Dodaj do ulubionych

Urlop na pdratowanie zdrowia

26.07.06, 13:31
Czy załatwiając urlop na podratowanie zdrowia trzeba mieć zgodę dyrektora
szkoły?
Czy mozna ominąc osobę dyrektora i załatweić wszystko u lekarza a potem tylko
zawiadomić?
Edytor zaawansowany
  • hofff 26.07.06, 14:55
    Urlopu dla poratowania zdrowia udziela ci DYREKTOR a nie lekarz. zajrzyj do
    karty nauczyciela. wiec ominac go nie mozesz. lekarz tylko orzeka, czy twoj stan
    zdrowia upowaznia cie do otrzymania takiego urlopu. jezeli ci to pomoze, to
    poczytaj nizej.
    pozdrawiam

    1.

    Pierwszy urlop dla poratowania zdrowia
    Prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel nabywa po
    spełnieniu łącznie następujących warunków:
    *

    zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony
    *

    okres zatrudnienia w szkole/placówce wynosi co najmniej 7 lat
    *

    uzyskanie orzeczenia lekarskiego o potrzebie przeprowadzenia
    zaleconego leczenia

    Uwaga!
    *

    do okresu 7-letniej pracy w szkole/placówce wlicza się okresy
    czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż urlop
    wypoczynkowy, trwające nie dłużej niż 6 miesięcy.
    W przypadku niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6
    miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres (art. 73 ust. 3 KN).
    *

    okres 7-letniej pracy w szkole/placówce powinien przypadać
    bezpośrednio przed datą rozpoczęcia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia
    (art. 73 ust. 4 KN).

    2.

    Kolejny urlop dla poratowania zdrowia
    *

    dyrektor szkoły/placówki może udzielić kolejnego urlopu dla
    poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia
    poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia.

    Uwaga!
    W art. 73 Karty Nauczyciela nie jest przewidziany odrębny tryb w zakresie
    przedłużania urlopu dla poratowania zdrowia.
    Oznacza to, iż dyrektor szkoły/placówki otrzymując od nauczyciela wniosek
    o przedłużenie zakończonego urlopu (np. 3-miesięcznego), podejmuje stosowną
    decyzję kierując się stopniem spełnienia warunków, o których mowa w przypadku
    złożenia wniosku o przyznanie kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia.
    3.

    Wymiar urlopu dla poratowania zdrowia
    *

    łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie
    całego zatrudnienia nie może przekroczyć 3 lat (art. 73 ust. 8 KN)
    *

    dyrektor szkoły/placówki udziela urlopu dla poratowania zdrowia w
    wymiarze nie przekraczającym jednorazowo roku (art. 73 ust. 1 KN)
    *

    nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej
    niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy
    niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa
    uprawnienia emerytalne (art. 73 ust. 2 KN)

    Uwaga!
    Szereg wątpliwości interpretacyjnych budzi przede wszystkim pojęcie
    "nabycie uprawnień emerytalnych". Rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego - wyrok Sądu
    Najwyższego z dnia 4 grudnia 2003 r. PK 72/03, wyrok z dnia 11 września 2001 r.
    PKN 633/00 wskazują, iż nabycie prawa do emerytury zostało użyte, w ustawie
    Karta Nauczyciela w znaczeniu, w jakim występuje w przepisach regulujących
    świadczenia emerytalno - rentowe. Nie jest ono zatem równoznaczne z przejściem
    na emeryturę, czy też z zamiarem skorzystania z tego świadczenia wyrażającym się
    złożeniem stosownego wniosku.
    Zgodnie z art. 100 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i
    rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162 poz. 1118 z póź. zm.)
    prawo do świadczeń powstaje w dniu spełnienia wszystkich warunków, od których
    uzależnione jest to prawo. Nabycie prawa do emerytury następuje z chwilą
    spełnienia ostatniego z wymaganych warunków. Przepisy art. 24 ust. 1 i art. 27
    ust. 1 tej ustawy określają, że wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat.
    Jednakże osiągnięcie tego wieku nie zawsze jest warunkiem koniecznym do
    nabycia prawa do emerytury. Szereg przepisów określa warunki wystarczające do
    nabycia prawa do emerytury osób, które nie osiągnęły tego wieku (np. art. 29 i
    32 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). Do takich
    przepisów należy również art. 88 Karty Nauczyciela, który stanowi, że
    nauczyciele mający 30-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w
    szczególnym charakterze, mogą po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy
    przejść na emeryturę. Na podstawie tego przepisu nauczyciel nabywa prawo do
    emerytury w dniu, w którym osiągnął 30-letni okres zatrudnienia i 20-letni okres
    pracy w szczególnym charakterze.
    Rozwiązanie stosunku pracy nie jest zatem warunkiem koniecznym do nabycia
    prawa do emerytury, lecz warunkiem skorzystania z prawa do tego świadczenia.
    Art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
    regulujący warunki uprawniające do emerytury pracowników, którzy nie osiągnęli
    wieku emerytalnego, używa określenia "ubezpieczeni mogą przejść na emeryturę".
    Oznacza to możliwość skorzystania z prawa do emerytury przez pracowników, którzy
    po spełnieniu wymaganych warunków nabyli prawo do emerytury. Krąg tych osób jest
    ograniczony, gdyż ubezpieczony w dniu spełnienia ostatniego warunku musi mieć
    status pracownika, podobnie jak wymagany jest status nauczyciela w dniu
    spełnienia ostatniego warunku określonego w art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela.
    W związku z powyższym, zarówno nabycie uprawnień emerytalnych, o których
    mowa w art. 88 Karty Nauczyciela, jak i osiągnięcie wieku emerytalnego,
    wynikającego z przepisów o emeryturach i rentach z FUS stanowi bezpośrednią
    przesłankę do ograniczenia uprawnień nauczycieli do skorzystania z prawa do
    urlopu dla poratowania zdrowia.
    4.

    Wynagrodzenie nauczyciela w okresie przebywania na urlopie dla poratowania
    zdrowia
    W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel
    zachowuje prawo do:
    *

    wynagrodzenia zasadniczego
    *

    dodatku za wysługę lat
    *

    świadczeń pracowniczych (zdrowotnych, świadczenia urlopowego)
    *

    dodatków socjalnych określonych w art. 54 Karty Nauczyciela tj.
    dodatku wiejskiego i mieszkaniowego

    5.

    Podejmowanie innej pracy w okresie przebywania na urlopie dla poratowania
    zdrowia
    W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie
    może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W
    przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel
    podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową dyrektor szkoły
    odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany
    jest do powrotu do pracy (art. 73 ust. 7 KN).
    W opinii Departamentu Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli Ministerstwa
    Edukacji Narodowej i Sportu, przez inną działalność zarobkową należy r ozumieć
    osiąganie jakiegokolwiek przychodu na podstawie stosunku pracy, a także
    wszelkich umów cywilnoprawnych. Należy jednocześnie podkreślić, iż dla
    możliwości odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia nie ma
    znaczenia moment nawiązania odrębnego stosunku prawnego, będącego dla
    nauczyciela źródłem dodatkowego dochodu, a jedynie fakt jego istnienia w
    momencie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia.
    6.

    O potrzebie udzielania nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, w
    celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, orzeka lekarz ubezpieczenia
    zdrowotnego leczący nauczyciela (art. 73 ust. 10 KN)
    Lekarz leczący nauczyciela ma upoważnienie wyłącznie do orzekania o
    potrzebie udzielania urlopu dla poratowania zdrowia oraz o wymiarze tego urlopu,
    nie posiada natomiast uprawnienia do wskazania daty rozpoczęcia urlopu.
    Kompetencje w tym zakresie posiada tylko dyrektor szkoły/placówki, który
    powinien udzielić zaleconego urlopu bez zbędnej zwłoki, z uwzględnieniem
    konieczności zapewnienia prawidłowego funkcjonowania szkoły.
    Wskazana przez lekarza orzekającego o potrzebie udzielenia urlo
  • lenka74 26.07.06, 19:45
    Dziękuję bardzo za wyczerpującą opowiedź.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka