Dodaj do ulubionych

alimenty na byłygo męża

28.11.13, 14:33
Witam! Mam pytanie może ktoś mi pomoże. Po krótce opiszę sprawę. Moja koleżanka jest po rozwodzie od dwóch miesięcy. Ma z byłaym mężem dziecko. Sąd ustalił, że ojciec dziecka będzie co miesiąc płacił na córkę alimenty w wysokości 400 zł. Obecnie były małżonek przebywa na długim zwolnieniu lekarskim i alimentów płacić nie chce. Zagroził koleżance, że poda ją do sadu o alimenty na niego. Czy może coś takiego zrobić?
Edytor zaawansowany
  • jaaloha 28.11.13, 14:36
    I jeszcze do wcześniejszego zapytania. Czy może podać ją o alimenty i czy ona będzie musiała je płacić? Dochód w wysokości trochę wiecej niż 1400 zł netto.
  • obral 12.07.14, 10:39
    Jeżeli nie było orzeczenia o winie to małżonek może ubiegać się o alimenty jeżeli znajduje się w stanie niedostatku. Ten obowiązek alimentacyjny trwa 5 lat od orzeczenia rozwodu.
    Jeżeli było orzeczenie o winie to małżonek niewinny może ubiegać się o alimenty jeżeli rozwód spowodował istotne pogorszenie się jego sytuacji majątkowej. Małżonek winny nie może ubiegać się o alimenty.

Fakt przebywania na zwolnieniu lekarskim nie oznacza, że małżonek jest w stanie niedostatku. O stanie niedostatku: prawo-porady.pl/artykuly,stan-niedostatku,614.html

Koleżanka powinna skierować do komornika wniosek o egzekucję alimentów. Zasiłek chorobowy podlega zajęciu w toku egzekucji.

--
    Serwis porad prawnych

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka