Dodaj do ulubionych

Prosta spodniczka

30.05.13, 14:52
Witajcie Kobietki,

jestem tu nowa, zupelnie nowa. Jak do tej pory tylko obrebialam dzinsy i firanki skracalam ;-)

Moja przyjaciolka potanowila zabrac sie za szycie, bo juz jest na etapie wyzej niz dzinsy i chcialabym zrobic cos prostego razem z nia. Najprostsza wydaje mi sie spodniczka dla mojej siedmiolatki. Ale prawde mowiac, jest tego taka mnogosc wszedzie, ze nie wiem, od czego zaczac. Mam prosby nastepujace:
1. doradzic mi najprostszy pod sloncem ;-) wykroj
2. objasnic krotko, bo nie chce nikomu czasu zabierac za bardzo, na co trzeba zwrocic uwage, robiac ten wykroj i w ogole szyjac, ze zakladki, ile na nie i czy jakims konkretnym sciegiem i co tam jeszcze o tym wiecie.

Z gory dziekuje,
kompletnie niekompetentna Agnieszka ;-)
Edytor zaawansowany
  • dominola0 30.05.13, 15:07
    Witaj:-) Jestem również bardzo początkująca w szyciu i pierwszą rzecz jaką uszyłam dla mojej córeczki (i dla siebie;-) była spódniczka na gumkę. Prostokątny kawałek materiału i gumka i to wszystko:-)
  • mama_mak 30.05.13, 15:40
    och, kamien spadl mi z serca ;-)
    Rozumiem, ze prostokat wymierzylas na podstawie talii i tyle ? Bez poszerzen itd ? No i gumke to jakos sobie wszyc poradze ;-)
    Jakiego materialu uzylas ? Podszewka ?
  • dominola0 30.05.13, 18:06
    Tak dokładnie jak piszesz:-) można również uszyć podobną na gumkę, gdzie dół będzie szerszy niż góra-w kształcie trapezu. To są takie najprostsze spódniczki, jakie można uszyć.
    Później możesz uszyć taką z karczkiem i od karczka też marszczona. Taką uszyłam "na oko";-). Odmierzasz prostokąt na karczek biorąc trochę miejsca na zamek, zaszewkami dopasowujesz do figury dziecka i doszywasz resztę spódniczki zmarszczonej. Nie jest ona tez trudna, bo można łatwo dopasować na dziecku. Oczywiście już na takie spódniczki są wykroje.
    Ja też cały czas zaczynam i się uczę ale dzielę się tym, co już mi się udało uszyć.:-)
    powodzenia:-)
  • dominola0 30.05.13, 18:11
    Muszę jeszcze dodać, że ten prostokąt czy tam trapez musi być szerszy niż obwód dziecka w pasie bo jak wszyjesz gumkę to bez zamka tej spódnicy nie założysz:-) Może być też bardzo szeroki i wtedy spódnica będzie bardzo marszczona. A spódnice dla dziecka szyłam z bawełny, batystu i dla siebie z satyny i wiskozy:-)
  • mama_mak 30.05.13, 19:33
    Dzieki wielkie! O tej szerokosci w pasie i gumce nie pomyslalam, pomyslalam za to o tym, ze musi byc szersza, zeby dziec mogl chodzic ;-)
  • czeremcha4 30.05.13, 18:56
    Bardzo, bardzo serdecznie polecam zaopatrzenie się np. w Burdę i skorzystanie z gotowego wykroju. I przychodzenie tu z każdym, nawet z pozoru najbardziej dyletanckim pytaniem, bo nie ma głupich pytań.

Wiem, że to trochę w sumie rozwlecze w czasie sam proces powstawania konkretnego ciuszka, ale trudno jest z góry przewidzieć, jakie kłody rzucą się pod nogi :-)

Ania
    --
    szycie-z-czeremcha.blogspot.com/
  • mama_mak 30.05.13, 19:35
    Bardzo dziekuje za mile slowa :-) I za rady.
    Juz mi to ktos mowil o Burdzie, ale wydaje mi sie, ze jestem na to za... glupia szyciowo (kurde, a na szydelku to robie cuda swiata, albo prawie ! grrr) A moze to nie jest az takie straszne ?
    Ha, zagladnelam na Burde.pl, ale te ich wzory by trzeba powiekszyc. No moze trapez to bym umiala powiekszyc ;-)
    Na czym rysujecie, na kalce ?
  • dominola0 30.05.13, 20:12
    Ja kupuję w papierniczym duże arkusze białego, przeźroczystego papieru i ten papier kładę na linie wykroju i odpowiednie linie odrysowuję(bo ten papier prześwituje;-)
    A to, że mało mi rzeczy z tej burdy się udało, to inna kwestia:-)))))
    Powodzenia:-)
  • czeremcha4 31.05.13, 09:08
    Na stronie Burdy /nie na polskojęzycznej, niestety.../ jest sporo darmowych wykrojów do ściągnięcia - autorstwa burdowych forumowiczów...

www.burdastyle.com/projects
    Opisy z Burdy nie są straszne. Są pisane fachowym językiem i bez rozwodzenia się nad każdą czynnością - ale przecież takie są i opisy dziergadełek ;-) Poza tym jest słowniczek użytych określeń - więc jeśli ma się oczy szeroko otwarte... :-)

Ania
    --
    szycie-z-czeremcha.blogspot.com/
  • mama_mak 31.05.13, 11:20
    Na polskiej tez cos jest. Sprawdze na francuskiej (mieszkam we Francji). Przegladalam dzis jedna w sklepie, ja na razie to inny swiat - te kamizelki, marynarki i dyskusje nad pliskami ;-)
    Ja chce najpierw nauczyc sie podstaw - jak wymierzyc, ile na zakladke, moze sobie jakas ksiazke jednak kupie... Na tych blogach fajnie wyjasniaja.
  • linn_linn 31.05.13, 08:07
    Ja polecam blogowe tutoriale. Blogerki wkladaja mnostwo pracy w ich tworzenie: sa naprawde dokladne, ze zdjeciami, radami itp. Dla wzrokowcow niezastapione.
    Np.
    longredthread.wordpress.com/2012/12/22/jak-uszyc-spodnice-z-polkola-w-stylu-lat-50tych-tutorial/
    o-rety.blogspot.it/2013/05/jak-uszyc-najprostsza-spodnice-na.html
    Przy okazji uszyj 2 spodnice dla siebie :)

• mama_mak 31.05.13, 11:18
    faaaaaaaaaaaaaajne !!! Tak wyjasnione jak pastuch krowie na rowie, czyli jak dla mnie ;-)
    Wiecie co ? Zaczne cwiczyc na lalce ;-)
  • mama_mak 03.06.13, 09:04
    Postanowilam sprobowac na lali. Na jednym z blogow jest bosko objasnione, jak zrobic spodnice na gumce z 2 prostokatow (a dokladnie z duzego podkoszulka, fajowy pomysl!). Mam mala watpliwosc , bo tam longredthread.wordpress.com/2010/12/21/skirt-tutorial-jak-uszyc-spodnice/ otoz stoi napisane, ze trzeba dysponowac kwadratami obwod + / obwodu, znaczy maja byc one obwod pasa + / obwodu pasa KAZDY ?

Przyklad praktyczny : Dzidziu (imie lalki :-) ) ma 27 cm w pasie, czyli musze miec 2 prostokaty po 27 +1/2*27 = 40,5 cm kazdy, razem spodnica bedzie miec obwod 81 cm ?
    Bo to mi sie wydaje duzo, ale kompletnie sie nie znam, wiec nie oceniam, czy to nrmalne, czy nie, tylko zapytuje i z gory dziekuje za oswiecenie :-)
  • linn_linn 03.06.13, 13:12
    Stopien marszczenia moze byc rozny.
    Jesli 27 cm w pasie, to plowa talii 1/2 wynosi 13,5 cm.

"Najładniej wyglądają spódniczki wykonane z 2 prostokatów o szerokości równej 150% obwodu w pasie."
    150% obwodu to 27 plus 13,5.

"Minimalna szerokość spódnicy to 50% obwodu bioder +5 cm. Czyli szyjąc na pannę z 90cm w biodrach potrzebujemy co najmniej 45+5=50cm."
    Tu minimalna szerokosc spodnicy oznacza szerokosc spodnicy "lezacej", czyli polowe obwodu bioder / plus dodatek /.

Wazne jest to, czy 27 cm to caly obwod czy 1/2 obwodu.
  • mama_mak 03.06.13, 15:08
    cale szczescie, ze jednak zapytalam, bo dla mnie to nie bylo jasne, wyszlo jakby KAZDY prostokat mial miec po 1+ 1/2 co by razem dalo 3 azy talia! ROumiem, ze mozna miec i taki stopien marszczenia, ale nie o to mi chodzilo. Dziekuje, pojelam.
    Moja lala ma 27 com caly obwod, czyli moj material powienien w calosci mie 40. Uf, chyba dotarlo, dzieki !!!
  • linn_linn 03.06.13, 13:17
    kamelperd.blogspot.it/2013/06/spodnica-jak-wszyc-kieszenie-tutorial.html
  • mama_mak 25.06.13, 15:27
    Troche to trwalo, bo nie mialam dostepu do maszyny, udalo sie ! Dzieki za pomoc, dziewczyny.
    Nastepna juz skrojona :-)

fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/3453449,2,1,Pierwsza-spodnica.html
    --
    Moje ostatnie dziela :-)
    Suknia koncertowa : fotoforum.gazeta.pl/72,2,916,145310118,145310118.html

Przytulanki : fotoforum.gazeta.pl/72,2,916,145208435.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka