Oprogramowanie dla jednoosobowej firmy. Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Dzień dobry.
    Okoliczności sprawiły, że będę musiał niedługo zająć się freelancerstwem, czyli niejako założyć własną działalność gospodarczą. Nieoczekiwanym problemem stała się dla mnie analiza wymagań licencyjnych. Jakiego rodzaju oprogramowanie muszę posiadać jako "przedsiębiorca"?
    Zastanawia mnie kwestia systemu operacyjnego, pakietu biurowego czy programów normalnie bezpłatnych typu 7-zip. Obecnie mam licencje dla użytkownika domowego - jesli miałbym zakupić wersje professional, to będą to dla mnie straszne koszty, jako że musze dodać do tego zakup oprogramowania związanego z wykonywaną pracą. Nie jestem tylko pewien, na ile to konieczne i czy chodzi ew tylko o komputer, na którym bezpośrednio odbywa się praca czy o wszystkie komputery w domu.
    Zastanawia mnie też, czy ewentualna emulacja programów na bezpłatnym linuksie jest legalna?
    Czy jest tutaj różnica, że pracuję sam szukając zleceń lub jeśli mam umowę z firmą i wykonuję dla nich zlecenia?
    Proszę o wszelkie sugestie.
    Pozdrawiam!
    • Gość: Judym IP: *.dynamic.chello.pl 25.02.12, 21:56
      Podbijam. Każda informacja będzie cenna! :)
      • Gość portalu: Judym napisał(a):

> Podbijam. Każda informacja będzie cenna! :)

1. System operacyjny: możesz mieć wersję Home... Microsoft zezwolił.
        2. Pakiet biurowy: musisz mieć wersję przynajmniej small business edition (koszt licencji - 750-900 złotych na jedno stanowisko).
        3. Programy normalnie darmowe: zgodnie z warunkami licencji komercyjnych (np. z Pandy czy Avasta jako antywirusa musiałbyś zrezygnować, ale Comodo pozwala także na komercyjne użytkowanie wersji darmowych) - czyli poczytać warunki udzielenia licencji i tak dobrać programy, by jak najwięcej mieć darmowo (w zależności od indywidualnych potrzeb).

--
        Jednym z najmilszych doświadczeń w życiu jest być celem, nie będąc trafionym (W.Churchill)
    • Wersje HOME można używać w firmie!
      Nie ma nic w licencji, że jest to do użytku domowego!
      Różnica jest taka, że professional na pełną obsługę domeny (jak nie wiesz co to jest to nie zawracaj sobie tym głowy), tryb XP mode czy zdalny pulpit.

Co do darmowych aplikacji:
      Wszystkie mające licencje GNU GPL lub open source można używać w firmie za darmo. Możesz to nawet sprzedawać i co tam chcesz jeszcze z tym robić.

7-zip.org.pl/ <- 7-Zip to program na licencji open source.
      Inne popularne to:

Libre Office
      GIMP
      Inkspace
      Paint.net
      Firefox
      Thunderbird
      Audacity
      Blender
      PovRay
      ClamAV
      FileZilla
      GParted
      Pidgin
      PuTTY
      TrueCrypt
      Apache
      OpenVNC
      Eclipse
      Netbeans
      Amaya
      i wiele innych. Open Source i GNU GPL - zero problemow w firmie!

Freeware -> tu bywa różnie. Niestety nie ma reguły! Trzeba czytać licencje czy przypadkiem freeware nie jest non-commercial (np. ifranview ma taką licencje i pełno antywirusów)

Licencje trial, shareware -> można używać ograniczony czas, później trzeba zapłacić (np. total commander).

Ja prowadząc działalność praktycznie korzystałem z open source gdzie się dało.

--
      Sygnaturka wykonała niedozwoloną operację! Zresetuj komputer i skontaktuj się z administratorem.
    • Gość: Judym IP: *.dynamic.chello.pl 26.02.12, 22:43
      Dziękuję Wam bardzo, musze sobie trochę to przetrawić. Z tym, że wersja Home może być w firmie to mnie zaskoczyło (ale wersji Basic już pewnie nie, prawda?) Office music być Microsoftu, niestety, ze ze wględu na współpracę między programami, więc poszukam tej wersji Small Business.
      Co do GIMPa trochę jestem zaskoczony, bo kiedyś czytałem, że do zarobku go używać nie można. W moim przypadku mógłbym go co najwyżej do edycji dokumentów/obrazków użyć, ale czy to pomogłoby mi w zarobku, tego nie wiem. ;)
      Dużo tutaj mam wątpliwości, ale jeśli coś jest na komputerze firmowym (chociaż nie w firmie, ale w domu, bo freelancerstwo tak już ma), to rozumiem zakłada się z góry, że służy do zarobku, czy tego używam, czy nie, prawda?

Pozdrawiam!
      • tylko Office ma licencje dla użytkowników domowych.
        Windows wszystkie można używać w firmie. Różnią się narzędziami a nie licencją.

--
        Chodzenie po bagnach wciąga!
      • gnu.org.pl/text/licencja-gnu.html
        Nie wiem skąd te bzdury o wolnym oprogramowaniu, że nie można do firmy
        Wasz wolność używania, zmian, sprzedawania i co tak chcesz.

kilka lat temu US wymyślały, ze używając wolne oprogramowanie ma się dochód i pobierały od tego VAT wyceniając to jak komercyjne programy, więc kupowało się to za złotówkę, albo z płytą w czasopiśmie, ale już dawno to nie jest aktualne.

Pytanie podatnika

Na komputerze firmowym podatnik zamierza zainstalować bezpłatne oprogramowanie komputerowe rozprowadzane na licencjach freeware, GNU-GPL (Open Source), adware itp. Podatnik zapytuje, czy w tej sytuacji obowiązany jest naliczyć podatek od towarów i usług. Pytanie podatnika dotyczy trzech elementów:

1) alternatywnych do MS Windows systemów operacyjnych np. Linux,
        2) pakietów programów narzędziowych np. Open Office,
        3) programów narzędziowych na licencji freeware, typowo do prowadzenia działalności np. do wystawiania faktur, księgowania itp., (Fit FAKTURA, Fakturka, Vatowiec, Płatnik etc.).

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 10.01.2005 r. (data wpływu do urzędu 19.01.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT bezpłatnego oprogramowania komputerowego rozprowadzanego na licencjach freeware, GNU-GPL (Open Source), adware itp., które ma być zainstalowane na komputerze, który podatnik zamierza kupić na firmę stwierdzam, że: stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

--
        1... 2... 3... próba sygnaturki
        • zapomniałem o najważniejszym

W świetle ww. przepisów na podmiocie korzystającym z nieodpłatnego oprogramowania komputerowego nie ciąży obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

w każdym razie trzeba odróżniać free software (gnu gpl, open sorce itp) od freeware.
          --
          1... 2... 3... próba sygnaturki
          • Gość: Judym IP: *.dynamic.chello.pl 12.03.12, 01:42
            Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź i przepraszam, że piszę tak późno - na pewien czas musiałem wyjechać i miałem urwanie głowy. Pozdrawiam!

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.