Dodaj do ulubionych

Język angielski - zobacz jak odpowiadali redakt...

• masoofkey 06.05.05, 17:44
    nie tylko mi wydaje sie ze na probnych angielski był zdecydowanie łatwiejszy, i
    nie tylko ja byłam pewna, ze na "maturze właściwej":)wybiorą coś jeszcze
    prostszego. a tu okazuje sie, ze rozszerzony był...prostszy, przynajmniej jeśli
    chodzi o porównanie części ze słuchu:)i nie wiem, czy przez zaskoczenie, ale na
    pewno fragment o pogodzie był nie na miejscu:/tak samo z resztą jak niekończące
    sią przerwy między arkuszami:)
  • spoxes 06.05.05, 17:57
    no. Listeningi to posr.... Na rozszerzonej wiedzialem wsyzstko a na podst to taki akcent dali ze nie zrozumialem wogole pierwszych dwoch zdan o pogodzie :)
    Co do przerw to wystarczajace, bo 5 godzin pisania to jednak meczy i musialem odpoczac i cos zjesc :)
  • nataliakwiat 06.05.05, 19:19
    Ja też uważam że na rozszerzonym czytanie było łatwiejsze.Tekst o pogodzie to
    była masakra, na początku wszyscy w mojej szkole myśleli że się sprzęt zepsuł
    dlatego taki bełkot było słychać.Jednak to nie było to:(
    A co do przerw to stanowczo za długie(były bardziej męczące niż sam egzamin)
    Kiedy będą odpowiedzi do rozszerzonego??
  • spoxes 06.05.05, 19:49
    Rozszerzonego to nawet anglisci rozwiazac nie umieja wiec nie bedzie odpowiedzi... Hehehehe
  • spoxes 06.05.05, 17:48
    W 3.8 powinno byc B.
    W A pisalo: "...expects the highest standards of quality and comfort. At the Dove you are unlikely to be disapointed." Czyli ze ludzie oczekuja wysokich standardow, ale tu sie zawiadoda.
    A w B pisza ze kazdy ma swoja lazienke, telewizor i telefon. wiec to jest raczej prawidlowa odp.
  • blazek999 06.05.05, 17:53
    Tak masz rację!!! :) Dzieki ze podpowiedzialas bo rtez nad tym sie3
    zastanawialem czyu a czy b. THANKS :) Wpadnie kolejne 2% ;)
  • wojtas543 06.05.05, 17:55
    :D no nie bardzo, bo "...expects the highest standards of quality and comfort. At the Dove you are unlikely to be disapointed."
    znaczy, ze dzisiejsi turysci oczekuja najwyzszych strandartow, jakosci i komfortu. W Dove sie nie zawidą (się nie zawiedziesz).
  • blazek999 06.05.05, 17:56
    Nie jednak sie mylisz powinno być "A" a to ze wzgledu na to, że unlikely -
    nieprawdopodone; malo prawdopodobne :(
  • blazek999 06.05.05, 17:58
    Ale luksus to też posiadanie telefonu :P
    Zależy kto jakie lubi luksusy; i jak pojmuje te wyrażenie :) wieć może jednak...
  • jacekchalupka 06.05.05, 18:30
    Raczej nie bo jak sam zauważyłeś w B jest obiektywna sprawa, czy jest luksus, a
    w A powiedzieli, zę są luksusy :) Możesz kierować się tylko tym co masz w tekście :)
  • kuba_om 06.05.05, 18:08
    spoxes napisał:

> W 3.8 powinno byc B.
    > W A pisalo: "...expects the highest standards of quality and comfort. At the Do
    > ve you are unlikely to be disapointed." Czyli ze ludzie oczekuja wysokich stand
    > ardow, ale tu sie zawiadoda.

Taaa, z pewnością ktos napisał w reklamie swojego hotelu, że "Dzisiaj podróżnicy
    oczekują najwyzszego komforotu. Niestety jeśli szukacie tego u nas to sie
    zawiedziecie" :>

Ludzie myślcie :-) Nie pomysłales o tym że Twoje tłumaczenie jest pozbawione
    sensu? Przecież autorowi chodziło o to że "szukający komfortu NIE zawiodą się".
  • spoxes 06.05.05, 19:59
    No wiesz. Ja bym sie skusil na taka reklame. Bo nie tylko komforty sie licza... :) A jak dla ciebie telewizor i wlasny telefon to nie komforty to sory... Widocznie za biedny jestem zeby rozwiazac mature...
  • jacekchalupka 06.05.05, 20:04
    No widzisz, to jest sprawa obiektywna, więc nie moze być odpowiedzią, bo
    odpowiedź musi być jednoznaczna :)
  • spoxes 06.05.05, 17:54
    Tu obie odpowiedzi powinny byc prawidlowe. Ale mi sie bardziej C kojarzy. Bo to nie jest o sukcesach dziewczynek i chlopcow, tylko o tym jak sie ucza. A mowione jest ez o tym jak sie zmienial system w Wielkiej Brytanii...
  • wojtas543 06.05.05, 17:56
    Tez nie bardzo, bo o systemie edukacyjnym bylo tylko troche w pierwszym akapicie. Reszta juz podchodzi tylko pod B
  • spoxes 06.05.05, 17:59
    No ale oni mowili o nauce chlopcow i dziewczyn.,.. A nie o ich sukcesach. Wiec jak juz tak, to zadna odpowiedz nie jest poprawna :) hehehe :P
  • jacekchalupka 06.05.05, 18:17
    Jest mowa o sukcesach. najpierw chłopcy byli dobzi, a dziewczynki nie, potem sie
    odmieniło, a na końcu masz o sukcesach w jakimś tam eksperymencie :)
  • spoxes 06.05.05, 19:53
    Sukcesy w eksperymencie... To nie sukcesz chlopcow i dziewczynek chyba? A to ze chlopcy pisali lepiej egzaminy a potem dziewczynki to sukces? Rozumiem jakby jakas rywalizacja byla... Dziewczyny a faceci... Zreszta bedzie co bedzie. Przestaje sie przejmowac ta glupia matura :)
  • blazek999 06.05.05, 18:00
    Tutaj raczej "B" jest prawidlowe , a to ze wzgledu na to ze w tekscie wyodrebnia
    sie caly czas "boys", "girls"
  • kuba_om 06.05.05, 18:16
    spoxes napisał:

> Tu obie odpowiedzi powinny byc prawidlowe. Ale mi sie bardziej C kojarzy. Bo to
    > nie jest o sukcesach dziewczynek i chlopcow, tylko o tym jak sie ucza. A mowio
    > ne jest ez o tym jak sie zmienial system w Wielkiej Brytanii...

Nie zrozumiałeś czytanego tekstu. Przecież na początku mowa ze 20 lat temu,
    chłopcy się lepiej uczyli. Następie napisano że teraz jest odwrotnie -
    dziewczyny sie lepiej uczą ponieważ chcą miec lepszą pracę. Co to ma do systemu
    edukacyjnego?

Gdyby tekst był o ich systemie edukacyjnym to by pisano o tym że w wieku xx lat
    idziesz do primary school, potem do secundary, etc.... Albo o tym jak wyglądają
    u nich egzaminy. Ale nic w tym w stylu tam nie znajdziemy nie jest więc to
    charakterystyka systemu edukacyjnego.
  • ploosqva 06.05.05, 19:09
    C nie może być prawidłowe bo jest zbyt ogólne
  • tuuti 06.05.05, 18:11
  • mlody661 06.05.05, 18:16
    Nie zakreslilem na ostatniej stronie odpowiedzi do 2 zadan:(:(!!...jest szansa
    ze mi je sprawdza?Gdzie moge sie cos dowiedziec na ten temat:(?PLEASE HELP
  • jacekchalupka 06.05.05, 18:20
    Raczej nie ma szans, chyba, że trafisz na kogoś kto leje na przepisy i przepisze
    odpowiedzi za ciebie :) No chyba, że to jest arkusz drugi (czyli pierwszy z
    poziomu rozszerzonego) bo to od razu odrywają kartę odpowiedzi i do komputera,
    więc raczej nikt nie będzie miał szans :)
  • blazek999 06.05.05, 18:20
    Ja mialem troche inna sytuacje, bo nie dalem kilku odpo iwedzi pod tresciami
    zadan a dalem na karte odpowiedzi. Ciekawe czy wszystko OK?? Wiecie??
  • wojtas543 06.05.05, 18:23
    blazek999 napisał:

> Ja mialem troche inna sytuacje, bo nie dalem kilku odpo iwedzi pod tresciami
    > zadan a dalem na karte odpowiedzi. Ciekawe czy wszystko OK?? Wiecie??

Licza sie tylko odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
    To co zaznaczane bylo przy ptaniach w ogole nie jest brane pod uwage.
  • blazek999 06.05.05, 18:25
    Jest brane ale wtedy gdy tylko tam mozna udzielac odpowiedzi, nzaczy nie na
    karcie. Ale dzieki wielkie :)
  • jackkol 06.05.05, 18:25
    jasne, ze wszystko ok. w instrukcji napisane bylo, ze TYLKO odpowiedzi na
    karcie odpowiedzi będą oceniane
  • nulka_l 06.05.05, 18:30
    a ja znowu nie zakreslilam tematu w ostatnim arkuszu!! sprawdza mi to??!!
  • jacekchalupka 06.05.05, 18:34
    No tu już jest problem, bo w polskim można się kłócić, bo nie było napisane,
    żeby zaznaczyć, a tutaj było napisane wyraźnie, ze trzeba zaznaczyć i nawet jak
    zaznaczyć... Ale teraz wszystko w rękach Boga, żeby twoja praca trafiła na
    mądrego egzaminatora, który zobaczy co pisałaś i zakreśli za ciebie :) Bo jak
    trafisz na jekiegoś łosia, co będzie się trzymał przepisów co do jednej literki,
    to mogą powiedzieć, ze praca nie na temat i nie sprawdzić...
  • nulka_l 06.05.05, 18:38
    wiem ze pisalo, ale zapomnialo mi sie zakreslic ten glupi temat :/
  • mlody661 06.05.05, 18:44
    czyli w ogole nawet nie mam co robic sobie nadziei ze mim to sprawdza:(:(..??A
    moze da sie cos zrobic?
  • jacekchalupka 06.05.05, 18:56
    Zadzwoń do CKE i spytaj, czy da się coś zrobić, ale wydaje mi się, że już nic
    się nie zrobi... :(
  • mlody661 06.05.05, 19:05
    No sprobuje...bo co mi zostalo!!Zaraz po egzaminie bylem u naszego dyrektora
    sie pytac czy da sie cos zrobic tro powiedzial ze wszystko zalezy od tej
    komisji co bedzie to sprawdzac. Ze jest szansa ze mi to uznaja!Mam wszystko
    pozaznaczane przy zadaniach a nikt przy tej pracy przeciez juz nic zmienic nie
    mogl wiec...moze sie zlituja i mi zalicza!A tak w ogole to kiedy jest egzamin
    poprawkowy?
  • jacekchalupka 06.05.05, 19:08
    W styczniu druga seria, ale nie myśl aż tak pesymistycznie, 15 punktów trzeba
    mieć z podstawowego, żeby zaliczyć :) Jest jeszcze matura w czerwcu dla wypadków
    losowych, jesli komuś się nie udało przyjśc z przyczyn obiektywnych :)
  • nulka_l 06.05.05, 19:10
    macie numer do cke??
  • mlody661 06.05.05, 19:17
    No wlasnie...ma ktos numer do cke?No wiem az tak zle to chyba nie bedzie.
    Wpisalem tam zadania ze sluchu, no i mam te wypracowania!Ale szkoda bo bede
    mial duzo mniej punktow a liczylem na dobry wynik z angola, i nawet jak widze
    po odpowiedziach to poszlo mi extra...SZKODA:(!Taki glupi blad!
  • jacekchalupka 06.05.05, 19:47
    www.cke.edu.pl/
    Tam znajdziecie numery, maile itp :)
  • szatanek19 06.05.05, 19:14
    A są odpowiedzi na poziom rozszerzony?? jeszcze tylko matma i gegra :D:D i wakacje:) pozdro dla wsystkich maturzystów :**
  • justkapp 06.05.05, 19:14
    Ciekawe czy mata tez bedzie trudniejsza mam nadzieje ze nie. Wystarczy ze angol
    byl trudniejszy, mate niech dadza latwiejsza chyba ze chca odkryc ze ich
    reforma to porazka....
  • nosfelatu 06.05.05, 19:17
    Redaktorzy odpowiadali tak jak ja, więc wszystkie odpowiedzi są poprawne.

Pan od prognozy faktycznie był nieco zmulony, ale dało się zrozumieć ten bełkot.
  • madamag 06.05.05, 19:22
    mam ogromna prosbe nie otwieraja mi sie pytania z matury z ang. moglby mi ktos
    przeslac na maila na adres madamag@gazeta.pl?? dzieki!!
  • jacekchalupka 06.05.05, 19:54
    Wysłałem
  • meva1 06.05.05, 19:27
    W A jest wyraźnie napisane ze hotel am wysokie standarsy co nie oznacza ze jest
    luxusowy (po za tym luxus to jest kwestia gustu). Uważam ze B bo dla mnie hotel
    z telefonem televizorem i z czymś tam jeszcze jest luxusowy!!!

A poz a tym uważam ze CKE zawaliła mature, gdyż jest zbyt dużo watpliwości co do
    odpowiedzi, m.in. w tym pytaniu jak i w 3.8
  • jacekchalupka 06.05.05, 19:50
    Wysoki standard, jakość i komfort, to jest wyraźne wskazanie, że jest luksus, a
    w B jak sam zauważyłeś jest to sprawa dyskusyjna i zależy tylko od czytającego
    :) Jak to powiedział wykłądowca na polibudzie "Muszą się państwo domyślać, co
    autor miał na myśli w tym pytaniu" :)
  • wojtas543 06.05.05, 19:35
  • kamil-szylak 06.05.05, 19:35
    wydaje mi się że rozomienie ze słuchu dotyczące pogody było trodne w odbiorze
  • axelia 06.05.05, 19:36
    5.5C, 4.7T wskazuje na to choćby czas użyty w zdaniu,natomiast 5.5 C ponieważ
    teks odnosi sie ogólnie do edukacji w Wielkiej Brytanii a nie tylko do
    sukcesów''girls and boys'' przecież jak czytamy w pierwszym akapicie dziewczyny
    nie odnosiły sukcesów....to moje zdanie , co wy na to?
  • jacekchalupka 06.05.05, 19:58
    4.7: No właśnie czas wskazuje, zę to jest false, bo jest to present perfect,
    który z chyba nie odnosi się do przyszłości (nie jestem mistrzem angielskiego,
    więc mnie poprawcie, jeśli się mylę). Jeśli to by było true, to by znaczyło, ze
    wszystkie zwierzęta mają już domy, a onie dopiero tychże domów szukają.

5.5: Ale to wogóle nigdzie nie mówi o systemie edukacji. To jest tylko o tym jak
    chcłopcy i dziewczyny radzą sobie z nauką. Raz jedni mają sukcesy, raz drudzy,
    ogólnie w UK są 9 spośród 45 w umiejętności czytania itd. Ale systemu edukacji
    tu wogóle nie widzę.
  • wojtas543 06.05.05, 19:36
    [mój post, ktory wrzucilem w temacie o polskim]
    ... bedzie za co najmniej 3, 4 dni.
    Dzis rano, ok. 9.30 wybrani czlonkowie komisji mieli zebrac sie w odizolowanym miejscu i zaczac "zdawac mature". To znaczy, mieli
    rozwiazywac kazde zadanie na kilka sposobow, ktore uznaja za dobre. Pozniej wspolne ustalanie, czy taka odpowiedz jest sluszna czy
    nie i dlaczego. Jesli poprawnych mozliwosci jest kilka - wypisanie ich wszystkich do klucza.
    Nie wiem jak wyglada sprawa dluzszej wypowiedzi pisemnej. Wydaje mi sie, ze "produkowanie" do niej klucza odbywac sie bedzie na
    podobnych zasadach.
    Obradowanie pare dni moze potrwac. nastepnie opracowanie calosci do jednego, wspolnego i maksymalnie dopracowanego klucza i
    rozeslanie do wszystkich sprawdzajacych komisji egzaminacyjnych.

W poniedzialek matma - klucz ma dotrzec do komisji dopiero w piatek.

Wie ktos jak z wynikiami? Czy jest to indywidualna sprawa kazdego regiunu? Nas strasza, ze wyniki beda dopiero 30 VI :|

PS. Alez to forum jest glupie :P
  • dkondas 06.05.05, 19:51
    ** Wyniki mają przyjść do szkół (w nastepnym roku będą do każdego maturzysty
    rozsyłane) do końca czerwca.. czyli będa przed końcem :)
    ** Matmy to ja sie nie boje za bardzo... boje to sie fizyki.. brrr.. aż mnie
    ciary przechodzą :/
    ** A formum mogło by być inaczej zorganizowane, bo nie chce mi sie klikac za
    każdym razem ... :/
  • jacekchalupka 06.05.05, 20:02
    OKE Warszawa podało, że klucze będą na stronie tydzień po egzaminie.

Są plotki, że wyniki będą słpywały do szkoł po kazym sprawdzeniu (pasku z
    wynikami dopisanymi do peselu), ale świadectwa maturalne, mają być najpóźniej 30
    czerwca. OKE Warszawa powiedziała, ze nie ma co sie spodziewać wcześniej :D No
    ale mam nadzieję, że te wyniki będą wcześniej (świadectwo mi na nic, tylko do
    uczelni zanieść, liczą się wyniki nie? :) ) Bo Polski sprawdza już w maju, matmę
    chyba na początku czerwca, albo też pod koniec maja :)
  • kloszykarka 06.05.05, 19:44
    Co do arkusza podstawowego to był względnie łatwy, nie licząc "pogody" - nawet
    najlepsi z mojego rocznika mieli z tym zadaniem problem i... zwyczajnie
    strzelali odpowiedzi; chyba nikt nie spodziewał się, że list będzie formalny i
    w dodatku wymagający sporego zasobu odpowiedniego słownictwa. Arkusze
    rozszerzone to największa zagadka - gramatyczną uzupełniankę większość moich
    znajomych zrobiła na tzw. "czuja", na szczęście temat rozprawki był
    schematyczny i każdy był w stanie sklecić te kilka argumentów. Moje ogólne
    wrażenie jest takie, że wiele osób może nie zdać "podstawy" czego sobie i innym
    NIE(!)zyczę {:)
  • mstachurska 06.05.05, 20:02
    W 5.1 powinno być B a nie D!!!!! Polemizuję!!! Przecież wyraźnie tam napisano
    że osobne klasy były JEDNYMI ze środków jakie podjęły władze szkoły
  • nulka_l 06.05.05, 20:07
    mi sie nie podoba 3.8. jak dla mnie to B i kropka a nie zadne A. chociaz dlugo
    sie nad tym zastanawialam...
  • marijo17 06.05.05, 20:07
    :D 5.1 B; kazdy moze sie pomylic, ale lepiej nie wprowadzac w blad tyle tysiecy
    osob, bo ktos moze sie zalamac czytajac odpowiedzi... ktore sa bledne.
  • vitalinea1_allegro 06.05.05, 20:07
    ja proponuje wszystkim nie czytac tych odpowiediz bo jendi zrobia sobie
    nadzieje ze napisali dobrze potemmoga sie zdziwic a drudza złapia dolki mimi iz
    mieli dobrze za tydzien dowiemy sie na stronie okregowej komisji i bedzie jasne
    z jakiego klucz a bedizmy sprawdzani wiem ze tydzien to duzo ale napewno bedzie
    to wiarygodniejsze kazdy sie w koncu mogl dzis pomylic inaczej zinterpretowac
    etc
  • wojtas543 06.05.05, 20:18
    Ale tu nie moze byc mowy o interpretacji.
    Podana informacja - nie koniecznie bezposrednio - pytanie i odpowiedz.

Czemu odpowiedzi nie czytac?
    Kontrowersje sa chyba przy 2 zdaniach z 35. Mozna co najwyzej przy liczeniu obrac sobie taki wlasnie limit bledu.
    Ten Gazetowy "klucz" mozna przyjac, jak przy wyborach, jako wyniki nieoficjalne.
    Włala.

A owych kontrowersji nie ma juz co roztrzasac. Dopki komisja nie stwierdzi co i jak, to zadne z nas w tych 2, a wlasciwie 1, przypadkach - nie da sie przekonac.

5.1 b/d
    5.5 b/c (ze wskazaniem na b)

Interpretowanie co dla kogo jest "exclusive" tez sie mija z celem. Bylo podane w tekscie, co oni uwazaja, za warunki konfortowe i ze w tym wlasnie hotelu takie warunki spotkac mozemy. Sa ludzie, dla ktorych biezaca woda i elektrycznosc to wielki luksus, a o tym nikt nie wspomina...
    Naszym zadaniem nie byla interpretacja tekstu, a wyciaganie z niego informacji.
  • reindeer86 06.05.05, 21:16
    Może powiecie, że to przesada, ale wg mnie drugie "słuchanie" było totalną
    klęską. Przecież poziom trudności tego zadania był prawie, że taki sam, jak na
    poziomie rozszerzonym... No comments do tematu...
  • majkiw 06.05.05, 21:22
    Pewnie niektórych abiturientów interesują arkusze rozszerzone. Niniejszym
    uprzejmie informuję, że znajdują się one (nieoficjalnie oczywiscie =P) pod adresami:
    www.cke.edu.pl/images/stories/Matura2005/ang_rozsz_a2.pdf
    www.cke.edu.pl/images/stories/Matura2005/ang_rozsz_a3.pdf
    www.cke.edu.pl/images/stories/Matura2005/ang_transkrypcja_a2.pdf
    I pewnie będą tam jeżeli ktoś yntelygentny z obsługi cke nie zauwazy przed 9.00
    jutro =P
    Pozdrawiam =)
  • dkondas 06.05.05, 21:58
    hehe
    [+] dla Ciebie :)
  • secretspy 06.05.05, 21:52
    Zadanie o hotelach, odpowiedź do pytania 3.8 "IT OFFERS LUXURY ACCOMMODATION"
    daliście odpowiedź "A". Opis hotelu "Dove" (A)informuje jedynie, że ośrodek
    sprosta oczekiwaniom klienta który oczekuje luksusu i wysokiego standardu. Może
    to dotyczyć np dobrej obsługi, kuchni, basenu itd. W informacji do której mamy
    wstawić literę jest mowa o ZAKWATEROWANIU(ACCOMMODATION), taki opis, niestety
    relatywny, zapewnia informacja B i to ona jest najprawdopodobniej poprawna.
    Ponadto w zadaniu 5.1 odp. brzmi B.
  • gohatto 06.05.05, 22:16
    w zadaniu 5.1 mysle, ze trzeba przyjac ze obie wersje moga byc uznane - obie
    jednak sa lekkimi nadinterpretacjami.

Nie moge sie jednak zgodzic co do 3.8 i sugerowanej odpowiedzi B. Tutaj tez
    stosowane jest nadinterpretacja. Czy kolorowy telewizor, prywatna lazienka i
    telefon sprawiaja, ze lokum jest luksusowe?
    Rzecz jasna nie mozna rowniez odmowic slusznosci obawom co do bezwzglednego
    akceptowania jedynie odpowiedzi "A"...

Ja jednak sklanialbym sie ku "Dove Hotel" ze wzgledu na uzyte slownictwo - w
    koncu czy "highest standards of quality and comfort" aby na pewno moga odnosic
    sie do obslugi, kuchni?

Podobnie jak zadanie 5.1 - licze na wyrozumialosc CKE i na dopuszczenie dwoch
    opcji.
  • wer_zuz 06.05.05, 21:58
    skoro matura jest taka prosta to skad ten blad w zadaniu 5, panie redaktorze?
  • dkondas 06.05.05, 22:15
    Właśnie.. co z maturkami rozszerzonymi.. tak dla przykładu bym sobie z
    przyjenością porównał wyniki (co na chusteczce zapisałem :P). Będą tutaj
    niedługo ??
    Wczoraj polski rozszerzony pojawił się o 21.33.. angielski również się pojawi?
    Bo czekać tydzień, to dłuugo :(... może jakiś skrypt w php ?? i sobie
    wybierzemy najczęściej powtarzające odpowiedzi ??
    REDAKCJO ODPISZ :D
  • martini1986 06.05.05, 22:43
    A co powiecie na ostatnia lukę w ostatnim zadaniu na rozszerzonym (2 arkusz)?
    Mnie z kontekstu pasowało "he" ale czasownik nie miał s na końcu i zgłupialam:(
  • majkiw 06.05.05, 22:51
    Powinno byc "they"
  • ulcia861 07.05.05, 10:49
    w 5.1 powinno być D of course,... a jeżeli sa takie sprzeczności, więc może
    obie są poprawne
  • zenek56 07.05.05, 17:15
    Kiedy opublikujecie odpowiedzi do arkusza rozszerzonego??
  • mer_de_noms 07.05.05, 17:18
    Analiza arkusza maturalnego I z języka angielskiego pani Danuty Grycy
    opublikowana w sobotnio-niedzielnym wydaniu "Gazety Wyborczej" zawiera liczne
    błędy. Forma listu formalnego i zwrot "Dear Sir" narzucaja odpowiednie
    zakonczenie - Yours faithfully. Kazdy kto zna język orientuje sie ze Yours
    sincerely moze napisac jedynie w przypadku gdy:znamy odbirce informacji, czyli
    np.Dear John Smith lub piszemy nieformalny list do kolegi/koleżanki. Ponadto
    rozpoczęcie listu "I am writing ..." jest raczej nie na miejscu, bo z szacunku
    do nieznanej nam osoby powinniśmy wystrzegać sie form Present Continous i
    napisac " I write..." Zadanie z notatką tez nie jest w pełni poprawne. Jak
    powninna zareagowac osba która przeczyta wiadomość od kolegi / koleżnaki o
    treśc "I`m going out"?? Znaczy , że on /ona stoją jeszcze w drzwiach. Ludzie
    tak nie można to jest karygonde, przeciez logiczne jest,że powinniśmy użyc
    formy dokonanej - np. I WENT OUT.
    PS. Przy okazji odpowiadam na zamieszczoną sonde - dajcie sobie spokoj jesli
    zamierzacie dalej drukowac takie bzdury z
    bładami.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka