Dodaj do ulubionych

zorganizujmy się (w Stambule)!

10.08.11, 09:29
coraz częściej z różnych stron docierają do mnie sugestie, że może warto by się jakoś ogarnąć i nieco sformalizować naszą stambulską grupkę Polaków - poniżej kopiuję to, co jest już u mnie na stronie (tutaj):

Padła propozycja, żebyśmy się zorganizowały w bardziej formalną grupę. Skoro jest nas tyle w Stambule, i ciągle nas przybywa, to może warto wybrać jakąś nazwę i pomyśleć nad jakimiś wspólnymi imprezami?

Ewa (tatavla) rzuciła pomysł, że na jedno ze spotkań można zorganizować na statku kursującym po Bosforze. I że może w przyszłości pomyślimy nad jakimiś cyklicznymi spotkaniami – piknikami, spotkaniami z okazji świąt itd., gdzie mogłybyśmy się pojawiać z naszymi tureckimi połówkami i z maluchami, nawiązywać nowe znajomości i tworzyć sobie własny krąg przyjaciół.

Jak się Wam w ogóle podoba pomysł? Macie ochotę na częstsze kontakty z rodakami w Stambule? I może macie jakieś fajne pomysły na ewentualną nazwę? Propozycje, o których wiem, to: Zwiazek Polski Nad Bosforem i Klub Polski nad Bosforem. Ważne, żeby brzmiało dobrze zarówno po polsku jak i po turecku
wink

--
www.turczynki.com
Edytor zaawansowany
  • madalenee 10.08.11, 10:09
    witajcie smile

ja jak najbardziej jestem za spotkaniami, i w gronie samych dziewczyn i z naszymi drugimi polowkami i maluszkami. swietnie bedzie organizowac imprezy, wypady, spotkania smile jestem b b pozytywnie nastawiona smile

nie mam nic przeciwko, jest mi to obojetne, ale nie wydaje mi sie konieczne od razu formalizowac, wymyslac nazwe. nie jest to tak potrzebne, zeby sie spotykac. no ale jak wiekszosci ten pomysl sie spodoba to moze sama podsune jakas nazwe dla grupy smile smile smile

pozdrawiam wszyyystkich kiss Magda
  • o6rh 10.08.11, 11:19
    "formalizowanie" to w sumie za duże słowo na to, o co nam właściwie w tej chwili chodzi, ale nie wpadłam na nic innego smile najbardziej nam zależy na tym, żeby ustalić jakieś konkrety odnośnie spotkań (np. dwa razy w roku jakiś piknik/wycieczka/rejs itd.) i żeby może mieć jakiś kontakt z konsulatem... mam wrażenie że w Stambule są dwie Polonie - "stara" i "nowa"... ta "stara" trzyma się blisko z konsulatem, spotyka w kościele, chodzi na jasełka i inne tego typu imprezy, a "my" czasem tylko wyłapiemy, że akurat coś się dzieje i uda nam się załapać smile i właściwie o to chodzi - żeby wkręcić się w główny nurt i nadać Polonii w Stambule jakiegoś charakteru i energii smile a później zobaczymy, może uda nam się zrobić dużo więcej smile
    --
    www.turczynki.com
  • madalenee 10.08.11, 11:46
    rozumiem popieram smile

no to moze, w nadchodzace spotkanie 20/21.08 cos ogarnac? gdzies sie wybrac? i przy okazji porozmawiac na temat organizowania sie/formalizowania sie? smile nie musimy siedzec w knajpie na herbacie, mozemy ruszyc gdzies 4 litery smile Bosfor jest dobrym pomyslem, moze w to najblizsze spotkanie wlasnie?? ale dobrze by bylo tez pospacerowac gdzies nie? smile

pozdr !

• agewa28 10.08.11, 13:01
    Świetny pomysł! Może rzeczywiście wszystko dogadać w to spotkanie 20/21.08? Tak na necie ciężko, lepiej w realu. Jestem jak najbardziej za.
    --
    tureckieopowiesci.wordpress.com/
  • o6rh 10.08.11, 15:47
    jasne, pogadamy na spotkaniu, chciałam tylko rzucić temat - może wpadniecie przez te niecałe dwa tygodnie na jakieś świetne pomysły wink

--
    www.turczynki.com
  • magdalenaa_b 10.08.11, 19:27
    Pomysł fajny, ale...

1. może zamiast tworzyć coś nowego, spotkajmy się w większym gronie, starym i nowym?

2. sprawa z połówkami wygląda tak, że ktoś, kto nie pracuje w soboty może sobie na takie spotkanie pozwolić. Tylko ile jest takich osób? Bo większość znajomych mi Turków, w soboty pracuje. Stąd moja połowa na bank nie pojawi się na żadnym spotkaniu...

3. kontakt z konsulatem jest bardzo prosty... Wystarczy zarejestrować się na tym drugim forum lub po prostu wysłać zbiorczego maila z prośbą o informowanie nas o imprezach... Przy czym, zostawienie maila nie gwarantuje odpowiedzi. wink

Przedyskutujmy to na spotkaniu. W miarę możliwości proponuję sobotę, a niedzielę pozostawmy sobie na widzenie naszych zapracowanych połówek. wink
  • alexa195 10.08.11, 21:16
    A ja mam inne pytania: jakie imprezy macie na mysli? smile Jakies nocne rowniez? Jesli tak to dajcie znac i bedziemy kombinowac wink

Wpisuje sie na liste chetnych na spotkanie w sobote 21.08 smile
  • skorrogan 11.08.11, 06:50
    Popieram Cie Magdalenaa_b.

Nalezalo by sie spotkac w starym i nowym gronie. Jak to mowia co dwa grona to nie jedno.

Mozna tez podpatrzec Polonie w Alanyi jak sie zorganizowali, nawet maja wlasny lokal i biblioteke. Adres: polonialanya.wordpress.com/onas/

Ruszmy te nasze cztery litery i pokazmy sie.

Zadam pytanie jak jeden sekretarz smile: Pomozecie?
    ---------------
    poloniaistanbul.wordpress.com
  • izabela.szmit 11.08.11, 08:09
    pomozemy big_grin

ja jestem ciagle w Bursie
    ale na spotkaniu 20 bede, a co!?!?
    potem urlop w Polsce
  • alexa195 11.08.11, 08:25
    izabela.szmit napisała:

> pomozemy big_grin

Dolaczam sie do choru smile
    Na Magdalene_b tez mozemy liczyc wink
  • magdalenaa_b 11.08.11, 18:53
    Dolaczam sie do choru smile
    Na Magdalene_b tez mozemy liczyc wink

Oczywiście, że pomożemy! wink W końcu wszyscy jedziemy na tym samym wózku... smile
  • grazynalydia 11.08.11, 09:48
    jak najbardziej jestem zaaaaaasmile) będzie mi bardzo miło!
    może: (Klub, Związek) Stambulskie Polki

Pozdrawiam,
    Grażka
  • alexa195 11.08.11, 11:17
    grazynalydia napisała:

> może: (Klub, Związek) Stambulskie Polki

Ale wtedy automatycznie wykluczamy chlopakow smile Moze lepiej zostac przy zwyczajnej nazwie, po prostu "Polonia w Turcji" (nawet nie ograniczac sie tylko do Stambulu)
  • grazynalydia 11.08.11, 12:00
    masz racje Alexa, zapomniałam o Naszych Panachsmile upss
  • madalenee 11.08.11, 12:24
    dziewczyny, czy wszystkim pasuje sobota? o ktorej godzine? jak wy stoicie w tym dniu z czasem? jak mezowie?
    magda pisala, zeby spotkac sie w sob, zeby miec czas w niedz dla mezow. a moze spotkac sie w niedz z mezami wlasnie? smile my pogadamy po polsku, panowie po turecku. mysle, ze byloby milo smile
  • alexa195 11.08.11, 15:10
    Grazyna, mi nie chodzilo o naszych mezow big_grin, ale o chlopakow - Polakow, ktorzy czasem mieszkaja w Stambule smile

Madalenee, moj w soboty pracuje, w niedziele spi przewaznie co najmniej do poludnia. Zreszta, po co nam chlopy na damskie spotkanie tongue_out
  • grazynalydia 11.08.11, 15:21
    Alexa, nie miałam na myśli Naszych mężów a właśnie chłopaków mieszkających w Turcji(Stambule)smile
    Myjąc naczynia wpadła mi myśl do głowy.... JA nie chciałabym tylko jednego aby ten '' związek'' lub '' klub'' był pełen osób które mają problemy miłosne, po spotkaniu turka w resorcie turystycznym lub takich innych rzeczach. Mam tu na myśli naprawde ''Polonie mieszakającą w Stambule(Turcji) ''. Jeśli kogoś uraziłam przepraszam ale napisałam co myśle( a to chyba wolno?)smile
    PS. mój mąż pracuje w turystyce więc spotkanie z nim graniczy z cudem smile i dokładnie postępuje jak mąż Alexy w dzień wolny.

czy mamy jakieś konto na facebooku? Polonia w Turcji
    Pozdrawiam
  • alexa195 11.08.11, 16:20
    grazynalydia napisała:

> Alexa, nie miałam na myśli Naszych mężów a właśnie chłopaków mieszkających w Tu
    > rcji(Stambule)smile

Ahaaaa, to mi sie nie zrozumialo big_grin

> JA nie chciałabym tylko jednego aby
    > ten '' związek'' lub '' klub'' był pełen osób które mają problemy miłosne, po
    > spotkaniu turka w resorcie turystycznym lub takich innych rzeczach. Mam tu na m
    > yśli naprawde ''Polonie mieszakającą w Stambule(Turcji) ''.

Wydaje mi sie, ze tego "problemu" miec nie bedziemy, dziewczyny z tzw. sezonu po prostu w Turcji nie przebywaja na dluzej. Bo zakladam, ze klub bedzie "zywy", a nie wirtualny smile
  • agewa28 11.08.11, 17:59
    Klub Polonii Stambulskiej
    Stowarzyszenie Polonii w Stambule
    Nowa Polonia Stambulska
    Stowarzyszenie Polaków nad Bosforem
    Polonia w Stambule
    Polacy w Stambule
    Polskie Turczynki w Stambule
    --
    tureckieopowiesci.wordpress.com/
  • madalenee 11.08.11, 21:19
    mysle ze Polonia w Stambule / Polonia Stambulska najlepiej. prosto zwiezle
  • tatavla 13.08.11, 13:45
    Witam,
    Pomysl stworzenia jakiejs formy Klubu Polonijnego w Stambule poddalam o6rh, bo uwazam, ze warto byloby zebrac sie w koncu (jako Polacy mieszkajacy w Stambule), bo moze wplyneloby to na organizowanie wiekszej (czestszej) liczby spotkan, a szczegolnie mozliwosci dotarcia do wiekszej liczby osob zainteresowanych np. kulturalnymi wydarzeniami "polonicami". Przypuszczam, ze nawet nikt z nas nie potrafi okreslic liczby Polakow mieszkajacych na stale badz czasowo w Stambule. Wiem, ze jest "stara" Polonia, spotykajaca sie podczas rokrocznie organizowanych piknikow czy jaselek, ktora ma blizszy kontakt z konsulatem czy duszpasterstwem polskim w Stambule. Sa to osoby, ktore od wielu lat mieszkaja w Stambule, maja tu ulozone zycie bez problemow np. z ikametem czy praca, i moze im nie zalezec na poznawaniu nowych osob, czy spedzaniu czesciej razem wolnego czasu, co nalezy uszanowac. "Starej" Polonii wystarczy, ze np. spotkamy sie wszyscy wspolnie z okazji Bozego Narodzenia czy podczas pikniku. Dlatego tez nie nazwalabym osob zainteresowanych najblizszym, czyli sobotnim spotkaniem gromko jako Polonia Stambulska. Uwazam, ze Polonia jestesmy wszyscy, czy ktos sie czuje czy przyznaje do bycia Polakiem, czy nie, po prostu chcac nie chcac jestesmy Polonia. Czesc osob z "nowej" Polonii, czyli mieszkajacych w naszym pieknym miescie stosunkowo krotko, bo nie kilka czy kilkanascie lat, ale np. rok czy dwa, zapisalo sie do grupy Polacy w Stambule na yahoo. Yahoo pokazuje, ze grupa zalozona w roku 2005 liczy 180 osob, jednak z pewnoscia czesc z nich juz nie mieszka w Stambule. Osoby nalezace do grupy dostaja informacje o spotkaniach polonijnych, jak np. ostatni czerwcowy piknik w Sarıyer. Mysle, ze tego typu spotkania sa okazja dla "nowych" do poznania "starej" Polonii. Na ostatnim spotkaniu "nowej" Polonii okazalo sie, ze zadna z obecnych osob nie brala udzialu w pikniku - czesc osob byla wtedy z wizyta w Polsce, czesc nie wiedziala o pikniku.
    Nie chodzi teraz o tworzenie czegos nowego, ale ogolnie o stworzenie czegokolwiek; byc moze w przyszlosci bedzie nam sie wszystkim chcialo dzialac aktywniej, cos wspolnie organizowac, czy chociazby brac wspolnie udzial w wydarzeniach kulturalnych, bo co jak co, ale jestesmy na obczyznie i mile sa takie "pierwiastki polskie"... Odpowiedzmy sobie, ile z nas bylo chociazby na pokazie polskich filmow podczas kwietniowego Festwialu Filmowego, na spotkaniu z Jackiem Dehnalem, na Bozonarodzeniowym Koncercie w Stambule czy majowym koncercie w Polonezköy, podziwialo Dar Mlodziezy podczas regat w 2010, bralo udzial w ostatnich niedzielnych pokazach filmowych, itd. ? Czesc osob pracuje, czesc nie ma jak dotrzec ze wzgledu na odleglosc czy brak samochodu, do czesci osob informacje nie dotarly, czesc osob wlasnie wtedy byla w Polsce lub na urlopie. I tak zawsze bedzie, czy to wyjazd, czy praca uniemozliwi czesci osob spotkanie sie, takie jest zycie. Ale moze jezeli sie "bardziej" zorganizujemy, to latwiej bedzie np. urzadzic w przyszlym roku wspolny wyjazd autokarem/autokarami na koncert czy Festiwal Czeresniowy do Polonezköy? A osoby, ktore "chca sie komus wyplakac w rekaw" poznaja przy okazji jakas przyjazna dusze i spotkaja sie pozniej juz indywidalnie w realu, a nie tylko podczas roztrzasania problemu na forum?
    Mysle, ze warto pielegnowac osobiste kontakty, zwlaszcza w dobie wszechobecnego internetu i tym bardziej, skoro mieszkamy za granica.
    Ponizej wklejam tresc mojego postu, ktory wyslalam przy okazji 5-ych Urodzin Forum. Probowalam sie czegos blizej dowiedziec o dzialalnosci Polonii Stambulskiej, niestety, nie bylo zadnej odpowiedzi.

Przy okazji zblizajacych sie 5. urodzin Forum nasunelo mi sie pytanie. Czy istnieje jakies Stowarzyszenie Polonii w Turcji? Wiem z forum, ze w Alanyi dziala Stowarzyszenie Przyjazni Polsko-Tureckiej z polska biblioteka. A czy mamy jakis klub/stowarzyszenie w Stambule?
    Moze ktos posiada dane jaka jest liczebnosc Polonii w TR, w poszczegolnych miastach? Chociaz pewnie trudno to zbadac
    Zdaje sie, ze nie dziala zadne przedszkole ani szkola polska, czy tez szkola z jez. polskim jako przedmiotem dodatkowym? A jakies kursy polskiego? Chyba tylko w Stambule (i Polonezköy) jest prowadzona katecheza dla dzieci? Czy ktos moze probowal cos zorganizowac, np. szkolke czy klub dla dzieci albo biblioteke w Stambule? Moje pytania dotycza Stambulu, poniewaz tutaj mieszkam. Przypuszczam, ze ze wzgledu na spore odleglosci pomiedzy dzielnicami, gdzie mieszka Polonia, to powazne wyzwanie...
    Podrawiam serdecznie wszystkie forumowiczki i forumowiczow, a w szczegolnosci zalozycielke i dobrego ducha forum, czyli Kiranne !!!

Mysle, ze mamy co obgadac podczas najblizszego spotkania smile Pozdrawiam wszystkich serdecznie i do zobaczenia!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka