Dodaj do ulubionych

Płyta CD, DVD itp. - fizyczne zniszczenie nośnika

05.01.17, 02:02
Przy okazji ostatnich świątecznych porządków ;) "odkopałem" kilkanaście starych płytek CD-R oraz DVD-R, na których zapisane są bardzo stare już kopie zapasowe moich danych. Płytki te wciąż dają się odczytać.
Ponieważ płytki te nie są już mi do niczego potrzebne, chcę się pozbyć tych płytek. Płytki te zawierają też poufne dane i nie chcę ich tak po prostu wyrzucać do kosza. Myślę nad ich fizycznym zniszczeniem.
Niedawno kupiłem niszczarkę papieru, która posiada też możliwość niszczenia takich płyt. Model niszczarki, który posiadam, tnie płyty na trzy kawałki ("paski") o równej szerokości. Czy to wystarczy, aby taka płytka została skutecznie zniszczona i nie było już żadnej możliwości odczytania z niej czegokolwiek?

Po wyjęciu z kosza mojej niszczarki zniszczona w ten sposób płytka wygląda dokładnie tak:
s29.postimg.org/cwm3sfg07/P_yta_DVD_z_niszczarki.jpg
Bardzo proszę o odpowiedź!


Pozdrowienia,
Barti.
Obserwuj wątek
   • tapatik Re: Płyta CD, DVD itp. - fizyczne zniszczenie noś 05.01.17, 09:08
    To mogą być dane finansowe, zboczku.

    Jeżeli komuś będzie bardzo zależało na odczytaniu danych, to będzie w stanie odczytać część danych, ale do tego potrzeba specjalistycznego sprzętu. Twoi sąsiedzi raczej tego sprzętu nie mają, więc o ile nie jesteś superszpiegiem wystarczy zniszczenie płytek w niszczarce.
    • manhu Re: Płyta CD, DVD itp. - fizyczne zniszczenie noś 05.01.17, 13:15
     Takie zniszczenie jest podejrzane więc od razu interesuje co tam jest, szansa na próbę odzyskania rośnie z milion razy.

     Zaś skuteczne jest porysowanie nożyczkami. Na płycie z niszczarki są tylko 2 rysy, po sklejeniu cudem może coś się odzyska. Płyta porysowana nożyczkami z wieloma ryskami jest nie do ruszenia. Ale to muszą być rysy poważne, np. natarcie płyty o dywan da tysiące rys, a płyta często będzie do odczytania ot tak. Po prostu trzeba wtargnąć w strukturę zapisu a nie warstwę ochronną. BTW. co ciekawe słaba warstwa ochronna jest też od drugiej strony - nadruku i część gier z tego powodu nie chodzi więc trzeba uważać na odpryski farby.

     Ale jak wyżej: mało kto jest takim idiotą by skleić płytę i ją jeszcze włożyć do napędu, szansa na uszkodzenie duża.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka