proszę o poradę w sprawie PROW Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Od lipca 2006r prowadzę wypożyczalnię przyczep na wsi w województwie
    zachodniopomorskim (do 5 tys mieszkańców). Chciałbym powalczyć o dotację. Czy
    mam szansę? Gdyby udało mi się uzyskać dotacje to chciałabym rozszerzyć
    działalnoś o wypożyczalnię (wynajem) samochodów, ewentualnie o usługi
    transportowe.Środki uzyskane z dotacji przeznaczyłabym na zakup busów,
    limuzyny pod wynajem (głównie na wesela lub bankiety)oraz na zakup nowych
    przyczep.Dodam, że wypożyczalnia mieści się na dzierżawionym nieodpłatnie
    gruncie. Wydzierżawiającym jest mój ojciec. Umowa zawarta jest na czas
    nieokreślony. Czy konieczne jest dla celów zwiększenia szansy otrzymania
    dotacji przenienienie własności prawa do gruntu, bo jeżeli tak to być może
    sporządzilibyśmy akt własności na tą działkę gruntu (umowę darowizny)? Czy
    mam szansę otrzymać dotację na zakup pawilonu użytkowego w którym mieściłoby
    się biuro i magazyn.Ewentualnie na wybudowanie budynku użytkowego. Bardzo
    proszę o radę.Pozdrawiam
    • emiliapl napisała:

> Od lipca 2006r prowadzę wypożyczalnię przyczep na wsi w województwie
      > zachodniopomorskim (do 5 tys mieszkańców). Chciałbym powalczyć o dotację. Czy
      > mam szansę?
      -----------
      Masz. Oś 3 PROW. Jesli jesteś rolnikiem lub domownikiem - różnicowanie
      działalności (dotacja do 100 tys. zł-jako 50% całości inwestycji), jeśli jesteś
      nierolnikiem - mirkoprzedsiębiorstwa (dotacja do 500 tys. zł-jako 50% całości
      inwestycji. Na dziś charakter działalności twojej firmy (wg PKD) kwalifikuje
      się do wsparcia. To tak ogólnie...bez wnikania narazie w szczegóły.
      -----------
      Dodam, że wypożyczalnia mieści się na dzierżawionym nieodpłatnie
      > gruncie. Wydzierżawiającym jest mój ojciec. Umowa zawarta jest na czas
      > nieokreślony. Czy konieczne jest dla celów zwiększenia szansy otrzymania
      > dotacji przenienienie własności prawa do gruntu, bo jeżeli tak to być może
      > sporządzilibyśmy akt własności na tą działkę gruntu (umowę darowizny)?
      --------
      Jeśli jesteś właścicielem firmy i wnioskodawcą to tak (czyli przeniesienie
      własności z ojca) należałoby zrobić dla ułatwienia życia sobie i arimr. Po co
      komplikować z dzierżawą, zwłaszcza że wszystko zostaje w rodzinie?
      --------

Czy
      > mam szansę otrzymać dotację na zakup pawilonu użytkowego w którym mieściłoby
      > się biuro i magazyn.Ewentualnie na wybudowanie budynku użytkowego.
      -----
      Za dużo masz potrzeb :) Teoretycznie można - ale ja bym skupił się na
      inwestycjach opisanych powyżej. Niezrobisz wszystkiego z tej dotacji, zwłaszcza
      z takimi planami :) Jesli nie jesteś rolnikiem - możesz wnioskować do RPO
      wojeódzkiego (do przejrzenia na stronach twojego urzędu marszałkowskiego -
      wpisz w google - urz. marszałkowski+twoje województwo+rpo)
      w razie pytań - pisz

--
      Dodaj do ulubionych …fabrykę pączków
      Forum: fundusze unijne
      gg 7783700
    • Hubertus-zamoscicus – bardzo serdecznie dziękuję za pomoc.
      Chciałabym dodać, że nie jestem rolnikiem lub domownikiem raczej
      mikroprzedsiębiorcą mieszkającym w małym mieście (ponad 30 tys. mieszkańców, 4
      km od siedziby firmy). Siedziba firmy tak jak wspominałam mieści się na wsi (do
      5 tys. mieszkańców). Mam nadzieje, że to nie jest przeszkodą do skorzystania z
      dotacji z PROW oś 3 na rozwój mikroprzedsiębiorstwa.

Potrzeb być może wymieniłam wiele, ale trochę dlatego, że nie wiem na jakie
      wydatki mam szansę uzyskać dotacje, a na jakie nie. ( wypożyczalnia przyczep),
      a chciałabym rozszerzyć o wynajem samochodów (wypożyczalnia samochodów) oraz o
      usługi transportowe.

Planuję projekt na łączną kwotę ok. 220.000zł, z czego 110.000 pokryłabym z
      własnych środków. Najważniejszy dla mnie byłby zakup 2 przyczep i 1 lawety, 4
      busów na wypożyczalnie oraz utwardzenie terenu na którym mieści się
      wypożyczalnia (położenie polbruku),zakup bramy wjazdowej i wyjazdowej oraz
      remont ogrodzenia. Oczywiście plany zapewne ulegną korekcie, ale to tak na
      dzień dzisiejszy.

Na zakup pawilonu użytkowego postaram się uzyskać środki z Urzędu Pracy ok. 13
      tys. W ramach utworzenia nowego stanowiska pracy.

Po otrzymaniu dużej dotacji chciałabym również stworzyć nowe miejsca pracy.

Jestem ciekawa jak Ty to widzisz. Mam nadzieję, że nieco przybliżyłam temat.
      Dziękuję raz jeszcze za pomoc. Pozdrawiam.

gg 5704384
      • emiliapl napisała:

> Hubertus-zamoscicus – bardzo serdecznie dziękuję za pomoc.
        > Chciałabym dodać, że nie jestem rolnikiem lub domownikiem raczej
        > mikroprzedsiębiorcą mieszkającym w małym mieście (ponad 30 tys. mieszkańców,
        4
        > km od siedziby firmy). Siedziba firmy tak jak wspominałam mieści się na wsi
        (do
        >
        > 5 tys. mieszkańców). Mam nadzieje, że to nie jest przeszkodą do skorzystania
        z
        > dotacji z PROW oś 3 na rozwój mikroprzedsiębiorstwa.

---------------------------
        Nie jest. Podstawa to to, by siedziba firmy była na obszarach wiejskich.
        ---------------------------

> Potrzeb być może wymieniłam wiele, ale trochę dlatego, że nie wiem na jakie
        > wydatki mam szansę uzyskać dotacje, a na jakie nie. ( wypożyczalnia przyczep),
        >
        > a chciałabym rozszerzyć o wynajem samochodów (wypożyczalnia samochodów) oraz
        o
        > usługi transportowe.
        >
        > Planuję projekt na łączną kwotę ok. 220.000zł, z czego 110.000 pokryłabym z
        > własnych środków. Najważniejszy dla mnie byłby zakup 2 przyczep i 1 lawety, 4
        > busów na wypożyczalnie oraz utwardzenie terenu na którym mieści się
        > wypożyczalnia (położenie polbruku),zakup bramy wjazdowej i wyjazdowej oraz
        > remont ogrodzenia. Oczywiście plany zapewne ulegną korekcie, ale to tak na
        > dzień dzisiejszy.
        ----------------
        zakup lawet, przyczep i 4 busów za kwotę 220 tys? sam chętnie zainwestuję -
        gdzie masz takie ceny? :)
        -----------------

>
        > Na zakup pawilonu użytkowego postaram się uzyskać środki z Urzędu Pracy ok.
        13
        > tys. W ramach utworzenia nowego stanowiska pracy.
        >
        > Po otrzymaniu dużej dotacji chciałabym również stworzyć nowe miejsca pracy.
        >
        > Jestem ciekawa jak Ty to widzisz. Mam nadzieję, że nieco przybliżyłam temat.
        > Dziękuję raz jeszcze za pomoc. Pozdrawiam.
        >
        -----------
        Widzę to tak: Powinnaś z Prowu skupić się na (wycinan z twojej wypowiedzi):
        - utwardzenie terenu na którym mieści się wypożyczalnia (położenie
        polbruku),zakup bramy wjazdowej i wyjazdowej oraz remont ogrodzenia.

- zakup 2 przyczep i 1 lawety

busy w Prowie bym sobie raczej odpuścił (w ogóle środki transportu są by tak
        rzec - ogólnie niemile widziane w dotacjach ue)

Nie jestem pewnien, czy zakup nieruchomości kwalifikuje się do wspracia ze
        środków urz. pracy (te 13. tys) - musisz się upewnić. Utowrzenie nowych miejsc
        pracy jest doskonałym argumentem na przyznanie ci dotacji z Pupu, ale nie
        tylko - z funduszy unijnych także (mam na myśli RPO wokół którego też powinnaś
        chodzić).
        --------------
        --
        Dodaj do ulubionych …fabrykę pączków
        Forum: fundusze unijne
        gg 7783700
        • hubertus_zamoscicus napisał:

> (w ogóle środki transportu są by tak
          > rzec - ogólnie niemile widziane w dotacjach ue)

Podpisuję się obiema rękami i przy "normalnych" źródłach zawsze szczerze odradzałem klientom autka bo można niepotrzebnie pogrzebać szanse.

Ale jest (a raczej był) pewien wyjątek właśnie dla rolników:
          W (starym) SPO-ROL środki transportu były dość mile widziane właśnie ramach "Różnicowania". Najciekawszymi warunkami były po pierwsze zakup wyłącznie NOWYCH środków transportu. Po drugie w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności mogła być TYLKO(!!) działalność transportowa. (Było coś jeszcze w zaświadczeniu np. handel obwoźny i już projekt się kwalifikował).

Skąd to się wzięło nie mam pojęcia ale tak było. Tych niuansów nie było w Uzupełnieniu Programu tylko w różnorakich wewnętrzno-zewnętrznych interpretacjach ARIMR.

Co będzie w PROW-ie 2007-13 zobaczymy. Nawet na podstawie obecnych projektów trudno mi gdybać.
    • Dziękuję pomoc.

huberus-zamoscicus napisał:

> zakup lawet, przyczep i 4 busów za kwotę 220 tys? sam chętnie zainwestuję -
      > gdzie masz takie ceny? :)
      -----------------
      nowa laweta brenderup kosztuje około 13tys, mam upatrzonego busa VW T4 2,5E z
      gazem 95r. za 15.000zł oraz VW T4 2,4D 99r. za kwotę 25.000zł, nowa przyczepa
      brenderup dwuosiowa z oplandekowaniem kosztuje ok. 7.000zł, nowa przyczepa
      brenderup jednoosiowa z oplandekowaniem kosztuje (do 750kg) około 4.000zł. Kwotę
      100.000zł chciałabym przeznaczyc na zakup kolejnych dwóch samochodów dostawczych
      (każdy za około 50tys zł, to nie mają być zupełnie nowe auta). Z kwoty 220.000zł
      powinno jeszcze zostać na utwardzenie terenu na którym mieści się wypożyczalnia
      (położenie polbruku),zakup bramy wjazdowej i wyjazdowej oraz remont ogrodzenia.
      Tak to sobie wstępnie wyliczyłam.

> Widzę to tak: Powinnaś z Prowu skupić się na (wycinan z twojej wypowiedzi):
      > - utwardzenie terenu na którym mieści się wypożyczalnia (położenie
      > polbruku),zakup bramy wjazdowej i wyjazdowej oraz remont ogrodzenia.
      - zakup 2 przyczep i 1 lawety

> busy w Prowie bym sobie raczej odpuścił (w ogóle środki transportu są by tak
      > rzec - ogólnie niemile widziane w dotacjach ue)

Ok. skupię się na tym, choziaż będzie mi ciężko. Mam jeszcze pytanie - czy
      gdybym zakup tych busów sfinansowała z własnych środków do kwoty 110.000zł (50%
      inwestycji) a pozostałą część inwestycji z dotacji czy wówczas również byłby to
      problem? Czy to wogóle ma znaczenie którą część inwestycji inwestujemy z
      dotacji, a którą z własnych środków?
      I jeszcze jedno - przy takiej działalności jak wypozyczalnia samochodow zakup
      samochodów jest niezbędny do prowadzenia tego typu działalności. Kwestia
      natomiast dyskusyjną wg mnie jest jedynie kwestia ilości zakupionych samochodów.
      To nie jest środek transportu dla potrzeb własnych firmy. Czy to nie powinno
      mieć znaczenia. To jest tylko moje subiektywne zdanie. Nie mam pojęcia jak to
      jest tak naprawdę.

> Nie jestem pewnien, czy zakup nieruchomości kwalifikuje się do wspracia ze
      > środków urz. pracy (te 13. tys) - musisz się upewnić. Utowrzenie nowych miejsc
      > pracy jest doskonałym argumentem na przyznanie ci dotacji z Pupu, ale nie
      > tylko - z funduszy unijnych także (mam na myśli RPO wokół którego też powinnaś
      > chodzić).

Miałeś rację. Dzisiaj dzwoniłam do Pupu i faktycznie nie sfinansują mi zakupu
      pawilonu. Mogę dostać jedynie na wyposażenie i zakup sprzętu.
      Jeżeli chodzi o RPO (zachodniopomorskie) to naszukałam się dzisiaj, ale jest
      tych informacji tak dużo, że jest mi bardzo ciężko znaleść przydatne dla mnie
      informacje. Ale jak znajdę trochę wolnego czasu to jeszcze poszperam.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za pomoc.
    • emiliapl napisała:

> Dodam, że wypożyczalnia mieści się na dzierżawionym nieodpłatnie
      > gruncie.

Mała uwaga. Umowa dzierżawy jest z definicji umową ODPŁATNĄ. (Wynika to wprost z Kodeksu Cywilnego). Jeżeli nic nie płacisz ojcu to masz najprawdopodobniej umowę użyczenia. I tytuł, który figuruje na dokumencie umowy nie ma tu nic do rzeczy (nie ma czynszu nie ma dzierżawy). W ARIMR na pewno by się do tego przyczepili gdybyby warunkiem była umowa dzierżawy.

Tak więc przyłączam się do rady hubertusa:
      "Jeśli jesteś właścicielem firmy i wnioskodawcą to tak (czyli przeniesienie
      własności z ojca) należałoby zrobić dla ułatwienia życia sobie i arimr."

Ale nie za wszelką cenę, dzierżawy też przechodzą. Generalna zasada: Im mniej papierków tym lepiej (dla Ciebie i ARIMR). Trudniej się wtedy pogubić.
      • Masz rację. Zawarliśmy umowę nieodpłatnego użyczenia działki gruntu.Czy umowy
        nieodpłatnego użyczenia też przechodzą, czy raczej umowy dzierżawy, lub umowy
        potwierdzające prawo własności? Chcieliśmy sobie odpuścić te zbędne formalności
        związane z umową darowizny działki. Troche z tym zachodu, ponieważ musiałabym
        wydzielić działki gruntu, założyć księgę wieczystą, a to są dla mnie zbędne
        wydatki.Chociaż z drugiej strony nie wiadomo jak długo umowy takie będą
        zwolnione od podatku od spadków i darowizn. Z tego co wiem Państwo już zaczęło
        liczyć ile straciło na art. 4a ust. 1 ustawy o posid. pozdrawiam
        • Tak przy okazji, polskie prawo nie przewiduje umowy użyczenia nieruchomości.
          Jeżeli ktos bedzie chciał byc upierdliwy i bedzie znał Kodeks Cywilny moze
          zakwestionować taką umowę. Umowa użyczenia dotyczy wyłącznie ruchomości. Poza
          tym proszę pamiętac, że świadczenie nieodpłatne jest opodatkowane VAT co w
          sytuacji gdy sia o tym zapomni moze byc dosyc bolesne.
          • chopper11 napisał:

> Umowa użyczenia dotyczy wyłącznie ruchomości.

No właśnie. Z mała uwagą; dotyczy „rzeczy” a nie „ruchomości”.

Pytanie czy nie można by jakoś uzasadniać, że „nieruchomość” jest szczególnym przypadkiem „rzeczy”. Z kolei w KC i „rzecz”, i „nieruchomość” mają oddzielne definicje.

Poza tym można by argumentować w razie czego, że ta „umowa użyczenia nieruchomości” jest umową nienazwaną. A umowa nienazwana pomimo, że nieuregulowana jest umową legalną. Co o tym sądzisz?

Ale to tylko post czysto dywagacyjny. Najważniejsze jest to co ma w danej sprawie do powiedzenia konkretny urzędnik.

• emiliapl napisała:

> Czy umowy
          > nieodpłatnego użyczenia też przechodzą, czy raczej umowy dzierżawy, lub umowy
          > potwierdzające prawo własności?

Zapisy dotychczasowych dokumentów ARIMR mówiły, że należy przedstawić „umowę dzierżawy lub inną umowę potwierdzająca posiadanie zależne”.

Jak odniesionoby się do „umowy użyczenia nieruchomości”? Niestety mogę sobie tylko pogdybać. Szczególnie w kontekście tego co napisał chopper11. Różne zespoły urzędnicze maja czasem skrajnie różne interpretacje.

Jestem generalnym przeciwnikiem robienia istotnych działań tylko „pod dotację”. Ale skoro działka jest Twojego ojca to i tak kiedyś byś ją odziedziczyła. Może warto ten ruch zrobić teraz – i tak wszystko zostaje w rodzinie. Tym bardziej, że teraz takie ruchy nie powodują teraz konsekwencji fiskalnych.

No a przede wszystkim nie wiadomo co będzie w ostatecznych dokumentach. Ja bym poczekał na nie.
          • Jakie "ostateczne dokumenty" miałeś na myśli?
            A jeżeli chodzi o umowę użyczenia działki gruntu to faktycznie spisaliśmy z
            ojcem takową. Przedłożyliśmy ją w Urzedzie pracy do celów dotacji na
            rozpoczęcie działalności oraz w Urzedzie Skarbowym przy rejestracji.Nikt jej
            nie zakwestionował.Jeżli chodzi o kwestie podatkowe to z tego co się
            dowiadywałam umowy w najbliżej linii pokrewieństwa nie podlegają opodatkowaniu
            z tytułu nieodpłatnych świadczeń - to w kwestii pdoof, natomiast jeżeli chodzi
            o Vat to szczerze mowiąć nie przyszło mi do głowy, że umowa taka może podlegać
            opodatkowaniu i szczerze mowiąc zmartwiliście mnie bardzo.Podatkowi od
            czynności cywilnoprawnych z tego co wiem nie podlegają takie czynności
            cywilnoprawne. No nic wiec pozostaje nam faktycznie podpisanie umowy darowizny
            przed Notariuszem, ewentualnie sporządzenie póki co umowy dzierżawy (skoro
            innej możliwości nie ma).Pozdrawiam
            • emiliapl napisała:

> Jakie "ostateczne dokumenty" miałeś na myśli?

Przede wszystkim rozporządzenie ministra rolnictwa, którego dopiero jest projekt. Po rozporządzeniu jeszcze istotne będą instrukcje dla beneficjentów. No i oczywiście instrukcje, którymi posługują sie pracownicy ARIMR. (Te ostatnie bywają SPRZECZNE z tymi dla beneficjentów - niestety).

> Przedłożyliśmy ją w Urzedzie pracy do celów dotacji na
              > rozpoczęcie działalności oraz w Urzedzie Skarbowym przy rejestracji.Nikt jej
              > nie zakwestionował.

Oj chyba jeszcze nie korzystałaś jeszcze z dotacji unijnych;) Gdyby wszystkie urzędy jednakowo interpretowały te same przepisy mielibyśmy zalążek raju:)

> Jeżli chodzi o kwestie podatkowe to z tego co się
              > dowiadywałam umowy w najbliżej linii pokrewieństwa nie podlegają opodatkowaniu
              > z tytułu nieodpłatnych świadczeń - to w kwestii pdoof

Raczej w kwestii posid jak słusznie zauważyłaś w poście powyżej. Ale masz rację, od początku tego roku darowizny w najbliżej linii pokrewieństwa nie podlegają opodatkowaniu.

> natomiast jeżeli chodzi
              > o Vat to szczerze mowiąć nie przyszło mi do głowy, że umowa taka może podlegać
              > opodatkowaniu

W tej kwestii nie czuję się kompetentny. Musisz zapytać jakąś księgową.

Pzdr
              • k.grad napisała:

> Oj chyba jeszcze nie korzystałaś jeszcze z dotacji unijnych;)

Tak, masz rację z dotacji unijnych jeszcze nie korzystałam, ale nie omieszkam
                skorzystać.Z tego co rozumiemiem jeszcze nie czas na skłądanie wniosków.

A jeżeli chodzi o tą moją nieszczęsną umowę nieodpłatnego użyczenia, to jutro
                się dowiem w moim US w kwestii Vatu.Jesli trzaba to jak wspomniałam spiszemy
                umowę odpłatnego użyczenia i tyle.Z tą nieodpłatnością wieczne problemy...

Pozdr
                • z tym vatem po części jest prawda.ale w moim przypadku obowiązek vat nie
                  wystąpi. znalazłam natomiast wyrok sądu, z którego wynika, ze nieruchomość jest
                  rzeczą, wiec mozliwe jest nieodpłatne użyczenie nieruchomości. takie umowy były
                  chonorowane przez US do rozliczenia ulgi budowlanej, remontowej a obecnie do
                  rozliczenia Vatu na materiały budowlane.pozdrawiam

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Okazje.info.pl

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.