Dodaj do ulubionych

Pytanie o pamięci

11.01.20, 17:59
Hej. Jaka jest różnica między pamięciami PC4-2666V-SA1-11 i PC4-2666V-SA2-11? Czy obydwie razem mogą współpracować, czy są na tyle istotne (o ile są jakieś, bo niby skąd różnica w oznaczeniach?), że pracować razem będą z problemami lub w ogóle odmówią współpracy.
Za dużo rozkręcania mam laptopa, żeby u kogoś na kolanie sprawdzać czy będzie to działać, a chcę dołożyć pamięci. Patrzyłem na opisy i szukałem różnic w opisach, ale nie znalazłem niczego.
Obserwuj wątek
    • wariant_b Re: Pytanie o pamięci 13.01.20, 22:24
      Wydaje się, że nie musisz się nadmiernie przejmować tymi oznaczeniami.

Obie pamięci oferują tą samą szybkość 2666, te same opóźnienia ("V" - 19, 19, 19), obie są
      standardowymi pamięciami SODIMM 260-pin ("SA") zgodnymi ze specyfikacją JEDEC 1.1 ("-11"
      Numer rewizji "2" sugeruje (w przypadku tego samego producenta) nowszą wersję.

Raczej podaj nam model laptopa i oznaczenia wg. producentów pamięci.
      Wtedy będziemy mogli poszukać list referencyjnych lub opinii użytkowników.
      • wariant_b Re: Pytanie o pamięci 16.01.20, 22:18
        > Pamięć zainstalowana to MTA8ATF1G64HZ-2G6D1

Rozumiem, że jako zamiennik wchodzi w grę np. MTA8ATF1G64HZ-2G6H1 takoż od Microna?
        Tu masz dokładne porównanie MTA8ATF1G64HZ-2G6__ Die Revision D oraz E, H, J:
        www.micron.com/-/media/client/global/documents/products/data-sheet/modules/sodimm/ddr4/atf8c1gx64hz.pdf

Generalnie to ta sama pamięć, zwłaszcza przy domyślnych ustawieniach BIOS-u.

> Laptop to Dell Inspiron0862V-256SSD M.2 PCIE

A tego modelu jakoś nie udało mi się znaleźć w Internecie.
          • wariant_b Re: Pytanie o pamięci 18.01.20, 23:55
            romek67 napisał:
            > Inspiron 3793...

No to będziesz miał trochę niepewności i pewnie metodę prób i błędów.

U DELL-a nie znalazłem wykazu pamięci sprawdzonych z tym modelem laptopa.
            Wiemy więc jedynie, że będą to pamięci PC4-2666V...-11 o pojemności 4, 8 lub 16GB.
            Niestety, dokumentacja laptopa podaje, że obsługiwana jest tylko konfiguracja 1*16GB,
            a interesująca nas 2*8GB została pominięta. Nie wiadomo dlaczego, ale ma prawo nie działać.
            www.dell.com/support/manuals/pl/pl/pldhs1/inspiron-17-3793-laptop/inspiron-3793-setup-and-specifications/pami%C4%99%C4%87?guid=guid-f07064b8-2eb4-49ec-88a8-43b102e42417&lang=po-pl
            Wiadomo również, że DELL w ramach dywersyfikacji dostaw dostarcza Inspirony 3793 z różnymi
            pamięciami.Ty masz Microna MTA8ATF1G64HZ-2G6D1, na filmiku o demontażu laptopa
            www.youtube.com/watch?v=gCfultpXCLw jest Hynix HMA81GS6JJR8N-VK,
            zaś purepc.pl w testach miało Kingstona na kościach Hynixa: www.purepc.pl/notebooki/recenzja_dell_inspiron_3793_testujemy_uklad_intel_core_i71065g7?page=0,2

Z dostawców pamięci chyba tylko Crucial chwali się, że ma zestaw 2*8GB do tego laptopa:
            eu.crucial.com/eur/en/compatible-upgrade-for/Dell/inspiron-3793#MEMORYFilters
            ale komentarz zdaje się przeczyć temu (choć brak w nim wskazania modelu laptopa).

Z innych dostawców Kingston ma pojedyncze kości 4, 8 i 16GB, ale nic o parowaniu RAM:
            www.kingston.com/pl/memory/search?model=100541&devicetype=3&mfr=DEL&line=Inspiron
            a więcej, szczerze mówiąc, nie chciało mi się już sprawdzać. Musisz zaryzykować i spróbować.
            • romek67 Re: Pytanie o pamięci 19.01.20, 18:16
              Dzięki serdeczne za pomoc. Mam już parę ofert do rozpatrzenia i postaram się coś wybrać. Najtrudniejsze to to, że w tym modelu, żeby dobrać się do pamięci, trzeba cały dół zdjąć, rozkręcając kilkanaście śrub i wyjmując napęd. W poprzednim laptopie mogłem jechać z nim do klienta, odkręcić dwie śrubki i sprawdzić czy działa.
              Jak coś wybiorę, to napiszę co wybrałem i jak działa. Mogłem przy zakupie w sklepie wybrać od razu 16GB pamięci, ale dodatkowe 8Gb kosztuje 350zł !
              • wariant_b Re: Pytanie o pamięci 19.01.20, 21:42
                > BTW: A czy przypadkiem Crucial to nie firma Microna?

Owszem. A Hynix z kolei jest marką Hyundai'a. Dość popularna praktyka w branży.

Ale, licząc w drugą stronę, jeszcze częste jest, że markowy sprzęt jest produktem OEM,
                a jego faktyczny producent (ODM) pozostaje nieznany - tak, jak w laptopie Dell Inspiron.

Masz trochę pecha, bo informacje na temat Inspirona 3793 są dość niespójne -
                w Internecie można znaleźć nawet informację, że powinno w nim działać nie tylko
                2*8GB PC4-2666V, ale również 2*16GB (czyli 32GB, a nie deklarowane max. 16GB).
                Być może sprzedawca będzie miał wiedzę (lub możliwość sprawdzenia) jak były
                obsadzone pamięci w wersji Inspirona z 16 GB.
                • romek67 Re: Pytanie o pamięci 19.01.20, 22:14
                  Pech może też polegać na tym, że jest to chyba "najmłodsze dziecko" Della, na procku i5 10 generacji i w sumie niewiele o nim wiadomo, choćby z tytułu pracy 10gen na innej architekturze czy strukturze. Nowości jak wiadomo są kłopotliwe zanim nie zdobędą jakichś doświadczeń urzyszkodników takich jak ja, którzy zechcą się podzielić swoimi opiniami, o których w dzisiejszych czasach chyba coraz trudniej. Zanim nabyłem drogą kupna ten sprzęt, czytałem dostępne opinie o prockach i stąd taki wybór. zamówiłem już pamiątkę 2G6E1 / SA2-11 i liczę na to, że tak jak napisałeś wyżej są podobne i to zadziała... ry?zyk-fizyk....

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka