Dodaj do ulubionych

Młoda firma dotacje

11.11.09, 00:28
Witam.
Działalność rozpocząłem w maju.
Prowadzę niewielką działalność produkcyjną.
Niestety z braku funduszy nie mogę zakupić nowych maszyn. Omijają mnie większe
zlecenie bo po prostu nie mógłbym wykonać ich w terminie.

Czy mogę pozyskać jakąś dotację podobną do tej z urzędu pracy ?
Niestety nie jestem w stanie pozyskać większych środków i przydały by się
pieniądze do ręki.

W skrócie :
> mała jednoosobowa firma poniżej roku na rynku
> zakup nowych maszyn
> modernizacja starych maszyn
> nie ubezpieczone w krus nie mający nic wspólnego z rolnictwem
> miejsce prowadzenia działalności i zamieszkania wieś
> brak perspektywy zatrudnienia pracowników
> pieniądze do ręki i rozliczenie się z wydatków po jakimś czasie
Edytor zaawansowany
  • wosto 12.11.09, 14:42
    nie ma dotacji w formie "pieniądze do ręki", procz tych z urządu pracy, ale już z nich nie skorzystasz. Są za to niekiedy mozliwe zaliczki na dotację - 20% -70% kwoty dotacji.
    Po pieniądze zwróć się do funduszu pożyczkowego, być może uzyskasz pożyczkę lub promesę pożyczkową i śledź nabór wniosków na działanie "Tworzenie i rozwój Mikroprzedsiębiorstw" na stronie ARiMR. Wygląda na to, że to jest działanie dla Ciebie, możesz dostać zwrot wydatków za zakupione maszyny maks do 300 tys zł. Jak na razie nie przewidduje się w tym programie zaliczek na dotacje, może coś się zmieni. zaliczki są w niektórych regionalnych programach operacyjnych - sprawdź na stronie urzędu marszałkowskiego twojego województwa.
    tyle w skrócie.

pozdrawiam
    WS
    --
    www.zwiatrem.pl
  • akwarek 12.11.09, 22:56
    Witam.
    Dzięki za odpowiedź.
    Czyli tak:
    >Staram się o dotacje na maszyny
    > Dostaje ją
    > Zapożyczam się trochę kasy i kupuje maszyny
    > Po jakimś czasie dostaje zwrot ?

Czy trzeba na coś uważać ?
    Zapożyczyłem się kupiłem maszyny i z jakiegoś powodu cofnięto
    mi dotację no i koniec firmy :/
    Słyszałem ze kogoś tak uwalili z powodu 50gr.
  • wosto 13.11.09, 00:54
    Jeśli nie korzytsasz z zaliczki na dotację, to cały proces wygląda tak jak napisałeś, z uściśleniem, że starając się o dotację musisz pokazać źrółda finansowania - czyli skąd będziesz miał pieniądze na zakup maszyn. zazwyczaj słuzy do tego promesa kredytu/pozyczki, choć można też wskazać jakieś inne, własne pieniądze.
    trzeba rzeczywiście uważać, żeby starając się o dotację nie przedobrzyć, tj napisać taki wniosek, by dało się go zrealizować i potem rozliczyć.
    Ryzyko, ze nawet bez złej woli popełnisz błąd jest zawsze, podobnie jak z podatkami. Jak ten bląd popełnisz, musisz się liczyć z tym, że dotację będziesz musiał oddać całą lub część. Nie demonizowałbym, ale staranność w planowaniu i wykonaniu jest b. wskazana :)
    co do ewentualnego upadku firmy - gwarancji nie dam ;) ale IMHO upadniesz jeśli będziesz miał strasznego pecha lub "wpadniesz" na "przewale".
    pozdrawiam
    WS
    --
    www.zwiatrem.pl
  • akwarek 13.11.09, 01:11
    Hm źródło finansowania > pożyczka w rodzinie ; przejdzie ?
    Właściwie jak to jest z rozliczaniem się. Planuje sprowadzić trochę sprzętu z
    zagranicy i ceny mogą się dość sporo różnić w zależności od kursu .
    Nie ma różnicy nowa używana maszyna ? Słyszałem ze trzeba kupować nowe ale to
    chyba w dotacji z UP ?
  • magda_ue 13.11.09, 08:55
    1. w działaniu 312 nie było możliwości zakupienia rzeczy/sprzętu używanego
    2. zabezpieczenie środków na realizację inwestycji nie było wymagane (chyba ze
    planowany był leasing)
    3. warunkiem uzyskania dotacji było stworzenie co najmniej jednego miejsca pracy
    4. wysokość dotacji była uzależniona od liczby stworzonych miejsc pracy

piszę było - bo to są dane z tegorocznego naboru, jak będzie w przyszłości
    trudno powiedzieć
  • wosto 13.11.09, 10:56
    całkowita racja (pisząc o promesie, myslałem o programach regionlanych - trochę jak "mysle partia, mówie lenin").
    co do kursów walut - zapewne nie zdołasz uniknąc wahania kursu pomiedzy okresem planowania i realziacji zakupu. Nie znam sposobu, by każdy możliwy wzrost nakładów uwzględnić we wniosku, przyjmij, że musisz mieć na to rezerwę finansową, zaś w wyliczaniu nakładów i wysokości dotacji przyjmij możliwie wysoką cenę zakupu (w granicach rozsądku i ewentulanie otrzymanych ofert na zakup- jeśli są wymagane). Nie wiem, czy różnice kursowe są kosztem kwalifikowanym w Tworzeniu mikroprzedsiębiorstw (działanie o którym pisze magda_ue),raczej nie, natomiast ofertę potrzebujesz na zakup maszyny powyżej 50 tys zł.
    NIkt nie obiecał, że bedzie łatwo, tym niemniej, to zasadniczo nie zmienia faktu, że dobrze jest dostać dotację :)
    pozdrawiam
    WS
    --
    www.zwiatrem.pl
  • hubertus_zamoscicus 02.12.09, 15:32
    A o jakim województwie w ogóle mowa?
    Nie tylko prow funkcjonuje w Polsce...

--
    forum Fundusze unijne

EstaConsulting dotacje i fundusze unijne dla firm i samorządów
  • akwarek 15.03.10, 21:53
    Witam.
    Odwiedziłem jakiś czas temu biuro doradcze.
    Nie jest zbyć ciekawie wyjaśniono mi że nie opłaca mi się starać o dotacje bo
    chcę za mało 40 tyś. Samo napisanie wniosku miało by mnie kosztować ok 10 tyś.
  • wosto 16.03.10, 23:13
    cóż, 10 tys to nie jest mało i raczej takie kwoty padają przy większych projektach niż ten o którym wczesniej pisałeś.
    Na pewno znajdziesz tańsze oferty - sporo reklam i kilka rekomendacji na tym forum już było.
    Jesli mnie pamięc nie myli, to cena za przygotowanie planu operacji w działaniu Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw PROW, w ODR Barzkowice wynosiła ok. 1000 zł w ub. roku.
    pozdrawiam
    --
    www.zwiatrem.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka