Dodaj do ulubionych

Implanty, mosty,...........? co zrobić???

02.04.11, 08:41
Witam,
piszę zwracając się z ogromną prośbą, bo może ktoś jest w podobnej beznadziejnej sytuacji, jak ja.........
Otóż jestem młodą osobą, mam 23 lata. Pech chciał, że nie posiadam zawiązków zębów stałych......ogólnie mam 20 ząbków na 28, które normalny człowiek powinien mieć. Dolnej szczęki mi za bardzo nie widać, jak mówię, więc jakieś tam ubytki nie sprawiają problemu. Najgorsze, że więcej braków mam na górze...Brak tu jest 5 zębów: trójki, czwórki, piątki z lewej, trójki, czwórki z prawej......już strasznie długo zmagam się z tym problemem, w sumie dopiero w liceum, na początku, straciłam mleczaki. Nosiłam różne protezy, ale w końcu jestem w takim wieku, że chciałabym w końcu móc normalnie mówić i się uśmiechać, tym bardziej, że pracuję z ludźmi. ;) Rok temu zaczęłam od leczenia ortodontycznego - miałam aparat na górze oraz expander (przez pół roku) w celu rozszerzenia szczęki, miałam również diastemę między jedynkami...zatem szczęka była rozciągana, a jedynki zsuwane. Kłopot był z tym ogromny, ponieważ na dwójkach mam korony (były robione jakieś 5 lat temu). Zamki niestety się bardzo często odklejały, więc po pół roku aparat stały został zdjęty, mam tylko wyjmowany, który jeszcze nieco wychyla jedynki do przodu, bo są cofnięte. Diastema jednak znów się zrobiła, ponieważ zęby, które mam "doczepione" do aparatu nie są idelanie dopasowane(powinny być 3+2, a mam 2+1, dlatego, że miejsca mam również trochę za dużo na 2 zęby, a za mało na 3:( podobnie po drugiej stronie).:(
W każdym razie noszę obecnie aparat stały na dole, już od 7 miesięcy.
Jestem również na etapie podejmowania decyzji odnośnie górnej szczęki... byłam na licznych konsultacjach - w sprawie implantów i mostów........no ale ceny mnie przerażają..koszt implantów to ok 20 000zł, mostów 10 000zł. Są to naprawdę ogromne kwoty, jak dla mnie:(
Czasem wydaje mi się, że byłoby lepiej wyrwać wszystkie zęby i wstawić całość. :( (( Kompletnie nie wiem, co zrobić..........
Mosty są niby tańsze, ale wtedy musiałabym mieć spiłowane wszystkie praktycznie zęby na górze, jakie posiadam..musiałyby być też wszystkie wyleczone kanałowo...Sama nie wiem, co zrobić, tym bardziej, że za rok i 2 miesiące wychodzę za mąż, więc chciałabym móc się uśmiechać na własnym ślubie....no i ważne są dla mnie też kwestie finansowe, ponieważ wiadomo, że każdy grosz jest ważny..
Będę wdzięczna za wszelkie porady.
Jestem z W-wy.
Pozdrawiam!
Edytor zaawansowany
  • wi_sienka_wi 19.04.11, 22:27
    a więc może znawcą nie jestem, ale posłużę Ci moim przykładem. Otóż mam mostek w miejscu jedynek (niestety górnych). Niekompetencja dentysty w rezultacie doprowadziła mnie do tak skrajnego kroku...i nie z mojej inicjatywy wybór padł na mostek zamiast implant. Wtedy nie miałam na to wpływu. Dziś na pewno wybrała bym implant...może i koszta są podwojone, ale komfort jest bezcenny, jeśli patrzę na opnie ludzi posiadających owe implanty. Ale...wracając do przyczyn mojej niechęci wspomnę, że mostek mam od hmmm ok 10 lat. Spadł mi z ok 10 razy najmniej ( NIE TWIERDZĘ, ŻE TOBIE TEŻ SPADNIE, ALE MI SIĘ NIE POSZCZĘŚCIŁO). Co dentysta, to poprawiał na swój sposób, a efekt jest taki, że dziś mi znów spadł i już nie mam siły...zastanawiam się czy da się go jeszcze jakoś zamocować. Ostatnio stomat.wkręcił mi mały "pręcik", żeby go lepiej zamocować, bo sam ząb ( na którym trzyma się mostek) jest już znikomy :(. wspomnę jeszcze, że mostek w tym miejscu, gdzie w środku masz swój ząb jest ciut jakby grubszy, bo w środku jest wypełniony Twoim zębem, więc na przestrzeni tych lat zgryzałam górą lekko dolną jedynkę, która w efekcie jest ok 2,5 mm krótsza od drugiej....a i dwójki obok jedynek nie są takie jakie były kiedyś..ogólnie na poczet jednej jedynki opiłowałam drugą, zgryzłam lekko dolną i nie wiem czy da się jeszcze go podkleić. O codziennym stresie nie mówię, w ogóle tymi jedynkami nie gryzę od ho ho hoooo...boję się, że zostawię je w jedzonku. Więc dyskomfort jest! Jak masz kasiorkę, a wiem, że żal i szkoda na zęby...zawsze są inne wydatki ( sama sobie żałuję), to na prawdę warto pomysleć o komforcie. Implant wydaje mi się solidniejszy..może nie musisz tych ,żeby do kości się dopasowały, może wkręty i na to koronka...? Porozmawiaj z kilkoma dentystami, protetykami, pojeździj, popytaj, abyś miała szereg za i przeciw. I nie sugeruj się do końca moją opinia, ja miałam to ok 10 lat temu robione, teraz mostki może są lepsze i trwalsze. 10 lat to kawał czasu dla techniki!!! Ale na ząbki nie żaluj, żebyś później nie pluła sobie .....że pożałowałaś! Akurat na tym nie oszczędzaj...nie ma to jak piękny usmiech :). Pozdrawiam i życzę P O W O D Z E N I A :) :) :)
  • kamisa7 20.04.11, 14:01
    Hej! Dobrze byłoby, gdybyś była prowadzona kompleksowo i ortodontycznie i protetycznie. Trudny przypadek, współczuję. Tak czy siak, na implantach też będziesz miała koronę lub mostek, bo sam implant to jedna część, druga to łącznik a trzecia to właśnie uzupełnienie protetyczne, korona lub most. Może być przykręcane lub cementowane. Poszukaj dobrego gabinetu.
  • polly80 21.04.11, 23:26
    dowiedz się, czy części zębów nie udałoby się wstawić np metodą SMK czyli Mostów Kompozytowych, jest to alternatywa dla tradycyjnego implantu, pozdrawiam
    --
    Dentysta Szczecin
  • higiestom 15.05.11, 22:17
    ja robiłabym implanty... szkoda szlifować zdrowych zębów
  • candeopoznan 18.11.11, 10:36
    Szanowni Państwo

Wielu z nas błędnie utożsamia pojęcie implantu z całym sztucznym zębem. W rzeczywistości wszczepienie samego implantu nie uzupełnia brakującego zęba. Implant to tytanowa „śruba” odtwarzająca korzeń zęba, wkręcona w kość. Do przywrócenia pełnej funkcjonalności konieczna jest jeszcze odbudowa protetyczna na przykład korona, która jest mocowana na implancie. Korony stomatologiczne to uzupełnienia protetyczne pozwalające odbudować kształt i funkcję naturalnego, zniszczonego lub utraconego zęba. Ceramiczna nadbudowa wizualnie nie różni się od naturalnego zęba. To istotne, gdyż najważniejszym celem wszczepienia implantów jest uzyskanie jak największej funkcjonalności i komfortu dla pacjenta. Dobrze wszczepiony implant i założona na nim odbudowa protetyczna jest właściwie nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Dzięki temu, że eliminują one dyskomfort ruchomych protez za pomocą stałego połączenia z kością, pozwalają na płynną rozmowę i lepszą wymowę. Odpowiednio pielęgnowane, mogą służyć przez wiele lat.

Poznańskie Centrum Stomatologii Candeo
  • max-321 27.11.11, 14:10
    ja polecam dr Gatza . www.implanty-densvip.pl . Dr Gatz to uosobienie skromności mimo wiedzy jaką posiada! Specjalista w każdym calu. Pełna kultura i profesjonalizm. Zawsze usmiechnięty i z dobrym słowem na ustach. Zrobił mi 3 korony pełnoceramiczne i 4 licówki. Wyglądają zaje.... Po wszczepieniu 2 implantów czułem się wspaniale a teraz nareszcie mogę się uśmiechać i jeść to na co mam ochotę. Najlepszy implantolog w Bydgoszczy. Jeśli wszczepiać implanty w Bydgoszczy lub robić koronki albo licówki w Bydgoszczy to tylko w DENS VIP u dr Gatza
  • przemekklimczak 01.12.11, 11:27
    Polecam zajrzeć na: denticus.szczecin.pl .
  • kordentekspert1 01.12.11, 19:46
    Witaj! Z tego co napisałaś rzeczywiście widać że masz poważny dylemat i problem do rozwiązania. Przede wszystkim powinnaś udać się na konsultacje do implantologa który przedstawi wszystkie możliwe dla Ciebie opcje.
    Tak jak pisałaś aby założyć mosty trzeba szlifować zęby i leczyć je kanałowo.Niby implanty są droższe ale w po zliczeniu całego leczenia przed założeniem mostów wcale nie ma dużej różnicy.No implanty są zdecydowanie lepsze- nie robi się zanik kości w brakach zębowych. Nie wiem jak to będzie u Ciebie bo żeby to dokładnie powiedzieć trzeba obejrzeć pacjenta na fotelu i jego zdjęcie pantomograficzne.
    Pozdrawiam
    www.kordent.com.pl
  • dianaopole 23.04.18, 19:22
    Cześć, i jaką podjełaś decyzję ? :) jestem w podobnej sytuacji, pozdrawiam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.