Dodaj do ulubionych

Jaka plyta główna pod " Pentium"?

17.08.05, 09:38
Mam zamiar złożyc po raz pierwszy własnorecznie komputer. Mam wątpliwosci co
do płyty głównej. Może mi podpowiecie, jaka będzie najlepsza z możliwoscią
dalszej rozbudowy. Jezeli znacie ceny też będę wdziedzny
  • amon-ra 17.08.05, 10:40
    Najważniejszym elementem w układance jesteś Ty sam - musisz okreslić, do jakich zastosowań komputer ma być przeznaczony; płyt pod Pentium jest bardzo dużo, bo i samych rodzajów tego procesora jest sporo ;)

--
    Pozdrawiam serdecznie, AmonRa.
    kontakt: amon-ra(at)gazeta(kropka)pl

Myśl przewodnia: zanim zapytasz - poGoogluj ;)
  • user0001 17.08.05, 10:47
    Zastanów się, czy na pewno chcesz płytę dającą duże możliwości rozbudowy.

Sam składałem swoje komputery (za wyjątkiem ostatniego, ale to dłuższa
    historia), sam też określam co w nich znajdzie się. Nie zdażyła mi się jeszcze
    naprawdę poważna modyfikacja (najpoważniejsza była wymiana karty graficznej w
    ubiegłym tygodniu; dołożenie pamięci, karty rozszerzeń czy dysku to stosunkowo
    małe modyfikacje).

Co to ma być za komputer? Do grania czy do prac biurowych. Jeśli ma to być
    komputer to grania, to czy założysz do niego docelową kartę graficzną, czy tylko
    tymczasowe rozwiązanie a porządna karta gdy uzbierasz pieniądze? Jeśli wsadzasz
    tam docelową kartę, to nie musisz przejmować się złączem dla grafiki. Gdy za 1,5
    - 2 lata będziesz chciał zmieniać sprzęt, wejdą nowe gniazda procesorów i czeka
    Ciebie wymiana płyty. Jeśli to tylko tymczasowa karta to płyta musi mieć gniazdo
    PCI Express x16. Inaczej może się okazać, że za pół roku nie kupisz już karty "z
    wyższej półki" do tego komputera.

Dodanie dysku do kolejna typowa rozbudowa. Jeśli obecnie masz dysk IDE który
    przekładasz do nowego kompa, to płyta musi mieć co najmniej 2 gniazda SATA,
    jeśli kupujesz nowy dysk do tego komputera, to 4 gniazda SATA (aby było miejsce
    na dołożenie dysku, oraz na kieszeń gdy kolega przyniesie filmy).

Dołożenie pamięci jest powszechną praktyką. Zwróć uwagę ile gniazd pamięci ma
    płyta, jeśli płyta obsługuje dual channel, to dwa gniazda zajmie pamięć włożona
    na początek, dwa kolejne konieczne są do dołożenia pamięci. Sprawdź czy płyta
    obsłuży cztery kości w trybie dual channel, czy pozwala aby w dwóch gniazdach
    był jeden typ kości, a w pozostałych dwóch inny typ.

Wymiana procesora nie przejmuj się. W praktyce procesor wymienia się tylko wtedy
    gdy ulegnie uszkodzeniu.
  • Gość: ja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.08.05, 11:08
    pod Pentium polecam płytę opartą na 430FX
    tylko po co ci taki staruszek?
    toż to technologia z połowy lat 90-tych...
  • wanad31 17.08.05, 11:12
    Dlaczego Pentium nazywasz staruszkiem? To jaki Twoim zdaniem jest lepszy?
    Komputer chcę złożyć synowi do gier. Ten który posiadam mnie w zupełnosci
    wystarczy
  • amon-ra 17.08.05, 11:40
    Przez lata powstawały różne wersje procesora Pentium - Twój przedmówca najprawdopodobniej zbyt dosłownie potraktował mały błąd logiczny, który pojawił się w Toim pierwszym poście, a którego istnienie próbowałem delikatnie wyperswadować w poprzedniej wypowiedzi.

Obecnie obowiązującą wersją tej jednostki jest Pentium 4 (w podstawce Socket478 i nowszej LGA775), ale jego wciąż dość wysoka cena odstrasza potencjalnych klientów, kierując ich raczej w stronę mniej wydajnych, ale tańszych procesorów Celeron (tutaj polecam wersję D, zbudowaną na rdzeniu wykonanym w technologii Prescott, mającą 256 KB pamięci L2). Ceny procesorów Pentium 4 sa oczywiście zależne od możliwości danego modelu (tutaj przykładowy P4 taktowany zegarem o częstotliwości 2,80 GHz, na szynie FSB 800 MHz, 1 MB pamięci L2, rdzeń Prescott; tutaj natomiast droższa wersja o zegarze 3,20 GHz). Podane ceny są dość orientacyjne i nie polecam zbytnio się nimi sugerować, tworzą jednak dość dobry obraz rzeczywistości marketingu informatycznego.

--
    Pozdrawiam serdecznie, AmonRa.
    kontakt: amon-ra(at)gazeta(kropka)pl

Myśl przewodnia: zanim zapytasz - poGoogluj ;)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka