Dodaj do ulubionych

Audacity nie nagrywa gdy podłączę zewn. głośniki

21.11.17, 17:38
Około miesiąc temu, akurat po aktualizacji systemowej do wersji 1703 Windows 10 Pro, program Audacity przestał nagrywać. Do tego czasu miałem podpięte zewnętrzne głośniki do komputera i kiedy je odłączyłem (wtedy desktop odtwarzał dźwięk przez wewnętrzny głośnik), wszystko wróciło do normy.
Dla jasności powtórzę,: że Audacity nagrywa bez problemu, gdy komputer odtwarza dźwięk przez wewnętrzny głośnik. Natomiast kiedy podłączę zewnętrzne dwa głośniki stereo jedną wtyczką (czy to do gniazda z tyłu komputera, czy też z przodu, gdzie podłącza się słuchawki), już tego dźwięku nie nagrywa. Oczywiście po podłączeniu kabla Cinch zewnętrznych głośników zanika głos wewnętrznego głośnika komputera, a słychać go tylko z zewnętrznych głośników.
Nie wiem co jest tego przyczyną, gdyż na drugim komputerze tej samej marki i o takiej samej konfiguracji po wspomnianej aktualizacji systemowej nie mam tego problemu, a więc prawdopodobnie nie jest to wina nowej wersji Windows 10.
Porównałem te dwa desktopy i stwierdziłem, że obydwa mają tę samą wersję Audacity, identycznie są skonfigurowane, a karta dźwiękowa ma najnowsze sterowniki.
Bezskutecznie eksperymentowałem z różnymi wersjami Audacity, także z wersją Beta. Poszukiwanie przyczyny tego stanu w internecie też było bezskuteczne.

Problem dotyczy: HP Compaq 6000 Pro, Intel(R) Core(TM) SFF PC, 2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz, (2 CPUs), ~3.0 GHz, 4096 RAM, Windows 10 Pro 64-bitowy. Audacity wersja 2.0.5

Chciałbym nagrywać Audacity i jednocześnie słuchać lepszej jakości dźwięk poprzez wydobywający się z podłączonych zewnętrznych głośników, a nie z wewnętrznego głośnika, który jest bardzo niskiej jakości dla ucha. Serdecznie proszę o radę w tej sprawie.

Edytor zaawansowany
  • wariant_b 21.11.17, 20:52
    Jeśli pliki konfiguracyjne audacity.cfg z obu komputerów nie wykazują różnic,
    a konfiguracje dźwięku w panelu sterowania w obu maszynach są identyczne,
    to spróbowałbym przełożyć dyski systemowe i ostatecznie wykluczyć sprzęt.
  • hdwriter 10.12.17, 23:25
    Niestety, kiedy drugi prawie identyczny desktop przeszedł z wersji 1703 na 1709, to w nim nastąpiła identyczna sytuacja z nagrywaniem dźwięku, o czym już pisałem w tym wątku. W nim także Audacity nagrywa, gdy dźwięk jest z wewnętrznych głośników, a kiedy podłącze głośniki zewnętrzne, "staje" i nie nagrywa. Wszelkie moje ostrożne próby z dźwiękiem w karcie dźwiękowej nic nie zmieniają. Zresztą nie widzę tam nić niepokojącego. Podejrzewam, że to wina nowego systemu Windows, czyli nowej aktualizacji Creator Update, a konkretnie niepełnej kompatybilności programu Audacity z tym systemem (i kartą dźwiękową). Wnioskuję to z faktu, że niektóre aplikacje po tej aktualizacji też sprawiają pewne kłopoty, które na razie udało mi się pokonać.
    Być może już ktoś spotkał się z podobną sytuacją, a więc ponownie proszę o radę. Pragnę nadmienić, że z tego programu korzystam już 14 lat i nigdy z nim nie miałem większych problemów.
    Jeszcze raz proszę o pomoc, gdyż obecne nagrywanie nie jest komfortowe.
  • hdwriter 14.12.17, 17:15
    W trzecim desktopie syna nie ma wewnętrznych głośników i w nim program Audacity nagrywa bez problemów po podłączeniu zewnętrznych głośników, chociaż jego system przeszedł na wersję 1709. W nim wszystko jest OK.
    Wszystkie trzy desktopy o których tu piszę są podobne, a więc na myśl przyszedł mi pomysł, aby w pozostałych dwóch desktopach (raczej tylko w jednym - mojej żony, która z tego powodu nie daje mi spokoju) odłączyć od karty dźwiękowej wewnętrzny głośnik, tylko nie wiem, czy po podłączeniu dźwięk będzie w głośnikach zewnętrznych i czy Audacity będzie nagrywał. Czy to dobry pomysł, jak go ewentualnie zrobić, na co zwracać uwagę itp.itd. Proszę o radę.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.