Dodaj do ulubionych

Jak zmiejszyć zużycie ramu win xp

IP: *.orange.pl 25.08.06, 21:13
mam nowy komp 512 ramu a sam xp bieże 300-320
z operą 330-350
podobna mozna zrobić tak żeby zużywał 40-50
czy to przyspieszy komputer
  • Gość: kris IP: *.sylwex.pl / *.sylwex.pl 25.08.06, 21:28
    owszem, można:) u mnie tak jest...
    tzn. 40-50 mb ramu to bezposrednio po uruchomieniu kompa, ale np. gdy odpalę operę, bitcometa i winampa to mam może 100 mb - tak więc nie jest źle..
    Trzeba powyłączac wszystkie niepotrzebne usługi - jesli np. nie korzystasz z sieci lokalnej - w sensie nie wchodzisz na inne komputery w sieci i nie udostepniasz im katalogów to spokojnie można wyłączyć usługi Serwer, Stacja robocza, Przeglądarka komputera.
    Wszystko zależy z czego się korzysta:
    Ja mam włączone tylko kilka usług:
    -Dziennik zdarzen
    - Instrumentacja zarzadzania
    - Menedzer dyskow logicznych
    - PlugnPlay
    - Połaczenia sieciowe
    - Kreator sieci WIFI
    - Zdalne wywowałnie procedur RPC
    - Telefonia
    i chyba tyle (teraz akurat jestem na W2000 )

• Gość: ja IP: *.orange.pl 25.08.06, 21:49
    fundamentalne pytanie brzmi: jak to wylączyć
    i czy to nie preszkadza w nowmalnym włączaniu programó2w
    np jak nie kożystam na cozień z wifi bo mam karte gprs/edge

a ram sie zużywa bosie utlenia szybciej
  • Gość: kris IP: *.sylwex.pl / *.sylwex.pl 26.08.06, 12:15
    Wyłacza się tak: Panel Sterowania > Narzędzia administracyjne > Usługi - ale trzeba uważać:) jak usuniesz za dużo komputer może nie wstać...
  • Gość: uid IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.08.06, 21:30
    może chodzić do końca świata i jeden dzień służej - teoretycznie
  • Gość: kris IP: *.sylwex.pl / *.sylwex.pl 26.08.06, 12:17
    ram się zużywa..oczywiscie może nie fizycznie, ale istnieje pojęcie "wycieku pamięci" w windows - leak memory czy coś takiego, polega to na tym, że nawet jeśli windows będzie włączony i nic nie będzie robił..to dostępnej pamięci ram będzie powoli i tak ubywało...pomaga reset:)
  • strange_one 26.08.06, 00:18
    z ciekawosci sprawdzielm i pozera mi prawie polowe ramu, ktoś poradzi ?
  • Gość: ja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.08.06, 01:15
    ta...
    bez zapory, antywirusa...
    czysty hardcore...
    pewnie co tydzień wgrywasz obraz systemu od nowa...
    to nie lepiej używać linuksa live?
  • Gość: P IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 30.08.06, 04:19
    Pytanie jest zabawne a odpowiedzi nadazaja za ta smiesznoscia.Wylacz
    komputer;zuzycie pamieci zero (jakis dowcipnis dowodzi o fizycznym zuzyciu czy
    wycieku pamieci )usunac wszystkie programy ,pozamykac wiekszosc serwisow
    systemowych,nie dotykac klawiatury i myszki i przekazac na forum radosna wiesc
    ze zmniejszono zuzycie pamieci.Wszystkie polepszacze ,kontrolery,ulepszacze i
    caly ten nic nie warty kram pozera najwiecej pamieci.Cos za cos;jesli nie stac
    Cie na 2GB pamieci pomysl jakie programy angazuja jej najwiecej i czy sa one
    potrzebne.
  • Gość: Kokeeno IP: *.crowley.pl 30.08.06, 07:33
    I cztery giga potrafi być mało, jak się zapuści krosskompilację dużego projektu
    przez gcc... Ale masz rację, trzeba wiedzieć do czego używać kompa - albo
    kolorowy interfejs xp, albo luna wyłączona, ale za to sporo wolnego miejca w
    RAMie... Wodotryski kosztują, dodatkowe funkcje też.
  • Gość: kris IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.08.06, 07:45
    skoro uważasz mnie za dowcipnisia, który pisze o "wycieku pamięci" to proszę, poczytaj sobie co jest powodem:
    pl.wikipedia.org/wiki/Wyciek_pamięci
    Tak więc wystarczy troche nieelegancko napisać program czy bibliotekę i już mamy problem wycieku pamięci. A ile takiego wadliwego kodu znajduje się w Windows czy po prostu w codziennie używanych programach? Tego nawet ich autorzy nie wiedzą... :)
  • Gość: kris IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.08.06, 07:34
    Usługa antyvira była w tym momencie wyłączona - ale sam AVG nie zużywa dużo zasobów, firewalla nie potrzebuje - nie mam otwartych portów, jestem za NAT-em.
    System działa już więcej niż pół roku.
    Jestem świadomym użytkownikiem, regularnie czyszczę system z ew. śmieci czy trojanów. Nie używam IE, OE, więc nie mam problemu:)
    Na drugiej partycji mam w Windows 2000 - i muszę przyznać, że jednak obsługa pamięci w xp jest lepiej zorganizowana (win2000 też jest odpowiednio przycięty).
    Aha, zamieniłem ntldr i ntdetect z W2k3 - lepiej chodzi:)
    Do tego minlogon z xp embedded zamiast standardowego winlogon - dużo szybszy start systemu i zżera mniej zasobów.
    Komputer na którym to chodzi to..... Pentium III-500 Mhz, 128 MB RAM - i działa wyśmienicie.
    Ja po prostu jestem pasjonatem systemów operacyjnych i ich "customizacji".
    Tak więc, można używać windows xp na słabym sprzęcie - dzięki temu uzyskujemy większą stabilność systemu, aniżeli przy Win98 czy WinMe.
    Linuxa też używam, a wkrótce rozpoczynam testy OS/2.

• Gość: ja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.08.06, 09:21
    a nie szkoda ci czasu na to optymalizowanie?

bo ja wolałbym już wydać 50 zł na procesor ok. 900-1000MHz i 70 zł na 256MB RAMu (2x128MB SDRAM) i ew. 50 zł na płytę główną niż godzinami dopieszczać system...

zwłaszcza, że przy tym sprzecie masz co najwyżej kontroler ATA66, a zapewne jest ATA33 i jeśli masz stary dysk to jego wydajność jest beznadziejna - przed chwilą skończyłem naprawiać znajomej komputer: C400, 192MB, 4GB/ATA33, WinME - szybkość dysku, mierzona Sandrą, to ok. 4-4,2 MB/s, w moim nie najnowszym już, 3 letnim dysku (WD1200JB) wydajność jest na poziomie 37-39MB/s, o czasie dostępu też nie ma co pisać
  • Gość: kris IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.08.06, 14:57
    czy nie szkoda czasu na optymalizowanie, biorac pod uwage ze czesci sa tanie? owszem tanie......ale od dluzszego czasu moj komputer jest modernizowany z różnych części z "demobilu" więc mam jeszcze taniej bo za darmo:)
  • Gość: p123 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.08.06, 12:25
    A ja mam pytanko, gdzie można się tego wszystiego nauczyć? :) Są jakieś artykuły
    w necie, opisujące poszczególn usługi, by po ich lekturze wiedzieć, co wyłączyć,
    wymienić, zostawić etc.? :)
  • Gość: ja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.08.06, 13:55
    są, trzeba użyć google i poszukać :)

naprawdę nie szkoda ci swojego czasu?
    poswięcisz na to dziesiątki godzin i zdobedziesz praktycznie bezużyteczną wiedzę (co najwyżej zaszpanujesz wśród kolegów, bo u kolezanek już nie)

IMHO zamiast dłubać w komputerze lepiej wydać kasę na dodatkowy RAM, zwłaszcza, że dziś jest on naprawdę tani (nie to co kilkanaście lat temu)
  • Gość: kris IP: *.sylwex.pl 30.08.06, 15:53
    Co do nauki optymalizacji systemu i róznych na ten temat informacji, polecam forum na www.msfn.org - tyle, że po angielsku.
    Po polsku - dużo mniejsze forum www.explode.pl

• Gość: kapsel IP: *.lechtermann.net 30.08.06, 15:05
    Gość portalu: ja napisał(a):

> ta...
    > bez zapory, antywirusa...
    > czysty hardcore...

Sam jesteś hardcore. Jak lubisz sobie zaśmiecać system takimi programami to
    proszę bardzo. Ja na xp od lat nie mam żandego antywirusa a zapora jedynie ta co
    wbudowana w system i wirusa na oczy nie widziałem. Ciekawe dlaczego, co? Mógłbym
    anpisać, ale po co, lepiej używaj linuksa live. [czesc]
  • Gość: gość IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.09.06, 19:02
    XP u mnie wraz z zaporą, antywirusem orak kilkoma róznymi innymi programami (mało pamięciożernymi ale zawsze...) bez powyłączanych usług (czyli nie odchudzany) zajmuje 240-250MB RAMu
    obciązenie procesora (1800MHz) przy korzystaniu z internetu sporadycznie dochodzi do 60% (przy najbardziej udziwnionych stronach) zwykle jest poniżej 20% - czyli mocny procesor nie jest niezbędny, wystarczy 500MHz, a od 1GHz już róznicy prawie nie widać...

Fedora Core zainstalowana z domyślnymi ustawieniami wraz z GNOME zajmuje <90MB, a z uruchomionym Firefoksem <110MB, więc odchudzenie Windowsa do 40-50MB wyczynem samym w sobie nie jest

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka