• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Artykuly spozywcze - zamienniki w Turcji

• 05.05.11, 19:05
      hej,

Nie wiecie czy znajdę mleko skondensowane słodzone? Chodzi mi o to, którego się w Polsce używa do ciast. Na pewno wiecie o co mi chodzi smile

Pojutrze wracam do Turcji i nie wiem czy kupować tutaj czy nie ma sensu...

Z gory dzieki za szybka odpowiedz smile
      • 05.05.11, 22:14
        Czy w Turcji egzystuje rzezucha ogrodowa, jesli tak to pod jaka nazwa?? Z góry dzieki za odp. smile

-- Pozdrawiam, amw77
        • 10.05.11, 19:21
          rzezucha to tureckie tere ,,, ja kupowalam nasiona w torebce i sama sialam bo to tere ktore sie w sklepie kupuje jak dla mnie jest zbyt wyrosniete
          • 11.05.11, 10:12
            tere znam, ale to ani w smaku ani wygladzie jak rzezucha, no i do glowy by mi nie przyszlo, ze to moze byc rzezucha, bo nie lubie tere, jakas gruntowa odmiana i jak piszesz bardzo wyrosnieta...zostane jednak przy nasionkach rzezuchy z polski wink

-- Pozdrawiam, amw77
      • 05.05.11, 23:16
        Nie ma niestety sad Juz kiedys o nie tutaj pytalam. Zdaje sie, ze od tego czasu nic sie nie zmienilo
        • 05.05.11, 23:38
          to było odnośnie mleka skondensowanego smile
    • 09.05.11, 13:10
      Wiem, że pietruszka w Turcji nie ma takiego korzenia jak można kupić u nas.
      Jak wygląda dostępność selera czy pora?
      chciałabym zrobić na ziemi Tureckiej sałatkę jarzynową, bo moja druga połówka jest wielkim fanem, zawiozłam niedawno majonez Winiary więc już czeka na realizacje planu, nie wiem tylko czy jeszcze jakieś składniki oprócz pietruszki ze sobą wieźć? Nie pamiętam czy groszek w puszce widziałam czy nie, czy ktoś się spotkał w sprzedaży?
      Pozdrowienia smile
      • 09.05.11, 13:26
        i seler i por sa dostepne, zreszta popularne w kuchni tureckiej (np. pırasa z pora) groszek tez jest.

-- Pozdrawiam, amw77
        • 09.05.11, 14:01
          to świetnie smile Dziękuję!
          • 09.05.11, 17:44
            Rzeżuchę kupuję w Pl nasiona, albo wysyła mi poczta do teściów mama i sieje sobie tak, tutaj nikt tego nie zna. Podobnie jest z omawiana powyżej herbata czerwona pu ehr - zawsze ze mną leci samolotem w walizce, przynajmniej ze 2-3 pudełka. Melko skondensowane widziałam, ale u mnie w KKTC, w kantynie wojskowej - nie kupowałam, bo akurat nie było mi potrzebne. Jak wrócę do KKTC i będzie to mleko w puszce to spisze jak to się nazywa dokładnie. Bylo w sklepie w dziale spożywczym dla małych dzieci.

• 09.05.11, 20:34
              wiem, pytalam Tr nie maja pojecia co to takiego, no nic, pozostaje kupowac nasionka w Polsce smile

-- Pozdrawiam, amw77
    • 09.06.11, 20:37
      Ja w sprawie mleka skondensowanego. Dzisiaj byłam u siebie w kantynie wojskowej i nadal jest, mniejsze i większe puszki. Sprawdzałam czy to wyrób turecki, ale nie. Jest to mleko skondensowane holenderskie o nazwie "Alaska"

A tak właśnie wygląda: www.maoriental.co.uk/Image/Product/P0009_Large.gif
      • 24.06.11, 00:06
        w tr skondensowanego mleka nie widzialam, ale cypr to insza innosc. swego czasu sporo zakupow europejskich robilam przy okazji pobytow w girne - wiecej produktow i ceny normalniejsze niz na kontynencie. dobrze masz, inga smile
        • 26.06.11, 15:29
          kiranna napisała:

> w tr skondensowanego mleka nie widzialam, ale cypr to insza innosc. swego czas
          > u sporo zakupow europejskich robilam przy okazji pobytow w girne - wiecej produ
          > ktow i ceny normalniejsze niz na kontynencie. dobrze masz, inga smile

wiesz nie powiedziałabym, tutaj jedzenie jest 2-3 razy droższe niż w Turcji. Mam porównanie bo co roku jestem z mężem u moich teściów w Mersin i ceny są tam dużo niższe. Jedyne co jest tańsze na Cyprze niż w Turcji to warzywa i owoce. Reszta jak dla mnie dużo droższa. Na szczęście mam ten plus, ze mogę cześć kupować taniej w kantynach wojskowych z racji tego, ze mój mąż jest policjantem i może z tych sklepów w bazach wojskowych korzystać. Niemniej jednak przez ten czas nauczyliśmy się kupować w kilku punktach żeby wyszło jak najtaniej. Na bazarze kupujemy warzywa i owoce, w supermarkecie chleb, mleko, jajka itp w kantynie wojskowej, kasze, makaron, ryz, mąkę itp.
          • 07.09.11, 19:12
            o, to duzo sie zmienilo na cyprze albo myslimy o innych produktach. mieszkalam w girne przez kilka miesiecy jakies 10 lat temu i z tamtego okresu pamietam polki pelne angielskich specjalow za duzo nizsza cene, o ile w ogole tego typu rzeczy mozna bylo znalezc w turcji sad
    • 13.06.11, 11:16
      smietana kremowka? İ maslanka oprocz ajranu??
      • 14.06.11, 16:53
        s.crable napisała:

> smietana kremowka? İ maslanka oprocz ajranu??

maślanki nie spotkałam nigdy, natomiast śmietanę kremówkę widziałam w pudełkach kartonowych jak mleko, pewnej niemieckiej firmy. Jednak nie odważyłam się kupić. Cena powalająca to raz, a dwa stoi to na półce już ze 2 lata i nikt tego nie kupuje u mnie.

Poszukaj w Carrefourze, może tam będzie?? Jeśli chcesz sprawdzę Ci nazwę tej śmietanki i mogę podać, skoro jest u mnie na Cyprze, może będzie też w Turcji?

Mój mąż twierdzi, że coś a la śmietana w Turcji istnieje i to się nazywa Kaymak, ale wg Niego to jest tak słodkie, że nie da się tego zjeść (mówi, że jest słodsze niż miód), więc nie wiem czy o to chodzi, nigdy tego nie próbowałam, ale popytaj, może kupisz na próbę i zobaczysz co to takiego. Ja tego kaymaku u mnie nie widziałam niestety.
        • 14.06.11, 17:01
          Szukam czegoś podobnego do mąki krupczatki lub takiej samej mąki, do tego jeszcze szukam krakersów coś w stylu naszych polskich firmy "Lajkonik". Chodzi o to, żeby były kruche i lekko słonawe.
          Następny problem to ser bez soli. Znam ser Nor, który mi niestety nie smakuje, znam tez serek Labne, ale jest u mnie bardzo drogi. Czy są inne rodzaje ser bez soli, z którego mogłabym, upiec sernik??? (nie chodzi mi o sernik na zimno, ale o taki tradycyjny pieczony).

Jeśli ktoś zna nazwy zamienników z góry ślicznie dziękuję smile
        • 14.06.11, 19:49
          kaymak slodki?? alez nie, to takie jakby biale maslo, ja tego nie lubie bo strasznie tluste, ale moj bardzo. To rodzaj bardzo gestej smietany, takiej zbitej ale na pewno nie jest slodkie smile

ps. kajmak nam polakom kojarzy sie ze slodkim, ale ten turecki kajmak to jedyne nazwe ma wspolna z polska smile

ingalilli23, co do serow na sernik, przejrzyj dokladnie watek, dziewczyny o tym pisaly, ja takze wink

-- Pozdrawiam, amw77

Pozdrawiam, amw77
          • 14.06.11, 21:13
            amw77 napisała:

> kaymak slodki?? alez nie, to takie jakby biale maslo, ja tego nie lubie bo stra
            > sznie tluste, ale moj bardzo. To rodzaj bardzo gestej smietany, takiej zbitej a
            > le na pewno nie jest slodkie smile
            >
            > ps. kajmak nam polakom kojarzy sie ze slodkim, ale ten turecki kajmak to jedyne
            > nazwe ma wspolna z polska smile

>
            > ingalilli23, co do serow na sernik, przejrzyj dokladnie watek, dziewczyny o tym
            > pisaly, ja takze wink
            >
            Przejrzałam i jest napisane tylko o suzme jogurt a mi chodzi o biały ser...ale przeczytam jeszcze raz może mi umknęło smile
            Wracając do kaymaku hmm skoro to jest taka gęsta śmietana to może w połączeniu z cukrem dałoby się to ubić jak kremówkę??

A co z krupczatką i krakersami?? są zamienniki?
            • 14.06.11, 22:05
              co do kaymaku to nie wiem bo nie probowlam ubijac ;P, a jesli chodzi o ser to tatli lor (jest bezsmakowy), najlepszy jaki znalazlam w Tr na sernik (choc nie umywa sie do pl twarogu), ale nie jest slony. robilam tez sernik z serka labne ale nie poelcam (tzn. dziewczyny robia i sobie chwala), mi nie podszedl. Krakersy sa na pewno, robilam rafaello z nich smile

-- Pozdrawiam, amw77
              • 14.06.11, 22:09
                forum.gazeta.pl/forum/w,35082,49460088,118606358,Re_twarog_na_sernik_znalazlam_.html?wv.x=1
                -- Pozdrawiam, amw77
                • 15.06.11, 00:11
                  amw77 napisała:

> forum.gazeta.pl/forum/w,35082,49460088,118606358,Re_twarog_na_sernik_znalazlam_.html?wv.x=1

tak tak doczytałam się, u mnie ten ser nazywa się Nor, ale czy jest w wersji tatli tego nie wiem, "zwykła" wersja mi w ogóle nie smakowała i nie kupiłam z obawy , że ten charakterystyczny smak i zapach przejdzie sernik i po upieczeniu będzie nie smaczny...
                  A te krakersy to jakiej firmy i jak się nazywają? Z góry dzięki smile
                  • 15.06.11, 00:48
                    www.ulker.com.tr/cizi_detay.aspx?productid=874
                    marketimnette.com/store/ProductDetails.aspx?productid=86539
                    -- Pozdrawiam, amw77
                    • 15.06.11, 19:40
                      dziewczyny nie wiem czy dobrze pamiętam ale przecież w turcji to jest masa śmietan tłustych i tak wogóle to śmietana jest zawsze tłusta a chudej np 12% to nie widziałam i zamiast to jogurt używałam ale to było w zeszłe wakacje i nie wiem czy dobrze kojarzę
                      krakersy to jadłam firmy Eti
                    • 16.06.11, 08:42
                      amw77 napisała:

> www.ulker.com.tr/cizi_detay.aspx?productid=874
                      > marketimnette.com/store/ProductDetails.aspx?productid=86539

Dzięki wielkie, będę wiedziała czego szukać smile
        • 07.09.11, 11:59
          czy moze mi ktos podpowiedziec, jaka kasza najbardziej przypomina perlowa, by ugotowac krupnik? czy ktos widzial pora o tej porze roku, bo moj chlopak twierdzi, ze warzywo to jest dostepne tylko zima.
          Czy ktos widzial chrzan w sloıczku w sklepie??
          pozdrawiamsmile
          --
          1mika62
          • 07.09.11, 19:28
            kasze na krupnik przywoze z pl, ale podobno ktos robil z bulgurem. sprobuj, moze wyjdzie.
            pora widzialam w tym tyg w ktoryms markecie, chyba w migrosie. nie wiem czy jest na bazarze, bo dopiero wrocilam z pl po ponad 2 mies i jeszcze na bazar nie trafilam. fakt, ze to nie jest sezon na pora, wiec moze byc trudno znalezc.

chrzan (yaban turbu) byl kiedys w realu, potem znikl na rok-dwa, a teraz udalo mi sie kupic go w migrosie. produkcji niemieckiej (f-ma kuhne), ale ma juz tureckie etykietki, wiec jest szansa, ze bedzie w stalej sprzedazy i nie trzeba bedzie robic zapasow. nareszcie smile

zniknela za to kasza gryczana z polek. jesli ktos trafi, prosze o info gdzie mozna kupic. szkoda, bo mi sie juz rodzina przyzwyczaila do jej smaku.
            • 08.09.11, 13:13
              dziekı serdeczne za odpowiedz. No wlasnie, tak bardzo chcialabym dostac gdzies kasze gryczana. A tu nıc. Rzeczywiscie Migros jest nie zastapiony jeslı chodzi o jakies 'nowosci' dla Turkow wink
              Ostatnio tylko tam znalazlam dietetyczny chleb ryzowy. A w Polsce do koloru, do wyboru smile))

pozdrawiam
              --
              1mika62
    • 17.06.11, 11:23
      Czy w Turcji istnieją biszkopty i glukoza spożywcza? Ja u siebie na Cyprze nie spotkałam ani jednego, ani drugiego niestety...albo szukać nie umiem. Mój mąż mało się zna na składnikach wyszukanych więc nie mógł mi pomóc.

glukoza: www.24supermarket.pl/desery_10/delecta_glukoza_2809.html

biszkopty o jakie mi chodzi: www.24supermarket.pl/szukaj/dan_cake_biszkopty_2588.html lub www.24supermarket.pl/szukaj/san_biszkopty_12194.html
      • 17.06.11, 14:28
        biszkopty sa: (kedi dili biskuvi), np. takie:

urun.gittigidiyor.com/VICENZI-KEDIDILI-BISKUVI-200-GR_W0QQidZZ24373742#aciklama
        www.alpmarket.com.tr/product.php?id_product=3617
        www.ekolfood.com.tr/ProductDetail.aspx?id=227
        www.ekolfood.com.tr/ProductDetail.aspx?id=226
        Co do glukozy nie jestem pewna, ale szukaj z dr Oetkera

-- Pozdrawiam, amw77
        • 18.06.11, 17:59
          amw77 napisała:

> biszkopty sa: (kedi dili biskuvi), np. takie:
          >
          > urun.gittigidiyor.com/VICENZI-KEDIDILI-BISKUVI-200-GR_W0QQidZZ24373742#aciklama
          > www.alpmarket.com.tr/product.php?id_product=3617
          > www.ekolfood.com.tr/ProductDetail.aspx?id=227
          > www.ekolfood.com.tr/ProductDetail.aspx?id=226
          > Co do glukozy nie jestem pewna, ale szukaj z dr Oetkera
          >

Hmm dzięki wielkie, niestety takich u siebie nie mam, ale teraz będę wiedziała o co pytać, może sprowadzą? dzisiaj szukałam glukozy i niestety nie było. Zamiast glukozy zaproponowano mi fruktozę i słodzik w proszku, ale to nie to samo.
          Co do mleka skondensowanego to pojawiło się w dziale z budyniami i innymi tego typu produktami, to holenderskie ALASKA, o którym mówiłam, ze było w kantynie wojskowej. Jest już w zwykłym supermarkecie w dużej i malej puszce. Popytajcie, skoro jest tu a do mnie na Cypr rzeczy są sprowadzane wyłącznie przez Turcję, może będzie także w Turcji??
          Ewentualnie mogę komuś kupić takie mleko jeśli jest bardzo potrzebne. Dajcie znać.
          Śmietanka kremówka widziałam dzisiaj firmy Pinar i nazywa się "Krema".
          • 22.06.11, 11:36
            Witajcie dziewczyny
            Wiem, ze temat smietany bez nie raz pouszany i znow przejrzalam caly watek..i tak naprawde dalej nie znam odpowiedzi. czy jest w turcji jakakolwiek smieta bedaca odpowiednikiem naszej? ni chodzi mi o kreme ktora to moze i jest dobra do ubijania, ale normalna smietane w stylu nasze 12% albo 18% ktora bedzie o podobnej konsystencji i bez slodkiego posmaku. Pozdrawiam
            • 22.06.11, 18:17
              nie ma takiej smietany ,,, najlepiej mieszac jogurt z kremowka
              • 24.06.11, 00:02
                jogurt z kremowka daje dobre rezultaty, znajome rosjanki tak zastepuja kwasna smietane w przepisach. byc moze w faworkach tez by sie sprawdzil? jesli chodzi o zabielanie zup z powodzeniem stosuje serek kiri, ale tylko wtedy, gdy zupa bedzie na koniec miksowana blenderem, inaczej trudno ten serek rozpuscic jednolicie.
            • 22.06.11, 18:24
              kasia-19821 napisała:

> Witajcie dziewczyny
              > Wiem, ze temat smietany bez nie raz pouszany i znow przejrzalam caly watek..i t
              > ak naprawde dalej nie znam odpowiedzi. czy jest w turcji jakakolwiek smieta bed
              > aca odpowiednikiem naszej? ni chodzi mi o kreme ktora to moze i jest dobra do u
              > bijania, ale normalna smietane w stylu nasze 12% albo 18% ktora bedzie o podob
              > nej konsystencji i bez slodkiego posmaku. Pozdrawiam

Nie spotkałam się z taką, jak mi potrzebna śmietana np do zupy to daje rozcieńczony mlekiem jogurt...wychodzi na to samo, ale np nie odważyłabym się z takiej mieszanki smażyć faworków, gdzie kwaśna śmietana własnie taka 12 lub 18 5 to podstawa przepisu..
              • 23.06.11, 10:43
                no wlasnie najzwyczajniej w swiecie tutaj nie ma smietany...szkoda..mogliby importowac.
                • 23.06.11, 12:24
                  nie potrzebuja, jogurt wystarcza smile

-- Pozdrawiam, amw77
                • 24.06.11, 00:14
                  Znajac Turcje, tutejsze podatki i marze juz sobie wyobrazam ile taka importowana smietana moglaby kosztowac. Wystarczy wloskie mascarpone po 38 tl za kubeczek wink Mnie sie marza dobre camemberty i niskotluszczowe sery zolte z dziurami oraz plesniowe za NORMALNA cene, ale to marzenie scietej glowy. Z koniecznosci nauczylam sie jesc biale sery, ktorych w Polsce nie cierpalam, ale te tureckie sa naprawde dobre, przynajmniej niektore.
                  • 26.06.11, 15:24
                    kiranna napisała:

> Znajac Turcje, tutejsze podatki i marze juz sobie wyobrazam ile taka importowan
                    > a smietana moglaby kosztowac. Wystarczy wloskie mascarpone po 38 tl za kubecze
                    > k wink Mnie sie marza dobre camemberty i niskotluszczowe sery zolte z dziurami or
                    > az plesniowe za NORMALNA cene, ale to marzenie scietej glowy. Z koniecznosci na
                    > uczylam sie jesc biale sery, ktorych w Polsce nie cierpalam, ale te tureckie sa
                    > naprawde dobre, przynajmniej niektore.

Ja zamiast drogiego mascarpone używam m.in do tiramisu zwykłego Labne i smak nie odbiega od tego jaki jest jeśli zastosujesz mascarpone.
                  • 28.06.11, 13:26
                    dokładnie to samo mi się tutaj marzy...dobre w normalnych sery pleśniowe i zółte bo te tureckie to sie tylko do tostów nadają...jeszcze mi brakuje naszych serkow do smarowania typu almette, tutaj pod względem jest bardzo ubogo, same słone białe sery i zwykłe jogurty...nie będę sie rozczulać ale uważam że pod względem wyboru żywności w sklepach turcja jest bardzo organizcona a jak już coś importują to w szalonych cenach...pozdrawiam
                    • 07.09.11, 20:39
                      turcja kupuje po normalnych cenach jak kazdy inny kraj, tylko ma zabojcze cla na zywnosc zagraniczna czy kosmetyki wink
                      ostatnio slyszalam w naszych wiadomosciach, ze erdogan podniosl stawke na polska wolowine z 60% do 75%! nie wiem czemu ma to sluzyc, wiele tureckich dzieci nie zna smaku prawdziwego miesa, bo ludzi nie stac. to co znajduje sie w lokalnych "tanszych" wedlinach (celowo uzylam"", bo za te cene w pl kupuje sie dobrej jakosci wyrob) to odpady wolowe, tluszcz i zapychacze skrobiowe.
                      jeszcze 10 lat wstecz zywnosc w tr byla wysokiej jakosci, sery na pizzy ciagnely sie, a teraz wiekszosc roztapia sie na paskudny tluszcz sad dzis nawet jogurt jest bardziej wodnisty niz kiedys, a w manti zamiast miesa podobno pakuje sie mielona soje. w restauracjach porcje kebabow i kofte zmalaly niepostrzezenie, czlowiek nie wie czy ma sie smiac czy plakac na widok talerzykow jak dla krasnoludkow za co najmniej 15 tl. widac, przy takich cenach zywnosci kazdy kombinuje jak moze, by wyjsc na swoje.
                      szkoda mi tamtej "starej" turcji, recesje widac golym okiem. za to w pl gastronomia zdecydowanie poprawila sie w stosunku do tego co bylo kiedys, za te same 15 tl mozna zjesc trzydaniowy lunch, w dodatku b.ladnie podany smile
              • 16.09.11, 08:33
                do zabielania zup i sosów to ja stosuję KREMA w małych opakowaniach 35% albo 38%
                i to według mnie jest najbliższe śmietanie (w końcu nawet nazywa się krema)
                jest gęsta i raczej słodka ale wychodzi naprawdę smacznie
                z tej samej kremy robie sosy do sałatek mieszając ją z wodą i przyprawami

• 25.01.12, 13:43
            Tez szukalam dobrych biszkoptow i sa tu tylko typu "kocie jezyczki" z cukrem na wierzchu lub bez. Sklad straszny, sama chemia. No i sa dosc twarde. Biszkopty lepiej upiec sobie samemu. Przygotowanie i upieczenie to max 20 min. (100 g maki, 100 g cukru pudru, 4 jajka - zoltka ubic z cukrem pudrem, bialaka na sztywna mase, make przesiac przez sito, wszystko delikatnie polaczyc razem. Piec w 180C max 10 min do koloru jasno brazowego)
    • 28.06.11, 13:16
      Jak w temacie, to moja kolejna zagadka. Czy w Turcji można je kupić? sprawdziłam na Wikipedii i siemię lniane to - Keten tohumu. Jutro zapytam męża jak wróci z pracy czy to zna i czy widział w sklepach. Niemniej jednak chodzi mi o jakąkolwiek postać, całe ziarenka lub zmielone.
      • 28.06.11, 16:48
        Siemię lniane bezproblemowo powinnaś znaleźć w dziale z przyprawami. Ziarna. Zmielone siemię szybko traci swoje właściwości, więc lepiej kupować ziarenka i mielić ile trzeba.
        --
        tureckieopowiesci.wordpress.com/
        • 04.07.11, 18:49
          Czy jest dostępna w Turcji, jeśli tak to pod jaką nazwą? Ewentualnie jaki turecki zamiennik proponujecie??
          • 05.07.11, 12:10
            www.bayanbakim.com/yemek-tarifleri/tortilla-tarifi.html
            wpisz w tr wyszukiwarke znajdziesz mnostwo przepisow...

-- Pozdrawiam, amw77
          • 07.09.11, 20:47
            tortilla jest w prawie kazdym markecie pod nazwa lavaş, do wyboru biala i z otrebami. moze mylic nazwa, bo w restauracjach tradycjny lavaş wyglada nieco inaczej. znajdziesz na dziale z chlebem na dolnych polkach, pakowane w folie po ok 10 szt.
    • 10.07.11, 09:39
      dziewczyny potrzebuję syropu klonowego czy jest takowy w turcji? mieszkam w ankarze i szukałam już w kilku sklepach w tych stoiskach typowo z przyprawami nie ma są różnego rodzaju miody a mi zależy na syropie klonowym. Przetłumaczono mi syrop klonowy na turecki jako akcaagac surup ale nie jesteśmy pewni czy na pewno to byłoby to Jak macie jakieS doświadczenie to będę wdzięczna
      • 10.07.11, 13:34
        chyba widzialam (choc pewnosci nie mam) akçaağaç şurubu Doğanay, szukaj tez pod ang nazwą: maple syrup

-- Pozdrawiam, amw77
        • 10.07.11, 17:23
          amw77 napisała:

> chyba widzialam (choc pewnosci nie mam) akçaağaç şurubu Doğanay, szuk
          > aj tez pod ang nazwą: maple syrup
          >

a kojażysz w jakim sklepie?
          • 12.07.11, 19:49
            niestety nie

-- Pozdrawiam, amw77
            • 30.07.11, 00:01
              Wiem, że to może nie na temat, ale nie wiem czy taki już był, więc wole się doczepić pod istniejący niż zakładać nowy.

Chodzi o zamienniki podstawowych leków polskich na tureckie. wiem ze czesc jest taka sama lub podobna. Znacie zamienniki tureckie tych leków bez recepty?
              Chdzi mi głównie o:
              węgiel leczniczy
              krople żołądkowe
              rennie
              stoperan (lub inny na biegunke)
              gripex
              biovital (wersja w tabletkach i do picia)
              coś na chorobę lokomocyjną?
              spirytus kamforowy

Bylam tu w kilku aptekach ale nitk nie mowil po angielsku, albo nie chcial mowic. Moj maz twierdzi, ze lekow bez recepty ciezko dostac, bo jak cos komus jest to idzie do lekarza...
              Ok rozumiem, ale z byle bolem zoladka nie bede leciala do lekarza do szpitala i stala w kolejce? chodzi mi o cos doraznego jak w/w do tej pory przywozilam je z Polski, ale jakby mozna bylo zamienniki kupic w TR to by bylo o wiele latwiej...
              • 30.07.11, 16:57
                Z mojego doświadczenia wynika, że w aptece tureckiej o wiele łatwiej dostać cokolwiek niż w polskiej. Jeśli chodzi o wszelkie kłopoty żołądkowe, to mają tu na to domowy sposób: zagotowaną wodę z cytryną i miętą. Wszelkie bóle brzucha, wymioty i inne cuda przechodzą po owym napoju jak ręką odjął. Jest jeszcze Rennie.
                Na ból głowy stosuję Minospet plus - paracetamol z kofeiną. Pomaga na migreny. Jest też normalna aspirin.
                Grypa - napój w proszku tylolhot, a-ferin, nurofen.
                Woda utleniona - hidrojen peroksit. Mają w aptekach.
                Tentürdiyot - jodyna
                Rivanol - wiadomo.
                Więcej kontaktów z apteką nie miałam, więc to na tyle.
                --
                • 05.08.11, 17:11
                  agewa28 napisała:

> Z mojego doświadczenia wynika, że w aptece tureckiej o wiele łatwiej dostać cok
                  > olwiek niż w polskiej. Jeśli chodzi o wszelkie kłopoty żołądkowe, to mają tu na
                  > to domowy sposób: zagotowaną wodę z cytryną i miętą. Wszelkie bóle brzucha, wy
                  > mioty i inne cuda przechodzą po owym napoju jak ręką odjął. Jest jeszcze Rennie
                  > .
                  > Na ból głowy stosuję Minospet plus - paracetamol z kofeiną. Pomaga na migreny.
                  > Jest też normalna aspirin.
                  > Grypa - napój w proszku tylolhot, a-ferin, nurofen.
                  > Woda utleniona - hidrojen peroksit. Mają w aptekach.
                  > Tentürdiyot - jodyna
                  > Rivanol - wiadomo.
                  > Więcej kontaktów z apteką nie miałam, więc to na tyle.

Dzięki te zamienniki znałam juz, oprocz wody utlenionej. Czyli rozumiem, ze wiecej nie znajdę z tej swojej listy? Zapomniałam jeszcze dodać no-spę - jest jakiś turecki zamiennik na ten lek??
                  • 05.08.11, 20:51
                    ja zawsze po prostu zabieram ze sobą albo listek tabletek, które przywiozłam z Polski i pytam po turecku czy mają coś takiego (i jakoś zawsze mieli - leki na alergię, maści ze sterydami, nawet takie które u nas są na receptę, czy inhalator na astmę), albo spisuję sobie na kartce substancję czynną danego leku - po łacinie i jeśli znajdę to po turecku smile do tej pory się udawało smile

--
                    www.turczynki.com
                    • 06.08.11, 19:08
                      o6rh napisała:

> ja zawsze po prostu zabieram ze sobą albo listek tabletek, które przywiozłam z
                      > Polski i pytam po turecku czy mają coś takiego (i jakoś zawsze mieli - leki na
                      > alergię, maści ze sterydami, nawet takie które u nas są na receptę, czy inhalat
                      > or na astmę), albo spisuję sobie na kartce substancję czynną danego leku - po ł
                      > acinie i jeśli znajdę to po turecku smile do tej pory się udawało smile
                      >
                      >

oo dobry pomysł! te łacińską nazwę wpisujesz do google czy korzystasz z jakiejś strony z lekami??
                      • 16.09.11, 14:48
                        www.ilacabak.com/
                        swietna strona, szukasz po nazwach albo po etkin madde czyli subst. czynnej.
          • 07.09.11, 20:56
            syrop klonowy oryginalny widzialam na pewno w realu, cena ok 35-40 tl za butelke, zazwyczaj stoi na najwyzszej polce, chyba kolo dodatkow do ciast. nie uzywam, wiec gdybam, ale moze daloby sie go zastapic jakims miejscowym pekmezem?
    • 14.09.11, 19:09
      Tak wiem, że żółtych serów jest dostatek, do wyboru do koloru itd itp, ALE nie każdy mi smakuje, powiem wiecej - zaden mi nie smakuje sad(( Czy jest jakiś ser żółty turecki (albo i nie), ktory jest nabardziej zblizony smakiem do polskiego zoltego sera??
      Mozecie podac mi nazwe, zebym wiedziala co mam szukac? Dzieki kiss**

ps: tureckie zolte sery te ktore mam w ogole mi nie smakuja, albo smierdza, albo sa w waskich kostkach i nie da sie ich pokroic w plasterki na kanapke, albo sa (i to jest najczesciej) jakby malo dojzale, prawie biale w kolorze i smak cierpki, trzeba jesc z czyms zeby nie czuc tego smaku. Moze jestem wybredna, ale marzy mi sie taki zolty ser z dziurami, ktory moglabym pokroic w cienkie plasterki...ahhh smile
      • 16.09.11, 14:42
        Ja polecam ser zolty Kebir (yağlı kolot peyniri): www.megamarket.com.tr/?MenuCase=UrunDetay&UrunID=2149 . Sprzedaja go w Çağdaş za ok. 10 tl za 800 g. Wg mnie najblizej mu do naszego i jest nawet dosc zolty a nie bialawy jak reszta.
        • 16.09.11, 14:45
          P.S. W Polsce znamy sery zolte typu holenderskiego, te tureckie bardziej przypominaja mozarelle. W Turcji, zwlaszcza w duzych marketach albo ichnich delikatesach sprzedaja takie sery jak nasze, ale niestety ceny sa straszne. Zawsze jak jade do Polski to przywoze sobie zapas serow, rowniez plesniowych.
          • 16.09.11, 20:25
            bazylia_tr napisała:

> P.S. W Polsce znamy sery zolte typu holenderskiego, te tureckie bardziej przypo
            > minaja mozarelle. W Turcji, zwlaszcza w duzych marketach albo ichnich delikates
            > ach sprzedaja takie sery jak nasze, ale niestety ceny sa straszne. Zawsze jak j
            > ade do Polski to przywoze sobie zapas serow, rowniez plesniowych.

A jak te sery przechowujesz ?

U mnie na Cyprze jedynym pocieszeniem są angielskie sery, ale one strasznie śmierdzą i nie mogę znieść tego zapachu na kanapce, do tego są drogie...
            10tl za 800 g - Boże, ale u Was tanio...
            u mnie za 200g sera trzeba placic 5,49 tl i to w promocji....sad(((
        • 16.09.11, 22:28
          bazylia_tr napisała:

> Ja polecam ser zolty Kebir (yağlı kolot peyniri): www.megamarket.com.tr/?MenuCase=UrunDetay&UrunID=2149 . Sprzedaja
          go w Çağdaş za ok. 10 tl za 800 g. Wg mnie najblizej mu do naszego i jest nawet dosc zolty a nie bialawy jak reszta.

Sprobowalabym chetnie, ale w mojej okolicy nie ma Çağdaş'a sad
          Jesli chodzi o kolor, to czy przypadkiem nie jest to tylko kwestia dodania odpowiednich barwnikow? W tureckich serach "zoltych" bardziej brak mi dziur i malej zawartosci tluszczu, kolor pal licho smile Dla mnie najbardziej zjadliwym serem jest "dil peyniri", hellim (tu lubie f-me Muratbey, bo jest najmniej slony z dostepnych u mnie) oraz "sepet peyniri". Camemberty i plesniowe jada z PL albo czasem znajomy przywozi nam polskie serki z Bulgarii.
          • 17.09.11, 00:01
            Hellim to tradycyjny cypryjski ser wink cały czas wytwarza sie go na wyspie z mleka owczego i/lub koziego, albo samego owczego. Podaje się go tu w formie smażonej wraz z pomidorami.. pycha. Najlepiej własnie ten ser smakuje na ciepło.
            • 21.10.11, 09:49
              hey dziewczyny, co do sera- ja tez cierpie na brak polskiego sera. bylam ostatnio w Polsce i chcialam sie obkupic, ale balam sie, ze sery po prostu sie popsuja, wiec kupilam tylko kawalek. czy ktos robi takie zapasy? jak to przechowywac? czy ser mozna zamrozic??

pozdrawiam, Magda
              • 21.10.11, 13:31
                Nie, sera nie mozna mrozic, rozmrozony kruszy sie na kawalki nie ukroisz go - testowalam - masakra i trzeba wyrzucic. Nie wiem jak rpzechowywac ser dosyc dlugo. Na krotkie terminy okolo 1-2 miesiace daje rade rpzetrzymac zolty ser w lodowce, ofoliwoany kilkukrotnie w folie spozywcza - musi byc szczelenie zeby nie dochodzilo do dostania sie powietrza bo inaczej plesn gotowa.
                Nigdy nie korzystalam z pojemnikow prozniowych - takich gdzie odsysa sie powietrze - moze to jest jakies rozwiazanie, podobno w takim pojemniku prozniowym jedzenie moze byc przechowywane do kilku miesiecy, ale nie wiem czy to prawda.
    • 06.10.11, 23:22
      Dziewczyny a są w Turcji otręby pszenne ? Jeżeli tak to gdzie można je dostać i jak się nazywają ? Ja nawet nie wiem gdzie tego szukać ehhh uncertain

Z góry dzięki za odpowiedź smile
      • 06.10.11, 23:48
        wpisałam w google translatora otreby pszenne i wyszło mi, że to się nazywa : Buğday Kepeği
        Znowu wpisalam to w google i wyskoczyly stronki: www.ekoorganik.com/kategori/gida/unlu_mamuller/ru_sheim_bugday_kepegi_300gr.aspx lub www.denemekbedava.com/urunler/goster/125/bugday-kepegi-in-kabizlik-out

Nie znam się na otrebach więc nie wiem czy to te o które Tobie chodzi. Pytalam meza, maz nigdy nie slyszal o Buğday Kepeği tongue_out ale to facet, malo sie zna na dziwnych składnikach.
        • 07.10.11, 13:04
          hahaha super, jak mój wróci z pracy to też się spytam, może on skojarzy tą nazwę. Chociaż szanse są pewnie małe bo to również facet big_grinbig_grin ( chociaż o mące ziemniaczanej wiedział tongue_out).
          Nie wiem dokładnie o jakie mi chodzi bo marzy mi się to ciasto cheesecakesserniki.blogspot.com/2011/01/bardzo-zdrowe-ciasto-marchewkowe.html
          Dzięki wielkie big_grin Dam znać jak się dowiem czy to to smile
          • 07.10.11, 18:17
            Ano. W Kipie można je dostać.
            --
        • 07.10.11, 19:42
          tak, otreby pszenne to buğday kepeği, mozna tez kupic yulaf kepeği (owsiane) - sa zazwyczaj w duzych marketach na polce kolo maki i mieszanek do wypieku chleba. duzy wybor tego typu produktow ma real. ostatnio widzialam tez buğday ruşeym, to chyba sa zarodki pszenne (po sprawdzeniu w googlach, bo nie znam sie na budowie ziaren az tak dobrze wink)
          • 10.10.11, 13:53
            Dzięki wielkie !!! kiss
    • 11.10.11, 20:33
      Hej, widzial ktos w Istambule zurawine - swieza, suszona lub w postaci soku? Niestety, turecki klimat powoduje u mnie czeste infekcje drog moczowych sad Tureccy lekarze hojnie przypisuja antybiotyki, co na krotka mete pomaga, ale konczy sie nawrotami infekcji sad Takze zurawina rzadzi, bezsprzecznie big_grin
      • 12.10.11, 12:09
        Ja mialam problemy z nerkami i pecherzem, tez szukalam u siebie i bezskutecznie. W Turcji na bazarku z przyprawami rowniez i tak nie wiedzieli o co mi chodzi i doradzali picie wody z duza iloscia cytryny (soku) lub jedzenie duzej ilosci tych malych papryczek (acibiber), szczerze nie probowalam tongue_out. Dlatego przywozilam sobie z PL (np urinal, suszona zurawine w paczkach). Jedyne co tu znalazlam to byl/jest sok sprowadzany w kartonie z Anglii: Cranberry, Cranberry&Raspberry, Cranberry&Blackcurrant juice. Poszukaj na polkach w wiekszych supermarketach obok sokow i napojow do picia. Bialy karton z granatowym napisem i zdjeciem w/w owocow firma Ocean Spray: www.samanthahughes.co.uk/cranberry%20juice.jpg (ja kupowalam wersje nie light, zeby lepiej dzialalo). Te soki sa naturalne, nie zawieraja cukru, bardzo kwasne, ale takie maja byc.

JEsli dostaniesz zurawine w sloiczku lub suszona daj znac smile

• 12.10.11, 12:33
          widzialam suszona zurawine, w takich ziolowych, naturalnych sklepach co sprzedaja np rozne rodzaje herbat, jakies olejki, itp
      • 18.10.11, 15:05
        wydaje mı sıe ze wıdzıalam zurawıne suszona w w markecıe 'Durak' na polce z orzechamı ı tego typu artykulamı

pozdrawıamsmile

1mika62
        • 19.10.11, 08:52
          Witajcie,
          mnie udalo sie kupic suszona zurawine w jednym ze sklepow z przyprawami,ryzem na wage itp-rowniez tutaj u mnie w Antalyi widzialam soki z zurawiny w sklepie Makro Center,ale tez sporadycznie pojawia sie w Tansaşu-ja widzialam na polce z produktami bezglutenowymi i organicznymi.
          Pozdrawiam!
          • 19.10.11, 21:23
            w moich okolicach (bahçeşehir) zurawiny jest sporo w okolicznych marketach i sklepach zielarskich czy z tzw. "kuru yemiş". mozna kupic taka w calosci (rzadziej) albo w plasterkach (najczesciej). ta druga zdecydowanie za slodka. ja kupuje na bazarze u jednego sprzedawcy i wg mnie jest najlepsza, nie za slodka i nie za sucha, cale owoce. wiem, ze handluje tez na innych dobrych bazarach w stambule, m.in ulus, yesilköy, kadiköy.
            najlepiej sprobowac przed zakupem, bo pod nazwa "yaban mersini" w tr wystepuja 3 rozne rodzaje owocow - zurawina, czarna jagoda i jeszcze cos co podobno przy dluzszym spozyciu jest szkodliwe dla zdrowia, a wyglada bardzo podobnie do naszej zurawiny.
            zurawina do mies w sloiczku jest do kupienia w ikei, szwedzka - imo polska lepsza smile widzialam tez chyba syrop, ale nie korzystam, wiec nie wiem jak smakuje.
            te soki w bialych kartonach sa raczej trudne do dostania, niestety.
      • 19.10.11, 16:22
        Dzieki, na pewno wasze wskazowki mi sie przydadza podczas kolejnej wizyty w Stambule. Zwlaszcza swiezy sok z zurawin czyni cuda, takze bardzo sie ciesze, ze mozna go kupic smile
        • 31.10.11, 09:30
          Witajcie,
          pamietam,ze co do tych produktow bylo juz kilka pytan-mnie udalo sie znalezc i jedno i drugie w sklepie Macro Center-TOZ JELATİN(nie ma w skladzie swinki z tego co sprawdzalam,ale moze jesli komus bardzo zalezy tez sie nada) i mleko skondensowane w puszce firmy Makromilk.
          Z zalozenia jest to siec sklepow,ktora sprzedaje sporo produktow zagranicznych,niestety z tego powodu nie sa to tanie rzeczy,ale jak komus zalezy sa dostepne slodycze np wloskie,rozne musztardy,wspomniany przeze mnie we wczesniejszym poscie sok zurawinowy i wiele innych.
          W Antalyi market ten znajduje sie w centrum handlowym Terracity,pewnie w İstanbule tez gdzies sie znajdzie.
          Pozdrawiam serdecznie!
    • 02.11.11, 13:32
      czy któraś sie orientuje może czy kupie w Turcji serek mascarpone??
      • 02.11.11, 17:10
        Kupisz kupisz, ale bedzie bardzo drogie, dlatego ja jesli chcesz mascarpone czyms podmienic to najlepiej serkiem Philadelphia - jesli jest w turcji, a jak nie ma to zwyklym serkiem LABNE - robilam przepisy gdzie jest wymagane mascarpone, ale ze u mnie drogie to LABNE kupowalam i zdaje egzamin na 6! smile LABNE serek w zielonym pudełeczku - nie wersja light.
        • 12.11.11, 22:30
          Czy dostanę w Turcji melasę?? smile
          • 15.11.11, 17:04
            Witajcie,
            mam pytanie co do ciast wymienionych w tytule postu-w Polsce mozna je bez problemu kupic mrozone w kazdym hipermarkecie-jak to sie ma tutaj w Turcji?Czy widzialyscie,kupowalyscie,a jesli tak to gdzie?Jak ma sie do tego tureckie ciasto Milföy?Czy ktoras z was cos z niego przygotowywala?

A tak troche abstrahujac od glownego tematu postu-czy ktoras z was piekla w Turcji pierniki,jesli tak-to podajcie jakis sprawdzony przepis-moze byc tez sprawdzony polski przepis,akurat mam przyprawe do piernikow i nie zawaham sie jej uzycsmile.
            Pozdrawiam serdecznie!
            • 15.11.11, 17:52
              sommak napisała:

> Witajcie,
              > mam pytanie co do ciast wymienionych w tytule postu-w Polsce mozna je bez probl
              > emu kupic mrozone w kazdym hipermarkecie-jak to sie ma tutaj w Turcji?Czy widzi
              > alyscie,kupowalyscie,a jesli tak to gdzie?Jak ma sie do tego tureckie ciasto Mi
              > lföy?Czy ktoras z was cos z niego przygotowywala?
              >
              > A tak troche abstrahujac od glownego tematu postu-czy ktoras z was piekla w Tur
              > cji pierniki,jesli tak-to podajcie jakis sprawdzony przepis-moze byc tez sprawd
              > zony polski przepis,akurat mam przyprawe do piernikow i nie zawaham sie jej uzy
              > csmile.
              > Pozdrawiam serdecznie!

witaj, ja robie z millfoy buleczki -slodkie i na ostro - jak dla mnie to jest takie samo ciasto jak francuskie - wg mnie nie ma duzej roznicy.
              Ciasto filo nie widzialam , ale jest duzo lepsze od filo ciasto do baklavy - poszukaj w lodowkach Baklava yufkasi smile to ciasto jest do robienia domowych baklava i ja tego welasnie uzylam gdy robilam swoja baklave: wkrajuktorynieistnieje.blogspot.com/2011/11/baklava.html (zobacz na zdjeciach jak ono wyglada)

A co do piernikow to mam pelno przepisow - tez mam przyprawe do piernika z PL smile
              Nie wiem o jakie pierniki Ci chodzi czy pierniczki w ogole. Mam rozne przepisy, jedne musze lezakowac kilka tygodni, inne sa gotowe do jedzenia zaraz po ostygnieciu z pieca.
              A przyprawe do piernika latwo odtworzyc w Turcji.
              • 15.11.11, 19:18
                Dzieki İngalil za odpowiedz na moj post,jesli chodzi o piernik-to raczej chodzi mi o pierniczki (zblizaja sie Swietasmile),no i wolalabym jakis sprawdzony przepis,gdzie ciasto nie wymaga dlugiego lezakowania,bo nie lubie czekacsmile.
                Pozdrawiam serdecznie!
                • 16.11.11, 11:05
                  hey, co do pierniczkow. robione z przepisow z tej strony zawsze wyjda i cudnie beda smakowac. mojewypieki.blox.pl/strony/pierniczki.html

bardzo polecam! kiedy jakis przepis mi nie wychodzil np. croissanty, to akurat z przepisu na tej stronie wyszly mi tak wspaniale, ze kazdy mnie teraz prosi o ich robienie! tak samo bylo z wieloma ciastami itp smile

pozdr magda
                  • 16.11.11, 18:44
                    moon_88 napisała:

> hey, co do pierniczkow. robione z przepisow z tej strony zawsze wyjda i cudnie beda smakowac. mojewypieki.blox.pl/strony/pierniczki.html
                    >
                    > bardzo polecam! kiedy jakis przepis mi nie wychodzil np. croissanty, to akurat
                    > z przepisu na tej stronie wyszly mi tak wspaniale, ze kazdy mnie teraz prosi o
                    > ich robienie! tak samo bylo z wieloma ciastami itp smile
                    >
                    > pozdr magda

dokladnie ja z tej strony tez robie pierniki i zawsze wychodza! big_grin
    • 07.12.11, 16:11
      widział ktoś w Stambule? gotową mieszankę w Polsce można kupić w paczuszka lub w młynku a tu nigdzie nie widziałam
      • 08.12.11, 11:27
        sonica00 napisała:

> widział ktoś w Stambule? gotową mieszankę w Polsce można kupić w paczuszka lub
        > w młynku a tu nigdzie nie widziałam

Ja nie ze Stambułu, ale u mnie ich tez nigdzie nie ma, dlatego te ziola robie sama: kupuje inne i potem je mieszam : w sklad ziol prowansalskich wchodza inne ziola mozesz sama sobie takie ziolka zrobic.
        Składniki ziol prowansalskich: rozmaryn, bazylia, tymianek, szałwia lekarska, mięta pieprzowa, cząber, lebiodka i majeranek.

Przywieziesz sobie z PL majeranek i czaber to uda Ci sie reszte dokupic w Tr i bedziesz miec ziola prowansalskie jeszcze lepsze niz z torebki smile Wg mnie smak i zapach nie rozni sie niczym od tych kupnych gotowych z torebki smile
        • 08.12.11, 13:56
          Dziękuję za odpowiedź, tak się do tych ziół przyzwyczaiłam w Polsce, że po przyjeździe do TR zaczęłam mieć obsesje na punkcie szukania ich w każdym sklepie do którego udało mi się dotrzeć. smile zrobię tak jak mi radzisz i po kłopocie smile
    • 08.12.11, 11:23
      Uwaga, uwaga, znalazłam zółty ser w plasterkach firmy Emborg! Kupiłam Masdamer - ma dziury i smakuje tak jak polski żółty ser! - można jeść sam, można na kanapce - boski smak! U mnie kosztuje na Cyprze około 6 TL za 200g, ale pewnie u Was w Turcji będzie tańszy! Poszukajcie! Oprócz Masdamera z tej serii pakowane są także sery: Gouda, Cheddar, Ementaler, Edam. Sprawdzałam przed kupieniem - te sery mają dziury!!! smile

Link do wyglądu opakowania i logo firmy: shop.countdown.co.nz/Content/ProductImages/big/5704025008977.jpg (nie mogłam większego znaleźć) oraz tutaj caly dolny rządek: supremefood.com.my/slicedcheese.php

cudowny smak tego Masdamera, taki jak pamiętam z Polski! big_grin
    • 17.12.11, 20:42
      poszukuję kwaskowego/ kwaśnego dżemu żeby zrównoważyć masę w torcie smile jednach ichniejsze dżemy są niebywałe słodkie w Polsce kupowałam dżem wiśniowy i był kwaskowy ale tu jest słodki Nie widziałam również dżemu porzeczkowego a może Wy znacie zastępnik porzeczkowego kwaśnego dzemu ?
      • 18.12.11, 10:43
        sprobuj kuşburnu marmelatı to marmolada z dzikiej rozy.
        pozdrawiam
        --
        www.bengusia.blog.onet.pl

http://www.suwaczki.com/tickers/1usat5odghk53nt5.png
        • 17.01.12, 16:46
          jedziemy odwiedzić kolege w ten weekend w wojsku i obiecałam ze zrobię ciasto planuje 3 bita ale nie moge znaleźć smietan fix czy jest takowy? i jak to po turecku się nazywa
          dzięki smile
          • 17.01.12, 17:53
            Znajdziesz po nazwa krem santi
            www.google.com/search?q=krem+santi&hl=en&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=MqcVT7utLcL-4QT5ptDQAw&ved=0CDMQsAQ&biw=1440&bih=738
            • 17.01.12, 20:54
              a nie jest to nasza rodzima sniezka? bo smietan fix dodajesz do smietany 30 % zeby sie nie packała czy to tez tak działa?
              • 18.01.12, 08:27
                Niestety nie korzystalam , wiec nie odpowiem Ci na to pytanie , w Turcji bardzo rzadko robie wypieki ciast , zbyt skromny wybor dodatkow sad jesli chodzi o smietane ,ja uzywam ''krema'' to jest smietana pasteryzowana w kartonikach ,dostaniesz w Migros ,nie smakuje tak dobrze jak smietana w Polsce ,ale lepsza niz nic ,dodaje do sosow i zup.
                • 18.01.12, 11:54
                  dzięki za odpowiedź wink
                  ja rownież używam tej śmietany uważam że się sprawdza najwyżej niedodam smietan fixy myślę że nie będzie tak źle
                  pozdrawiam smile
                  • 18.01.12, 12:05
                    mozesz dac galaretke jasna to usztywni (tylko nie wiem czy do 3 bita sie nada ale lepszy rydz niz nic wink), albo zelatyne (ta bylaby lepsza) ale jak dotad nie znalazam w Turcji zelatyny albo zle szukalam

-- Pozdrawiam, amw77
                    • 18.01.12, 13:10
                      krem santi to zwykla polska sniezka, nie widzialam smietan fixu, sa za to gotowe smietany w sprayu lub do ubicia np firmy pinar. Ja nigdy nie uzywalam nawet w PL smietan fixu bo smietany sie same dobrze ubijaja,
                      Mozesz sprobowac tejw sprayu jesli sie obawiasz ze nie wyjdzie z tutejsza. a zelatyne widzialam, ale jakiejs zagranicznej firmy nie pamietam nazwy.
                      na pudelku bylo napisane gelatin.
                      • 18.01.12, 18:09
                        Ja przywoze zelatyne z Polski , w Turcji nie spotkalam ,a troche juz tutaj mieszkam wink
                        • 19.01.12, 11:12
                          Żelatynę produkuje się głównie z wieprzowiny, więc nic dziwnego, że w Turcji o nią trudno.
                          --
                          • 19.01.12, 19:19
                            Zelatyne mozna kupic w wiekszosci aktar inaczej baharatçı.
                            --

• 25.01.12, 00:27
                              Mój mąż właściwie go znalazł. Nazywa sie çokelek i jest to bialy ser, ktory uzyskuje sie ze zle zrobionego jogurtu. (tu dziewczyny pisaly, ze same robia ten serek w domu).
                              Ja kupilam, po uprzednim sprobowaniu, a wiec jest to ser bez soli, dosyc kwasny, ale smak taki sam jak polski twaróg.
                              Zrobilam sernik z tego sera, tylko zmielilam go uprzednio w blenderze - sernik idealny, nie kwaśny, upiekł się, po prostu rewelacja!!!

Pytajcie dziewczyny o ten ser. Do tego nie trzeba dodawac innych serkow, wystarczy zmielic na sernik, albo np na twarozek zmieszac z mlekiem czy jogurtem i gotowe!!! Pychotka big_grin
                              • 25.01.12, 12:28

Czesc dziewczyny.
                                Ja wlasnie tez znalazlam taki ser smile. Kupilam go w KIPA w Antalyi przy Media Markt. to lor tuzsuz peyniri, producji KIPAsmile1kg kosztuje 7 TL. ( jest na wage , pakowany w plastikowe pojemniki) . Co prawda jeszcze tego sernika nie zrobilam, ale ser ma smak jak polski bialy ser. jest bardzo dobry. nalesniki z serem juz zrobilam smile
                                Pzdr.
                                Marta
                                • 06.02.12, 21:04
                                  Już nie mówiąc o serze musisz mieszkac blisko mnie bo tam gdzie kupiłaś ser to jest Dokuma ...
                                  nie wiedziałam że mieszka jeszcze jakaś Polka ...
                            • 26.01.12, 17:19
                              ja uzywam proszku agar agar dziala tak samo jak zelatyna i rozpuszcza sie podobnie vegetarianska wersja pozdrawiam
                              • 05.02.12, 21:33
                                Czesc.
                                Pogubilam sie troche czytajac o odpowiedniku maki ziemniaczanej w Turcji. Bede robic ciasto piaskowe i potrzebuje dodac tej maki.
                                Poszukalam w poprzednich postach i znalazlam- buğday nişastası- maka ziemniaczana. Ale moj Emre powiedzial ze to nie jest maka ziemniaczana tylko cos innego, jakas inna maka. ze maka ziemniaczana to - patates unu- ale jak sie wyrazil ona brzydko pachniesmile i zebym jej nie dodawala do ciastasmile zebym dodala buğday nişastası zamiast ´patates unu´.
                                Wiec juz sama nie niem. ( aha, on kompletnie nie zna sie na gotowaniu, ale kurcze nie wiem co teraz zrobic)
                                Czy ktoras z Was moze mi pomoc i dokladnie wyjasnic ? smile
                                ( wczoraj zrobilam ciasto piaskowe uzywajac tylko zwyklej maki, ale nie wyszlo bardzo piaskowe smile wlasnie z powodu braku maki ziemniaczanej )
                                dziekuje bardzo za pomoc.
                                Marta
                                • 06.02.12, 12:35
                                  na patates unu nigdy nigdzie sie nie natknelam, zawsze uzywam bugday nisastasti do ciast i nie tylko (kisiele, fruzeliny czy budynie). To jest dokladnie to samo co nasza polska maka ziemniaczana...

-- Pozdrawiam smile
                                  • 06.02.12, 15:48
                                    Hej. Ja używam Patates Nisastasi i jest odpowiednikiem naszej mąki ziemniaczanej. Moznaj ja znaleźć w każdym markecie pakowana po 200 gr. Nigdy mnie nie zawiodła co do klusek śląskich. smile Pozdrawiam
                                    • 06.02.12, 16:17
                                      Dziewczyny . dziekuje bardzo za odpowiedz
                                      marta
                                    • 07.02.12, 18:19
                                      patates nisastasi mozesz kupić w sklepie Mepas ja kupiłam go na osiedlu naprzeciwko sanayi karakolu, bodajże w realu była też ta mąka, tam znalazłam równiez kefir i wiele innych europejskich rzeczy, jak szukasz niemieckich słodkich przysmaków itp wybierz się do metro.
                                      Nie odpowiedziałas Marta na pytanie, ty też mieszkasz w Antalyi- dokumie?
                                      • 08.02.12, 17:00
                                        Samirasaid,
                                        Nie mialam dostepu do komputera wczesniej dlatego nie odpisalam smile
                                        Ja mieszkam w Kemer na razie. ale tak za mniej wiecej 1.5-2 tyg przeprowadzam sie do Antalyi na Konyaaltı. pierwsze osiedle jak wjezdzasz do Antalyi od strony Kemer. na przeciw Too Mall. domy w ksztalcie krzyza smiletam bedziemy mieszkac . A w Kipie czesto kupuje. zwlaszcza te baklawe ktora kosztuje 10 tl za kg smilei jest pyszna!!!. A jak juz sie przeprowadze to na pewno czesciej tam bede bo lubie ten sklep no i obok jest Özdileksmile. Wiec sie na zakupy mozemy umowic smile
                                        Pzdr.
                                        Marta
                                        • 08.02.12, 17:11
                                          Fajnie cieszę się będe miała wkońcu polską koleżankę, ja mieszkam blisko ozdilek i czasem chodze tam na zakupy albo z turecką kumpelą połazićsmile
                                          jak ogarniesz się z przeprowadzką i wszytskimi sprawami napisz do mnie maila Klaudianaji@wp.pl a wtedy możemy się umówić i może w przyszłości zrobić wspólnie sernik.
                                          miłego dnia
                                          • 08.02.12, 18:44
                                            Na pewno sie odezwe jak juz sie ogarne i skoncze walczyc z meblami, zaslonami itp smile
                                            pzdr.
                                            Marta
                                            • 11.02.12, 14:15
                                              dziewczyny czy znajde w turcji białą gorczycę (w ziarnach) oraz chrzan (korzeń)

czy macie dobry przepis na ukiszenie ogórków

z góry dziekuje
                                              • 11.02.12, 17:55
                                                Chrzanu raczej nie dostaniesz w Turcji ,ja przywiozlam sobie z Polski kawalek korzenia i posadzilam w ogrodze ,teraz mam w zapasie ,bo chrzan sie szybko rozmnarza ,wczesniej robilam ogorki kiszone bez chrzanu zalewalam goraca woda z sola ,czosnkiem i koprem wloskim i tez smakowaly .

Self-respect is a basis of good manners smile
                                                • 14.04.12, 19:08
                                                  Hej! Dziewczyny czy można znaleźć w TR ocet spirytusowy?? Chciałabym go użyć tego sezonu do wszelkich przetworów typu papryka konserwowa itp. lecz do tej pory nie rzucił mi się w oczy. A może po prostu go zastąpić octem jabłkowym?
                                                  • 14.04.12, 23:47
                                                    Witaj,
                                                    Nie szukalam nigdy octu spirytusowego,ale papryke konserwowa robilam z powodzeniem z octem z winogron-ten jablkowy mial jak dla mnie specyficzny i mnie osobiscie nieodpowiadajacy posmak.
                                                    Pozdrawiam!
                                                  • 15.04.12, 11:26
                                                    ocet spirytusowy mignal mi gdzies w tym roku, moze w realu, bo tam maja rozne "innosci", ale byl bardzo drogi, praktycznie w cenie alkoholu wink ocet z winogron podobno jest bardzo dobry do konserwowania i przyjemniejszy w smaku niz spirytusowy, do tego chyba zdrowszy. mozna tez sprobowac z cytrynowym.
                                                    ogolnie wybor octow jest tu imponujacy. kupilam kiedys wisniowy i z daktyli jako ciekawostke, ale mnie najbardziej z kolei odpowiada jablkowy f-my kuhne. z tym, ze octu uzywamy tylko do salatek, nie konserwuje. chociaz chodza za mna ostatnio sliwki w occie, wiec moze sprobuje po wakacjach odtworzyc smak tych, ktore perfekcyjnie robila moja ciocia wink
                                  • 20.04.12, 12:35
                                    amw77 napisała:

> na patates unu nigdy nigdzie sie nie natknelam, zawsze uzywam bugday nisastasti
                                    > do ciast i nie tylko (kisiele, fruzeliny czy budynie). To jest dokladnie to sa
                                    > mo co nasza polska maka ziemniaczana...
                                    >

dokładnie tak, zgadzam się, ja równiez uzywam tej maki zamiast mąki ziemniaczanej i osobiście nie widze żadnej roznicy smile
                                • 18.04.12, 16:43
                                  Witaj Marta,
                                  udalo mi sie znalezc make ziemniaczana w Metro,firmy PAK,niestety wtedy kiedy ja tam bylam,byla dostepna tylko w opakowaniach 3 kg.Makro Center,Tansas,Migros..-nie znalazlam,moj zaprzyjazniony sprzedawca ze sklepu z przyprawami zasugerowal mi,ze jesli nie da rady znalezc w Realu-to raczej nie ma i ze w Antalyi generalnie z tego typu zakupem moze byc klopot.
                                  Podazajac za sugestia Samiry-wykorzystalam Buğday nışastası-ale nie do ciasta,a do zrobienia klusek slaskich-wprawdzie skleily sie,ale nie byly takie lekko gumowe jak powinny byc-moze to wina,ze to nie maka ziemniaczana,ale moze tez i samych ziemniakow,ktore osobiscie uwazam w tym sezonie sa paskudne.smile

Pozdrawiam serdecznie!
    • 07.05.12, 10:03
      Witam.Jestem chwilowo w Turcji i mam pytanie, czy w sklepach jest dostepna bulka tarta, ewentualnie pod jaka nazwa? Z gory dziekuje za pomoc. pozdrawiam
      • 07.05.12, 10:10
        Bułka tarta, to po turecku galeta unu, można ja kupiś w supermarketach, najczęściej znajduje się obok pieczywa.
      • 08.05.12, 12:05
        tarta bulke mozna nabyc w Realu, nazwy nie zauwazylam, ale zawsze lezy gdzies obok pieczywa, w przezroczystym woreczku smile pozdrawiam
    • 07.05.12, 10:36
      Asya dzieki. Marna ze mnie kucharka, ale z bulka tarta TO danie moze sıe uda wink Jeszcze raz dziekuje za pomoc smile
    • 23.06.12, 15:15
      nie, nie szukam smalcu smile

Ale wiele "babcinych przepisów" na ciasta i ciasteczka ma w składzie masło i właśnie smalec. Zastanawiam się, czy coś o podobnych właściwościach w Turcji dostanę? A może niepotrzebnie panikuję - poprostu dawać masło w miejsce smalcu?
      • 23.06.12, 15:28
        nie tak sie nie da, maslo mozna zastapic margaryna i na odwrot, natomiast smalca nie zastapisz. Tak samo jak w przepisach jest kwasna smietana nie zastapisz jej kwasnym jogurtem. Ja pomijam takie rpzepisy chociaz nie ukrywam zrobilabym to i owo, ale skoro nie ma to trzeba szukac innych sposobow.
        Jesli dodasz maslo w miejsce smalcu cokolwiek bedziesz robic ciasteczka czy ciasto bedzie ono za ciezko., moze nie urosnac, pojawi sie zakalec, bedzie twarde etc Lepiej taki przepis pominac, albo przywieźć sobie smaplec z Polski w sloiczku.
        Nie moge od lat zrobic sobie faworkow do ktorych daje sie smietany kwasnej bo nie mam, a boje sie zastapic ja jogurtem z w/w powodow, dlatego faworki robie w Polsce.
        • 24.06.12, 18:15
          Kwasna smietane z powodzeniem zastepuje jogurtem "suzme" ,nie ma zadnej roznicy smakowej, radze sprobowac.

• 05.07.12, 07:29
            grazynanowa napisała:

> Kwasna smietane z powodzeniem zastepuje jogurtem "suzme" ,nie ma zadnej roznicy
            > smakowej, radze sprobowac.
            >
            > Self-respect is a basis of good manners smile

Jesli chodzi o faworki to tu bardziej chodzi o konsystencję, a nie o smak. Suzme jest za ciężki - za gęsty wg mnie do faworków, wyjść pewnie wyszłyby, ale po 1. bylyby twarde, po 2 bylyby grube, a to nie o to jednak chodzi.
            • 05.07.12, 08:00
              Czy znajdę gdzieś płatki, ewentualnie proszę o tłumaczenie żeby wiedzieć czego szukać! Dzięki z góry smile
              • 05.07.12, 09:01
                Platki znajdziesz w Migros ,Tansas i w wielu innych marketach.
                --
                • 05.07.12, 10:16
                  zapomnialam napisac nazwe ...Yulaf ezmesi ,to sa platki owsiane .
                  --
                  • 22.07.12, 00:43
                    grazynanowa napisała:

> zapomnialam napisac nazwe ...Yulaf ezmesi ,to sa platki owsiane .

Grażynka, a znasz nazwy płatków orkiszowych, otrąb? można je wogóle znaleźć w Turcji? Potrzebuję do owsianki smile I czy one są błyskawiczne?

--
                    Pozdrawiam smile
                    • 22.07.12, 08:31
                      otreby owsiane i pszenne kupisz w Realu. sama sie wczoraj zaopatrzylam w spory zapas smile znajdziesz je na polce z platkami sniadaniowymi. podejrzewam,ze sa tez dostepne w innych duzych marketach.
                      co do platkow i otrebow orkiszowych - w Turcji nie widzialam.
                      • 22.07.12, 12:28
                        dziękuję smile

-- Pozdrawiam smile
            • 05.07.12, 08:58
              Wyprobowalam osobiscie , nie ma zadnej roznicy smakowej ,cieniutenkie .prawie przezroczyste smile
              --
              • 22.07.12, 00:44
                faworków w Tr nie robiłam bo i w Pl za nimi nie przepadam, ale do innych potraw czy wypieków także zastępuję kwaśną śmietane suzme jogurt smile i nie widzę róznicy w smaku smile

-- Pozdrawiam smile
    • 16.07.12, 16:26
      pytam w nowym, ponieważ zależy mi na odpowiedzi, a tam moglibyście nie zauważyć wink

z poszukujących czerwonej herbaty, może znaleźliście jednak tę chińską a nie afrykańską wersję? tongue_out
      Będę wdzięczna za odpowiedź, gdyż wyjeżdżam w niedzielę do Turcji na długi okres czasu i nie wiem, czy przyjechać z zapasem, czy kupię tam smile

pozdrawiam
      • 17.07.12, 15:31
        pomibora napisała:

> pytam w nowym, ponieważ zależy mi na odpowiedzi, a tam moglibyście nie zauważyć
        > wink
        >
        > z poszukujących czerwonej herbaty, może znaleźliście jednak tę chińską a nie af
        > rykańską wersję? tongue_out
        > Będę wdzięczna za odpowiedź, gdyż wyjeżdżam w niedzielę do Turcji na długi okre
        > s czasu i nie wiem, czy przyjechać z zapasem, czy kupię tam smile
        >
        > pozdrawiam

Czy chodzi o czerwona herbatę Pu-ehr? Jeśli tak weż z Polski zapas, bo ja tego nigdy w TR nie widzialam, ale moze dziewczyny co mieszkaja tam na stale będą lepiej wiedziec. Ja przywożę zawsze zapas z PL.
        • 17.07.12, 16:48
          nie ma ja zawsze przyworze z polski
          • 30.07.12, 10:35
            i tak zrobiłam smile

przywiozłam z Polski zapas na dłuuuuuugo.
            Pewnie wystarczy mi do grudnia wink

Dziękuję!
    • 23.07.12, 11:52
      dziewczyny, czy da sie gdzies kupic ogorki malosolne?? moglabym zrobic, ale te male ogoreczki maja byc na bazarze dopiero we wrzesniu! a mnie taka ochota naszla smile
      • 24.07.12, 12:53
        Czy w Kipie ale w normalnym malym sklepiku dostane normalny serek homogenizowany waniliowy?? bo z wiekszych sklepow poza kipa u mnie nic nie ma. A chce zrobic z serkow sernik na zimno.
        • 24.07.12, 17:08
          Ja robie serniki na zimno na jogurcie, zresztą serniki pieczone tez i wychodzą pyszne. Teraz sezon owocowy w pełni więc jest mnóstwo mozliowści. Co do gotowców to poszukaj może Danona, może gdzieś są choć pewności nie mam bo nigdy nie kupuje serków homogenizowanych smakowych.

-- Pozdrawiam smile
          • 24.07.12, 20:32
            a skąd żelatyne do tych jogurtów na sernik? ja nigdzie nie widziałam czy dodajesz galaretkę?
            a gotowce są dr otkera w torebce zazwyczaj koło budyni kisieli i galaretek czasem koło ciasttypu kopiec kreta widziałam w realu i sklepach cagdas
            • 24.07.12, 23:52
              Przywoże z Polski, galaretki też bo te tureckie jakoś nie ścinają się za dobrze.

-- Pozdrawiam smile
              • 25.07.12, 12:46
                Piekarnika niestety nie mam by piec, a na upaly zawsze sernik na zimno jest dobry smile tutaj widzialam odmiane danonek pod nazwa danino aczkolwiek w smaku sa gorsze. Z jogurtu mozna zrobic tylko ze zelatyny pewnie sie nie znajdzie, w domu w PL tez robilam z jogurtow ale poza galaretkami uzywalam zelatyny wlasnie.

jakos na gotowce nie mam ochoty co swoje sie zrobi to swoje smile trudno przezyje smile

Dziekuje za odpowiedzi smile
                • 25.07.12, 12:55
                  Dziewczyny, nie jestem pewna ale chyba było cos w wątku o żelatynie, ktoś chyba widział ją w Turcji. A jeśli nie, to są bardzo lekkie więc w każdej chwili rodzinka z Polski wyśle albo spróbujcie z galaretką choć jak pisałam wyżej mnie z tych tureckich galaretek dobry sernik na zimno nie wychodzi smile

-- Pozdrawiam smile
                  • 25.07.12, 12:58
                    forum.gazeta.pl/forum/w,35082,49460088,49460856,zelatyna.html?wv.x=1
                    -- Pozdrawiam smile
    • 16.08.12, 18:41
      musze się pochwalić :znaleźliśmy 2 dni temu w Migros w Trump Towers - kaszę gryczaną ^^
      kupiłam 3 worki tongue_out i dziś zjedliśmy ze smakiem!

pozdrowienia! smile
      • 26.08.12, 11:48
        a jak sie ta kasza po turecku nazywa?
        • 26.08.12, 20:07
          karabugday
          • 02.09.12, 19:38
            Dziewczyny robiłyście w Tr zakwas chlebowy? Jaka jest tr nazwa mąki żytniej i kaszy jęczmiennej perłowej?smile

-- Pozdrawiam smile
            • 03.09.12, 15:14
              Jesli uda ci sie zrobic zakwas tu w TR napisz prosze jak go zrobilas mam ochote na polski chleb na zakwasie
              --

• 12.10.12, 14:18
              w turcji mozna kupic ekşi mayalı ekmek ...to jest chleb na zakwasie.
              • 22.10.12, 16:09
                Witajcie,
                Ostatnio w mojej okolicy jest dostepny w sprzedazy,sprowadzany z Rosji kwas chlebowy-czy to to samo co zakwas,bo juz sie gubiesmile?Czy da sie na tym upiec chleb?Jesli tak,podeslijcie jakies przepisy.
                Pozdrawiam serdecznie!
                • 22.10.12, 22:00
                  kwas chlebowy to napoj do picia.
                  --

• 22.10.12, 23:32
                    To,to ja tez wiem-moja watpliwosc budzi to,ze znalazlam gdzies na necie haslo-chleb na kwasie chlebowym..po czym czytajac recetptury i tak bylo wracanie do zakwasu,stad moja glupotasmile, w tym temacie.İ sama juz nie wiem o co chodzi ,czy na tym produkcie sie da czy tez nie....
                    • 22.10.12, 23:43
                      ja też natknęłam się na takie info i ponoć można piec chleb na kwasie chlebowym. Sommak, próba nie strzelba, wypróbuj smile

-- Pozdrawiam smile
                      • 23.10.12, 13:06
                        Zakwas można samemu zrobić. Mój ma już trzy lata i ma się świetnie.
                        --
                        • 24.10.12, 11:33
                          Ja tez bede zakwas robic sama mam make zytnia jogurt i wode wiec czemu nie sprobowac smile
                          --

• 24.10.12, 11:37
                            Jakby kogos interesowalo make zytnia kupuje firmy doğalsan nazywa sie çavdar unu tylko trzeba uwazac bo jest duzo mieszanek na tej pisze ze 100 maka zytnia. Jest tez maka razowa firmy sökeun tambuğday unu. Najgorsze sa te mieszanki jest ich pelno i maja bardzo duzo roznosci w sobie. Najlepiej byloby kupic w mlynie ale ...
                            --

• 24.10.12, 12:10
                              Bengusia dzięki, ja właśnie poszukiwałam dobrej mąki żytniej na zakwas. Czy wiesz może jak się mówi po tr: "zakwas na chleb"?

-- Pozdrawiam smile
                              • 24.10.12, 13:35
                                Chleb na zakwasie to "eksi mayali ekmek", wiec sam zakwas to pewnie "eksi maya".
                                Czy udalo sie wam upiec w domu taki chleb jak np. polski "Dobry" f-my Schulstadt? Lekko mokry, ciemny, troche porowaty, z ziarnami, z charakterystyczna skorka? Drugi podobny, ktory jadlam w PL, nazywal sie chyba "Stary mlyn", tez byl bardzo smaczny, troche jasniejszy.
                                Na moim bazarze w TR bywa chleb zytni na zakwasie, ale ma bardziej zwarta konsystencje i nie smakuje mi, taki troche zapychacz. Jesli udaloby sie upiec taki chleb jak Dobry w warunkach domowych to byloby super smile
                                • 24.10.12, 17:49
                                  eksi maya to turecki zakwas inny niz polski. ıch chleb na zakwasie nie jest taki jak polski. Ja pioke typowy polski chleb ale jeszcze wciaz na drozdzach. Zakwasu nie robilam jeszcze. Drozdzowy tez jest pelny dziurek i wilgotny ale mieciutki w srodku polecam wam ten przepis

Chleb pszenno razowy ze slonecznikiem.
                                  - 300 g maki bialej
                                  - 100g maki razowej po turecku tam buğday unu
                                  - 1,5 lyzeczki suchych drozdzy
                                  - 250ml wody
                                  - lyzeczka soli
                                  - 2 lyzki nasion slonecznika

Drozdze do wody, odstawic na 10min.
                                  Wymieszac wszystkie skladniki porzadnie i pozostawic do wyrosniecie na 12-18h.
                                  Piekarnik nagrzac do 230'C
                                  Wysmarowac keksowke olejem i osypac otrebami lub maka.
                                  Przelozyc ciasto, osypac maka lub wysmarowac roztrzepanym jajem i posypac slonecznikiem. Wyrastac 30-40 minut.
                                  Piec na srodkowej polce,10 min w 230, potem zmniejszyc na 210 i dopiekac ze 30-40min. Gdyby sie za bardzo spiekal okryc folia alu - choc mnie sie nigdy tak nie zdarza wink
                                  Wylozyc z blaszki na kratke i ostudzic.

Przepis skopiowalam z FB od znajomej. Chlebus robilam zjedlismy na sniadanie caly bochenek. Bochenek jest malutki wiec robcie podwojna porcje moje ciasto wlasnie rosnie i jutro rano bede piekla bo musi dlugo rosnac. Im dluzej rosnie tym wiecej dziurek i smaczniejszy smile
                                  --

• 24.10.12, 22:05
                                    A mnie na tr suchych drożdżach nie wychodzi, nie wiem czy coś ja robię źle czy te drożdże wywietrzałe. W Pl zawsze robiłam na świeżych, a w Tr nie znalazłam i nie wiem jak się nazywają...znacie może ich nazwę i gdzie można dostać świeże drożdże?

-- Pozdrawiam smile
                                    • 24.10.12, 22:34
                                      drozdze to "maya", stoja w chlodniach kolo nabialu. najpopularniejsze sa f-my yuva, przynajmniej w moich okolicach, maja charakterystyczne czerwone opakowanie.
                                      sama rzadko uzywam drozdzy, nie przepadam za zapachem, a te tureckie wg mnie pachna jeszcze intensywniej niz nasze. na ciasto, ktore kiedys upieklam ze sliwkami, nie bylo chetnych, co u nas w domu jest ewenementem, ciasta raczej nie maja szans sie zeschnac wink
                                  • 24.10.12, 22:05
                                    bengusia napisała:

> eksi maya to turecki zakwas inny niz polski. ıch chleb na zakwasie nie jes
                                    > t taki jak polski.

Pewnie dlatego mi nie smakowal. Podobny do naszego jest tez tzw. alman ekmeği, ale to tez nie to czego szukam. Generalnie tradycyjnego chleba prawie nie jadam, z wyjatkiem tych z Polski, o ktorych wczesniej pisalam. Gdyby tylko udalo sie upiec je w domu... a tak zostaje mi Wasa zytnia, ktora moi faceci nazywaja "tahta ekmek" wink

Dla informacji slabiej znajacych turecki - "tam buğday ekmek" to jest pszenny razowy chleb, moze tez byc przeciez zytni razowy "tam çavdar ekmek".
    • 04.09.12, 12:14
      jesli tylko znajdę odpowiednią do zakwasu, czyli żytnią mąkę, póki co pieke na drożdżach smile

-- Pozdrawiam smile
      • 05.10.12, 11:54
        Jakiej maki uzywasz do pieczenia chleba? czy pieklas z mieszanek do chleba np: firmy söke?
        --

• 10.10.12, 11:57
      Czy ktos slyszal o mace firmy Empa? Firma ta produkuje miedzy innymi make do pieczenia chleba. Jej maka ma oznakowanie takie jek w PL produkowana jest w Kahramanmaraş. Robiac zakupy zwroccie uwage czy jest w waszym sklepie i dajcie mi znac jesli bedzie. Bardzo zalezy mi zeby ja wyprobowac a nie moge znalezc. To strona tej firmy
      www.empaun.com/index.asp
      --

• 10.10.12, 18:16
        bengusia napisała:

> Czy ktos slyszal o mace firmy Empa? Firma ta produkuje miedzy innymi make do pi
        > eczenia chleba. Jej maka ma oznakowanie takie jek w PL produkowana jest w Kahra
        > manmaraş. Robiac zakupy zwroccie uwage czy jest w waszym sklepie i dajcie mi zn
        > ac jesli bedzie. Bardzo zalezy mi zeby ja wyprobowac a nie moge znalezc. To str
        > ona tej firmy
        > www.empaun.com/index.asp
        napisz do nich i zapytaj o adresy gdzie sprzedają wink
        • 10.10.12, 23:01
          Sprzedaja w Stambule i Kahramanmaraş. Dzwonilam do nich i teraz czekam na ceny maja je przyslac mailem smile
          --

• 24.10.12, 20:34
            Niektore produkty, ktore wymienilyscie mozna znalezc w:
            * METRO: kasza gryczana (karabuğday), olej rzepakowy (kanola yağıwink, czerwona i czarna fasola, praktycznie wszystkie przyprawy (w tym wspomniane siemie lniane), ziola, ryz brazowy, ricotta, mascarpone,
            * ROSSMANN: kasza jaglana (darıwink
            * ARİFOĞLU (sklep ze zrowa zywnoscia): kasze, oleje np. kokosowy
            * IKEA market: sos chrzanowy,
            Ostatnio powyzsze produkty mozna znalezc w MİGROSİE
            • 19.01.13, 20:59
              Witam.
              Dzisiaj widzialam w sklepie Çağlarsoy ( w Antalyi) smietane 30% firmy Yörsan 350 gr ok 4.5TL. W tym samym sklepie jest bardzo dobry lor peynir. ( oni sami robia ten ser)1kg 5TL. Jest bardzo dobry, wogole nie slony, kremowy, smietankowy i nie jest suchy. ma konsystencje naszego polskiego sera bialego. I smak tez jak polski . Jest na prawde bardzo dobry.
              Pozdrawiam.
              Marta
    • 19.01.13, 21:32
      Co najlepiej sprawdzi się do faworków zamiast kwaśnej śmietany? Padła tu odpowiedź, że tłusty jogurt, a może go trochę z kaymakiem wymieszać?
      No i czy mogę właśnie do faworków, żeby nie "piły" tłuszczu, dodać ocet jabłkowy zamiast zwykłego? (albo czy ocet gdzieś znajdę? wink)

(proszę się nie śmiać - pierwszy raz będę praktykować w Turcji tłusty czwartek smile).

--
      Blog: www.rodzynkisultanskie.blogspot.com
      • 19.01.13, 23:31
        tu masz przepis na faworki wielokrotnie przeze mnie wypróbowany bez śmietany i octu jedynie z produktów ogólnie w Turcji dostępnych najsmaczniejsze.pl/2012/01/faworki-scherben/#more-7295 pozdrawiam i życzę smacznego
        • 19.01.13, 23:53
          Dzięki! smile Wygląda super smile
          --
          Blog: www.rodzynkisultanskie.blogspot.com
          • 21.03.13, 11:06
            Szukam mleka koziego. Czy ktoś wie czy w Turcji można kupić? U mnie na Cyprze nie jest dostępne, a niestety na" stare lata" dostałam alergii na mleko krowie i nie mogę pić kakao, ani jeść białych serów, bitej śmietany, kremów na bazie mleka, jogurtów itp sad(( próbowałam mleka bez laktozy (laktoz suz) ale efekt był jeszcze gorszy uncertain Generalnie w Polsce piłam mleko kozie i nic mi nie było, sojowego niestety nie dam rady przełknąć sad (nie smakuje mi).
            • 21.03.13, 11:33
              znam jedynie to kozie mleko www.kay.com.tr/sut/index.php?kaysut=21
              --

• 21.03.13, 11:53
                bengusia napisała:

> znam jedynie to kozie mleko www.kay.com.tr/sut/index.php?kaysut=21

super dziękuję smile będę szukać w sklepach przy okazji bycia w Turcji smile
    • 06.05.13, 23:20
      szukam maki tortowej.
      a propos pytan w porzednich wypowiedziach to w makro center znalazlam kasze gryczana (tym razem nie firmy "yar" ale innej chyba "sezon"), sos chrzanowy (bayirturbu sosu), wisnie w czekoladzie z brandy i dosc duzy wybor serow gouda, maasdam, edam itp, zurawina jest dostepna w tansasu i migrosie, majeranek jest dostepny w sklepach z przyprawami pod nazwa mercankosk. zelatyna wolowa i siemie lniane tez chociaz trudniej to znalezc. aha i ostatnio mignely mi gdzie platki orkiszowe chyba w kipie.
    • 27.05.13, 16:23
      kasza gryczana jest w migrosie nie pamiętam ceny, jasiek w kipie coś koło 10 tl

-- Pozdrawiam smile
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.