Dodaj do ulubionych

Sultan Hürrem

27.04.11, 19:02
Wydaje mi sie ze na pewno niektore z was ogladaja serial Mühteşem yüzyıl jego glowna bohaterka jest ukochana sultana Süleymana o imieniu Hürrem tak naprawde jako fakt historyczny nazywala sie Aleksandra Lisowska a stajac sie muzulmanka przyjela imie Hürrem ktore nadal jej sam Süleyman.Hürrem urodzila sie w Rutenii bylo to w tym czasie miejsce pomiedzy Ukraina a Lechistanem czyli dzisiejsza Polska co oznacza ze Hürrem byla Polka natomiast zyjac pozniej na Ukrainie podczas napadu tatarow na te ziemie zostala porwana i sprzedana imperium Osmankiemu jako dar dla sultana Süleymana.
Jezeli chcecie dczytac wiecej wejdzie na wikipedie ...
Jedna z wielkich Matek w historii Turcji jest Polka.
Edytor zaawansowany
  • 27.04.11, 22:44
    Miała duży sentyment do naszego kraju i z tego powodu w tamtych czasach panowały tak dobre stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską i Imperium Osmańskim. Rozwaliło mnie ,że jednak ta aktorka co ja gra to prawdziwa Turczynka
  • 27.04.11, 23:36
    gwoli scislosci: Rutenia to jest Ruś, Hurrem urodzila sie w okolicach Rohatyna (niedaleko Lwowa), byla corka prawoslawnego duchownego, byla Ukrainka (Rusinka) a nie Polka.
    --
    asarkady@wp.pl
    tłumacz przysięgły j. tureckiego
  • 27.04.11, 23:53
    Pojecie przynaleznosci narodowej w dzisiejszym rozumieniu pojawilo sie duzo pozniej niz czasy w ktorych zyla Hurrem i Suleyman wiec to czy byla Polka, Ukrainka czy Rosjanka nie ma wiekszego znaczenia. W serialu jest przedstawiona jako Rosjanka. Znana jest tez pod innym imieniem Roxelana.
    A co do wyboru aktorki to nie do konca "prawdziwa Turczynka" skoro wychowana w Niemczech, ktorej akcent a zwlaszcza niemieckie rrr zdradza pochodzenie.
  • 28.04.11, 18:53
    w tamtych czasach moze i nie mialo znaczenie, ale obecnie ma i to duze wink

-- Pozdrawiam, amw77
  • 28.04.11, 21:11
    Czy to jest serial oparty na książce "harem"? Bardzo interesuję się "naszą Polką" w Turcji, ale niestety mieszkam w Polsce i nigdzie nie natrafiłam na film o Roksolanie czy też Hurrem. Może któraś z Was mieszkających w Turcji mogłaby nagrać mi ten film czy to jakiś długi serial?
    Pozdrawiam.
    PS Tak nawiasem mówiąc to ja też uważam, że była to Polka a nie jakaś Ukrainka czy Rosjanka chociażby nawet z samego nazwiska typowo polskiego, zresztą czytałam o tym gdzieś w jakimś opracowaniu. Tylko zachód tarktuje ją jak Rosjankę bo nie znają jak przebiegały ówczesne granice.
    --
    http://www.suwaczek.pl/cache/96e9554272.png
  • 28.04.11, 23:20
    zarowno polskie jak i ukraińskie (a takze np. macedońskie) nazwiska mogą konczyć sie na -ski, -cki (w wariancie ukrainskim: -śkyj, -ćkyj). Ołeksandra Lysovśka była Ukrainką (Rusinką).
    --
    asarkady@wp.pl
  • 29.04.11, 08:01
    Jak wynika z poniższych informacji - Wikipedia, urodziła się w Rohatyniu, które to miasto należało wówczas do Królestwa Polski. Rzeczywiście jest napisane, że była Ukrainką. W tym mieście jest też jej pomnik. ŻEBY DOJŚĆ DO PRAWDY TRZEBA BY BYŁO MIEĆ JEJ AKT URODZENIA, ciekawe czy w Rohatyniu mają takie dane.

"Early life

According to late-16th-century and early-17th-century sources, such as the Polish poet Samuel Twardowski, who researched the subject in Turkey, Hürrem was seemingly born to a father who was a Ukrainian (Ruthenian in the terminology of the day) Orthodox priest. She was born in the town of Rohatyn, 68 km southeast of Lviv, a major city of Red Ruthenia (Chervona Rus') which was then part of the Kingdom of Poland, today in western Ukraine. In the 1520s, she was captured by Crimean Tatars during one of their frequent raids into this region and taken as a slave, probably first to the Crimean city of Kaffa, a major centre of the slave trade, then to Constantinople, and was selected for Süleyman's harem".

--
  • 29.04.11, 08:03
    Aha i nazywała się Aleksandra Lisowska a nie jak Pan podaje:
    en.wikipedia.org/wiki/Roxelana
    --
  • 03.05.11, 10:12
    To nie prawda nie znalazłam ani jednego nazwiska ukraińskiego na -ski
    pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Ukrai%C5%84skie_nazwiska
    --
  • 03.05.11, 12:07
    jednak są, na przykład
    pl.wikipedia.org/wiki/Mychaj%C5%82o_Hruszewski
    pl.wikipedia.org/wiki/Atanazy_Szeptycki
    --
    asarkady@wp.pl
  • 03.05.11, 17:01
    Może to być nazwisko na ski jeżeli to będzie skiczuk.

Sam pan podaje przykład, który dotyczy nazwiska polskiego. Proszę się wczytać w treść:
    "Mychajło Hruszewski (ukr. Михайло Грушевський [mɪˈxɑjɫɔ ɦruˈʃɛwçkɪj], upr. /mychajlo hruszełśkyj/, ur. 29 września 1866 w Chełmie, zm. 24 listopada 1934 w Kisłowodsku) – ukraiński historyk i polityk, Przewodniczący Rady Centralnej Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Mychajło Hruszewski urodził się w Chełmie w rodzinie nauczyciela pochodzącego z okolic Czehrynia."

"Czehryń- Miasto i twierdza lokowane przez króla Zygmunta III Wazę dzięki staraniom Aleksandra księcia Wiśniowieckiego 1 maja 1588 roku. Dnia 15 października 1592 roku otrzymało od króla przywileje miejskie. Czehryń graniczył kiedyś z wsiami Birek, Strzynówki i Sosnówka. Pomimo zakazu królewskiego dotyczącego przyjmowania zbiegów, miasto zostało w kolejnych latach zamieszkane przez różnych uciekinierów z całej Rzeczypospolitej."

Jezu jak ktoś mieszka na ziemiach innego państwa to nie znaczy, że jest z pochodzenia tej narodowości.

Ja jakbym zamieszkaław Turcji z męzem Polakiem to moje prawnuki nie będą z pochodzenia Turkami tylko Polakami.

--
  • 03.05.11, 21:41
    milo mi poinformowac, ze
    1) tak jak na przyklad we Lwowie (ktory znajduje sie na Ukrainie) rodzili sie i rodza POlacy, tak samo w Chelmie (ktory znajduje sie w POlsce) rodzili sie i rodza - Ukraincy (to a propos Hruszewskiego)
    to, że w Czehryniu mieszkali ucekinierzy z "calej Rzeczypospolitej" ,nie oznacza, ze nie mieszkal tam zaden Rusin (UKrainiec)
    2) nie nalezy mylic "poddanstwa" (teraz to sie nazywa "obywatelstwo") z narodowoscia. Roksolana byla polską poddaną (eiec jak gdyby miala polskie obywatelstwo), ale narodowosci byla ruskiej (ukrainskiej)
    3) Ukraincem byl np. Chmielnicki (chyba nikt nie watpi, że był Ukraińcem)
    pozdrowienia
    --
    asarkady@wp.pl
  • 04.05.11, 19:06
    Dobrze może ma Pan rację co do tych nazwisk, a prosze mi powiedzieć skąd ma Pan taką pewność że Roskolana była jednak Ukrainką z jakiego źródła, gdyż ja słyszałam nawet w telewizji bodajże w jakimś programie, który rekomendował książki i Pani Beata Tyszkiewicz polecała właśnie książkę o Hurrem podając że była to Polka. Niestety nie pamiętam tytułu tej książki nawet próbowałam ją kupić ale nigdzie nie znalazłam było to ładnych parę lat temu.
    Pozdrawiam
    --
  • 04.05.11, 19:20
    z pewna taka niesmialoscia przypominam, ze temat byl poruszany na naszym forum kilka lat temu wink goraco polecam korzystanie z wyszukiwarki, gdyz tematy starsze niz rok portal gazety automatycznie przenosi do archiwum:
    forum.gazeta.pl/forum/w,35082,59615836,59615836,Hurrem_Sultan.html
    p.s. mnie rowniez nie udalo sie wtedy kupic tej ksiazki
  • 04.05.11, 23:25
    podstawowym żrodlem do poznania biografii Roksolany jest jej biogram zamieszczony przez orientalistę Zygmunta Abrahamowicza w Polskim Slowniku Buograficznym
    Zygmunt Abrahamowicz, haslo Roksolana, w Polskim Słowniku Biograficznym, tom XXXI, 1989--
    dr Abrahamowicz pod tekstem biogramu podaje obszerna bibliografie, dzieki ktorej mozna dowiedziec sie kolejnych szczegolow.
    asarkady@wp.pl
  • 05.05.11, 12:48
    Znalazłam w internecie, niestety książki nie posiadam, ale jest ona cytowana to co Pan poleca i:
    Jest napisane , że "Prawdopodobnie była córką ruskiego kapłana prawosławnego z Rohatyna" oraz "Miała prawdopodobnie wpływ na politykę zagraniczną Turcji; zachowały się jej dwa listy do króla Polski Zygmunta Augusta , w których wyrażała współczucie po śmierci Zygmunta Starego . Istnieje teoria, że dość łagodna polityka Sulejmana wobec Polski wynikała z wpływu Roksolany, czującej silne związki z rodzinną ziemią."

I to właśnie zastanawia, czy Ukrainka (Rusinka) byłaby tak związana z Polską.
    --
  • 05.05.11, 23:49
    tak, to jest ciekawy temat, ta Roksolana...
    ale: nie ma jednoznacznych dowodow, ze taka, a nie inna polityka jej męża mala zwiazek z wplywem Roksolany na niego (jest to bowiem tylko - teoria). Jesli jednak nawet tak bylo, to moglo to byc zwiazane z sentymentem do rodzinnych(!) stron Roksolany i nie mialo podtekstu swiadomego dzialania "patriotycznego". Trzeba tez pamietac, że owczesna Polska to byla Polska (Rzeczpospolita) wielu narodow: Litwinow, POlakow, Rusinow, Bialorusinow , Tatarow, Niemcow itd. Nie powinno sie do owczesnych zachowan ludzkich przykladac dzisiejszej miary. poza tym etniczni Polacy nie byli wyznawcami prawoslawia.
    --
    asarkady@wp.pl
  • 06.05.11, 13:13
    sarkady napisal:
    > Trzeba tez pamietac, że owczesna Polska to byla Polska (Rzeczpospolita) wielu
    > narodow: Litwinow, POlakow, Rusinow, Bialorusinow , Tatarow, Niemcow itd. Nie
    > powinno sie do owczesnych zachowan ludzkich przykladac dzisiejszej miary. poza
    > tym etniczni Polacy nie byli wyznawcami prawoslawia.

Dokladnie tak. Ciekawy obraz Roksolany daje porownanie wpisow z wikipedii polskiej, angielskiej, rosyjskiej i tureckiej. Spodziewalam sie, ze Rosjanie/Ukraincy beda najbardziej optowac za nazwaniem jej Ukrainka, ale dyplomatycznie uzyli slowa Slowianka. W owych czasach nie uzywano nazwisk, nie jest wiec pewne na 100%, ze naprawde nazywala sie Aleksandra Lisowska. Te dane pochodza dopiero z XIX w.
    Zachowaly sie interesujace portrety Roksolany, choc na kazdym z nich tak naprawde wyglada troche inaczej wink, na Wiki mozna tez obejrzec fotografie jej odrecznego pisma (arabski? osmanski?) w listach wyslanych m.im do naszego krola.

Bardziej Ukrainka czy Polka, ten spor jest i bedzie miedzy historykami nierostrzygniety. Chyba tylko sama zainteresowana moglaby na to pytanie dzis odpowiedziec, ale to Ukraina wystawila jej pomnik i to na ukrainskich znaczkachjej osoba zostala uhonorowana, a my jak zwykle spierajmy sie dalej. Moze gdyby owa Pani nie przeszla na islam, nie rodzila sultanowi dzieci, nie dazyla do rozwoju tureckiego Imperium, ale dzielnie jak Rejtan bronila swej polskosci i wiary przed muzulmanskim najezdzca... wink tylko wtedy pewnie nikt by sie o niej nie dowiedzial.
    Niemniej, nawet jesli etnicznie Ukrainka, to urodzona na owczesnych ziemiach polskich, wiec jakis tam udzial w jej historii mamy smile
  • 06.05.11, 13:24
    I jeszcze jedno. Znajome Turczynki, z ktorymi niedawno rozmawialam na temat Hurrem Sultan i ktore ten film ogladaja, twierdza ze ona pochodzila z Krymu. Podobno w ogole nie byla wspomniana jej ewentualna polskosc. Czy to prawda?
    Nie ogladam, niestety, serialu, ale dzieki dziewczyny za linki, nadrobie zaleglosci jak tylko mi komputer wyzdrowieje. Nie mam kiedy wybrac sie do serwisu, zlapalam jakiegos wirusa, ktory mi restartuje kompa przy sciaganiu wiekszej ilosci danych sad
  • 19.05.11, 16:29
    Film nie jest niestety filmem historycznym a tylko serialem twoja kolezanka ma racje zostalo powiedziane ze pochodzi z Krymu co jest tylko rezyseryjska fikcja.Serial ogladam z checia i przymrozeniem oka bo to przeciez produkcja made in Turkey
  • 28.04.11, 18:53
    dokladnie

-- Pozdrawiam, amw77
  • 30.04.11, 21:14
    Na jakim to leci kanale i o której, czy wiecie może kiedy nadawane są powtórki i czy w ogóle są?
    --
  • 30.04.11, 21:47
    Moja zona oglada tutaj:
    www.dizihd.com/dizi-izle/muhtesem-yuzyil-izle
    Tam sa wszystkie odcinki.
  • 02.05.11, 09:47
    Możesz również oglądać na portalu youtube, tam są zamieszczane wszystkie odcinki po środowej emisji. Plusem jest że odcinek jest dodawany w jednym kawałku. Tutaj masz przykładowego linka, www.youtube.com/watch?v=PBxXN3HyBcg
  • 02.05.11, 10:18
    Stare odcinki zniknely w wiekszosci z youtuba. Mozesz je sciagnac z torrenta.
  • 02.05.11, 17:23
    Niestety internet mam z limitem -obejrzałam dwa odcinki na youtube i mam prawie zero internetu, więc ten system odpada.
    --
  • 17.05.11, 21:34
    Witajcie ponownie
    Jakiś czas temu wysłałam do polskich stacji telewizyjnych (Polsat, TVN i TVP) propozycję zakupienia tego serialu z opisem i linkami na youtube, niestety nie otrzymałam żadnej odpowiedzi, totalnie mnie zignorowano. Chyba będę musiała się pogodzić, że nie obejrzę tego serialu, jak już wspominałam internet mam z plusa a więc z limitem. Facet który instalował nam satelitę nie może znaleźć show TV twierdzi że coś zasłania (jego zdaniem kula ziemska).
    Pozdrowienia

--
  • 18.05.11, 18:31
    Nie zapomnijcie kochani dzis o 20 00 zaczyna sie özet czıli powtorka a tuz po niej mühteşem yüz yıl.
    Przykro mi ze w Polsce nie ma mozliwosci na ogladanie tej pieknej serii ale 3moze warto by sie przeniesc do Turcji oczywiscie nie ze wzgledu na serial ale ...jest wiele powodow
  • 18.05.11, 19:07
    Ile ten serial ma odcinkow? Kiedy to sie w ogole konczy?
  • 19.05.11, 16:30
    zaden serial niestety nie podaje ilosci odcinkow ani czasu zakonczenia seri ... potrzeba cierpliwosci...
  • 20.05.11, 13:39
    zeby odbierac tureckie kanaly to musisz miec ustawiona satelite na turksat. inaczej ich nie zlapiesz
  • 20.05.11, 15:13
    Tak mam ustawione na turksat, ale showtv nie ma.
    --
  • 20.05.11, 17:38
    www.turksat.com.tr/kanallistesi/uydukanallistesi.html
    sprawdz tutaj i poustawiaj sobie te wszystkie polaryzacje etc bo to jest waznesmile
  • 29.05.11, 09:31
    Dzięki serdeczne włąśnie mi mąż ustawił i mam ten show tv, tylko teraz musze pościągać jakoś te 20 części, które juz nadali.
    --
  • 21.06.11, 07:34
    cześć dziewczyny

jak ktoś jest zainteresowany to w najnowszym magazynie Wysokie Obcasy jest artykuł o naszym ulubionym serialu Muhtesem Yuzyil i o Hurremsmile

• 21.06.11, 14:28
    Masz na myśli ten co będzie w tą sobotę 25 czerwca? Bo z 18 to nic nie ma.
    --
  • 21.06.11, 14:40
    nie już jest Wysokie Obcasy Ekstra na lipiec już jest w kioskach wczoraj kupiłam, nie jako dodatek tylko magazyn miesięczniksmile cena 6.99 smile
  • 28.06.11, 14:50
    Nie wiecie kiedy ciąg dalszy?
    Właśnie udało mi się obejrzeć wszystkie odcinki, zrobiłam to hurtowo (przez miesiąc codziennie) i teraz trochę pusto.
    Swoją drogą dlaczego oni w filmie przedstawiają ją, że pochodziła z Krymu?
    --
  • 28.06.11, 16:54
    Została przedstawiona sułtanowi przez chana Krymu jako branka. No i co tu dużo mówić, tureckiemu sercu z całej Ukrainy najbliższy ten Krym właśnie.
    --
    tureckieopowiesci.wordpress.com/
  • 22.02.17, 19:55
    W 1520 roku nie było ukrainy!!! Skoro urodziła się w Rohatyniu to te ziemie należały wtedy do Królestwa Polskiego...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.