cena prawa poboru Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
    • cena pp 2.57 pln- czy od tego będzie podatek
      • cena prawa poboru na dzisiaj to 2,58 ale pamiętajcie o tym , że
        prawo poboru od 07.10.09 będzie normalnie notowane na giełdzie i
        cena ta może być wyższa lub niższa w zależnści od kursu naszych
        akcji.
        oczywiście płacimy podateksmile
        • podatek tak, a prowizję ?? Ile ??
          • 10,- do 500,- i 1,5% od tego co ponad 500,-
            • Dla praw poboru jest inaczej- dla transakcji do 500 zł 2% powyżej wg
              taryfy.Byłam dziś na szkoleniu z panią z BDM
              Pozdrawiam wszystkich akcjonariuszy
              A może tak wybierzemy się na Walne Zgromadzenie!!
              • Pozdrawiam wszystkich akcjonariuszy i oczywiście mam pytanie do
                zorientowanych osób. Też posiadam pewną ilość akcji i zastanawia
                mnie jedno,czy jeżeli kupię akcje po 20,50PLN to moge je sprzedać po
                cenie jaka jest obecnie na giełdzie czyli ok 31-32 PLN czy te nowe
                akcje bedą odrębnie notowane? A może te stare jeszcze stanieją i
                cena sie zrówna? Jeżeli ktoś się orientuje to prosze o info.
    • Teoretyczna wartość prawa poboru

Wartość prawa poboru (V) zależy od różnicy między ceną starych i nowych akcji
      oraz od liczby praw poboru potrzebnej do objęcia jednej nowej akcji.

V = (M-S) / (N+1)

gdzie:
      V- teoretyczna wartość prawa poboru
      M - cena rynkowa starych akcji
      S - cena emisyjna nowych akcji
      N - liczba praw niezbędnych do objęcia jednej nowej akcji

M-33,41 z zakniecia sesji 01.10.2009r.
      S-20,50
      N-4
      33,41-20,50=12,91
      12,91sad4+1)=2,58
    • A ja w piątek sprzedałam taka ilość akcji, żeby kupic taką sama
      ilość jaka mi sie nalezy z praw poboru. Wyliczyłam, że jestem do
      przodu ok 2tys smile) I co wy na to??
      • a napewno przypiszą Ci tyle praw poboru co sobie wyliczyłaś skoro
        już sprzedałaś? termin 1.10 był dla ludzi dopiero kupujacych dla na
        pracowników i już poiadających akcje termin dla praw poboru to 6.10.-
        w tym dniu przypisują prawa poboru. moze się mylę.
        • Znajomość finansów wśród nas jest porażająca. Czyżby na studiach
          przestali uczyć ekonomii a wprowadzili zajęcia ze znajomości
          seriali? kaprys-pl mylisz się bardzo, po prostu wpisz w googlach
          prawo poboru i dzień ustalenia.
      • dzien nabycia pp jest 6 pazdziernik
        • Czy po zapisie praw poboru na rachunku rejestrowym lub papierów wartościowych,
          można sprzedać „stare akcje”, zachowując jednocześnie prawa poboru do nowej emisji?

Tak

Biorąc pod uwagę, iż transakcje na akcjach są rozliczane dopiero trzeciego dnia
          od ich zawarcie, efektywnie ostatnim dniem, kiedy można nabyć lub zbyć akcje z
          prawem poboru jest 1 października. W związku z tym zbycie akcji począwszy od 2
          października będzie następowało bez prawa poboru – tj. akcjonariusz zbędzie
          akcje, jednakże własność tych akcji przejdzie na nabywcę po dniu 6 października
          (po dniu prawa poboru), czyli prawo poboru, w takim przypadku nadal będzie
          przysługiwać osobie, która zbyła te akcje (oczywiście przy założeniu, że zbycie
          to nastąpi 2 października, lub później).
          • No ja sprzedałam część akcji 2 października. Wcześniej zadzwoniłam
            do BDM-u, żeby się jeszcze upewnić czy nie strace przysługujących mi
            praw poboru. Zresztą wszystkie informacje jakie dostaliśmy mówiły o
            tym, że od 2-10-2009 mozna stare akcje sprzedać z zachowaniem praw
            poboru. Za 4 prawa poboru można dostać jedną nową akcję. Więc tak
            sobie wyliczyłam ile tych nowych akcji dostane i taką sama ilość
            starych akcji sprzedałam, żeby mieć kasę na zakup nowych. Z
            ostatecznych wyliczeń i po odciągnięciu podatku jestem około 2 tys.
            do przodu smile.. Policzcie sobie sami. Sprzedałam za 31 zł. Odkupię za
            20,50 zł taką samą ilość. Zresztą kilka osób u mnie tak pomyślało i
            zrobiło ten sam manewr smile. Ostatecznie zobaczymy jak to wyjdzie.
            • Cieszę się,że jakoś z zadowoleniem smile wybrnęłaś z tego problemu. Rozumiem ,że po tej całej operacji ilość twoich akcji się nie zmieniła.Jeżeli tak to nie będziesz mogła otrzymać dywidendy zaliczkowej od zwiększonej liczby akcji.A dywidendy tak jak i zyski z korzystnej sprzedaży akcji też powinno się brać po uwagę.
              Z drugiej strony, gdybyś miała brać kredyt na zakup akcji chcąc zwiększyć maksymalnie ich ilość to odsetki od kredytu trzeba liczyć jako koszt tej całej operacji. Dlatego każda nasza decyzja zależy wyłącznie od naszej finansowej sytuacji i od tego w jakiej perspektywie czasowej inwestujemy /rok, pięć lat czy dziesięć .../.
              A najlepszym rozwiązaniem jest jednak powierzyć to fachowcom z BDM.
              Serdecznie pozdrawiam smile smile smile
              • Wybrałam najbardziej korzystne dla mnie rozwiązanie. Nie zalezy mi
                na tym by zwiększać ilość akcji i trzymać je w nieskończoność. Cały
                czas jest mi żal, że nie sprzedałam wszystkiego jak były po dość
                atrakcyjnej cenie (ponad 50 zł). Ale cóż takie zycie. Może kiedyś
                się odkuje? Teraz troche szkoda mi sprzedawać. Dobre to, że chociaż
                daja jakąs dywidende z tego. Manewr ze sprzedaża takiej ilości akcji
                jaką będę mogła nabyć za prawa poboru przyszedł mi do głowy w
                ostatniej chwili. Praktycznie zachowam tą sama ilość a przy okazji
                zarobię pare złotych smile Środki na podatek z tego od razu zablokuje
                na jakiejś lokacie i niech sobie czeka na swój moment smile
                A tak jeszcze przy okazji: co miałas na myśli pisząc, że nie będę
                mogła otrzymać dywidendy zaliczkowej od zwiększonej liczby akcji???
                • Jeżeli miałaś 4000 starych akcji i sprzedałaś 1000 po to żeby kupić 1000 po 20,50 to dalej masz 4000 i dywidendę będziesz miała od 4000 a nie od 5000 i tą zaliczkową i kolejne w następnych latach,jeżeli będą.
                  I jeszcze jedno zastanawiam się czy nie wyszłabyś na to samo gdybyś ograniczyła się tylko do sprzedaży IPP na giełdzie bez wykonywania takich manewrów ze sprzedażą i kupnem akcji, płaceniem prowizji i podatków. Może się mylę , znam się na tym tak samo jak ty /bez obrazy smile/. Większość z nas ma okazję czegoś nowego się nauczyć.Nie jesteśmy analitykami giełdowymi a i ci się czasami mylą .Jestem ciekawa co będzie z kursem akcji po całej tej operacji. Chyba spadną , ale o ile ? I kiedy znowu zaczną zwyżkować , może koniec I kwartału przyszłego roku a może później. To mnie fascynuje.smile
                  • A za IPP nie ma prowizji i podatku? Oj chyba też jest.
                    A z tym uczeniem się to masz racje. Człowiek codziennie dowiaduje
                    się czegoś nowego i stale się uczy.
                    • Jest prowizja i podatek.Jednak przy kwocie mniejszej jest mniejsza prowizja i mniejszy podatek / przy tej samej stopie procentowej/. Chodziło mi o to czy te około 2000,00 zysku nie osiągnęłabyś sprzedając wyłącznie IPP /a może zysk byłby jeszcze większy?/.
                      Gdybym sprzedała 1000 akcji po takiej cenie , która dałaby możliwość zakupienia np. 1100 akcji po 20,50 /i jeszcze miałabym na opłacenie prowizji i podatku/ to widziałabym jakiś sens w robieniu takich manewrów.A może trzeba było sprzedać po 34,00 / 01.10.2009r/ i czekać , aż spadną poniżej ceny emisyjnej i wtedy kupić? Fajne spekulacje nieprawdaż? smile
                      Natomiast jeśli ten zysk jest taki jak piszesz to myślę ,że chyba wystarczy w odpowiednim czasie zbyć tylko IPP smile
                      • alma59 własnie ja się z Tobą tutaj zgadzam. Jeżeli ktoś chce jpp
                        sprzedać to musi to zrobić bardzo szybko.Jaki ma sens ten, który je
                        kupi? Musi mieć 4 szt aby kupić 1 akcję po 20,50PLN.Czyli łaczny
                        koszt 1 akcji wzrasta do ponad 30PLN więc spokojnie moze je kupić na
                        giełdzie za jakiś czas może nawet taniej. Ale jezeli jpp stanieje do
                        1PLN to inwestujacym w akcje taka transakcja juz będzie sie
                        opłacała. Oczywiście to są moje tylko przemyślenia. Każdy chce
                        zarobić. Ja z kolei nie namawiam ani do zakupu akcji ani do
                        sprzedaży jpp.
                        • Co do ceny IPP to nie wiem czy będzie ona wyższa w pierwszych dniach sprzedaży /duża podaż to cena chyba mniejsza/ czy też w późniejszym terminie /choć to dla kupujących ryzyko , czy zdążą w odpowiednim czasie dokonać zapisów/.
                          Ja nigdzie ani tu ani w pokrewnym wątku nie dawałam nikomu rady , tylko umieszczałam informacje do których docierałam i raz podzieliłam się tym , co mam zamiar zrobić sama. I tak jak wcześniej pisałam, jest to decyzja indywidualna każdego inwestora mającego swoją odrębna sytuacje finansową,własne krótkoterminowe lub długoterminowe cele, własne przemyślenia albo własnych doradców np. analityków giełdowych .
                          Podejmować decyzje na podstawie zamieszczanych tutaj postów jest niepoważne a jeszcze radzić komukolwiek cokolwiek /jeśli się nie ma wiedzy / to już zgroza
                          Ja myślę , że wymiana naszych poglądów służy jednak tylko wzajemnej nauce. Chociaż gdybyśmy chcieli do tej nauki podejść poważniej to chyba są jakieś kursy dla inwestorów indywidualnych. Ja sama jednak nie mam zamiaru zdobywać takiej wiedzy , bo jeszcze zechciałabym ją sprawdzić w praktyce. Wychodzę jednak z założenia, że toną ci co uważają,że potrafią pływać, bo ci co nie potrafią boją się wchodzić zbyt głęboko.
                          Nie należę do ludzi lubiących jakiekolwiek ryzyko smile
                  • Masz racje! Wszystko zależy od kursu J.P.P jak i akcji na giełdzie.
                    W krótkim okresie czasu lepiej według mnie sprzedać J.P.P po 2,58 PLN
                    (zobaczymy oczywiście jaka bedzie cena w notowaniach bo myślę,że
                    tylko 1 i ew.2 dzień notowań będzie fajny a potem spadną ) i wtedy
                    ew. dokupić akcje PKO, których cena spadnie sporo. Tym bardziej, że
                    analitycy zakładają jeszcze jedną głębszą korektę na giełdzie w tym
                    roku. Kto wie moze już teraz sie zaczeła?Nie wiadomo kiedy te nowe
                    akcje można bedzie sprzedać po 31 PLN(bo będą odrebnie notowane).
                    Może się opłaca może nie.Oczywiście wszystko zależy od horyzontu
                    inwestycyjnego. Wszystko sie okaże a my będziemy bogatsi o nowe
                    doswiadczenie smile.
    • czy ma znaczenie, w którym momencie zamienię prawa poboru na akcje?
      chdzi mi o to czy iść 7 czy 20 października? znaczenie finansowe dla
      mnie, ma się rozumieć

• Cena tego "papieru" będzie spadać, chyba już w 1 dniu obrotu.
        Dojdzie do symbolicznej złotówki.
        To jest moja prognoza.
        Na nosa.
        Ja sprzedaję jutro. Nie czekam.
        • sprzedałam po 2,93 jak myślicie czy to dobrze ?
          • bena503 napisała:

> sprzedałam po 2,93 jak myślicie czy to dobrze ?
            moim zdaniem cudownie! Gratulacje!
            • pkoformerworker napisał:

> bena503 napisała:
              >
              > > sprzedałam po 2,93 jak myślicie czy to dobrze ?
              > moim zdaniem cudownie! Gratulacje!

Ja również przyłączam się do gratulacji i proponuję zabawę w typowanie :
              mój typ 3,05 w dniu 14.10.2009r. wink

• W 1 dniu sprzedałem po 2.80 zł.
          A więc na poziomie notowań w tym dniu.
          Jeśli chodzi o prognozę (moją)....
          Mój nos jest tu (okazuje się) "bez węchu".
          Cena PPI rośnie a nie spada.
          I prognozowana cena (1 zł/akcję) nie wchodzi w grę.
          Raczej zbliży się do 3 zł.
          • Przyłączam się i typuję 3,03 złotych na 12 10 2002.
          • Transakcja moja już po finale. Szybko. Można (jest czas) by zabiegać (kupić)
            nowe akcja. Ale prawo takie zostało utracone. Ale przecież
            może to zrobić ktoś z rodziny.
            • czuk1 napisał:

> Transakcja moja już po finale. Szybko. Można (jest czas) by zabiegać (kupić)
              > nowe akcja. Ale prawo takie zostało utracone. Ale przecież
              > może to zrobić ktoś z rodziny.

Nie rozumiem , jak może kupić akcje ktoś z rodziny ?
              Chyba tylko kupując najpierw IPP a potem akcje z nowej emisji .
              Jest jeszcze taka możliwość,że np. mamy za JPP kupić 1000 akcji, ale mamy pieniążki tylko na 500 . Wówczas na drugie 500 dostajemy od babci smile i kupujemy akcje na siebie , ale z tą myślą ,że należą one do naszej babuni.Możemy potem rozliczać się przy sprzedaży z babcią , o to ci chodzi? Mamy również prawo /pod warunkiem,że byliśmy właścicielami IPP w dniu 06.10.2009r./ do zapisów dodatkowych i tu tez możemy "wykorzystać" oszczędną babunię i sfinansować tę część transakcji jej pieniążkami.
              Pozdrawiam cieplutkosmile

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.