Dodaj do ulubionych

Czymus niy wyjechol pyto se HJ?

12.12.19, 18:35
HJ najpiyrw se to pszeczytej by trocha poczuc klimat tamtych czasow.

kudyba.pl/web.n4?go=60---

hans-jurgen Re: Czy w BRD jest asz tak zle? 11.12.19, 17:33

Mozesz napisac co ten przez Ciebie przytoczony cytat jakiegos Friedricha Schikora
z dzisiejszymi lewackiemi rzadami w Niemczech mo wspolnego ???
---------------------

Friedrich Schikora zakladol w Glywicach DFK .Moj ojciec w jednyj z dzielnicy Glywic.Spotykali se regolarnie i mozna powiedziec ze byli zapszijazniyni.Byli razym tysz na spotkaniu w Warszawie z Genscherym.
Niy jestym jusz pewny ale zdaje se ze bol tam tysz Horst Teltschik.Co ojcowi po tym spotkaniu "utkwiylo" w gowie to to ze delegacja niymiecko byla mocno wystraszono tym zeby bron Boze dziynnikarze z Polski se o tym niy dowiedzieli i larma niy narobiyli.Pszeslanie niymiecki delegacji w tedy bylo take zeby Mniyjszosc Niemiecka z
Polski niy wyjyzdzala do BRD yno zostala w swoim "heimacie".

--
Lwow, „Przeglad Wszechpolski“, nr 1, styczen 1899, „Utrata wschodnich terenow znaczylaby smiertelny cios dla potegi Niemiec. W walce narodowej haslo moze jedynie brzmiec: My albo oni! To jest doprawdy walka o zycie i smierc, dlatego ze Polska jest nie do pomyslenia bez Gornego Slaska, bez Prus Zachodnich i nawet Prus Wchodnich“.
Obserwuj wątek
    • hans-jurgen Re: Czymus niy wyjechol pyto se HJ? 12.12.19, 19:30
      socer-schlesier napisał:

Pszeslanie niymiecki delegacji w tedy bylo take zeby Mniyjszosc
      > Niemiecka z Polski niy wyjyzdzala do BRD yno zostala w swoim "heimacie".
      ------------------------------------------------------
      DFK Gliwice - Deutsche Freundschaftskreis aus Gleiwitz.

Jak myslisz dlaczego ta niemiecko delegacja niy chciala aby Niemcy
      ze Slaska niy wyjezdzali do BRD tylko w Polsce zostali ?

Pod tym linkiem znajdziesz trocha o historii powstania DFK w Gliwicach.

www.haus.pl/pliki/cbmn/7-gliwice.pdf
      • socer-schlesier Re: Czymus niy wyjechol pyto se HJ? 12.12.19, 22:05
        hans-jurgen Re: Czymus niy wyjechol pyto se HJ? 12.12.19, 19:30

----

Hj dziynki Ci za tyn link ale jo "ta historia" znom.Tyn transparynt w Krzizowy jo czimol z jedny strony a Friedrich Schikora z drugi.

" Der Deutsche Freundschaftskreis aus Gleiwitz begrüsst den Bundeskanzler"
        ---

Tu mosz tyn link kery bych chciol bys se go pszeczytol:

kudyba.pl/web.n4?go=60
        --
        Lwow, „Przeglad Wszechpolski“, nr 1, styczen 1899, „Utrata wschodnich terenow znaczylaby smiertelny cios dla potegi Niemiec. W walce narodowej haslo moze jedynie brzmiec: My albo oni! To jest doprawdy walka o zycie i smierc, dlatego ze Polska jest nie do pomyslenia bez Gornego Slaska, bez Prus Zachodnich i nawet Prus Wchodnich“.
        • ballest Re: Czymus niy wyjechol pyto se HJ? 13.12.19, 11:28
          "Blasius Hanczuch twierdzi, że pierwszym, który publicznie zadeklarował swą niemieckość, był sołtys Rożkowa, Norbert Gajda. Był rok 1982."
          --
          Nie, nie moja siostra napisala w 1972 roku jak skladala wniosek o Dowod osobisty- - NARODOWOSC NIEWMICKA " a jo nie byl w polskim wojsku, bo zawsze podowou zech naradowoc niemiecka.--

--
          "... Ci z Gliwic to byli wykształceni ludzie. My, w Jemielnicy – prości. Ale wtedy nikt na to nie zwracał uwagi. Liderem był niewątpliwie Schikora. Umiał wszystko zorganizować, dobrze mówił po niemiecku i po polsku. ..."

Hi hi, jasne, ze Schikorra umiol po niemiecku, w Gliwicach wszyscy po niemiecku umieli - a nie tylko to, w moim biurze Zjednoczenia Przemyslu .......... - na Wilhelmstrassie w Gliwicach, kaj my prawie cos fajrowali - zaspiewali my oba - Erika - Lied , also "Auf der Heide blüht ein kleines Blümelein" - muszam ale pedziec, ze jo zaczon spiewac, a Friedrich sie zaroz przylaczyl.

---

a Zdjecie jak Soccer trzymie Fahna na przyawitanie Kohla jest znane z Prasy ;)

--
          pyrsk
          Ballest
          "Dobra retoryka jest tarcza niewiedzy"
          Gleiwitz
          • socer-schlesier Re: Czymus niy wyjechol pyto se HJ? 13.12.19, 15:38
            ballest Re: Czymus niy wyjechol pyto se HJ? 13.12.19, 11:28

Hi hi, jasne, ze Schikorra umiol po niemiecku, w Gliwicach wszyscy po niemiecku umieli - a nie tylko to, w moim biurze Zjednoczenia Przemyslu .......... - na Wilhelmstrassie w Gliwicach, kaj my prawie cos fajrowali - zaspiewali my oba - Erika - Lied , also "Auf der Heide blüht ein kleines Blümelein" - muszam ale pedziec, ze jo zaczon spiewac, a Friedrich sie zaroz przylaczyl.
            ------

Ballest faktym jednak jest ze zdecydowano wiynkszosc tych ludzi kerzi w tedy zapisywali se do DFK to
            byli zwykli prosci ludzie.Niymniyj jednak szczerzy i uczciwi.Po jakims czasie zaczli naplywac do tyj
            organizacji ludzie roznyj masci kerzi poczuli ze idzie na tym skorzystac i zarobic.Jednym slowym delikatnie mowionc karierowicze kaj niyjedyn z nich miol czerwono legitymacja.
            ---

"Richard Urban odszedł ze struktur Towarzystwa, gdy odkrył, że to nie jest już miejsce dla ludzi „zwyczajnych”: - To było w dniu, gdy do Opola przyjechała Rita Süssmuth – wspomina. Zaprosili nas do hotelu „Opole” i tak usadzili, że każdy miał naprzeciwko partnera z Niemiec. „Mój” był profesorem. Daje mi wizytówkę i prosi o moją. A ja nigdy nie miałem wizytówek, byłem tylko zwyczajnym właścicielem gospody. Wtedy zrozumiałem, że odtąd zacznie się coraz wyżej i wyżej. I że to już nie dla takich jak ja..."

kudyba.pl/web.n4?go=60
            --
    • socer-schlesier Re: Czymus niy wyjechol pyto se HJ? 12.12.19, 22:00
      hans-jurgen Re: Czymus niy wyjechol pyto se HJ? 12.12.19, 19:30

----

Hj dziynki Ci za tyn link ale jo "ta historia" znom.Tyn transparynt w Krzizowy ja czimol z jedny strony a Friedrich Schikora z drugi.

powitalitransparentem Der Deutsche Freundschaftskreis aus Gleiwitz begrüsstden Bundeskanzler

kudyba.pl/web.n4?go=60
      --

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka