Dodaj do ulubionych

ubezpieczenie zdrowotne

24.01.12, 16:38
Dostalm pismo z SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu), ze mam ubezpieczyc na zdrowie. Czy wiecie ile wynosi skladka? Napisali, ze to obowiazkowe.
Edytor zaawansowany
  • 25.01.12, 12:21
    musisz iść do SGK i oni Ci składkę wyliczą od dochodów,,, pozdrawiam
  • 25.01.12, 13:46
    Ciekawe od jakich dochodow jak ja nie pracuje..
  • 25.01.12, 17:50
    A jestes mezatka?
  • 26.01.12, 07:38
    ale na pewno nikt nie poda Ci kwoty ubezpieczenia bo składki są wyliczane na podstawie tego czy pracujesz czy nie , pewnie też na podstawie dochodów całej rodziny itd. poza tym od tego roku pozmieniało się coś w przepisach ubezpieczeniowych dlatego pewnie dostałaś to pismo od SGK i nie ma innej rady ,,, musisz się tam pojawić,,, pozdrawiam
  • 26.01.12, 13:02
    Jestem mezatka, nie pracuje. Jeszcze sie tam nie wybralam, bo tureckiego nie znam za bardzo. A maz chwilowo bardzo zajety. W przyszlym tygodniu powinnismy sie tam wybrac. A interesuje mnie czy ktos byl w takiej syuacji jak ja (mezatka, nie pracujaca, 1 dziecko) i jakie sa wtedy tak mniej wiecej skladki.
  • 26.01.12, 14:09
    A to sie porobilo. Od 7 lat jestem mezatka mam 2 dzieci nie pracuje i zawsze bylam automatycznie ubezpieczona bo maz byl ubezpieczony. Korzystalam z jego ubezpieczenia zdrowotnego. Nie bylo skladek nie bylo zadnego pisma. Czy to znaczy ze teraz kazdy bedzie sie ubezpieczac osobno? Czy moze jeszcze ktoras z Was dostala takie pismo?
    Pozdrawiam
    --
    www.bengusia.blog.onet.pl

http://www.suwaczki.com/tickers/1usat5odghk53nt5.png
  • 26.01.12, 17:07
    Ja tez jestem ubezpieczona z tytula bycia mezatka i do tej pory koszystalam z opieki zdrowotnej za darmo. Wydaje mi sie, ze dotyczy to osob, ktore jeszcze nie posiadaja ubezpieczenia.
    Tish, jesli Twoj maz pracuje legalnie i firma placi skladki to wystarczy, ze pojedziesz do najblizszej siedziby SGK ze wszytskimi dokumentami typu İkamet, paszport, evlilik cüzdani, dowod meza i tam Cie zarejestruja. Ze strony SGK wynika ze kazdy ma czas do 31 stycznia, a kara wynosi 760tl....
  • 26.01.12, 17:28
    Ja też jestem mężatką, nie pracuję i mam jedno dziecko, a za max. 3tyg. dwoje. Byłam ubezpieczona z męża ubezpieczenia zdrowotnego.
    Okazało się jednak, przy realizacji recepty na magnez, że moje ubezpieczenie nagle się zmyło i mąz załatwiał je ponownie. Dzięki Bogu wyszło to w porę, bo za poród byśmy zapłacili 100%, a tak musieliśmy zapłacić jedynie za rutynowe badania krwi i receptę 100%. Lepiej sie upewnijcie Dziewczyny, bo coś się pozmieniało od nowego roku chyba.
  • 26.01.12, 17:29
    No i oczywiście nie dostaliśmy żadnego pisma, że ubezpieczenie od nowego roku się nagle skończyło, ale to chyba już nikogo w TR nie dziwi.
  • 26.01.12, 19:00
    tisz czy do tej pory miałas tzw. "yesil kart" - zieloną kartę? i idąc do lekarza korzystałaś z takiej karty?
  • 26.01.12, 19:21
    Hmm dziwna sprawa a Ty wogole po wyjsciu za maz rejestrowalas sie do ubezpieczenia z tytulu mezatki?
  • 27.01.12, 13:56
    No to wszystko jasne.. dzieki "semimentalsentimental" za informacje, w poniedzialek idziemy wszystko zalatwic. Nigdzie sie nie rejestrowalam, to dlatego to pismo. A u lekarza w Turcji nie bylam od slubu (1,5 roku temu). Przed slubem bylam tylko na pogotowiu w prywatnej klinice. Wiem, ze zony Turkow korzystaja z ubezpieczenia meza. Poki co nie musialam, no ale trzeba to zalatwic. Nasze dziecko korzysta z opieki medycznej w panstwowej przychodni, wlasnie ze wzgledu ubezpieczenie meza.
  • 27.01.12, 19:26
    no niestety trzeba sie rejestrowac, moze kiedys wszytsko bylo automatyczne, ale nie teraz. SGK nie ma wspolnej bazy danych z tureckim USC stad to zamieszanie. A w SGK zycze duzo cierpliwosci!
  • 27.01.12, 20:51
    semimentalsentimental napisała:

> A w SGK zycze duzo cierpliwosci!

W ZUSie tez trzeba miec cierpliwosc wink
  • 28.01.12, 16:48
    Tez dostalam to pismo ( wczoraj) , a jak do tej pory bylam ubezpieczona, najpierw w zwiazku z pozwoleniem na prace, a teraz, gdy nie pracuje z tytulu bycia mezatka. Faktycznie po Nowym Roku nigdzie sie nie rejestrowalam, ale nie wiedzialam, ze istnieje taka potrzeba ( mieszkam w Tr na stale juz 6 rok). Chodze regularnie do lekarza, jest to prywatna klinika, jednak czesc kosztow pokrywa w niej SGK i jeszcze w styczniu nie bylo z tym problemu. My w poniedzialek tez idziemy do SGK... Ja tez nie chcialabym nagle przed porodem dowiedziec sie, ze nie mam juz ubezpieczenia smile
    --
    http://lb1m.lilypie.com/TikiPic.php/PbwG.jpghttp://lb1m.lilypie.com/PbwGp3.png
  • 29.01.12, 23:33
    Witam. Od 01 sty 2012 zmienily sie przepisy odnosnie ubezpieczen w TR. Byc moze z tego wzgledu zamezne z obywatelem Tr Polki musza ponowne sie rejestrowac w SGK. Ja jeszcze tego nie sprawdzilam.
    Chyba warto jednak sprawdzic, czy zmiana przepisow nie dotyczy rowniez osob niezameznych - poproscie swoje polowki o sprawdzenie tego. Podobno od konca lutego musza sie ubezpieczyc cudzoziemcy posiadajacy dlugoterminowy ikamet, a skladka m-czna wyliczana bedzie od najnizszej pensji, czyli wyniesie 220 TL . Nie chce nikogo wprowadzac w blad, bo sama nic nie sprawdzalam ani sie nie wczytywalam, tylko cos tam slyszalam. Warto sprawdzic na wszelki wypadek, bo jest rozdzial dot. cudzoziemcow.

Ponizej podaje linki:
    www.haber7.com/haber/20120125/50-soruda-Genel-Saglik-Sigortasi.php
    pelny tekst:
    www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/91680a00-ea26-4f5b-930c-89668f6fc29b/GSS_SORU_VE_CEVAPLAR_23_01_2012.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=91680a00-ea26-4f5b-930c-89668f6fc29b
  • 30.01.12, 10:45
    ja tez dostałam to pismo z SGK,

jestem osobą niepracujacą, nie jestem też mężatką.

w pismie powolują sie na to że jestem dłużej niż rok i powinnam się ubezpieczyć

do tej pory też nie korzystałam z żadnego lekarza tutaj

więc chyba faktycznie coś się pozmieniało w przepisach
  • 30.01.12, 15:10
    Bylam dzis z mezem wszystko pozalatwiac. Troche to trwalo, gdyby nie to ze kilka razy musielismy podchodzic do okienka, bo pani urzednik czegos tam nie dopowiedziala co trzeba miec. Ci ktorzy rejestruja sie po raz pierwszy musza miec jeszcze tymczasowy numer kimlik. Ponoc mozna wygenerowac sobie przez internet. My bylismy osobisice, bo z SGK do Nüfus Müdürrlüğü w Ankarze jest blisko.
  • 30.01.12, 20:09

Tisz my nie dalismy rady isc tego dzisiaj zalatwic. Prosze powiedz mi czy placilas cos i jakie dokumenty bylu potrzebne. Geçici kimlik numarası mam juz od dawna, no i od 6 lat jestem mezatka.
  • 31.01.12, 01:01
    No to teraz czekam na wpisy kogoś kto jest stanu wolnego i co więcej nie pracuje wink Ja pracuję sezonowo na wizie touroperatorskiej i jestem ciekawa jak w takiej sytuacji się to przedstawia. Nie dostalam zadnego pisma wiec gdyby nie wpisy na forum jakies blizsze dalsze plotki to o niczym bym nie wiedziala, tym bardziej ze nie korzystam ze sluzby zdrowia w TR bo mam ubezpieczenie KL i NW z Polski w razie w i nic wiecej odpukac mi nie bylo dotad potrzebne. Fakt ze przyda sie sigorta, wiec jestem za jakas miesieczna skladka, ale czy w ogole mnie to dotyczy? Mam po raz pierwszy roczna ikametke (w kwietniu przedluzam na kolejny rok), wiec moze dlatego jeszcze pisma nie dostalam?
    Oczywiscie najprosciej byloby zapytac w SGK ale moze juz ktos na forum ma cos do napisania i sie podzieli wink

--
    pozdrawiam,
    Skylar
  • 31.01.12, 08:27
    od cudzoziemcow bede najprawdopodobniej pobierac 106tl miesiecznie. wiecej info ponizej:
    TÜRKİYE’DE YAŞAYAN YABANCILAR

44- Türkiye’de bir yıldan uzun süredir yaşayan ancak kendi ülkelerinde sağlık yardımlarından yararlanma hakkı bulunmayan yabancılar ne yapacaktır?

Türkiye'de kesintisiz bir yıllık ikamet süresini dolduran yabancılar, ilgili ülke kapsamında genel sağlık sigortası uygulaması yönünden sigortalı değilse bu sürenin dolduğu tarihten itibaren Kanunun (60/d) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılmışlardır. Dolayısıyla bu kişilerin genel sağlık sigortası kapsamında tescil işleminin yapılması için kesintisiz bir yıllık ikamet süresinin dolduğu tarihten itibaren bir ay içinde kendilerine en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine başvurmaları gerekmektedir.

Gelirleri brüt asgari ücretin iki katı kabul edilerek bu tutar üzerinden hesaplanacak genel sağlık sigortası primi tahakkuk ettirilecektir.

45- Ülkemizde bir yıldan fazla süre ile ikamet eden ve kendi ülkesinden sigortalı veya emekli olan İngiltere vatandaşları, Türkiye’de sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanacaktır?

İngiltere vatandaşlarının Türkiye'de bir yıldan fazla ikamet etmeleri halinde, kendi ülkelerinden sigortalı/emekli olmalarına karşın Türkiye'de bulundukları sürede kendi mevzuatları kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanamamaları nedeniyle, 5510 sayılı Kanunun (60/d) bendi kapsamında müracaatlarına bağlı olarak genel sağlık sigortalısı sayılabileceklerdir.

46- Bir Türk ile evlenmiş ancak 3 yılını doldurmadığı için T.C. vatandaşı olamamış bir kadın, Türk eşinin sosyal güvencesinden yararlanabilir mi?

Kanuna göre bu kişiler, ikamet izni almaları durumunda genel sağlık sigortasından faydalanabilecektir.

47- Türkiye’de oturma izni almış, sigortası olmayıp özel sağlık sigortası bulunan yabancıların durumu ne olacak?

Kesintisiz bir yıllık ikamet süresini dolduran yabancılar, ilgili ülke kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanması açısından sigorta kapsamında değilse bu sürenin dolduğu tarihten itibaren bir ay içinde sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine genel sağlık sigortası giriş bildirgesi ile başvurabilirler. Bu süre içerisinde başvuruda bulunmayanlara, brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanacaktır. Bu kişilerin özel sağlık sigortası kapsamında bulunması genel sağlık sigortası kapsamında sigortalı olmalarına engel teşkil etmemektedir.

48- Türkiye’de bir yıldan uzun süredir yaşayan ancak kendi ülkelerinde sigortası bulunmayan yabancılar gelir testi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuracaklar mı?

Gelir testine müracaat hakkı, Kanunun (60/g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılan Türk vatandaşlarına tanındığından, yabancı uyruklu olup ülkemizde ikamet edenlerin gelir testine müracaat hakları bulunmamaktadır.
  • 31.01.12, 11:08
    - nic sie nie placi

- ikamet + ksero pierwszych stron
    - akt malzenstwa
    - wlasny numer kimilk
    - dowod meza (albo byc z mezem, to wypelni wszystko sam)
  • 31.01.12, 11:39
    Super, sentimentalsentimental dzięki za info wraz ze źródłem smile
    W takim razie będę o tym myśleć dopiero w kwietniu, jak będę przedłużać ikametkę!

--
    pozdrawiam,
    Skylar
  • 31.01.12, 12:28
    Wg nowych przepisow mezatki nktorych maz jest ubezpieczony nie placa ale czy nie-mezatki bez prywatnego ubezpieczenia w turcji nie placa nie jest dla mnie takie oczywiste. wg mojego rozumienia to te osoby ktore nie maja prywatnej polisy jednak placa.
    Kto przebywa na ikamecie ponad rok musi sie zarejestrowac. ja mam to szczescie ze szwagierka pracuje w tym urzedzie i zrobila to za mnie, telefonicznie podalam jej dane i to wszystko.

tisz napisała:

> - nic sie nie placi
    >

> - ikamet + ksero pierwszych stron
    > - akt malzenstwa
    > - wlasny numer kimilk
    > - dowod meza (albo byc z mezem, to wypelni wszystko sam)
  • 31.01.12, 15:06
    Bardzo dziekuje za odpowiedzsmile
  • 31.01.12, 16:27
    A ja dzisiaj dostalam pismo z SGK - i tu uwaga: przeslali je na adres w Polsce ! Przypuszczam, ze rozsylaja jeden identyczny druk do wszystkich zarejestrowanych na pobyt przez Emniyet, bo ja mieszkam w TR i jestem w TR ubezpieczona "przy mezu".
    Moj maz dzisiaj zadzwonil i sprawdzil, ze nie wykasowali mojego ubezpieczenia i nie musimy zglaszac sie ponownie do SGK.
  • 07.02.12, 15:12
    ZEby sprawdzic czy nas nie wykasowano wystarczy w pierwszej lepszej aptece podac swoj yabanci kimlik i nam powiedza czy mamy czy nie ubezpieczenie. Moje skasowano i ponownie musze sie rejestrowac. Jestem mezatka i rejestrowalam sie 3 lata temu.
  • 07.02.12, 16:49
    Nüfus Müdürrlüğü - jakie dokumenty trzeba dostarczyc? Zaswiadczenie z Polski ze jest brak jest ubezpieczenia trzeba miec?
  • 07.02.12, 18:52
    Mnie też wykasowali a świeżo co się rejestrowałam w SGK z jakieś 6 miesięcy co minęło i jeszcze ikamet mi się nawet nie skończył. Dziś mąż udał się do apteki wykupić mi leki z recepty no to się dowiedziałam. Nie mam pojęcia co ma na celu taka polityka chyba że już do końca powariowali.
  • 11.02.12, 11:36
    dzıewczyny, w ponıedzıalek bede mıala swıeze wıadomoscı o tym ubezpıeczenıu. zaczelam prace i maja sıe dowıedzıec jak to wyglada.

z tego co mı ksıegowosc powıedzıala, to wychodzı na to ze od marca kazdy musı mıec ubezpıeczenıe. Koszt mıesıeczny tego ubezpıeczenıa to 212,65 TL. Jeslı ktos pracuje to zaklad placı za nıego skladke 300 cos tam lıra. Problem jest wtedy, gdy ktos nıe pracuje, wtedy z wlasnej kasy trzeba placıc. Jak to zaplacıc - jeszcze nıe wıem, ale w ponıedzıalek mam mıec ınfo. Ja tez musze zaplacıc za marzec, bo mı jeszcze dokumetw nıe zalatwılı.

Po co jest to ubezpıeczenıe? po to, aby kazdy byl ubezpıeczony, nawet jeslı nıe ktos nıe ma meza luz zony. I aby nıepracujacy nıe mıelı problemow z pojscıem do szpıtala. Dzıekı temu ze kazdy placı (od 18 roku zycıa), panstwo ma pıenıadze na leczenıe. Takıe jest wytlumaczenıe rzadu.

• 12.02.12, 13:58
    juz wiem o co chodzi. muscicie pojsc so sgk i aktywowac ubezpieczenie. I to tyle. czas do 25 lutego. potem od marca kasuja po 212 lirow za miesiac.
  • 16.02.12, 20:12
    Dziś z rana zauważyliśmy, że połowa mojej twarzy i szyji jest napuchnięta....dodatkowo nie mogę ruszać głową, szyją i w ogóle... no i niesamowity ból

Po wizycie pana od ogrzewania, potuptaliśmy do prywatnego szpitala.... w rezerwacji okazało się, że w komputerze nie ma mojego ubezpieczenia! (My nie dostaliśmy listu ani jakiegoś powiadomienia, wszystko wiem z forum...) No ale lekarza musiałam widzieć na ''juz i teraz'', więc zapłaciliśmy ponad 80 Tl plus z 8TL za zastrzyki na ACIL ale powiadomiono Nas, że do jutra możemy przyjść po odbiór różnicy... Po wizycie pojechaliśmy do SGK, tłumy, przechodziliśmy od okienka do okienka, potem do innego budynku i w końcu... jeden klik w komputerze i tyle.
    Dokumenty które od Nas wzieli:
    1- wypełniony formularz
    2- ksero ikametu(pierwsze strony, adre plus aktualna wiza)
    3- ksero kimlika męża

Potem spowrotem do szpitala po odbiór 70 TL smile
  • 16.02.12, 23:07
    Ja byłam w podobnej sytuacji ale też załatwiliśmy ubezpieczenie od ręki i bez problemu oddali pieniążki za recepty itp.
    Sprawa wygląda na to że nie wszyscy dostają listy czy tym podobne pisma ale SGK wprowadziło nowy system i wszyscy obcokrajowcy muszą się rejestrować od nowa. Jeśli ktoś chce zwrot pieniążków za recepty czy wizytę u lekarza ma 3 dni od zdarzenia do zarejestrowania się w SGK.
  • 17.02.12, 08:23
    hejka,
    pojechalamn z mezem do SGK ı tam mı powıedzıelı, ze jak mam ubezpıeczenıe a maz pracuje, to nıe musze nıc wypelnıac ı klıkac... pojde do aptekı ı sprawdze, czy wıdnıeje w kompıe. tak jest najlatwıej sprawdzıc, czy jestescıe ubezpıeczone.
  • 17.02.12, 09:38
    grazynalydia napisała:

w rezerwacji okazało się, że w komputerze nie ma mojego ubezpieczenia! (My nie dostaliśmy listu ani jakiegoś powiadomienia, wszystko wiem z forum...)

Też nie dostałam żadnego powiadomienia i byłam w dokładnie takiej samej sytuacji, od lekarza do SGK i z powrotem do szpitala po zwrot pieniędzy.

Mój mąż zapytał w SGK, jak to się stało, że nie ma moich danych. W odpowiedzi usłyszał, że był update danych polegający na tym, że skasowano wszystkie dane dotyczące obcokrajowców i stąd konieczność ponownej rejestracji... Faktycznie niezły update ktoś zrobił...
  • 21.02.12, 19:54
    Ja rowniez dowiedzialam sie wszystkiego z forum, jestem mezatka od ponad dwoch lat, maz pracuje i do tej pory korzystalam z jego ubezpieczenia. Pojechalismy razem do SGK i okazalo sie, ze nadal mam ubezpieczenie i niczego nie trzeba zmieniac...takze nie wiem od czego to zalezy, ale lepiej isc i wszystko sprawdzic smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.