Praca w zerówce (pytanie) Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam! Zamieszczam swój post gdzie się da na forach ,,edukacyjnych", bo lubię być dobrze przygotowana ;-)
    Udało mi się znaleźć pracę w zerówce. I stąd moje pytanie: jak to wszystko wygląda organizacyjnie (wszystko=praca z dziećmi, czym się różni od pracy w przedszkolu)? Będę wdzięczna za nawet najdrobniejsze rady, doświadczenia, wspomnienia... Stresuję się, bo bardzo mi zależy na tej pracy i chciałabym przygotować się, póki co, przynajmniej psychicznie. Wiem, że niektórym moje pytanie może wydać się głupie, ale proszę o wyrozumiałość :-)
    • Wyglada tak samo, z tym, ze w przedszkolu jest kilka pan, w szkole w zerowce jestes jedna. W zerowce w szkole masz po 5 godzin, w przedszkolu sie pracuje do 17, w szkole dzieci pozniej przebywaja w sweitlicy do 17.00 dla zerowek. masz dziennik gdzie uzupeniasz tematy, dodatkowo wybierasz ksiazki do zerowki, poszukaj np WSip, Nowa era itd. I realizujesz te zajecia, a dodatkowo wychodzisz na spacery, organizujesz zabawy, wycieczki. Nie masz przerw pracujesz ok 5 godzin dziennie. A takze w dni przed swietami.
      • Na koniec roku wystawiasz opinie dla kazdego dziecka.
        • A czy jest jakiś ,,szablon" wg którego robi się te oceny? Tak poza tym - dziękuję za odpis :-)
          • Jak ja kończyłam zerówkę, to ocena końcowa była wystawiana na takim ,,druczku", gdzie było do zaznaczania jakieś opisy dziecka (czy np. w miarę szybko czyta, czy nauczyło się pisania itp.), do tego było miejsce na opis dziecka np. czy potrafi bawić się w grupie z dziećmi, czy jest dobrze rozwinięte jak na swój wiek, czy może widać po dziecku, że ma jakieś kłopoty (np. dysleksja czy ADHD itp.). A w zerówce to pamiętam, że uczyliśmy się pisać literki, cyferki, malowało się obrazki, robiło wycinanki i wyklejanki, czytało się krótkie historyjki z książeczki, śpiewało się, było wyjście do stadniny konnej itp. Ale ja dosyć dawno temu byłam w zerówce (rok szkolny 1996/1997), więc od tego czasu trochę mogło się pozmieniać. A masz może jakieś praktyki związane z pracą w zerówce, to byłoby łatwiej? Masz chyba studia z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej, tak?
          • Najczesciej sa takie stempelki np sloneczko -czyli b dobrze itd, co do opinii,-to nie jest ocena tylko opinia, czyli co innego. Tam po prostu wpisujesz jakie postepy zrobilo dziecko, a czego brakuje, co warto poprawic itp. Zazwyczaj sa to kartki A4 z obu stron z poszczegolnymi punktami, na pewno kolezanki z zerowki Ci pomoga :)
    • Jeśli chodzi o podręcznik, to będziesz musiała zastosować się do tego, który zostanie zatwierdzony do 15 czerwca 2011 roku i z niego korzystać. Dla danej szkoły podręcznik wybiera nauczyciel, który teraz uczy. Program nauczania również dostaniesz w spadku po innym nauczycielu, więc może być on nie bardzo spójny z Twoimi założeniami. Możesz również napisać swój program autorski, ale jego też należy zatwierdzić do 15.06., a skoro jeszcze tam nie pracujesz,więc dopiero w przyszłym roku jest to możliwe. Powinnaś zapoznać się z podstawą programową dla zerówki i tak ułożyć swój własny program nauczania/rozpisać wymagania edukacyjne na poszczególne stopnie szkolne/ aby zapewniały realizację podstawy. Te wymagania to wewnętrzna decyzja dyrekcji szkoły,może u Ciebie będzie to zwykły rozkład materiału.No i przedmiotowy system oceniania, zgodny z wewnątrzszkolny, gdzie określasz kryteria oceniania, a na ich podstawie później konstruujesz ocenę opisową końcową. Odsyłam do rozporządzenia o ocenianiu i klasyfikowaniu.

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.