Dodaj do ulubionych

^^JAK OBRABIAĆ ZDJĘCIA?^^^POMOCY!!

15.11.04, 23:20
JESTEM LAIKIEM W KWESTII OBRÓBKI ZDJĘC A CHCIAŁABYM SIĘ TEGO NAUCZYĆ. BARDZO
PROSZE O POMOC. PYTANIE:
JAK OBRABIAC ZDJĘCIA, ŻEBY ZROBIĆ Z NICH CZARNO-BIAŁE A POZOSTAWIĆ KOLOROWE
NP.BUTY ?

--
Obserwuj wątek
    • Gość: Jerry Re: ^^JAK OBRABIAĆ ZDJĘCIA?^^^POMOCY!! IP: *.icm.edu.pl / *.icm.edu.pl 15.11.04, 23:55
      Spokojnie. Najlepszy do tego celu jest Photoshop. Niestety najlepiej miec do
      niego gruba knige. Do zrobienia tego czarno-bialego zdjecia z kolorowymi butami
      trzeba bedzie zrobic malowanki. Nadaja sie tez do tego: Corel Photopaint
      (zawiera go Corel Draw i Corel Suite), Paint Shop Pro, ACDSee tez ma taki modul
      i wiele innych programow. Jak juz skombinujesz progs to odezwij sie i zrobimy to
      krok po kroku.
            • Gość: Jerry Re: ^^JAK OBRABIAĆ ZDJĘCIA?^^^POMOCY!! IP: *.icm.edu.pl / *.icm.edu.pl 16.11.04, 13:09
              Oki. Odpusc na razie sobie te infrany jesli masz "szope".

No to do roboty. Zanim zaczniesz przerabiac zdjecie dobrze by bylo troche je
              podrasowac. Otwieramy:
              obrazek(image)/dopasuj(adjustments)/krzywe(curves)/opcje(options) i zaznaczamy:
              znajdz ciemne i jasne kolory(find dark&light colors) zaznaczamy: zapisz jako
              domyslne(save as defaults) i klikamy ok.
              I teraz najprosciej jest potraktowac to zdjecie opcjami auto czyli:
              autopoziomy, autokontrast i autokolor. Nie zawsze, niestety,efekt po czyms takim
              jest zgodny z oczekiwaniami. Wtedy bierzemy sie za poprawki recznie.
              Klikamy ikonke kroplomierza (na pasku po lewej na dole) przytrzymujemy i z
              rozwijanej listy klikamy na ikonke kroplomierza z takim jakby malym celownikiem.
              Na pasku na gorze z rozwijanej listy wybieramy: Wielkosc probki srednia 3x3.
              Teraz przechodzimy na gore na prawo, klikamy palete info klikamy i
              przytrzymujemy ikonke kroplomierza i z rozwijanej listy wybieramy opcje
              wszystkie farby (total ink). Idziemy na sam dol w prawo i w zakladce warstwy
              (layers) klikamy male czarno-biale kolko(utworz nowa warstwe wypelnienia lub
              korekcyjna) i z listy wybieramy prog (threshold).
              Nad warstwa tło powstala nowa warstwa próg, a zdjecie zrobilo sie czarno biale,
              wygladajace troche jak ksero. Ale spoko, to jest przejsciowe. Przesuwamy suwak z
              okna, ktore podczas powstania warstwy, pojawilo sie nam na pulpicie, do samego
              konca w lewo, az znikna wszystkie czarne punkty (moze sie zdarzyc, ze cos tam
              zostanie) i zaczynamy przesuwac z powrotem w prawo obserwujac jednoczesnie ktory
              fragment zdjecia pokaze sie pierwszy. Klikamy ok w oknie progu i tym
              kroplomierzem z celownikiem zaznaczamy ten fragment - powinno sie tam pojawic
              male koleczko-celownik. Mamy w tym momencie zaznaczone cienie. Klikamy teraz na
              warstwie próg (na miniaturce warstwy) aby ponownie wywolac okno dialogowe i tym
              razem przesuwamy suwak do konca w prawo az znikna wszystkie biale punkty.
              Przesuwamy suwak z powrotem patrzac jednoczesnie ktory fragment pokaze sie
              pierwszy. Klikamy ok i zaznaczamy ten fragment kroplomierzem. Mamy zaznaczone
              swiatla w zdjeciu. Warstwa próg nie jest juz nam potrzebna, usuwamy ja
              przeciagajac na sam dol do kosza. Teraz znowu klikamy bialo czarne kolko i z
              listy wybieramy: krzywe(curves) i klikamy ikonke czarnego kroplomierza
              ustawiajacego cienie (pierwszy z lewej) i klikamy wczesniej zaznaczony przez nas
              punkt na zdjeciu odpowiadajacy za cienie. Zdjecie powinno sie troche zmienic.
              Klikamy teraz bialy kroplomierz ustawiajacy swiatla (pirwszy z prawej) i
              analogicznie, klikamy wczesniej przez nas zaznaczony punkt odpowiadajacy
              swiatlom. Mozna jeszcze w ten sam sposob ustawic polcienie lecz nie zawsze to
              robie bo jesli sie nie znajdzie w miare idealnie szarego odcienia do
              sprobkowania to kolorystyka zdjecia moze mocno "odjechac". Do roboty. Klikamy
              srodkowy kroplomierz w oknie dialogowym krzywych i jednoczesnie obserwujac
              wskazania palety info i szukamy na zdjeciu punktu neutralnie szary w ktorym
              odczyt bedzie wynosil 128. Jesli sie taki nie znajdzie mozna to sobie odpuscic,
              a jesli calkiem porąbiemy kolorystyke klikajac nie tam gdzie trzeba mozna
              wszystko wyzerowac wciskajac alt i jednoczesnie klikajac anuluj. Mozna tez
              troche rozjasnic albo przyciemnic polcienie klikajac sam srodek krzywej na
              wykresie i przeciagajac go troche do gory - rozjasnimy w ten sposob zdjecie lub,
              oczywiscie w dol - przyciemniajac je. Klikamy ok i ogladamy efekty. Jesli nie
              bardzo nam sie podobaja mozna zmniejszyc krycie warstwy krzywe, suwakiem -
              krycie. Jesli jest ok to usuwamy znaczniki kroplomierza najezdzajac na nie i
              klikajac prawym przyciskiem myszki wybieramy z listy - usun. Przechodzimy teraz
              do menu: warstwa/splaszcz obrazek. I po tym poleceniu w zakladce warstwy powinna
              zostac tylko warstwa tło.
              Mozna teraz pousuwac rozne artefakty za pomoca pedzla korygujacego (ikonka
              plasterka) lub stempla (ikonka pieczatki).
              Dobra. Wezmy sie teraz za to usuwanie koloru ze zdjecia.
              Ten patent z czarno-bialym dzieckiem w czerwonej czapce mozemy zrobic na dwa
              sposoby (oczywiscie tych sposobow pewnie jest wiecej ale skupimy sie na dwoch).
              Pierwszy, najprostszy polega wybraniu pedzelka (skrot klawiaturowy B) wybraniu w
              pasku na gorze, trybu kolor, wybraniu czarnego koloru i malowaniu nim po
              miejscach ktore maja zostac czarno-biale omijajac te ktore maja byc kolorowe.
              Szybko i skutecznie.
              Drugi sposob polega najpierw na zmienie zdjecia na czarno-biale a potem na
              odtworzeniu tego co bylo wczesniej kolorowe.
              Robimy to tak:
              Obrazek/dopasuj/mieszanie kanalow i tutaj zaznaczamy opcje -
              monochromatycznie, na samym dole okna dialogowego. I teraz majstrujac suwakami
              kolorow, dopasowujemy sobie wyglad zdjecia do takiego jaki sie nam najbardziej
              podoba. Klikamy ok i mamy czarno-biale zdjecie. Teraz musimy odtworzyc kolor
              szczegolu ktory sobie wybralismy wczesniej (np. czapki dziecka). Przechodzimy do
              zakladki historia, zjezdzamy na sam dol, i klikamy male, puste, kwadratowe
              okienko, w przedostatniej pozycji. Powinna sie w nim pojawic ikonka pedzelka z
              łukowato wygiętą strzalką. Oznacza to, ze pedzel historii bedzie odtwarzal stan
              zdjecia sprzed zamiany go na czarno-biale. Przechodzimy na boczny pasek i
              wybieramy z niego pedzel historii (history brush)(skrot klw. Y) ustawiamy na -
              zwykly (normal) i malujemy po tej czapeczce odtwarzajac jej kolor.
              Oczywiscie nic nie stoi na przeszkodzie aby zamiast odtwarzania koloru
              oryginalnego, zmienic na jaki sie chce, malujac czapke zwyklym pedzlem w trybie
              kolor, wybranym przez siebie jakims innym kolorem.
              No to tyle na poczatek. Milej zabawy.
              • Gość: kasia0441 HDR???? IP: *.internetia.net.pl 12.04.15, 10:27
                Witam.
                Widzę podobny temat więc jeśli ktoś byłby w stanie troszkę przybliżyć mi temat HDR W FOTOGRAFII WNĘTRZ to będę wdzięczna.
                Raczkuję z fotografią wnętrz. Dostałam szansę na zdjęcia w Hotelu.Jak się okazało jest to ciężki kawał chleba. Samo kadrowanie nie sprawia mi problemu,zdjęcia są takie jakie powinny być pod względem "zawartości". Moim problemem jest "wybuch bomby atomowej za oknami". Znalazłam program do obróbki zdjęć MACHINERY( na razie nie mogę sobie pozwolić na drogie profesjonalne programy),wydaje mi się że jest to dość fajny program.
                Postępuję zgodnie z założeniem.Mam kilka zdjęć tego samego kadru o różnych przesłonach.Po połączeniu ich programem zdjęcie i tak nie oddaje uroku pokoju,po obróbce złożonego już zdjęcia nadal mam naświetlone okno.
                Wiem,że nie ma złotego środka,ale może ktoś mi pomoże jak uniknać tej pioruńskiej BOMBY?
                Naprawdę będę bardzo wdzięczna.
                Pozdrawiam wszystkich ;-)
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka