Dodaj do ulubionych

Pomóżcie schudnąć

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.08.05, 11:43
Hej, mam 32 lata 185 cm wzrostu i ważę 105 kg. Nie wyglądam najgorzej ale mam
spory brzuszek i tzw. oponkę i sporą pupe. Chcę schudnąć i jednocześnie
nabrać trochę masy mięśniowej. Od dwóch miesięcy ćwicze na siłowni ale
schudłem tylko 2 kg i coś tych mięśni nie widać a wcale się tam nie obijam
ićwiczenia wykonuję poprawnie. jak poprawić sylwetkę ischudnąć jakieś 19 kg?
jest szansa? Pomóżcie proszę. dzieki za wszystkie sprawdzone rady.
Edytor zaawansowany
  • Gość: iva26 IP: *.netpark.pl / *.netpark.pl 29.08.05, 17:59
    witam!przeczytalam twoj list i masz problem,ale uwierz mi to pikus!!!!!!!!!sama
    kiedys mialam duza nadwage,cwiczenia-katowanie sie na silowni,moje nastawienie
    bylo jedno;"musze schudnac",tylko ze musi to na rusi....tez dlugo nie drgnela
    mi waga,zamiast cieszyc sie to ja nie widzac ze od razu leca mi kilogramy po
    cwiczeniach bylam wyczerpana i.......glodna!postanowilam zmienic nastawienie w
    glowie czyli przestalam sie tak bardzo przejmowac,skupilam sie na codziennych
    sprawach oczywiscie nie zaprzestalam silowni ale juz raz w tygodniu,bo
    wprowadzilam raz w tyg.jeszcze do tego saune 30min.uwierz-rewelacja!po wyjsciu
    czulam sie leciutka.do tego jeszcze codziennie moj ostatni posilek byl i jest
    do dzis ok.godz.18 bo zoladek cienko juz trawi a wszystko zjedzone po 21.tuczy
    podwojnie-wbilam sobie to i nawyki wyrobily sie same.to ze chudne bardziej
    widzialam po ubraniach i w oczach kolezanek,zaczelam sie lepiej czuc,czesciej
    wychodzic i usmiechac.waga wskazywala mniej po trzech miesiacach,bledem jest
    czeste wazenie sie bo organizm musi miec czas zeby sie przestawic i "ruszyc"tak
    naprawde dopiero po pol roku stwierdzilam ze waze nie 88kg tylko 65kg przy
    wzroscie 170cm-super!!!roz.38/40 z 44/46.juz nie chodze na silownie ale duzo
    robi rower no i uwielbiam wode!na zime zawsze sie przybiera ale nie daj sie
    zwariowac kg.wiecej ruchu i nie obiadac sie na noc-najgorszy 1tydzien potem z
    gorki!!!jak tyje to mysle o tym czego dokonalam i wszystko jest proste ide do
    sauny pije duzo wody i brzuszek znika.najpirw musisz schudnac dopiero przez
    silownie twoja zwiotczala tkanka nabierze miesni.cwicz nie rezygnuj smaruj sie
    tzn.brzuch,pupe,czyms ujedrniajacym kilka razy w tyg.np.po silowni lub saunie-
    cialu trzeba troche pomoc.ja probowalam wszystkiego i oprocz balsamu
    ujedrniajacego z nivea rewelacja jest zel z oriflame z alg w zielonej tubie
    ok.38zl.ale wydajna super napina skore!zawsze mozesz poprosic zeby ci to kupila
    zona ,nie ma sie czego wstydzic.zycze powodzenia-napewno sie uda!iva26@-
    wizazysta-stylista.
  • Gość: Nowy IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.08.05, 10:15
    Dzięki. Podniosłaś mnie na duchu. zastosuję się do Twych rad napewno.
  • 12.09.13, 20:20
    odchudzałam się od czasów liceum.
    i zawsze wracałam do około 95 kilo (przy wzroście 160cm!).
    1,5 roku temu mi się udało, mam nadzieję, że raz na zawsze, na razie nie wraca.
    Zaryzykowałam z kuracją Weight b gone.
    Strasznie się bałam, ale moja koleżanka używała i schudła 20 kilo, więc spróbowałam.
    Teraz waże 68 kilo i to tak sie trzyma od 1,3 roku.
    Jedyne co teraz robię to joga 2 razy w tygodniu, czasem raz.
    :o)
  • Gość: gość IP: *.dynamic.chello.pl 27.06.14, 07:19
    hej, mogłabys się podzieliś swoimi doswiadczeniami z weight b gone na prov, proszę o kontakt abstrakcja292@wp.pl
  • Gość: kinga IP: *.dynamic.chello.pl 08.11.14, 23:30
    hej
    podaję adres mailowy do sprawdzonego sprzedawcy tych tabletek (Weight b gone).
    Schudłam ponad 25 kilo prawie 2 lata temu.
    Poleciłam tez koleżance, ona schudła mniej, ale tyle chciała
    Kilka miesięcy temu adres był jeszcze aktualny
    jakub.brzoska@poczta.pl
  • Gość: Iza IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.11.14, 18:55
    Hej dziewczyny przestancie sie katować tabletkami przecież to chemia same syntetyki .Ja sama na sobie próbowałam różnych diet i tabletek po dietach efekt jojo a po tabletkach problemy z nerkami i watrobą . Moja kolezanka która jest trenerem personalnym w Czechach poznała czeskiego lekarza który zdradził jej jak schudnac i jak utrzymac wagę jest to banalnie proste ja sama schudłam 12 kg w ciagu 3 miesiecy i odchudziłam całą rodzinkę !!!! Bez efektu jojo !!! wagę trzymam cały czas taką jaka powinna być .Pozdrawiam Wszystkie dziewczyny!!!
  • 21.08.13, 14:09
    Ja ważyłem 105kg ale przy wzroście 173cm :) obecnie ważę 78kg.
    Jak schudłem? Wprowadziłem dietę opartą na zdrowych produktach + odżywka białkowa. Całość dobowa posiłków do 1200kcal + picie przynajmniej 2 litrów wody.

Do tego dołączyłem sport - bieganie + rower w zależności od samopoczucia. Okres w jakim schudłem to 4 miesiące i waga się trzyma.

Co do siłowni to spoko ale musisz dołączyć jakiś wysiłek aerobowy jak chcesz schudnąć inaczej nie zrzucisz tłuszczu. Idzie jesień więc dołącz jakieś ćwiczenia na orbitreku - około 40min dziennie.
    Gość portalu: Nowy napisał(a):

> Hej, mam 32 lata 185 cm wzrostu i ważę 105 kg. Nie wyglądam najgorzej ale mam
    > spory brzuszek i tzw. oponkę i sporą pupe. Chcę schudnąć i jednocześnie
    > nabrać trochę masy mięśniowej. Od dwóch miesięcy ćwicze na siłowni ale
    > schudłem tylko 2 kg i coś tych mięśni nie widać a wcale się tam nie obijam
    > ićwiczenia wykonuję poprawnie. jak poprawić sylwetkę ischudnąć jakieś 19 kg?
    > jest szansa? Pomóżcie proszę. dzieki za wszystkie sprawdzone rady.
  • Gość: gość IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.08.13, 16:34
    mój system odchudzania obejmuje ruch - bieganie i spacery, a także dietę, wypracowaną poprzez obserwację własnego organizmu. wyrzuciłam z jadłospisu cukier, nie jem chleba, piję dużo wody (ostatnio spotkałam nową ustroniankę z potasem), słodycze tylko od czasu do czasu. myślę, że kluczem jest systematyczność i determinacja.
  • 26.08.13, 21:09
    Miesnie slabo rosna przy deficycie kalorycznym. Z kolei bez deficytu nie schudniesz. Przy takiej wadze istotniejsze jest obnizenie wagi probujac nie dopuscic do utraty juz posiadanych miesni niz zabawa w produkowanie Pudziana #2.

I wybij sobie z glowy bieganie czy skakanie przy duzej nadwadze. Ilosc urazow u biegaczy jest proporcjonalna do wagi, a z rozwalonymi kolanami czy planar fascitis (uszkodzenie sciegnistej "blony" pod stopa) to niewiele bedziesz mog zrobic. Rower, wioslarka, orbiterek, plywanie.
    I cwiczenia silowe na zachowanie miesni.

Plus dieta -500kcal.
  • Gość: marela19 IP: *.centertel.pl 29.08.13, 02:18
    Nie wiem, co Tobie pomoże, ale mogę napisać, co mi pomogło. Przez kilkanaście tygodni byłam na Diecie1, piłam koktajle proteinowe, wyrzuciłam z diety: słodycze, cukier, fastfoody, ograniczyłam pieczywo (tylko jem ciemne), przestałam jeść późne kolacje, zmniejszyłam ilość zjadanego posiłku - przyszło mi to dosyć łatwo, bo koktajle odchudzające świetnie zmniejszają odczuwanie apetytu. Zaczęłam pić więcej wody - ok. 2 litrów dziennie. Schudłam 16 kilo. By schudnąć, musiałam być jak widzisz na specjalnym programie odchudzającym, ale ja nie jestem osobą, która ma silną wolę. Może Tobie uda się schudnąć samemu, bez żadnych "sojuszników" w trzymaniu diety. Pozdrawiam i życzę wytrwałości w odchudzaniu!
  • Gość: Marek IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.11.13, 11:34
    Tu znajdziesz podstawowe informacje www.lifestyle.pieniadz.pl/Zrzucanie,nadwagi,wcale,nie,musi,byc,trudne,1-23307-1.html jak zabrac sie do zrzucania wagi.
  • Gość: Wojtek IP: *.nplay.net.pl 09.11.13, 10:14
    Witam
    Zajrzyj tutaj
    www.7mt.prv.pl
    Jesli beda pytania to prosze o kontakt
    exodus24@op.pl
  • Gość: Gość IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.11.13, 12:02
    Tutaj coś znalazłem i myśle, że pomoże. Tam ktoś napisał, że warto bo może warto. Niby tylko sie płaci złotówkę ale nie korzystałem z tego. Spróbuuj...

www.10-sposobow-by-schudnac.osobie.net /
  • 17.11.13, 06:56
    Witam Cie
    Wejdz na strone www.7minpolska.com/?id=exodus24
    Jest to strona gdzie znajduje sie plan treningowy opracowany przez mistrza swiata w kulturystyce. Autorzy daja 100% gwarancji. Co to oznacza? Mozesz korzystac z portalu przez 30 dni za darmo. Jesli uznasz, ze to nie dla Ciebie dostaniesz zwrot calej kwoty. Koszt raptem 30zl placac co miesiac. Gdy wybierzesz roczna oplate masz 7 miesiecy gratis.

• 17.11.13, 07:19

> Wejdz na strone www.7minpolska.com/?id=exodus24
    > Jest to strona gdzie znajduje sie plan treningowy opracowany przez mistrza swia
    > ta w kulturystyce. Autorzy daja 100% gwarancji. Co to oznacza? Mozesz korzystac
    > z portalu przez 30 dni za darmo. Jesli uznasz, ze to nie dla Ciebie dostaniesz
    > zwrot calej kwoty. Koszt raptem 30zl placac co miesiac. Gdy wybierzesz roczna
    > oplate masz 7 miesiecy gratis.
    >

Jak można propagować takie bzdury i głupotę jak powyżej..????
    7 minut to nawet rozgrzewka jest za krótka.
    Schudnąć pomoże częste spożywanie małych i małokalorycznych posiłków oraz marszobieg lub rower przez 1-2 godziny (nie krócej) 4 razy w tygodniu w tempie utrzymującym tętno serca w zakresie spalania - info internet.
    Ani siłownia ani żadne "cudowne" programy treningowe nie pomogą spalić więcej jak 1-3 kg.
  • 19.11.13, 04:43
    Zasadnicza czesc trwa ok 10 min plus oczywiscie rozgrzewka tez ok 10 min. Mnie osobiscie trening zajmuje ok 30 min i jest to wystwrczajacy czas.
  • 17.11.13, 18:54
    Polecam konsultacje w klubie do którego sama chodzę i dzięki któremu nauczyłam się zdrowo odchudzać i dbać o siebie jak o najcenniejszy skarb. Tam Ci dobiorą dietę i treningi jak również pomogą w regeneracji zmęczonych mięśni.
    Polecam:)
    tuanclub.pl/
    Zapraszam na mojego bloga gdzie możesz poczytać o moich zmaganiach z kg
    mojeodchudzaniewtuanie.blogspot.com/
  • 14.07.14, 13:05
    Dieta Dieta i jeszcze raz dieta, same ćwiczenia nie pomogą jeśli je sie tzn "śmieciowo"
  • 15.07.14, 09:34
    Punkt 1. Dieta, ale nie mam tutaj na myśli jakiejś konkretnej, drakońskiej diety. Bardziej stopniowa zmiana nawyków żywieniowych. Najpierw zrezygnuj ze słodzenia kawy, herbaty, potem słodyczy. Zmiany muszą być stopniowe.

Punkt 2. Sport. Nie musisz trenować do omdlenia. Wystarczy regularność i wystarczająca długość treningu. Nie mogą być krótsze niż 30 min. Zacznij od truchtu, stopniowo zwiększaj intensywność. Albo rowerek, godzinka podziwiania ładnych widoków a kalorie same się palą :)

--
    buty do piłki nożnej
  • 09.11.14, 12:26
    Najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych, które są opisane tu:
    patrisyastyle.blogspot.com/2014/11/jak-zdrowo-schudnac-zmieniajac-nawyki.html
    patrisyastyle.blogspot.com/2014/10/jak-zdrowo-schudnac-zmieniajac-nawyki_56.html
    patrisyastyle.blogspot.com/2014/10/jak-zdrowo-schudnac-zmieniajac-nawyki.html

Pozatym obowiązkowo trening siłowy i trening interwałowy
  • 12.11.14, 16:19
    opiszesz jakiś konkretny trening intwerwałowy?
  • 19.11.14, 19:20
    Ja z reguły biegam w tabacie : 5 minut rozgrzewki (trucht), 20 sekund bieg na maxa (ja około 14 km/h), 10 sekund truchtu - powtarzam aż dojdę do 20 minut, potem na końcu trucht 5 minut w ramach - tak samo można robić tylko zamiast biegu na maxa można maszerować - chodzi o to, żeby przyspieszyć metabolizm, a interwały robią to najlepiej, czasem mi się zdarzy w domu, kiedy nie ma pogody wykonywać różne intensywne ćwiczenia (pajace, pajace na skos, przeskoki, burpees, bieg w miejscu, mountain climbers itp)w tabacie na takiej samej zasadzie jak bieg, na początek jeśli lubisz ćwiczyć z filmikiem to mogę polecić ćwiczenia fitness blender - hiit.
  • 26.11.14, 19:18
    polecam skorzystanie z profesjonalnych porad na stronie g-supplements.pl/
  • 07.12.16, 17:43
    Dietetyk?
    Polecam serdecznie niesamowicie kompetentną osobę - Panią Kasię z Instytutu Idea Fit&Spa w Poznaniu (Kobylepole)
    www.instytutideafitspa.pl/oferta/trening-dieta-stretching.html
  • 08.12.16, 23:09
    To ja Ci. podam moją ścieżkę jaką przed 3 laty zgubiłem 18 kg tez ze 105 w 6m-cy i to co bym zmienił mając doświadczenie dodatkowej aktywności jaką teraz prowadzę.
    Na początek musi być duży deficyt kaloryczny i ćwiczenia aerobowe dla nabrania wydolności (u mnie był rower bo ten wysiłek bardzo dobrze akceptowałem psychicznie). Cudów nie ma = wszelkie cukry proste/przekąski + 30-40% posiłków do wyrzucenia + czerwona herbatka i najlepiej spać przed 22, teraz bym jeszcze mocniej poszedł w więcej białka w diecie ale też bez przesady. Generalnie im mniej przetworzone tym lepiej (jaja, twaróg, drób). Naturalny i zdrowy spadek wagi to 3-4kg/mc, jak już z 10-12 zrzucisz to przy średniej aktywności możesz śmiało wchodzić w interwały i ćwiczenia siłowe - wtedy jest już "z górki" , mnie świetnie sprawdziły się zajęcia fitness power pump, naprawdę dają niezły wycisk i wpływają na całą sylwetkę z uwagi na ćwiczenia wielostawowe z wieloma powtórzeniami. Dołożyłem nimi dodatkowe kilogramy na minus ale przed wszystkim nieco mięśni, aktualnie jestem na etapie utrzymywania 85kg + zwiększania wydolności/siły. Pozdrawiam
  • Gość: TrenerkaPersonalna IP: 80.54.75.* 11.12.16, 23:27
    Hejka Spokojnie jest szansa wszystko siedzi w naszych głowach jak ćwiczysz na siłowni to bardzo dobrze zależy tez co jesz poza siłownia, mięśnie trzeba tez dobrze odżywiać dac im czas na regeneracje zależy tez jak intensywnie Ćwiczysz Polecam Fitnes i Odżywianie dobre faswoody i kebaby pizza nie jemy i nic z tym wiązane dobre jest to ale nie zdrowe jeśli ćwiczysz możesz tez wziąć spalacz tkanki tłuszczowej szybciej schudniesz ja biore to Tekst linka
  • 05.01.17, 16:12
    Polecam zajęcia wykładowo-warsztatowe we Wrocławiu, 4 lutego 2017: "Asertywność żywieniowa, czyli jak radzić sobie z pokusami i zmotywować się do zmiany nawyków?"

To tytuł warsztatu z Olgą Rymkiewicz - psychologiem, psychoterapeutą, psychodietetykiem i trenerem, która dostarczy uczestnikom rozwiązań jak skutecznie radzić sobie z pokusami i podpowie w jaki sposób odszukać motywację, by zmienić destrukcyjne nawyki i zastąpić je nowymi, korzystnymi przyzwyczajeniami.

Więcej info:
    www.facebook.com/events/116024158898771/
  • Gość: ania IP: *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 03.03.17, 11:12
    musisz duzo trenowac i trzymac diete. Ja zaczelam odchudzanie w Body Sense, wykupiłam sobie 3 treningi personalne, dostalam plan treningowy i plan dietetyczny, w kolejnym miesiacu wzielam juz 10 treningów z trenerem i ogolnie wkrecilam sie tak, że chodze coraz czesciej, efekt juz jakis jest ale wiem że jeszcze duzo pracy
  • 06.03.17, 12:50
    Nie wyglądam najgorzej? 105 KG? nie szukuj sama siebie bo to jest najgorsze :) Jakbys miała 85 kg to mogłabys tak poiedzieć :) , Jeżeli chcesz schudnć " zdrowo" to 0,5 kg tygodniowo , jak nie podjesz nic typu slodycze fast food, to zrobisz to bez zadnego wysilku , wliczajac w to trening 4 razy w tygodniu to nawet zejdziesz 1 kg tygodniowo co daje 4 kg w miesiac , to jest naturalne zdrowe odchudzanie. A jak np; www.anabolikatabletten.de wexmiesz jeszcze suplementy to efekty przyjda znacznie szybciej " znacznie mam na mysli 10 % szybciej :)
  • Gość: olawieniawska11 IP: *.echostar.pl 07.07.17, 15:43
    Jeśli jesteś z Poznania to idz do Łukasza Walkowiaka z capital studio. Ciwczyłam z nim i zrzuciłam ponad 20kg bo dobrał mi diete specjalną i uwzglednił nawet czego nie lubie haha. Tam na stronie ma chyba więcej napisane www.capitalstudio.pl
  • 24.07.17, 15:38
    Hej Ja miałam podobnt problem, zostało mmi kilka dobrych kg po ciążach. Próbowałam sama chodzić na siłkę i poprosiłam nawet o plan treningowy ale jakoś czułam się jak dziecko we mgle a moja motywacja słabła. Raz mi się chciało raz mniej i gdy nie widziałam efektów - schudłam 2 kg w miesiąc - to było frustrujące, PODDAŁAM się. Trochę czasu upłynęlo, oczywiście nadrobiłam te 2 kg z zawiązką. Znalazłam progrma Spirolife slim od 3 tyg pracuj. Mają fajną metode małych kroków. Dostałam plan dietetyczny i super miła Agę - moją własną health partnerkę. Narazie schudłam 2 kg, ale ja jestem mega zmotywowana. Zobaczymy co dalej.
  • Gość: nikol IP: *.echostar.pl 31.07.17, 11:55
    Dlatego własnie najlepiej jest ćwiczyć z Trenerem. Ja ćwiczę z Łukaszem Walkowiakiem z capital studio w andersii i jestem bardzo zadowlona. On motywuje, przypomina cały czas po co tu jestem i to na prawde pomaga. Poczytaj sobie na jego stronie, tam wszystko opisuje www.capitalstudio.pl
  • 30.09.17, 20:45
    silownia nie jest od chudniecia tylko wyrobienia miesni ktore tez waza dlatego twoja waga stoi lub spada nieznacznie... podstawa jest dieta, bierz blonnik by zmniejszyc apetyt, jedz regularnie co 3 godziny male porcje, pij dicopeg 10g na oczyszczenie jelit i herbate czerwona na szybszy metabolizm. Cwicz cwiczenia cardio i na spalanie a silownie odpusc
  • 04.10.17, 10:10
    Ja również polecam ćwiczenia i dietę. Ćwiczę 4-5 razy w tygodniu. Głównie fitness w domu. Czasem w week siłownia. Sama nie mam czasu bawić sie w liczenie kalorii wiec korzystam z gotowej diety cateringowej ntfy.pl/
    Posiłki dostaje gotowe do domu. Tym sposobem mam więcej czasu na ćwiczenia.
  • 04.10.17, 11:17
    Na pewno warto ćwiczyć systematycznie (bo jeśli tylko raz na ruski rok to robimy, to nie oczekujmy efektów). Najlepiej więc ćwiczyć codziennie - na przykład kółka gimnastyczne mtidea.pl/sklep/14-kolka-gimnastyczne można tu polecić.
  • 06.10.17, 11:43
    Według mnie najlepszą metodą na odchudzanie jest poznanie swojego organizmu i jego indywidualnych zapotrzebowań. Do takiego spadku kilogramów w bezpieczny sposób trzeba podejść indywidualnie. Bo przecież nikt z nas nie ma takiego samego organizmu. Przy pomocy badania genetycznego, można schudnąć. Też mi się wydawało to absurdalne więc próbowałam sama. Stosowałam diety, które zawsze były obarczone jo-jo, no i suplementy, które są nieskuteczne a z motywacją do diety bywa różnie. Każdy suplement kosztował mnie dwa razy drożej niż cena na opakowaniu ponieważ skutki uboczne o których nie mówi się zupełnie nic mogą zrujnować zdrowie a jest ono bezcenne. Po długim długim czasie postanowiłam powrócić do tematu badania genetycznego. Trafiłam do specjalistów, którzy zalecili realizację takiego badania. Wynik był po 4 tygodniach. Zdefiniował moje nietolerancje pokarmowe i odstawiłam wszystkie produkty, które powodowały problemy z moją przemianą materii. Dzięki temu udało mi się schudnąć i wcale nie było to obarczone wyrzeczeniami . Sukces tkwi w poznaniu przyczyny tycia i jej wyeliminowanu a nie skupianiu się na objawie czyli dodatkowych kilogramach. Pani Dietetyk opracowała indywidualny plan żywieniowy na podstawie wyników badań. Na dodatek na postawie badania określone zostały predyspozycje sportowe więc trening również został skomponowany pod mój organizm. i waga wskazuje już -13kg. Mój sukces zawdzięczam Fundacji Medycyny Stylu Życia. Każda osoba, która się do nich zgłasza zostaje otoczona bardzo indywidualną opieką. Serio. Jestem żywym dowodem na to że są skuteczni. Polecam to absolutnie każdemu. Kontaktować się można pod numerem 22 307 90 61! Spróbujcie się chociaż zapoznać z formą tej pomocy bo to nic nie kosztuje .
  • 07.11.17, 13:02
    Nie kupuj tabletek na odchudzanie, moja kolezanka kupila cos takiego:
    dobretabletki.pl/gm-forte/
    i nie schudła tyle, ile miała.

Najlepiej skup się na ćwiczeniach, na siłowni.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.