Dodaj do ulubionych

Hachimoji - 8 liter kodu genetycznego

02.03.19, 14:54
Ciekawie to wygląda. W badaniach, opłacanych przez NASA udalo się wytworzyć stabilną, replikującą się podwójna helisę DNA i RNA opartą na ośmiu zasadach: prócz czterech powszechnie znanych mamy tu jeszcze cztery nowe puryny i pirymidyny: S wiążące się z B, P z Z.
Abstrakt pracy zamiesczonej w "Science" brzmi nastepująco:
We report DNA- and RNA-like systems built from eight nucleotide “letters” (hence the name “hachimoji”) that form four orthogonal pairs. These synthetic systems meet the structural requirements needed to support Darwinian evolution, including a polyelectrolyte backbone, predictable thermodynamic stability, and stereoregular building blocks that fit a Schrödinger aperiodic crystal. Measured thermodynamic parameters predict the stability of hachimoji duplexes, allowing hachimoji DNA to increase the information density of natural terran DNA. Three crystal structures show that the synthetic building blocks do not perturb the aperiodic crystal seen in the DNA double helix. Hachimoji DNA was then transcribed to give hachimoji RNA in the form of a functioning fluorescent hachimoji aptamer. These results expand the scope of molecular structures that might support life, including life throughout the cosmos.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/15/Hachimoji_DNA_base_pairs.gif/442px-Hachimoji_DNA_base_pairs.gif

Interesujaca jest "alternatywna biochemia". Zarówno w kontekście rozważań nad życiem pozaziemskim jak i... Przyszło mi na myśl, czy kiedyś nie bedziemy próbować tworzyć "równoleglej biologii" - niekompatybilnej z naszą.

Edytor zaawansowany
 • pies_na_teorie 02.03.19, 23:03
  Czy to jest odkrycie naukowe, czy wynalazek ?
 • pomruk 02.03.19, 23:37
  pies_na_teorie napisał:
  > Czy to jest odkrycie naukowe, czy wynalazek ?

  Wynalazkiem można nazwać sposób syntezy tego DNA czy RNA, ewentualnie jego zastosowanie. Sam związek odkryto. W biologii molekularnej są jednak pewne spory na temat granic miedzy odkryciem a wynalazkiem, o ile mi wiadomo.
 • pies_na_teorie 03.03.19, 11:05
  Ciekawe...gdzie odkryto ten związek w Naturze ?
 • pomruk 03.03.19, 13:00
  Związek ten stworzono w laboratorium, lecz związków - jak powiedzialem - nie uznaje sie za wynalazki. Po pierwsze dlatego, ze niewiele wiemy o występowaniu ich gdzieś indziej, po drugie dlatego, że ich istnienie jest prostą kosekwencją praw chemii - naszym wkładem jest właśnie dojście do tego, jak takie zsyntezować. Toteż metoda syntezy może byc np. przedmiotem patentu.
  Gdy w latach 60-tych zsyntezowano - ku zaskoczeniu wielu - pierwsze związki gazów szlachetnych - nikt nie pisał "wynaleziono związek ksenonu". Nie, odkryto go, choć nie natknięto sie na niego w naturze. Myśmy możliwość istnienia takowych zwiazków odkryli - ona istniała w otaczajacej nas Naturze poza naszą dzialalnością.
 • kalllka 03.03.19, 13:34
  Rozumiem pytanie psa_ także w taki sposób, ze poddaje w wątpliwość nienaturalne /pozalaboratoryjne/ metody pozyskiwania związków / np właśnie syntezy gazów szlachetnych/
 • kalllka 03.03.19, 13:47
  Oj, wlasnie laboratoryjne metody sa nienaturalne. Ot, złośliwośc klawiaturowa.. wystawiająca co jej się poda zamiast pisać to co się jej każe.
 • kalllka 03.03.19, 13:52
  Klawiatura”polska pisze” co jej sie podoba zamiast tego co chce piszacy.
  Teraz juz chyba poprawnie...uf!
 • majka_monacka 03.03.19, 14:14
  pomruk napisał:

  > Interesujaca jest "alternatywna biochemia". Zarówno w kontekście rozważań nad ż
  > yciem pozaziemskim jak i... Przyszło mi na myśl, czy kiedyś nie bedziemy próbow
  > ać tworzyć "równoleglej biologii" - niekompatybilnej z naszą.
  >
  Ja tego nie rozumiem, czy mógłbyś streścić, na czym polega szansa rozszerzenia rozumienia podstaw życia? Czy RNA/DNA z tymi strukturami może sie powielać? Czy może przyłączań nową materię ze środowiska? Czy może powstawać samoistnie?
  Bo chyba tylko wtedy może być podstawa abiogenezy i dalszej ewolucji?
 • pomruk 03.03.19, 15:10
  W pracy wykazano, ze ośmioliterowy analog DNA/RNA może istnieć, jest stabilny, potrafi się replikować, spełnia pewne wymogi co do mozliwości ewolucji. Udało im sie zademonstrować zdolność transkrypcji takiego DNA w RNA. Czyli - takie hachimoji DNA spełnia wszystkie wymogi stawiane biologicznemu systemowi informacyjnemu.
  Dokonano tego na przykładzie stworzonego łańcucha GACTZPSB a także zmajstrowanej w laboratorium odpowiedniej polimenrazy RNA.
  Jest to więc informacyjna podstawa mogąca być cześcia systemu biologicznego - odmiennego od naszego, lecz możliwego do stworzenia laboratoryjnie przez rozumna istotę lub samoistnie, w sposób naturalny. Bowiem nowe zasady azotowe nie róznią się zasadniczo od powszechnie istniejących i mogłyby powstać w ten sam sposób (choć pewnie z innym, może mniejszym prawdopodobieństwem) spontanicznie, z materiału prebiotycznego.
  Często rozważa się hipotetyczne rodzaje biochemii: niewiele zrobiono prac doświadczalnych w tym kierunku. Owe hipotetyczne, obce biochemie podsumowane są np. tu:
  en.wikipedia.org/wiki/Hypothetical_types_of_biochemistry
  To co stworzono to dalej (oczywiscie) chemia węglowa, jednocześnie niespotykana w żywych organizmach. Mogąca jednak - jak wykazują dotąd badania - stanowić informacyjną podstawę innego niż znamy życia. Informacyjną podstawę - tylko tyle i aż tyle.
 • europitek 25.04.19, 21:59
  pomruk napisał:
  > Mogąca jednak - jak wykazują dotąd badania - stanowić
  > informacyjną podstawę innego niż znamy życia. Informacyjną
  > podstawę - tylko tyle i aż tyle.

  To może być bardzo "aż", ponieważ daje możliwość śledzenia przepływów informacji w innym, choć podobnym, systemie biochemicznym. To powinno przełożyć się na wzrost poziomu wiedzy o nas samych.
  W praktyce może to mieć kolosalne znaczenie przy kontaktach z innymi formami życia w Kosmosie. Może nam np. wskazać, czy dana forma życia konkuruje z nami o te same zasoby, czy nie.
 • kalllka 26.04.19, 10:14
  Wedlug ludzkich kryteriów, życie to nieustanna konkurencja /międzykomórkowa/ jest to dość wygodna teoria form, ale chyba służąca pozycjonowaniu i na drabinie społecznej.
  Np.
  śmierc czyli transformacja, tez chyba forma istnienia. Kolejność gnicia decyduje o formie . może wiec nie konkurencja, determinanta istnienia bycia- lecz apolityczny ruch..
  Nieuzasadniony i nieinspirowany-
  tyle, ze magnetycznie zakodowany „boski układ” oddziałujących na siebie fraktali.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka