Dodaj do ulubionych

Opłaty za przedszkole

26.08.11, 17:49
Kto wie jakie w tym roku są opłaty za przedszkole.Czy jest ta stała oplata czy nie?Bo już różne wersje słyszałam.
Edytor zaawansowany
  • tim-ka 26.08.11, 20:18
    "Od września wejdzie w życie nowy system opłat za przedszkola w Tychach. Znika stała opłata, która wynosiła 130 zł i nie było od niej odwołania, nawet w okresie absencji dziecka w przedszkolu. Teraz pięć godzin dziecko będzie miało w przedszkolu za darmo. Rodzice zapłacą tylko za posiłki.
    Nowy system wprowadza opłatę w wysokości 1,80 zł za każdą godzinę powyżej wspomniane pięć godzin.
    Zmieniona w sierpniu ubiegłego roku ustawa o systemie oświaty zagwarantowała dzieciom pięciogodzinny darmowy pobyt w publicznym przedszkolu. I jest to niestety jedyna dobra wiadomość. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać dzieci, których jedno z rodziców nie pracuje lub po powrocie z przedszkola pozostają pod opieką babci lub dziadka.

Rodzice zdani tylko na siebie za każdą dodatkową godzinę pobytu dziecka w publicznym przedszkolu będą musieli słono zapłacić. W niektórych miastach stawka godzinowa jest porównywalna z ubiegłoroczną opłatą pobieraną za każdy dzień pobytu malucha w przedszkolu.

Pani Anna z Jaworzna – mama sześcioletniej Agatki oraz nauczycielka wychowania przedszkolnego już wyliczyła, że za przedszkole córki będzie musiała zapłacić ponad 240 zł miesięcznie. W zeszłym roku szkolnym ten wydatek zamykał się w kwocie ok. 160 zł.Agatka będzie spędzała w pr z eds zkolu os i em godzin dziennie, a w Jaworznie opłata za każdą dodatkową godzinę wyniesie 2,2 zł. Do tego należy doliczyć 5,5 zł dziennie za wyżywieni e , czyli za miesiąc liczący 20 dni roboczych trzeba będzie zapłacić 242 zł.Dla porównania w ubiegłym roku stawka żywieniowa również wynosiła 5,5 zł a jednodniowa opłata stała 2,7 zł. – Była to opłata na tzw. zajęcia dodatkowe, które każde przedszkole mogło dowolnie organizować – wyjaśnia pani Anna.

Jeszcze nie zapadły decyzje organizacyjne związane z rozliczaniem czasu pobytu dziecka w przedszkolu, ale można spodziewać się różnych absurdów.W tym roku będę miała najmłodszą grupę dzieci. Niektóre z nich są przyprowadzane do przedszkola już o godz. 5.30, inne przychodzą trochę później, a ja będę musiała dokładnie sprawdzać, które dziecko, o której godzinie przekroczyło próg przedszkola. Nawet jak maluch przyjdzie kilka minut przed ósmą, to rodzice będą musieli zapłacić za całą godzinę, tak jakby był od siódmej – dodaje pani Anna.Zmiany zaskoczyły rodziców Michała i Pawła, sześcioletnich bliźniaków, którzy w nowym roku szkolnym rozpoczną naukę w „zerówce”. – Nie spodziewaliśmy się podwyżki opłat za przedszkole. Oboje z żoną pracujemy, ale nasze zarobki nie są wysokie, dlatego 500 zł miesięcznie to dla nas spore obciążenie – podkreśla pan Janusz, ojciec chłopców.

Wysokość opłat za każdą dodatkową godzinę pobytu dziecka w przedszkolu ustalały urzędy miejskie, dlatego jest ona zróżnicowana i waha się od 1,50 zł do 5, a nawet 6 zł. Ponadto, niektóre miasta wprowadzają dodatkowe opłaty za godziny przebywania dziecka w przedszkolu, które wcześ-niej nie zostały zaplanowane. Jeżeli np. dziecko miało być odebrane o godz. 15.00, a rodzice przyjdą po nie godzinę później, to będą musieli zapłacić dodatkowo nie kilka, a kilkanaście złotych."

Kołodziejczyk Grzegorz

• myolafek15 27.08.11, 07:47
    Czy naprawdę uważacie że 240 zł za msc pobytu dziecka w przedszkolu to dużo? Rozumiem że w skali wydatków miesięcznych dla osób zarabiających najniższą krajową to znaczący wydatek. Ale czy 240 zł to dużo za 8 godz. opiekę z wyżywieniem? Opiekunka na msc kosztuje ok 800zł bez wyżywienia.
  • lillylive 27.08.11, 08:04
    W niepublicznym przedszkolu opłata stała to 250zł+6.50 dziennie wyżywienie-czyli około 390zł na m-c też nie uważam że to dużo.
  • tim-ka 28.08.11, 08:26
    Tym bardziej że w prywatnym przedszkolu jest mniejsza grupa dzieci, co ma duże znaczenie.
  • lillylive 28.08.11, 09:15
    Czy ja wiem? U mojej u grupie było 27dzieci.
  • tim-ka 30.08.11, 10:42
    W prywatnym przedszkolu?? Chyba z dwoma opiekunami na taką grupę - to rozumiem.
  • agulag76 28.08.11, 14:37
    a w którym to przedszkolu ? - bo z ofert wynika że ceny w niepublicznych to jakieś 450 zł. m-cznie
    [url=http://lilypie.com][img]http://lb3m.lilypie.com/SGlNp2.png[/img][/url][url=http://lilypie.com][img]http://lb1m.lilypie.com/ppI2p1.png[/img][/url]
  • lillylive 28.08.11, 19:11
    Akademia Przedszkolaka
  • rtyy1 22.09.11, 12:48
    moja corka chodzi do prywatnego przedszkola, place 250+80. w grupie jest 12 dzieci i 2 wychowawczynie. nie mam co narzekac, bo warunki sa swietne
  • tim-ka 21.06.12, 19:56
    No tak ale może to przedszkole bez placu zabaw i innych atrakcji codzienych dla dziecka. Może wtedy jest tańsze, a i dzieci mniej.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka