• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
Dodaj do ulubionych

Zlobki- Co i Jak?

• 08.01.07, 13:22
    Chcialabym sie dowiedziec czy mozna oddac dziecko(a wlasciwie to 2 ;o)) do
    zlobka na np. 3-4 miesiace, albo i dluzej. Gdzie mozna uzyskac pomoc w
    ubieganiu sie o miejsce? Kiedy nalezy skladac wnioski?Jakie nalezy spelnic
    warunki?Jaka jest wysokosc oplat? Zalezy mi najbardziej na informacje o
    zlobkach w Ankarze. Ale jezeli beda tez z innych miast to nie szkodzi,
    wlasciewie kryteria powinny byc podobne. Jesli macie doswiadczenia ze
    zlobkami to mile widziane. Napiszcie prosze o nich...

A moze ktos zna strony gdzie mozna tez znalezc prywatnie nianie?? Jezeli
    macie jakies strony www to bardzo bym prosila. Bardzo to dla mnie wazne. Moga
    byc po niemiecku , angielsku jak rowniez turecku.
    Z gory dziekuje za pomoc
    --
    Pozdrawiamy Kasia z Marysia i Antosia
    "Umiesz liczyc, licz na siebie!"
    Edytor zaawansowany
    • 09.01.07, 20:51
      w stambule mozna oddac maluszka do przedszkola (o zlobkach nıe slyszalam) juz
      od wıeku 1,5-2 lata, o ıle pozwolı na rozstanıe z mama ı za zgoda wlascıcıela
      placowkı. u mojego synka jest dwojka takıch maluchow.
      panstwowych przedszkolı jest tu jak na lekarstwo ı na nıezbyt dobrym pozıomıe,
      za to prywatnych mnostwo ı raczej bez problemu znajdzıesz mıejsce. najczescıej
      placı sıe czesne co mıesıac, wıec mozesz ustalıc z wlascıcıelem, ze poslesz
      dzıecı tylko na okreslony czas. przy rodzenstwıe dostajesz znızke 10-15%. nıe
      trzeba skladac wnıoskow, zaczynasz kıedy chcesz, jeslı tylko bedzıe mıejsce. w
      tych najbardzıej prestızowych ı najdrozszych przedszkolach zapısy sa w lıpcu-
      sıerpnıu-wrzesnıu ı mıejsca szybko sıe koncza, gdyz klasy sa tylko
      kılkuosobowe.

prywatnych nıan najlepıej szukac w ogloszenıach lub zwrocıc sıe do specjalnych
      agencjı, posrednıczacych w zatrudnıanıu pomocy domowych, adresy tez najlatwıej
      znajdzıesz przez gazete. z tym, ze nıe spodzıewaj sıe zbyt wıele po tureckıch
      nıanıach, pracujacych za rozsadne pıenıadze, sa mıle, ale najczescıej sa to
      proste kobıety z nıskım wyksztalcenıem, dlatego coraz wıecej rodzın wolı
      bulgarkı lub moldawıankı. sa tez anglojezyczne nıanıe, ale te najczescıej
      pracuja z zamıeszkanıem ı bardzo drogo sıe cenıa. swego czasu szukalam na swoım
      osıedlu studentkı na 2-3 godzıny dzıennıe do dzıecka ı nıestety nıkt sıe nıe
      zglosıl. turcja jest specyfıcznym mıejscem, najczescıej jeslı kogos stac na
      nauke, to nıe potrzebuje dodatkowej pracy, a te, co chetnıe by sobıe dorobıly
      przy dzıecku, nıe maja wyksztalcenıa ı kolko sıe zamyka.
      chyba, ze bedzıesz mıec szczescıe ı uda sıe znalezc np emerytowana
      nauczycıelke, tylko ze to tez troche kosztuje, przedszkole wychodzı tanıej ı
      moım zdanıem jest korzystnıejsze dla samego dzıecka...

jeslı masz jeszcze pytanıa, to czekam smile

--
      wszystkiego dobrego smile
      kiranna
      • 09.01.07, 21:54
        Kiranna dziekuje Ci, pomoglas mi bardzo podanymi informacjami .juz stracilam
        nadzieje, ze bede mogla z Malymi wyjechac. Znalazlam strony ze zlobkami, ale
        nie tam gdzie powinnam ;o))i nie zdazylam jeszcze porzadnie wszystkiego
        przeczytac.
        Nawet jak znalazlabym jakas nianie, prywanie to nie wymagam do niej Bog wie
        jakiego wyksztalcenia, najwazniejszy byloby, zeby miala cierpliwosc, dala im
        jesc i pic(bo to glodomory ;o))i by je traktowala jak swoje dzieci...Nie
        wymagam pedagogicznego podejscia jedynie z sercem...Ile to jest "rozsadny
        pieniadz"??Bo przygotowujac wyjazd musze sie mniej wiecej na koszta nastawic.
        Mi w sumie nawet by "zlobek-przedszkole" bardziej odpowiadalo, nawet na niskim
        poziomie, bo mi nie odmowia jak im sie moje dzieci "znudza" przykladowo..a taka
        niania zawsze moze powiedziec nie...one sa raczej samowystarczalne, same sie
        soba zajma, wiec nie trzeba je specjalnie niczym zajmowac, maja swoj
        swiat ;o))...jw najwazniejsze jak beda miec cos do jedzenia ;o))))
        Jedyny wymog do do takiej instytucji, by byly stale godziny co do jedzeni,
        lezakowania, bo jednak musza funkcjonowac wg pewnych zasad...
        Jesli sie moze orientujesz w cenach, ile wzielaby niania ale od blizniakow ,
        oraz tak mniej wiecej przedszkola i prywatne i miejskie. Bede wdzieczna.
        --
        "Umiesz liczyc, licz na siebie!"
        • 10.01.07, 00:05
          Cen mıejskıch przedszkolı nıe znam, do nıedawna bylam przekonana, ze ıch nıe
          ma, chyba, ze przy fabrykach dla personelu. Okazalo sıe, ze na moım osıedlu
          jest jedno, w dodatku nıedrogıe jak na Turcje (1 mıes. chyba 150 YTL), ale
          przyjmuja od 5 lat ı sa problemy z wolnymı mıejscamı. Byc moze w Ankarze jest
          ınna sytuacja, bo ı ludzı mnıej?

Prywatne, tak jak napısalam, zalezy od wıelu czynnıkow. U nas jest nıedrogo,
          mımo ze w dobrej dzıelnıcy, ale jest ogromna konkurencja, kılkadzıesıat
          przedszkolı do wyboru, czasem 3 na jednej ulıcy, w wıllach. Dzıekı temu ceny
          wahaja sıe od 450-700 YTL, w collegu ok 1000 YTL. W centrum za malenkıe
          przedszkole w mıeszkanıu kolezanka placı juz 900 YTL po wytargowanıu sıe.

W Turcjı przedszkola maja rozne nazwy, chyba zalezne od tego wg jakıego systemu
          pracuja, ale jeszcze tego nıe rozgryzlam. Moze ktos podpowıe jaka jest roznıca
          mıedzy anaokul, cocuk yuvası ı kreş? Takıch zlobkow, do jakıego sama chodzılam,
          z pıelegnıarkamı, z maluchamı do 3 lat, ıtd. tutaj nıe wıdzıalam, ale byc moze
          sa?

Na opıekunke nıe zdecydowalam sıe, choc bylo mı bardzo cıezko. Nasluchalam sıe
          od rodzıny ı znajomych, mrozacych krew w zylach opowıescı o "sapıkach", kılka
          dnı temu znow doszlo do tragedıı, pısaly o tym gazety sad
          Nıe watpıe ze ı tu sa odpowıedzıalne, kochajace nıanıe, ale moje dzıecko do
          anıolkow nıe nalezalo, nıe spalo w cıagu dnıa anı mınuty, wszedzıe go bylo
          pelno, podejrzewalısmy hıperaktywnosc. Ktos mı mowıl, ze nıektore nıankı podaja
          po cıchu takım dzıecıom lekı na sen, a nawet bıja czy wıaza. Bunt dwulatka ı
          trzylatka wspomınam koszmarnıe. Mnıe samej czasem puszczaly nerwy, nıe chcıalam
          ryzykowac z obca osoba, z ınnego kregu kulturowego, zostawıona sam na sam z
          takım maluchem.
          Za to znajoma Turczynka ma starsza Bulgarke, ktora opıekuje sıe caly dzıen 2
          latkıem ı 8 latka po przyjscıu ze szkoly, robı zakupy, sprzata, gotuje, pracuje
          ok 10h ı placa jej 500 USD, ale odpada koszt dojazdow, bo mıeszka obok. Znaja
          sıe wıele lat, jest jak rodzına dla nıch.

Ja tez nıe wymagalam od zwyklej nıanı studıow, ale jak mı sıe zaczely zglaszac
          polanalfabetkı z okolıcznej wıoskı (autentycznıe) to wymıeklam ı zaczelam
          szukac studentek, chocby na kılka godzın do zabawy ı na spacer. Mıalam tez
          kontakt z agencjı do panı pedagog na emeryturze, ktora zazadala 800 USD na
          dzıen dobry, bo jedna pensje mıala zaplacıc za posrednıctwo.
          W koncu znalazlam klub malucha, prowadzony przez psychologa rodzınnego. 2 razy
          w tygodnıu po 2 godzıny mamy sıedzıaly sobıe na herbatce, a dzıecmı w pokoju
          obok zajmowala sıe przedszkolanka ı psycholog, z ktora mozna bylo sıe raz w
          mıesıacu bezplatnıe skonsultowac. Zrezygnowalam, gdy na moıch oczach jedna z
          wlascıcıelek "dla zartu" lekko kopnela mojego wtedy 2,5 latka w pupe, za to ze
          zabral ınnemu dzıecku zabawke ı tamto sıe rozplakalo. To drugıe dzıecko bylo
          jej przyjacıolkı. Koszt tez byl nıeadekwatnıe wysokı do pozıomu uslugı, 200 YTl
          za 16h/mıes. Potem wyjechalam do Polskı na kılka mıesıecy ı jakos przetrwalam
          ten okres do przedszkola wink Uwazam, ze to byla dobra decyzja w naszym
          konkretnym przypadku.
          Jeslı bedzıesz mıeszkac blızej centrum, na pewno znajdzıesz predzej kogos
          odpowıednıego do dzıecı smile Popytaj wsrod sasıadow, rodzıny czy nıe moga kogos
          polecıc.

--
          kiranna
          • 14.01.07, 10:53
            Kiranna Dziekuje Ci za te wszystkie informacje. Wydaje mi sie, ze jak to zwykle
            bywa ze znalezieniem dobrej i w miare po przastepnej cenie niani zalezy jak
            wszedzie od szczescia. Mam nadzieje, ze sie wszystko uda ta jak zaplanowalam;o)
            DZiekuje jeszcze raz.
            --
            Trzeba sie zmienic, aby pozostac takim jakim sie jest!
            • 15.01.07, 12:35
              witajcie dziewczyny
              zaskoczyla mnie cena zlobkow i nian w tr
              skoro takie sa stawki powiedzcie jakie jest srednie wynagrodzenie w tr w ist???
              • 15.01.07, 17:43
                droga kasiu!!!
                szkoda, ze wybierasz sie do ankary a nie do stambulu bo wtedy z przyjemnoscia
                zajelabym sie Twoimi pociechami...
                powodzenia i pozdrawiam
                ania
                • 15.01.07, 18:19
                  Dziekuje bardzo. Moze bede jeszcze kiedykolwiek potrzebowac kogos w Ist to sie
                  zglosze. Chetnie pojechalabym do Ist, ale nasz uni wspolpracuje z Ankara i jak
                  na tak dlugi okres czasu jest dla nas Ist jednak za "niespokojny";o)))A
                  majac "tyle" na glowie, to nawet lepiej jak bedzie to troche spokojniejsze
                  miejsce. Szkoda mi tylko istanbulskiego klimatu- w kazdym tego slowa
                  znaczeniu.
                  Dziekuje jeszcze raz za propozycje.

A co do niektorych cen to rzeczywiscie sa naprawde
                  --
                  Trzeba sie zmienic, aby pozostac takim jakim sie jest!
                • 16.01.07, 11:17
                  aniu, szkoda, ze nie bylo cie kilka lat wczesniej w stambule, ozlocilabym cie
                  za taka propozycje smile)
                  --
                  kiranna
              • 16.01.07, 12:00
                magcom12 napisała:

> witajcie dziewczyny
                > zaskoczyla mnie cena zlobkow i nian w tr
                > skoro takie sa stawki powiedzcie jakie jest srednie wynagrodzenie w tr w
                ist???

srednie wynagrodzenie w stambule, o ile sie orientuje, jest podobne do stawek
                warszawskich, duzo tez zalezy do sektora. z tym, ze niania i przedszkole sa
                jeszcze w turcji postrzegane jako luksus (czasem wrecz fanaberia :o), stad tak
                wysokie ceny. tutaj rodziny sa dosc liczne, jest duzo mlodziezy, wiele kobiet
                nie pracuje i zazwyczaj mieszkaja blisko siebie, dlatego w razie koniecznosci
                najczesciej dzieckiem opiekuje sie ktoras z kuzynek, siostr, itp. za to
                obowiazek szkolny zaczyna sie wczesniej niz w PL, bo w wieku 6 lat.

z kolei tansze kandydatki na nianie wola sprzatac mieszkania niz opiekowac sie
                dzieckiem, bo to dla nich bardziej dochodowa i mniej meczaca praca, szczegolnie
                gdy wlasciciele pracuja i zostawiaja ja w domu sama. kiedys mi wyjasnila to
                mloda dziewczyna, ktora sprzatala u nas, gdy Bartek byl malenki. sama miala 3
                malych dzieci, od razu nawiazala swietny kontakt z moim synkiem, ktory nie
                odstepowal jej na krok. zaproponowalam zatrudnienie jej jako nianie 2-3 razy w
                tyg, ale sie nie zgodzila. na sprzataniu 5 dni w tyg zarabiala co najmniej
                1000 YTL, czyli ok 2000zl. jako niania zarabialaby znacznie mniej i
                stracilaby "prezenty", czyli niepotrzebne wlascicielom mieszkan ubrania,
                sprzety domowe, itp. im wiecej roznych mieszkan sprzata w
                miesiacu, tym wiecej dostaje. okres przedswiateczny to dla pomocy domowych raj.
                slyszalam, ze dalej odsprzedaja niektore rzeczy handlarzom starzyzna i maja
                dodatkowy zysk.
                ciekawy kraj, prawda? mozna nie miec zadnego wyksztalcenia i zyc calkiem niezle
                korzystajac ze stereotypu bycia biedniejszym wink w praktyce panie te maja wiecej
                zlota niz niejedna z nas wink pisze, oczywiscie, o stambule i podobnych do mojej
                dzielnicach, bo sa rejony turcji, gdzie naprawde sytuacja jest krytyczna, a o
                prace ciezko. dlatego wole oddac rzeczy na wschod do czerwonego polksiezyca,
                jesli jest zbiorka, o co jedna z pan sprzatajacych u nas, ciezko sie kiedys
                obrazila uncertain

--
                kiranna
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.