - A więc
  Jak czegoś nie wiesz, i wypowiedź jest niezbyt jasna, to zapytaj, zamiast pochopnie wnioskować. Co do drugiego cytatu, to powinna być precyzja numeryczna - miałeś więc szansę się wykazać, ale przegapiłeś. Na tym etapie powinno być dla cienie jasne, że 0.0001W/m^2 to nie jest precyzja przyrządów z CERES, jednak nie czytasz podanych artykułów skoro dalej w to brniesz, czyli musztarda po obiedzie.
 • 08.12.17, 16:56
  w11mil > napisłeś "Przy okazji: zwyklej nauce "0.34 ± 0.67 Wm−2" oznacza że może być albo -0.33 albo +1.01, z takim samym prawdopodobieństwem."

  I takim samym jak - 10000 albo + 10000 czyli zerowym. Jak masz takie zapędy do pouczania, to podaj przedziały a nie liczby, bo całkowanie od c do c nie jest interesujące.
 • 10.12.17, 23:02
  W poprzednim poście napisałeś "miałeś więc szansę się wykazać, ale przegapiłeś" fakt że mylisz precyzję z dokładnością. Nie przegapiłem ale samemu zdarzają mi się pomyłki i takie małostkowe czepianie się niewiele wnosi do dyskusji.
  Celem debaty naukowej jest dążenie do poznania prawdy a nie wykazanie że rozmówca jest baranem.

  I dlatego powstrzymam się od skomentowania Twojej kolejnej riposty
  Ja: "Przy okazji: zwyklej nauce "0.34 ± 0.67 Wm−2" oznacza że może być albo -0.33 albo +1.01, z takim samym prawdopodobieństwem."
  Ty: "I takim samym jak - 10000 albo + 10000 czyli zerowym" • 08.12.17, 17:37
  journals.ametsoc.org/doi/pdf/10.1175/1520-0477%281996%29077%3C0853%3ACATERE%3E2.0.CO%3B2

  Na stronie 6 masz tabelę zatytułowaną CERES error budget itd. (W/m^2) gdzie masz podane też wymogi naukowe.
 • 08.12.17, 18:40
  Central to our radiative flux reconstruction are monthly observations of top of atmosphere radiation from the Clouds and the Earth's Radiant Energy System (CERES) scanning instruments on board the Terra and Aqua satellites (Table 1). These measure outgoing total and shortwave radiances (and longwave by subtraction) which are converted, using angular dependence models, into radiative flux. ASR is calculated as the difference between incoming solar radiation from Solar Radiation and Climate Experiment and CERES outgoing shortwave radiative flux; the OLR is adjusted such that N is consistent with observed ocean heat uptake measured by Argo data but making major assumptions about other minor energy sinks (N = 0.58 ± 0.43 Wm−2 for July 2005 to June 2010 [Loeb et al., 2012]).

  Tu specyfikacja urządzeń pomiarowych programu SORCE
  lasp.colorado.edu/home/sorce/instruments/

  Btw precyzja dla TIM (1 sigma) < 4 ppm
 • 10.12.17, 22:49
  neuroleptyk napisał:

  > Central to our radiative flux reconstruction are monthly observations of top of
  > atmosphere radiation from the Clouds and the Earth's Radiant Energy System (CE
  > RES) scanning instruments on board the Terra and Aqua satellites (Table 1). The
  > se measure outgoing total and shortwave radiances (and longwave by subtraction)
  > which are converted, using angular dependence models, into radiative flux. ASR
  > is calculated as the difference between incoming solar radiation from Solar Ra
  > diation and Climate Experiment and CERES outgoing shortwave radiative flux; the
  > OLR is adjusted such that N is consistent with observed ocean heat uptake meas
  > ured by Argo data but making major assumptions about other minor energy sinks (
  > N = 0.58 ± 0.43 Wm−2 for July 2005 to June 2010 [Loeb et al., 2012]).
  >
  > Tu specyfikacja urządzeń pomiarowych programu SORCE
  > lasp.colorado.edu/home/sorce/instruments/
  >
  1. Absolute Accuracy dla 350 ppm dla miernika Słońca "od góry" oznacza niepewność ~ 0,5 W/m2
  2. ASR liczymy odejmując od całości "od góry" flux krótkofalowy "od dołu"
  3. OLR poprawiamy używając danych opisujących 70 % powierzchni kuli ziemskiej
  4. Następnie odejmujemy OLR od ASR, uzyskujemy wynik N = 0.58 ± 0.43 Wm−2 i wnioskujemy że Ziemia się nagrzewa

  Zanim podejmiemy dalszą dyskusję wskaż proszę błędy w powyższym
 • 11.12.17, 17:45
  1. Czy sugerujesz, że Absolute Accuracy dla TIM (od góry) < 0,5 W/m^2 jest na oko niezgodne z wnioskami autorów?
  Błędy CERES (pomiary od dołu) dla miesiąca ok. 2W/m^2, w tym kalibracja 1,6 W/m^2
  3. Do oceanu trafia 93 % energii.

  Bez ekspertyzy dotyczącej analizy danych z obu systemów, pisanie o prostych formułkach z podręcznika jakby były definicją najbardziej wyrafinowanej nauki jest śmieszne.

 • 11.12.17, 19:38
  Zanim podejmiemy dalszą dyskusję , spróbujmy porozumieć się co do faktów.
  Czy NET jest wynikiem kilku działań arytmetycznych, obarczonym dodatkowo niepewnością ARGO?
 • 11.12.17, 21:34
  Zostawmy te satelity
  deltaOHC wynosi ok 0,6 * 10^22J/rok od 2005 roku (pomiary 0-2000 m) co daje dolne ograniczenie ~0.5 W/m^2 Interesuje nas zmiana w czasie, więc dokładność pomiaru nie ma znaczenia przypadku pomiarów z ARGO. Jeżeli tylko chodzi Tobie w tej dyskusji o znak bilansu energetycznego, to niestety musisz się zgodzić, że Ziemia się nagrzewa.
 • 10.12.17, 23:25

  Ta sama informacja podana w bardziej popularny sposób na stronie UAF
  news.uaf.edu/new-study-arctic-kept-global-warming-from-taking-much-debated-hiatus/

  --
  Terra Martialis

 • 05.12.17, 22:31
  Nie cieszył bym się...
  gołym okiem widać, że mamy do czynienia z przejściem fazowym pierwszego rodzaju: temperatura postoi do czasu rozpuszczenia wszystkich lodów na planecie; później zapomnimy o zimach; blokada Golfstromu nie pomoże - Pojutrza raczej już nie będzie 8(44

  --
  Terra Martialis

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.