Dodaj do ulubionych

Nowy zakład Remondisu

25.08.10, 14:05
Chciałem się dowiedzieć, co mieszkańcy Błonia sądzą na temat budowy w naszym
mieście zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i
elektronicznego. Na forum internetowym Błonia rozgorzała jakaś szalona
dyskusja na ten temat. Ja chciałbym podyskutować o tej inwestycji poza gronem
'krzykaczy' i tak naprawdę dowiedzieć się o co w tym wszystkim chodzi.
Edytor zaawansowany
  • anonimowydarek 26.08.10, 20:48
    Moim zdaniem cała ta krytyka bierze się z niewiedzy. Ludzie, którzy coś
    zasłyszeli od innych, starają się zablokować inwestycję, o której nie mają
    pojęcia. Mnie się wydaję, że taki zakład przetwórstwa nie stwarza żadnego
    zagrożenia dla mieszkańców Błonia. Na całym świecie wprowadza się nowoczesne,
    ekologiczne rozwiązania. Tylko u nas każdą próbę zmiany czegokolwiek wszyscy
    krytykują. Sądzę, że o wiele groźniejsze dla ludzi jest wyrzucanie telewizorów,
    lodówek i innego sprzętu tego typu na śmietnik. Nikt nie interesuje się tym, co
    później dzieje się z tym sprzętem. A jak powstaje nowy zakład Remondis, który w
    cywilizowany sposób chce utylizować artykuły elektryczne i elektroniczne, to
    wszyscy stają się specjalistami z zakresu ekologii i wrogo ustosunkowują się do
    tej inwestycji... Szkoda.
  • tymon.kr 26.08.10, 23:32
    Właśnie a propos braku nowoczesnych technologii w tym zakresie w Polsce, to
    słyszałem ostatnio w radiu, że ponoć mamy, jako kraj, płacić jakieś gigantyczne
    kary za brak nowoczesnej gospodarki starym sprzętem. A pieniądze na to
    oczywiście trzeba będzie ściągnąć z naszych podatków...
  • brygida.g 31.08.10, 15:01
    Mam rodzinę w Niemczech, która mieszka zaraz obok tego typu zakładu. Często u
    nich bywam i pytałam ich kiedyś, czy się nie obawiają szkodliwego działania
    takiego przedsiębiorstwa, a dodam, że mieści się ono w środku osiedla
    mieszkalnego. Wtedy oni zdziwili się w ogóle, że o to pytam, bo nigdy się nad
    tym nie zastanawiali. Oni cieszą się, że mają koło domu porządny zakład, kilkoro
    ich znajomych tam pracuje, ich dzieci chodzą tam na wycieczki uczące
    ekologicznego trybu życia, itd. Tylko w Polsce ludziom się wydaje, że fabryki,
    przedsiębiorstwa i inne zakłady to zło...
  • anonimowydarek 10.09.10, 21:52
    Bo niestety w PL nadal popularne jest traktowanie jak negatywne wszystkiego co nowe i nieznane.
  • dandamel 12.09.10, 21:07
    Nie wszyscy tak myślą, a stwierdziłbym nawet, że większość tak nie myśli. Tylko że kilkoro ludzi robi wielką aferę w okół tej inwestycji ze względu na swój prywatny interes. Jestem pewien, że gdyby ten zakład miał powstać w innym mieście i koło innych domów, to ci, którzy teraz protestują nie uważaliby go za niebezpieczny dla środowiska.
  • tymon.kr 14.09.10, 22:15
    No ale komu może zależeć na tym, żeby taki zakład nie powstał? Jeżeli to nie są sami mieszkańcy Błonia, to kto?
  • dandamel 17.09.10, 17:30
    W tej sprawie chodzi podobno o to, że jacyś starzy partnerzy Remondis chcą wziąć odwet na tej firmie. Nie wiem dokładnie dlaczego, ale jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze ;)
  • michalinka72 23.09.10, 21:26
    Nie jacyś starzy partnerzy, tylko Wojciech Dąbek, który ochrzcił się przewodniczącym komitetu protestujących. Ciekawe, jak mu się udało skołować ekipę do tego protestu? Kogo, prócz rodziny i znajomych, zwerbował?
  • tymon.kr 24.09.10, 23:41
    A kim jest ten Dąbek? Czym się zajmuje, że tak mu zależy na oprotestowaniu tej inwestycji?
  • michalinka72 25.09.10, 18:04
    To jest człowiek, który teoretycznie zajmuje się naprawą telewizorów, a tak naprawdę również skupuje zużyty sprzęt, rozkłada go na części, zabiera to co mu się przyda, a resztę oddaje do zakładu w Grodzisku. Ciekawe, czy on dostał zgodę na przerabianie tego sprzętu? Wszczyna jakieś nieuzasadnione protesty, a tak naprawdę to jego działalność powinna zostać poddana szczegółowej kontroli.
  • tymon.kr 26.09.10, 22:21
    Jeżeli to co piszesz jest prawdą, to faktycznie podejrzana ta sprawa...
  • anonimowydarek 28.09.10, 23:18
    Acha, czyli to kwestia jakichś osobistych rozgrywek. Brawo. Przez takie akcje zostajemy w tyle za rozwiniętymi, europejskimi krajami... Osobiste korzyści ponad wszystko... Może warto by przegrupować swoje priorytety?
  • brygida.g 29.09.10, 20:52
    Ostatnio w Kurierze Mazowieckim widziałam reportaż o tej sprawie i aż specjalnie odszukałam ten wątek, żeby o tym napisać. Zobaczcie:
    www.tvp.pl/warszawa/informacyjne/kurier-mazowiecki/wideo/28092010/2833965
    (trzeba przewinąć do połowy)
    Mieszkańcy Błonia wcale nie są przeciwni tej inwestycji. Wychodzi na to, że to naprawdę tylko jakaś nagonka jednego, niezadowolonego człowieka.
  • michalinka72 30.09.10, 11:57
    Mówiłam (pisałam ;) )...
    Jak widać mieszkańcy Błonia po pierwsze nie interesują się takimi sprawami, po drugie nie mają nic przeciwko budowie zakładu przetworu odpadów elektrycznych w ich mieście, a po trzecie mają mnóstwo innych zmartwień, które są dla nich ważniejsze.
  • tymon.kr 06.10.10, 17:17
    Tak mi się właśnie wydawało, że protestujący stanowią zdecydowaną mniejszość. Im bardziej staram się zrozumieć ich działanie, tym bardziej ich argumenty wydają mi się bezsensowne. Przecież teren byłej Mery jest terenem przemysłowym, więc wydaje mi się, że jest to odpowiednie miejsce na zakład przetwórstwa odpadów elektrycznych.
  • anonimowydarek 13.10.10, 16:44
    Oczywiście, że jest to odpowiednie miejsce. Nie ma się czego bać. Żyjemy w XXI wieku i zakłady tego typu są doskonale wyposażone, maszyny są nowoczesne, technologie zaawansowane. Zakład będzie działał jak każda porządna fabryka i to, że będzie przetwarzać ekośmieci nie ma znaczenia. Nie będzie oddziaływał na środowisko.
  • tymon.kr 16.10.10, 20:42
    Przy czym, tak jak pisałem, jest to teren typowo przemysłowy. A to, że niedaleko stoi blok i szkoła, to nie jest problem Remondis. Ktoś, kiedyś nie powinien wydać na to zgody, a ludzi którzy się tam wprowadzali, chyba wiedzieli, co robią, jakie otoczenie sobie wybierają.
  • dandamel 24.10.10, 11:30
    ale tak jak pisał anonimowydarek, to że niedaleko zakładu jest szkoła, czy ujęcie wody nie jest niczym niepokojącym. obecne technologie są tak zaawansowane, że gdyby nie napisano na bramie zakładu, co się tam znajduje, to nikt by się się nie zorientował. zresztą remondis jest odpowiedzialnym przedsiębiorstwem i na pewno nie narażał by mieszkańców miasta na jakiekolwiek niedogodności.
  • anonimowydarek 25.10.10, 20:42
    Swoją drogą jak to się w Polsce dzieje, że wszyscy wszystko wiedzą jeszcze nim taki zakład sam nie ma pewności, czy się w ogóle się otworzy...
  • tymon.kr 27.10.10, 20:57
    No właśnie też nie mam pojęcia. Gdyby nie to, że przeciwnicy tej inwestycji rozdmuchali całą sprawę, to ja, zwykły mieszkaniec Błonia, nie miałbym pojęcia, że taki zakład ma powstać. O wszystkim dowiedziałem się dopiero z forum internetowego, a później z telewizji.
  • michalinka72 31.10.10, 22:35
    Ciekawe, czy sami protestujący odczuliby obecność tego zakładu, gdyby nie wiedzieli, że on działa w tym określonym miejscu.
  • anonimowydarek 27.12.10, 22:30
    Jakieś postępy w tej sprawie? Z tego co wiem, to zakład się jeszcze nie otworzył. Zapadły w końcu jakieś decyzje?
  • tymon.kr 28.12.10, 12:21
    Sprawa trochę ucichła, ale może to i lepiej. Widocznie protestujący nie mają już tyle energii, co kiedyś i odpuszczają. Jest szansa na to, że zakład się w końcu otworzy.
  • anonimowydarek 28.12.10, 17:32
    A może, nie daj Boże, zakład nie powstanie jednak?
  • tymon.kr 19.01.11, 19:06
    Raczej powstanie, bo Remondis robi w tej kwestii wszystko, co może. Widać, że naprawdę zależy im na tej inwestycji. Ostatnio nawet zorganizowano dla mieszkańców Błonia wycieczkę do podobnego zakładu, który ma swoją siedzibę w Berlinie, żeby udowodnić, że nie uprzykrza on życia mieszkańcom pobliskich osiedli.
  • anonimowydarek 21.01.11, 21:10
    I co, udało im się udowodnić, że tak przewrotnie zapytam? :>
  • michalinka72 22.01.11, 16:55
    Właśnie słyszałam o tej wycieczce. Podobno nieźle wypadła i Remondis dużo zyskał w oczach mieszkańców Błonia, nawet tych, którzy są członkami stowarzyszenia protestującego przeciw inwestycji tej firmy w Błoniu. Na stronie blonie.org jest fotorelacja z tego wyjazdu i można obejrzeć zdjęcia zrobione w zakładzie przetwarzania odpadów elektrycznych i elektronicznych w Berlinie. Zakład powstający w Błoniu ma być podobny do niego i wyposażony w identyczną linię do rozbiórki sprzętu.
  • tymon.kr 23.01.11, 18:10
    Chyba udało. Chciano przede wszystkim pokazać, że zakład przetwarzania odpadów elektrycznych i elektronicznych może spokojnie działać w obrębie osiedla mieszkalnego, a tak właśnie funkcjonuje Remondis w Berlinie. Utylizacja lodówek przeprowadzana jest w bezpieczny sposób i w żaden sposób nie szkodzi ludziom mieszkającym w pobliżu instalacji.
  • michalinka72 26.01.11, 14:23
    A na jakim etapie jest teraz inwestycja w Błoniu? Co się dzieje na terenie kupionym przez Remondis? Cały sprzęt jest już zainstalowany i tylko czekają na zgodę na uruchomienie instalacji?
  • fk1981 28.01.11, 14:51
    Poniżej informacja o metodach działania przewodniczącego komitetu protestacyjnego, Wojciecha Dąbka.
    27 stycznia godzina 13.30 – w zakładzie Remondis Elektrorecycling w Słupsku dzwoni telefon. Pod nieobecność kierownika odbiera brygadzista. Dzwoniący mężczyzna informuje, że nazywa się Wojciech Dąbek i że wraz z grupą radnych z Błonia będzie chciał za godzinę zwiedzić zakład.
    Zdenerwowany niezapowiedzianą wizytą brygadzista odpowiada, że nie ma kierownika zakładu, ponieważ jedzie właśnie na naradę do Błonia a nikt na miejscu nie posiada upoważnienia do wpuszczania na teren zakładu osób postronnych. Wojciech Dąbek oświadcza, że uniemożliwienie grupie radnych zwiedzenia zakładu jest wysoce podejrzaną praktyką. Rozmowa się kończy.
    Brygadzista informuje telefonicznie o jej przebiegu zwierzchników. Przedstawiciel Remondis telefonuje do Wojciecha Dąbka. Pyta dlaczego radni nie umówili się na zwiedzanie zakładu. Potwierdza, że kierownik jest w podróży służbowej i proponuje zwiedzenie zakładu w innym terminie. Wojciech Dębek twierdzi, że jest to próba ukrycia prawdy o działalności zakładu a następnie zalewa rozmówcę potokiem zdań bez ładu i składu, kompletnie nie słuchając żadnych argumentów i propozycji rozwikłania sytuacji. Przedstawiciel Remondis prosi o przekazanie słuchawki jednemu z jadących do zakładu radnych. W odpowiedzi słyszy, że radny siedzący obok Wojciecha Dąbka w samochodzie nie będzie rozmawiać, ponieważ pragnie zachować anonimowość. Rozmowa się kończy.

Chwilę później przedstawiciel Remondis ponownie telefonuje do Wojciecha Dąbka informując, że kierownik zakładu w Słupsku postanowił przerwać podróż do Błonia i za 2-3 godziny będzie w Słupsku, żeby oprowadzić grupę radnych po zakładzie. Rozmowa się kończy.
    O godzinie 15.10, kiedy zakład zakończył już pracę, zjawiają się w nim, zamiast grupy radnych, dwaj mężczyźni – Wojciech Dąbek oraz jeszcze jedna nieznana osoba. Brygadzista, który otrzymał polecenie, żeby czekać na gości wita przybyłych i informuje, że kierownik jest w drodze powrotnej do zakładu i kiedy dotrze na miejsce, będzie można rozpocząć zwiedzanie. Wojciech Dąbek oświadcza, że ani on ani drugi mężczyzna nie zamierzają czekać.
    Przedstawiciel Remondis telefonuje do Wojciecha Dąbka i mówi , że kierownik zakładu jest o godzinę jazdy od celu. Pyta czy prawdą jest, że goście zmienili zdanie i postanowili nie zwiedzać zakładu . Dowiaduje się , że tak.
    Kierownik zakładu znowu zmienia kierunek podróży i wyrusza w stronę Błonia.
  • tymon.kr 29.01.11, 23:36
    No to nieźle! Ładne jaja! To już zaczyna się robić śmieszne! Jakaś zabawa w kotka i myszkę, czy co? Przecież to chore? Co oni chcieli osiągnąć przez tą wizytą? !!!
  • anonimowydarek 30.01.11, 21:55
    Przecież to oczywiste, że żadna szanująca się firma nie wpuści nieproszonych gości na teren swojego zakładu! Teraz pewnie przedstawiciele stowarzyszenia zielone Błonie będą mówić, że Remondis ma coś do ukrycia, co wydaje się raczej niedorzeczne. Z tego co napisał fk1981 mieli okazję obejrzeć cały zakład, wystarczyło poczekać godzinkę, ale widocznie wcale nie chodziło o zobaczenie słupskiej siedziby firmy, tylko o wkurzenie inwestora... Żenada!
  • fk1981 31.01.11, 19:30
    No dokładnie - żenada! Nie wiem, skąd oni biorą pomysły na takie akcje... Ale uznałem, że zainteresowani tą sprawą powinni wiedzieć, jakie metody stosują przedstawiciele komitetu protestacyjnego w sprawie zakładu REMONDIS.
  • tymon.kr 31.01.11, 23:36
    Pewnie, że nas to interesuje. Dzięki za garść informacji z hmmm... pierwszej ręki.
  • fk1981 16.02.11, 21:19
    Zawsze do usług ;)
    Tak swoją drogą, to podobno komitet protestacyjny planuje kolejne wycieczki do innych zakładów Remondis w Polsce. Jestem ciekawy, czy odbędą się w taki sam sposób, jak ta wizyta w Słupsku. Jak się czegoś więcej dowiem, to dam znać ;)
  • tymon.kr 18.02.11, 11:45
    Jak lubią, to niech jeżdżą, ale nie wydaje mi się, żeby te wycieczki przyniosły im zamierzony cel. Chyba, że jako wadę zakładu będą podawać to, że nie zostali łaskawie wpuszczeni na teren prywatnej firmy, bez zapowiedzi!
  • anonimowydarek 21.02.11, 20:15
    Ja na miejscu Remondis już bym nigdy nigdzie ich nie wpuścił, ale znając życie firma będzie chciała jak najlepiej dla wszystkich i tak będą ich jeszcze zapraszać do tego wszystkiego.
  • tymon.kr 25.02.11, 22:00
    Znalazłem na stronie Błonia relację z wyjazdu przedstawicieli komitetu protestacyjnego do Legionowa, to co prawda nie jest zakład Remondis, ale warto przejrzeć ten artykuł www.blonie.org/content/zaklad-przetwarza-nia-elek-trosmieci-w-legionowie żeby porównać z błońską siedzibą Remondis.
  • michalinka72 27.02.11, 21:52
    A był ktoś dziś na imprezie na lodowisku? Ja byłam z dzieciakami i super się bawiliśmy. Jak dla mnie, to chociażby to, że Remondis dba o to, żeby coś się ciekawego działa u nas w mieście przemawia na korzyść tej firmy!
  • anonimowydarek 28.02.11, 14:36
    Akurat mnie nie było na weekend w Błoniu. A co to za impreza była?
  • michalinka72 28.02.11, 19:14
    A tutaj masz relację, możesz zobaczyć, co się działo ;)
    www.blonie.org/category/galerie-zdjec/elektrorecycling/ciotka-utylka-na-lodowisku

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka