Dodaj do ulubionych

co nas kręci ?

09.08.18, 11:01
gdy smażyłem frytki w okrągłym garnku, cała bryła zlepionych frytek zaczęła wirować w prawo. wiatrami i prądami morskimi chyba nie można tego wytłumaczyć. chętnie przeczytam opinie tutejszych ludzi nauki.
Edytor zaawansowany
 • suender 09.08.18, 14:19
  kumoter40 09.08.18, 11:01

  > gdy smażyłem frytki w okrągłym garnku, cała bryła zlepionych frytek zaczęła wirować w prawo.

  gdy wypuszczałem wodę z wanny, cała bryła zlepionej wody zaczęła wirować w prawo.

  Pozdr.
 • kumoter40 09.08.18, 17:54
  pytam poważnie, a ty próbujesz być śmieszny
 • suender 09.08.18, 21:48
  kumoter40 09.08.18, 17:54

  > pytam poważnie, a ty próbujesz być śmieszny

  Źle mnie zrozumiałeś, po prostu uważam że tam i tu to robi ten sam mechanizm.

  Pozdr.
 • pomruk 09.08.18, 22:07
  Myślę, że podczas smażenia jakikolwiek siła, która dała niezerowy moment siły w stosunku do owej bryły spowodowała obrót. Podczas smażenia powstają np. pęcherzyki pary wodnej, prądy konwekcyjne w tłuszczu, frytki zmieniają kształt itd. - nie równoważą się one idealnie w tym sensie, że mogą dać taki moment. Reszta to II zasada dynamiki Newtona dla ruchu obrotowego...
  Suender ma na myśli siłę Coriolisa, choć ja wątpię. Gdyby jednak uwidoczniła się tu ona, obrót byłby (patrząc z góry) zgodny z kierunkiem ruchu wskazówek zegara na półkuli północnej. Wyrażenie "obraca się w prawo" nie określa kierunku obrotu.
 • kumoter40 10.08.18, 07:06
  może bardziej pasowałoby coś w rodzaju reguły prawej dłoni, gdzie zgięte palce wskazują wektor indukcji magnetycznej a kciuk kierunek prądu ? tylko przewodnika brak
 • pomruk 10.08.18, 15:23
  Tak, prawej dłoni. Nie musimy odnosić się tu do elektryczności i magnetyzmu - reguła ta jest wynikiem umowy przy określaniu iloczynu wektorowego. Na przykład prędkość kątowa ω dobrze charakteryzuje kierunek obrotu - ten wektor (a właściwie pseudowektor) określony jest tak:
  https://images.slideplayer.pl/25/8516482/slides/slide_7.jpg
 • kumoter40 10.08.18, 19:53
  chyba jedyną siłą działającą prostopadle do ziemi jest grawitacja, więc to wirowanie mogło by być skutkiem jej oddziaływania ?
 • stefan4 23.08.18, 14:19
  pomruk:
  > Suender ma na myśli siłę Coriolisa, choć ja wątpię. Gdyby jednak uwidoczniła
  > się tu ona, obrót byłby (patrząc z góry) zgodny z kierunkiem ruchu wskazówek
  > zegara na półkuli północnej.

  Pomruku, w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fe/Coriolis_effect10.svg/250px-Coriolis_effect10.svg.pnghttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bc/Low_pressure_system_over_Iceland.jpg/280px-Low_pressure_system_over_Iceland.jpg

  --
  - Stefan

  --
  Zwalczaj biurokrację!
 • pomruk 23.08.18, 14:51
  stefan4 napisał:
  > Pomruku, w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.

  O rety! Mój błąd, masz oczywiście rację.
 • kornel-1 11.08.18, 12:46
  kumoter40 napisał:
  > gdy smażyłem frytki w okrągłym garnku, cała bryła zlepionych frytek zaczęła wir
  > ować w prawo

  To bez wątpienia efekt pamięci frytek związany z fototropizmem kwiatów ziemniaka Solanum tuberosum.

  .....

  Dziwię się, że na forum Nauka są czynione próby wyjaśniania (konstruowanie hipotez) jakiejś obserwacji przed sprawdzeniem, jaki charakter miało zdarzenie:
  incydentalna czy powszechna obserwacja?
  specyficzna dla obserwatora?
  powtarzalna i w jakich warunkach?
  charakterystyczna dla danego układu?
  itp.

  Dla przypomnienia anegdota (nazwiska bohatera nie pamiętam, powiedzmy, lord Kelvin).

  Lord Kelvin lubił przyjęcia a jednocześnie miał zwyczaj zabawiania się kosztem gości - często z jego naukowego środowiska. Pewnego razu, gdy słońce chyliło się ku zachodowi zaproponował gościom spacer po ogrodzie. Przechadzając się wśród równo przystrzyżonych trawników i żywopłotów gospodarz dotknął dłonią marmurowej kuli stojącej przy alejce i krzyknął:
  - Panowie! Popatrzcie: kula jest ciepła po zacienionej stronie a zimna po oświetlonej.
  Goście zer zdumieniem dotykali kuli. Zaczęli snuć różne teorie objaśniające fizyczną naturę zjawiska.
  W końcu lord Kelvin roześmiał się i powiedział:
  - Panowie! Przepraszam za żart. Pół godziny temu kazałem ogrodnikowi obrócić kulę o 180 stopni...

  Kornel
  --
  Cenisz dobre dziennikarstwo? Forum Gazeta.pl
  "Kornel: moje podróże"
 • kumoter40 13.08.18, 11:15
  szacuję, że ok. 2 miliardów eksperymentatorów wykonuje próbę codziennie, a na zbudowanie układu garnek/frytki/olej zawsze można wystarać się o jakiś grant. czasami frytki obracają się naprawdę żwawo
 • kornel-1 13.08.18, 15:26
  kumoter40 napisał:

  > szacuję, że ok. 2 miliardów eksperymentatorów wykonuje próbę codziennie,

  Szacuję, że ok. 50% eksperymentatorów obserwowało ruch frytek w prawo (o ile ruch wystąpił i został dostrzeżony) a reszta - w lewo.

  Kornel
  --
  Cenisz dobre dziennikarstwo? Forum Gazeta.pl
  "Kornel: moje podróże"
 • kumoter40 14.08.18, 12:03
  no pewnie że 50%. jeśli reguła prawej dłoni miałaby odnosić się do kierunku linii sił pola magnetycznego ziemi. widzę, że nikt mi tu nie pomoże, pewnie przykład z frytkami jest za prymitywny. ale skoro komuś kiedyś tam skakały żabie udka....
 • kumoter40 15.08.18, 16:15
  widzę, że ludzi z jakimkolwiek zmysłem technicznym skutecznie stąd przegoniono. jeden mi pisze o zlepionej byle wody, drugi nie wie co to jest obrót w prawo a trzeci o pamięci ziemniaka chwaląc się przy tym znajomością łaciny. dramat i makabra.
 • kornel-1 15.08.18, 18:08
  kumoter40 napisał:

  > widzę, że ludzi z jakimkolwiek zmysłem technicznym skutecznie stąd przegoniono.

  Natomiast od nawiedzonych opędzić się trudno.

  trzeci o pamięci ziemniaka chwaląc się przy tym znajomością łaciny. dramat i makabra.

  E, tam. Zakpiłem.
  Zrozum, najpierw trzeba ustalić fakty a potem stawiać hipotezy i próbować coś wyjaśniać.Takie forum.

  Kornel
  --
  Cenisz dobre dziennikarstwo? Forum Gazeta.pl
  "Kornel: moje podróże"
 • kumoter40 15.08.18, 20:25
  na kpienie się odszczeknąłem. co do postu, to przecież na samym początku "ustaliłem fakty" i następnie "próbuję coś wyjaśnić".
 • pomruk 15.08.18, 18:58
  Nie chce Cie urazić, ale ktoś z elementarnych zmysłem technicznym wie, że obrót określa się jako "zgodny ruchem wskazówek zegara" lub "przeciwny do ruchu wskazówek zegara". Obawiam się, że to nawet podstawa. W moim pierwszym poście podałem przypuszczenia, lecz niestety, właśnie językiem techniki/nauki.
 • kumoter40 15.08.18, 20:46
  dzięki Bogu, że np. instruktorzy jazdy nie mają elementarnego zmysłu technicznego bo liczba ofiar na drodze szła by w setki. po co bezproduktywnie rozprawiać nad jakimś bzdetem podczas gdy już te przysłowiowe frytki dalej się kręcą.
 • kornel-1 16.08.18, 18:44
  kumoter40 napisał:

  > podczas gdy już te przysłowiowe frytki dalej się kręcą.


  Proszę, uważaj, aby się nie przypaliły!

  k.
 • nikodem321 17.08.18, 20:44
  pomruk napisał:

  > Nie chce Cie urazić, ale ktoś z elementarnych zmysłem technicznym wie, że obrót
  > określa się jako "zgodny ruchem wskazówek zegara"

  pomruk, ten wątek przestał mieć charakter naukowy lecz czepiania się za słówka, więc i ja w tym duchu skomentuję Twoją wypowiedź.

  Każdy, kto ma zmysł techniczny, wie że śruby zgodnie ze wskazówkami zegara kręci się w prawo, a w lewo przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
  Jak wkręcasz śrubę to najpierw ustawiasz przedramię w maksymalnej pronacji, aby potem dokonać maksymalnej supinacji przedramienia (lub na odwrót). Podczas tej operacji palec wskazujący na początku wskazuje lewą stronę, a po zakończeniu wskazuje stronę prawą (lub na odwrót).
  Zauważ, że pojęcie: "kręcić w lewo/prawo" (to zasada anatomii ciała ludzkiego) nie zależy od tego, czy śruba jest lewo- czy prawoskrętna w znaczeniu fizycznym. Przy obrocie w prawo śruba może wykonywać ruch lewoskrętny albo prawoskrętny - do obserwatora, jak i od obserwatora.
 • pomruk 17.08.18, 22:53
  Ale to jest właśnie sposób w jaki w fizyce definiuje się obrót! Dlatego, że w przypadku obrotu zgodnego z ruchem wskazówek zegara np. tej niebieskiej tarczy wokół niebieskiej osi wektor prędkości liniowej punktów na obwodzie skierowany jest a to w prawo, a to w lewo, w górę w dół... zależy na który punkt i w którym momence spojrzymy. Kierunek obrotu można zdefiniować tu tylko jaki zgodny/przeciwny do kierunku ruchu wskazówek zegara, lub jako kierunek wektora prędkości obrotowej omega (skierowany dla tej tutaj tarczy od nas, pod płaszczyznę ekranu!). Ja to się nie czepiam, tylko wyjaśniam.

  http://fotoforum.gazeta.pl/photo/8/ic/hg/3wyx/YjFchmtr8VNGrhB69X.jpg
 • kumoter40 18.08.18, 11:33
  istnieje szereg przesłanek ku temu, że przy obrocie w lewo wektory będą zwrócone dokładnie w przeciwną stronę. po drugie, za sto lat młodzież będzie zaglądać do wikipedii żeby sprawdzić, co to były te wskazówki zegara. po trzecie, niemożność intuicyjnego określenia kierunku obrotu prawo/lewo może wskazywać na jakąś dysfunkcję.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.