Dodaj do ulubionych

Zagadka zmienności kodu genetycznego

15.09.19, 22:23
Witam
Chciałbym zaproponować temat z biologii, który jest sporym wyzwaniem intelektualnym. Zapraszam wszystkich do wspólnej: racjonalnej i merytorycznej dyskusji.
Zastanawia mnie, jak wyjaśnić ewolucyjnie zmienność kodu genetycznego, czyli przejście z jednego systemu kodowania na inny? Okazuje się, że kod genetyczny nie we wszystkich organizmach jest ten sam, czyli uniwersalny/standardowy. Odstępstwa nie są poważne, i z reguły dotyczą kodowania jednego aminokwasu i/lub inicjacji lub terminacji translacji. Występują u nielicznych gatunków jednokomórkowych, w których odstępstwa dotyczą kodu genetycznego jadra komórkowego i/lub w mitochondriach - tu również u wielokomórkowych np. ssaki. Standardowy kod genetyczny pl.wikipedia.org/wiki/Kod_genetyczny U niektórych gatunków orzęsków UAA i UAG kodują kwas glutaminowy zamiast stop, podczas gdy u innych UGA koduje tryptofan. Tych odstępstw od uniwersalności kodu genetycznego jest więcej: en.wikipedia.org/wiki/List_of_g ... s8127izTvQ
W czym jest problem? Jeśli zmutowana syntetaza i/lub t-RNA zacznie dostarczać inny aminokwas, niż to było w pierwotnym (standardowym) kodzie, to zaczną powstawać białka o innej sekwencji, a w konsekwencji strukturze przestrzennej. Np. u niektórych gatunków drożdży kodon t-RNA CUG koduje serynę. W standardowym kodzie ten kodon w czasie translacji jest tłumaczony na leucynę.To są aminokwasy o różnych właściwościach chemicznych. W zależności w ilu miejscach występuje ten kodon, to zmieniony aminokwas będzie występował w jednym, a czasami w kilkunastu miejscach. Praktyczne konsekwencje to zmiana w: modyfikacja posttranslacyjnych; stabilności; transporcie; niespecyficznym interakcjom itd. Zaczną powstawać z reguły niefunkcjonalne lub częściowo funkcjonalne białka. Wydaje się to obniżać fitness. Czy jednak można wyjaśnić przystosowawczym doborem naturalnym? W artykule www.sciencedirect.com/science/a ... e734tIDIxw podjęto taką próbę. Wg autorów (rys.6) dwuznaczne (zmienione) dekodowanie kodonów spowodowałoby syntezę zmutowanych białek, generując w ten sposób zmutowany proteom. Białka wchodzące w jego skład, w nieprawidłowy sposób by się fałdowały. Skutkowałoby to ich: agregacji, a następnie degradacji. Taka sytuacja stresowa spowodować może jednak aktywację białek opiekuńczych, co ma miejsce w komórkach wszystkich organizmów, co pewną wartość dostosowawczą. To
umożliwia komórkom tolerowanie silnego stresu, zwiększając w ten sposób ich potencjał adaptacyjny. Ponadto może to spowodować mutagenezę wywołaną stresem translacyjnym i w konsekwencji synteza enzymów naprawczych.
To, że komórka użyje białek opiekuńczych, aby wesprzeć fałdowanie niektórych zmutowanych białek, nie rozwiązuje problemów. To wciąż są białka częściowo lub w pełni niefunkcjonalne - obniżone dostosowanie w stosunku do warunków przy kodzie wyjściowym (standardowym). Tym bardziej, że w ten sposób (zmieniony) są odczytywane i syntezowane wszystkie białka, a przynajmniej większość ( w zależności jaki rodzaj zmiany w kodzie miał miejsce). Białka zmutowane będą z reguły degradowane, więc komórka nie będzie mogła z nich korzystać i będzie skazana na spadek adaptacji . Te nieliczne, które przetrwają proces degradacji, będą zmienione (strukturalnie i funkcjonalnie). Prowadzić to będzie bezpośrednio lub pośrednio do zaburzenia różnych procesów, w zależności o jakie białka chodzi: tzn.replikacja, transkrypcja, translacja, metabolizm , transport. To obniża dostosowanie, a biorąc pod uwagę skalę zmian prawdopodobnie do śmierci, a przynajmniej radykalnie to przyspiesza. Autorzy nie zaproponowali rozwiązania tego dylematu, tylko chwilowe i częściowe odroczenie wyroku, bo białka opiekuńcze nie stworzą nowych funkcjonalnych białek. Zmutowane białek natomiast są łatwym produktem do degradacji, co trudno uznać za adaptację, gdy nie ma funkcjonalnych zamienników.
Aby mieć dostęp do całego artykułu, to podpowiem: sci-hub.tw/ Wpisać link artykułu i czytać.
Edytor zaawansowany
 • cowboy_cowboy 17.09.19, 20:18
  Bardzo interesujące. Nasz kod genetyczny, a w szczególności jego zmienność a tym samym różnorodność fenotypowa to coś nadzwyczajnie ciekawego.
 • kalllka 30.09.19, 12:08
  No właśnie, gdy tak słucham z różnych stron to sięgnąć należy do ..korzeni. Wiedza o kodzie / genetycznym/ jest wciąż niewystarczająca by zajmować się wyjaśnieniem.. ewolucyjnego kodowania. Zwłaszcza na forach internetowych, które, uogólniając oczywiście, z racji swojego ograniczonej natury /percepcji/ zbyt często wpuszczają w środowisko w „tzw maliny” tworząc następnie bazę -powierzchownych systemów rozumowania.
  Przykładem podstawowych błędów w systemie nauczania niech będzie np „sepleniący” spiker telewizyjny, który zamiast roots -mówi rooofs..itd
  Wyżej wymieniony, zle dobrany przez human resources
  na stanowisko, zmieniając istotę informacji /by t-short/ zmienia human being w durnia...


Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka