Dodaj do ulubionych

Czy warto ulepszać tego PC?

27.01.19, 19:18
Witam! Mam peceta z podzespołami wymienionymi poniżej. Sprzęt jest już wiekowy, a chciałbym czasem zagrać w świeższe tytuły. Myślałem o kupnie kompletnego lepszego kompa, w używce oczywiście, ale obecnie zastanawiam się po prostu nad wymianą kilku podzespołów.
Obecna konfiguracja:
Płyta Gigabyte B75-D3V
Procesor Intel i3-2120
Ram Goodram DDR3 1333 4GB
Karta graficzna Asus Radeon HD7770 1GB DDR5
Zasilacz Chieftec 450W (gps-450aa-101a)
HDD Seagate Barracuda 320GB
Karta dźwiękowa Audiotrak Prodigy HD2 Advance DE
Napęd DVD

Myślałem o dorzuceniu ramu (do 8 lub 10 GB), wymiany procesora na i7-3770s i grafiki np. gtx970? Z czasem dodatkowo system na dysku SSD. Ma to sens w ogóle? Jestem laikiem w temacie, więc prosiłbym o ewentualne podrzucenie jakiejś sensownej konfiguracji.
Obserwuj wątek
      • walz Re: Czy warto ulepszać tego PC? 27.01.19, 22:42
        praktiss napisał:

> Ja zaktualizowałem podobną do Twojej konfigurację na procesor i5-2500, 8GB RAM,
        > GTX 1060 3GB i SSD128 GB
        > Spokojnie gierki śmigają w fullHD na wysokich detalach. Nie żałuję.

Dzięki za odpowiedź. Tego i5 kręciłeś czy to fabryczny z ori chłodzeniem? Czytałem o tym procku i zastanawiam się właśnie czy brać i5-2500 czy jednak dołożyć do i7-3770. Jaki masz do tego zestawu zasilacz? Bo coś czuje, że przy wszelkich zmianach mój Chieftec odpadnie.
        • praktiss Re: Czy warto ulepszać tego PC? 27.01.19, 23:22
          Moje i5 jest z zablokowanym mnożnikiem, jest niekręcony, chłodzenie mam jakieś niefabryczne z cichym wentylatorem. Jeśli różnica w cenie jest dla Ciebie do zaakaceptowania to bierz i7. Zasilacz mam XFX 550W ale Twój 450W powinien też dać radę.
        • awariant Re: Czy warto ulepszać tego PC? 27.01.19, 23:40
          Używane procki najczęściej sprzedawane są bez coolera.
          Do i5-2500 (TPD 95) koniecznie powinieneś sprawić mocniejsze chłodzenie,
          przy proponowanym przez ciebie i7-3770s (TPD 65) można na początek zaryzykować boxowe.
          Na Allegro widziałem również oferty na i5-3470, i5-3570 i i5-3570K (cooler też do wymiany)

Wydaje się, że zasilacz jeszcze pociągnie kartę GTX 1060, co do GTX970 mam pewne wątpliwości.
          Przy dwóch liniach 12V zwykle jest problem z grafikami o większym poborze mocy.
          • walz Re: Czy warto ulepszać tego PC? 29.01.19, 23:24
            Dzięki bardzo za podpowiedzi, dużo mi rozjaśniliście :) Prawdopodobnie będę polował na i7-3770 w dowolnej wersji, ewentualnie i5. Jak będzie trzeba to dokupię chłodzenie, to nie są znowu jakieś kosmiczne pieniądze. No i grafika coś pokroju GTX 1060. Reszty tłumaczyć nie trzeba. Dużym plusem jest to, że nie muszę wymieniać od razu wszystkiego na raz, więc można sobie pozwolić na nieco więcej powoli dążąc do celu ;) Dzięki jeszcze raz.
            • awariant Re: Czy warto ulepszać tego PC? 30.01.19, 00:14
              Wymieniając wszystko pewnie musiałbyś wybrać platformę AM4 i AMD Ryzen 5 1600X, bo ceny Intela
              powodują, że procesory i płyty są mało opłacalne. Do zastosowań ogólnych AMD-ek jest mocniejszy,
              a do gier w tej samej cenie zestawu można dobrać mocniejszą kartę, więc też nie jest gorzej.
              Tylko tu zamiast dokupienia pamięci - jej wymiana na DDR4 i kolejne koszty.

Oczywiście wszystko zależy od cen i dostępności, ale dla drugiej i trzeciej generacji procków Intela
              różnice w grach między mocną i5- a słabszym i7- nie były wielkie, czyli może raczej topowe i5-
              i mocniejsza karta i/lub dysk SSD. Na www.3dmark.com można (szukanie zaawansowane)
              znaleźć wyniki benchmarków dla wybranych procków i kart graficznych do wstępnych porównań.
              Dokładniejsze wyniki dla poszczególnych gier i kombinacji procesor/grafika trzeba się trochę naszukać.

• awariant Re: Czy warto ulepszać tego PC? 27.01.19, 23:10
      Najpierw musisz zebrać tytuły gier, w które chciałbyś zagrać a potem zestawić ich zalecane
      i minimalne wymagania sprzętowe i systemowe (uwzględniając posiadany lub docelowy monitor).

Niezależnie od wszystkiego:
      - warto dołożyć dysk SSD na system, aplikacje i aktualnie używane gry
      - warto zwiększyć ilość pamięci operacyjnej
      - warto dokonać przeglądu i ew. reinstalacji systemu operacyjnego
      - i oczywiście samego hardware'u (czyszczenie, ocena stanu technicznego)

do gier powinieneś mieć:
      - procesor z czterema rdzeniami fizycznymi i wysokim taktowaniem
      - odpowiednią kartę graficzną

Modernizacje dodatkowo mogą spowodować:
      - konieczność wymiany coolera na procesorze
      - konieczność wymiany zasilacza na mocniejszy (najlepiej z jedną linią 12V) lub uzupełnienia okablowania.
      - być może potrzebę wstawienia dodatkowych wentylatorów
      - być może znalezienia nabywców lub innego zastosowania na dotychczasowy sprzęt

Przy podstawce 1155 sytuacja jest "na dwoje babka wróżyła", ale obstawiam, że chyba jeszcze
      łatwiej i taniej będzie zmodernizować, niż okazyjnie kupić w pełni sprawny używany komputer
      spełniający nowe, wyższe wymagania (i ew. zbyć własny). Bo atrakcyjniejsze cenowo oferty
      będą dotyczyły najpewniej sprzętu tej samej generacji (czyli również podstawki 1155).
      Ale warto szukać, gdyż do niektórych zastosowań również kolejna generacja sprzętu (1150)
      jest już przestarzała i mogą zdarzyć się oferty od wymieniających cały topowy komputer na nowszy.
        • awariant Re: Czy warto ulepszać tego PC? 04.02.19, 00:53
          > A CO TO ZANCZY "JEDNA LINIA 12V" ?

Od pewnego czasu zasilacze mają zwykle jedną linię zasilającą 12V.
          W starszych powszechny był podział na dwie linie zasilające 12V.
          Posiadany zasilacz GPS-450AA-101A ma dwie: 12V1 14A i 12V2 15A.
          Więc chociaż teoretycznie zasilacz mógłby dawać 348W mocy, to w praktyce
          moc ta podzielona jest na dwie składowe: 168W i 180W.
          Przypuszczalnie pierwsza linia zasila płytę główną, druga peryferia.
          Wsadzamy mocniejszą kartę grafiki (GTX 970 - 145W) i może być problem.
          Zasilacz nie ma złącza 8pin, kartę zasilamy więc z dwóch molex-ów z różnych wiązek.
          Jeśli wiązki są na tej samej linii zasilającej i są z niej zasilane również inne
          urządzenia, faktyczna moc zasilacza może okazać się niewystarczająca.

Współczesny zasilacz 450W z jedną linią 12V daje zwykle około 35A (420W) łącznie
          na linii 12V, a to, jak i gdzie podepniemy naszą kartę grafiki nie ma znaczenia.
          To tak, jakbyśmy w tym przypadku mieli zasilacz o mocy około 350W zamiast 450W.
            • awariant Re: Czy warto ulepszać tego PC? 04.02.19, 16:15
              > A PO CZYM TO SIE POZNAJE ?

Najłatwiej po tabliczce znamionowej, którą ma każdy zasilacz:
              obrazki.elektroda.pl/9706855300_1392764757.jpg
              Ale można również poszukać specyfikacji w Internecie.

Trafiłem również na zdjęcia innej metryczki tego zasilacza:
              obrazki.elektroda.pl/39_1162503494.jpg
              z podanymi parametrami tylko dla jednej linii 12V (15A, 180W).
              Ale w pamięci można policzyć, że coś się tu nie sumuje na 450W.

• awariant Re: Czy warto ulepszać tego PC? 04.02.19, 23:51
                  > CZYLI TEN SAM ZASILACZ, A ZUPELNIE INNE PARAMETRY...

Prawie ten sam i bardzo zbliżone parametry niezależnie od naklejek.
                  Cały czas był to zasilacz o symbolu GPS-450AA-101A 450W ATX 2.0
                  Drobne różnice zapewne w zależności od faktycznego producenta,
                  rynku docelowego i okresu produkcji.

Aktualnym odpowiednikiem jest zasilacz Chieftec GPS-400A8.
                    • awariant Re: Czy warto ulepszać tego PC? 05.02.19, 17:20
                      > JAK ZBLIZONE, SKORO W DRUGIM BRAKUJE JEDNAJ LINII 170W.

Ale nie w zasilaczu, tylko na naklejce.

Linia 12V1 (przypuszczalnie do płyty głównej) nie została podana,
                      żeby nie sugerować, że zasilacz obsłuży mocniejsze karty grafiki
                      posiadające dwa gniazda zasilające.
                        • awariant Re: Czy warto ulepszać tego PC? 05.02.19, 21:51
                          > A SKAD WIESZ, SKORO NIE PODALI ?

Bo trochę zasilaczy w życiu widziałem. A poza tym teraz płyta główna używa głównie 12V.
                          A niektóre płyty jedynie 12V i dedykowany zasilacz nie wyprowadza innych napięć.
                          Moce dla poszczególnych linii nie sumują się - co łatwo zauważyć na tabliczkach.
                          Nie sumują się również dwie (a w mocniejszych zasilaczach nawet więcej) linie 12V.
                          Zasilacz z sumaryczną mocą (dla +5V i +3.3V) 145W jest nowszy niż ten z sumą 180W.
                          Pozostawia większą sumaryczną moc na obu liniach 12V w ramach tych samych 440W.

Napięcie -12V historycznie dawało napięcie dla łączy szeregowych RS232 (COM1, czasem COM2...).
                          Czasem gniazdo COM jest obecne na płycie, ale już rzadko jest wyprowadzane na zewnątrz.
                          Napięcie +5V Standby było przewidziane do zasilania wyłączonego komputera (tryb gotowości).
                          Oba są mało używane i nie wymagają znaczącej mocy - są reliktem z minionej epoki.

Tu jest przykładowy kalkulator zapotrzebowania na moc dla komputera:
                          outervision.com/power-supply-calculator
                          i można sobie sprawdzić, jaki planowane modyfikacje komputera będą miały wpływ
                          na ew. konieczność wymiany zasilacza.
                          Wystarczy podstawić aktualną kartę HD7770 i planowaną GTX970.

Angielska wersja Wiki dość dobrze omawia zasilacze komputerowe:
                          en.wikipedia.org/wiki/Power_supply_unit_(computer)
                          • bimota Re: Czy warto ulepszać tego PC? 05.02.19, 23:07
                            TO O ILE DOBRZE ZROZUMIALEM - NAJPIERW ROBILI 1 LINIE, POTEM 2, A POTEM ZNOW 1...
                            JESLI TWIERDZISZ, ZE "STARSZY" MA 2 LINIE, TO NA LOGIKE TA DRUGA TEZ MA 180W, CZYLI W SUMIE JEST BARDZIEJ ELASTYCZNY OD "NOWSZEGO"... CZYLI SA WYRAZNE ROZNICE MIEDZY NIMI...

--
                            NAJLEPSZY KODEKS DROGOWY
                            • awariant Re: Czy warto ulepszać tego PC? 06.02.19, 16:04
                              > TO O ILE DOBRZE ZROZUMIALEM - NAJPIERW ROBILI 1 LINIE, POTEM 2...

W tym modelu, czyli Chieftec GPS-450AA-101A zawsze były dwie linie zasilające.
                              To "dobry, tani zasilacz", a nie "bardzo dobry, ale drogi". Jedna linia kosztuje więcej.
                              Natomiast pod tą nazwą zasilacza przypuszczalnie sprzedawane były różne wersje
                              różniące się szczegółami konstrukcyjnymi, parametrami, a może nawet producentem.
                              Widocznie zmiany nie były na tyle istotne, by trzeba było certyfikować nowy produkt.
                              Zasilacze Chiefteca produkują/produkowały CWT, Delta, Sirtech, Wintech a nawet Super Flower.
                              Nasz model, wedle tego co znalazłem w Internecie, pierwotnie był produkcji Delty.
                              Potem może CWT, bo obecnie to Channel Well Technology dostarcza serię GPS-xxxA8.

Generalnie - im bardziej znana marka handlowa, tym mniejsze prawdopodobieństwo,
                              że produkt faktycznie powstał w jej fabrykach. Podobnie jak z laptopami czy z odzieżą.
    • walterwalter Re: Czy warto ulepszać tego PC? 28.04.19, 23:32
      Jak chcesz mieć coś dobrego na przyszłość to w sumie masz okazję by to co masz sprzedać jeszcze w dobrej cenie.
      Za chwilę DDR3 To już będzie za mało. Szczególnie jak będziesz miał i7 to nagle te ramy będą takim wąskim gardłem.

--
      Zapraszam na mój kanał YT - www.youtube.com/watch?v=WlKn3eBnQdY

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka